Anayasa Mahkemesinden teşhis ve tedavide gecikme için tazminat kararı
AYM, doğum sