TUS’da uzmanlık kontenjanları neden artırılmalı?
TUS’da uzmanlık kontenjanları neden artırılmalı?
06 Nisan 2018 14:06 -

67 yaşında bir hastam katarakttan dolayı görmesi iyice azaldığından, devlet hastanesi göz bölümüne başvurmuş, ameliyat için üç ay sonraya gün vermişler. Hasta bulanık görüşünün özellikle evde yalnız yaşadığı için hayatını daha da zorlaştırdığını ağlayarak anlattı. Özel hastanenin derhal ameliyat edebileceğini, fakat ek ücret isteyebileceklerini öğrenmesine rağmen dar geliri buna müsait değilmiş. 

58 yaşında hastam kronik kaşıntıdan muzdarip. Aile sağlığı merkezinde yapılan tahliler neticesinde net bir tanıya ulaşamadık. Devlet hastanesinde dermatolojiye yönlendirdik, sonuç iki ay sonrasına gün verilmiş. Kaşıntının yoğun etkisinden uyuyamadığını, uyku ilacaı kullandığını ifade etti.

52 yaşında hastam on yıldır diyabet hastası, bacağında uyuşma var. Nörolojiye gitmesi gerekiyor, 15 gün sonraya randevu veriliyor. 

Her yıl 10 binden fazla doktor mezun oluyor. Uzman açığı kapatılana kadar hemen hemen hepsi uzmanlık kontenjanına sokulmalıdır. Uzman sayısı son derece az olan ülkemde bu sayı arttıkça uzmanın da uç uzmanlıklar yapma gereği ortaya çıkacak ve artı bir bilimsel gelişim de sağlanacaktır. Uzman sayısını artıralım dedim ya şimdi yorumlara şunlar gelecek; ya kardeşim bilimsel ol biraz, piyasa da bu kadar doktoru eğitecek hoca mı var, kalitesi tıp fakültesi dolu, yeterli hoca yok vs vs. Doktorlar, artık bilgi çağında yaşıyoruz, insanlar uzaktan eğitiliyor, belli noktalara çağrılarak pratik eğitimleri tamamlanıyor. Pratik insanı kusursuzlaştırır; koyarsınız bilmem kaç saat şunu yapacak , alacak sertifaka vs sini diye, bir de dünyanın kabul ettiği sınavlar ve beş yılda bir board sınavlarına sokarsınız işte size uzman. Ben desem ki; aman kimsenin huzuru kaçmasın, sayısı artmasın, halk mağdur olabilir ne önemi var. Bencil olmak topluma zarar veriyor.  Hekim bir yeminle işine başlıyor “önce zarar verme” ilkesiyle çalışıyor, her nedense bazıları bunu unutuyor. Senin huzurun kaçmasın da genelin kaçsın diyorsan bol bol kızabilirsin.

Levent Tuna Şengöz
Aile Hekimliği Uzmanı
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) dr.mikro (hekim)
10.04.2018 09:34:47
İleride İŞSİZ ATANAMAYAN doktorlar olsun.Atanmak için KPSS'na girsinler diye olabilir... Böylece hem şu an yoksuluk sınırında (Türk-İş 2018 Şubat yoksulluk sınırı 5.330,93 TL) çalışan hekimler hızla açlık sınırında çalışmaya mahkum edilirler.

Mecburi hizmet ve atamalarda torpili kaldırıp dengeli dağılım yaparsanız yeterli hekim var merak etmeyin.

Torpilli zat istediği ile atanmakla kalmıyor birde istediği hastaneyi seçiyor.Bizim hastenede PDC dolu ama torpilli hanımefendi bizim hastaneyi istemiş.Başka bir hastanede ise hiç mikrobiyoloji uzmanı yok ora teklif edilmiş ama istememiş.Şimdi PDC fazlası olduğumuz için aldıgımız döner maksimum 1.000 TL ve geçici görevle hanımefendinin beğenmediği hastaneye biz gidiyoruz.
People
15
2) Ahmet (Hekim)
09.04.2018 16:10:34
dr(OP) rumuzlu şahıs tusda barajı geçemeyene ingilizceyi geçemeyene doktorluk yaptırmayacaksın demiş sen yan dal sınavını geçebiliyormusun acaba?Bir girsene yandal sınavına.
People
13
3) Özgür (pratisyen)
09.04.2018 16:06:12

Kardeşim yazar doğru söylüyor Tokat ın merkezinde ve ilçelerinde dermatoloji uzmanı yok dahiliye ve pediatrislerin ise canı çıkıyor.Genel cerrahlar komşu ilçelere sırayla görevlendiriliyor siz nerelerde yaşıyorsunuz merak ettim.Yeni gelenler mecburiyi bitirince kaçıyor zaten nerede doktor fazlalığı.
People
13
4) Levent Tuna Şengöz (Dr)
09.04.2018 15:44:12
Sorulara cevap vermeye çalışayım
1. Siyasi abilerin gibi bir şey söylemiş bir hekim arkadaş; hayatım boyunca siyasi bir abim olmadı
2. Bilgi yanlış demiş bir hekim arkadaş; kesinlikle hastanın bana aktardığını anlattım, bunu değiştirip anlatmam söz konusu olamaz, canı yanmış bir yaşlı kadının anlattıklarını aktardım (göz için)
3. Uzmanlık sayısını artırın derken ikinci basamağın daha kaliteli sağlık hizmeti vermesi için, uzmanların da kendi aralarında daha spesifik uzmanlaşması için sayının da artması gerekir demek istedim. Bu artış daha uç uzmanlıklar yaptıracağı için bilimsel olarak daha da güçleneceğiz. Bilimsel güç ekonomiye de yansır, örnek; sağlık turizmi
4. Elbette ücretler düşük, sayı artınca ücret düşer olayı tamamen bir sorun, düşmemesi için daha güçlü bir ülke gerekir, çaba gerekir
5. Aile hekimi arkadaşın biri; bizi kaldıracaklar, diplomamı kullanamayacağım yazmış; burada branş uzmanlarının sayısının artmasını anlatmaya çalıştım
6. Kimse kalitesiz bir yapı istemez, oluşabilecek sorunları hepimiz biraz olsun biliyoruz, mesele üzüm yemek bağcıyı dövmek değil, hepimiz bir şekilde bireysel veya ailemizin de bu sistemden yarar veya zarar göreceğini de biliyoruz. Uzmanlaşma uzmanlaşmayı getirmeli, ne kadar spesifik o kadar iyidir. Örneğin; İsviçre de bir doktora sadece "trombosit doktoru" diyorlardı, derdi bir hocamız. Biz de neden olmasın ki. Saygılarımla.
People
5
5) aydin sinal (hekim)
09.04.2018 15:11:04
bir aciklamada benden olsun:Almanyada yazida bahsi gecen uzmanlik birimlerinde (oftalmoloji,dermatoloji,neuroloji ) 3 ila 6 aydan önce randevu alinamaz,rektoskopi,colon tetkiki icin bir tanigim gecen hafta 5 ay sonraya randevu aldigini anlatiyordu.
benim gözlemim Türkiyede en kolay sey doktordan muayene icin randevu almak oluyor,tedavi ne derece basarili onu bilmiyorum.
Türkiyede uzman acigi degil uzman fazlaligi var,almanyada uzman sayisi yüzde 40.Türkiyedeki esas sorun aile hekimi doktorlarinin yetisme ve ihtisas sorunlari,genel tababet uzmani seklinde cevirecegimiz Almanyadaki"allgemeinmedizin",ingilizce medical general" denen uzmanlik birimini ihtisasi (5 sene) yapmadan ev doktorluguna baslanmasi.almanyada ,ingilterede bir ev doktoru muayenehanesini devralmak icin en az 10 sene tecrübesi arzu edilir.almanyada bir ev doktoru hastalarinin -aciller dahil-yüzde 15-20 sini uzman doktora gönderiyormus. esas ingiltereden,almanyadan iki-üc misli fazla olan neurochirurg dan ziyade genel tip uzmani ihtisasini ni gelistirip yerlestirmektir.derim.
People
16
6) metin yıdlız (dr)
09.04.2018 13:37:20
ifadelerin çoğu yanlış..göz dr u olduğum için biliyorum hiçbir devlet hastanesinde katarakt ameliyatına 3 ay r andevu verilmez..birkaç gün içinde halledilir..
People
14
7) Osman D (Doktor)
09.04.2018 11:38:32
Bu arkadaşımız, ülkede uzman doktor açığı olduğuna nereden kanaat getirdi? Bilmiyorum. Ancak, bence ülkede uzman açığı değil, hatta fazlası var. Bizde halihazırda insanlar aile hekiminden geçmeden uzman doktora gittikleri için hastanelerde kısmi bir yığılma ve gezintiye maruz kalıyorlar. Değilse, hastanelerde uzman doktor sayısı fazla bile. Bugün Güneydoğu'daki en ücra şehrin hastanesine gitseniz bile en az beş biyokimya, üç beyin cerrahisi doktoru olduğunu görürsünüz. İki tane uzman hekimin çözeceği işe beş tanesi bakıyor. Personel Dağılım Cetvelleri (PDC'ler) suni olarak şişirilerek ve çeşitlendirilerek, yalancı bir uzman doktor ihtiyacı varmış algısı yaratılıyor. Şu andaki devlet hastanelerini özel sektöre devredin. Patron ikinci gün uzman doktorların en az yarısını işten çıkarır. Bu durum, gerçek aile hekimliği sevk sistemi kurulsa ve aslında hastaneye ihtiyacı olmayan insanlar, ortamdan ayıklansa da rahatça görülür. Bizde, eğer doktorlar ameliyat yapmak istemiyorlarsa, bunun nedenini uzman eksikliğinde değil, malpraktis yasaları, yardımcı personel eksikliği, ameliyatın maddi cazibesinin azalması gibi başka nedenlerde aramak lazımdır.
Saygılarımla.
People
6
8) Dr (Dr)
08.04.2018 13:45:51
Guzeeel :). Aile hekimi başına nüfus 2500 e düşerse sevk sistemi gelecek. Ama sevk zorunluluğu ve azalmış nüfus aile hekimlerini maddi manevi olumsuz etkileyecektir. Tanı tedavi yapacak işi yogunlasacak daha az kazanacak. En iyisi uzman artsın biz yatalım demek bu. Randevu süreleri daha gerçekçi olabilirdi ama :) yemedik
People
10
9) Dr (Op)
08.04.2018 07:07:25
Şaka gibi,
Sayın aile Hekimi sen sevk zincirini uygula sonra herkesi uzman yap.
Günde 100 hasta bakıyorsam 30 u sıkıntıdan gelmiş 50 tanesini aile hekimi çözer. Bide tus da barajı ve İngilizceyi geçemeyene bence uzmanlık değil hekimlik yaptırmayacaksın.
People
7
10) ahmet (uzm dr)
08.04.2018 00:55:46
Asistanlık süreci üç bölümdür=== bölümün teorik bilgisinin öğrenilmesi (6ay-1 yıl) + pratik uygulamasının yapılması (1 -2 yıl) yetiştirilmiş asistandan hizmet üretmesi şeklinde etinden sütünden yararlanılması (mezun olana kadar geçen süre).. İlk bölümü uzaktan eğitimle verip ''6 ay- bir yıl'' kısalttın diyelim..
uzman olmadan önce görülmesi gereken vaka sayısı ve vaka çeşitliliği kriterleri standardize edilmediği için böyle yorumlar geliyor.
Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde tıp fakültesi açarsın. Bir hoca 10 asistan koyarsın. 4 sene sonra bunlara uzman ünvanı verirsin..
Peki bunların 4 yıllık süreçte görmeleri gereken vakaların çeşit ve sayı olarak bir kriteri var mı? yok.. Cerrahi branşlarda şu kadar çeşit ve sayıda ameliyat yapmış olma durumu kaydedilip takip ediliyor mu? hayır. eksik olduğun vakalar varsa yeterli vaka görmen için Ankara-İstanbuldaki yoğun hastanelere görevlendiriliyor mu? hayır. Diplomayı böyle kriterler üzerinden alacağın yeterliliklerle uzman olunmadığı için böyle ağzı olan çözüm üretiyor..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)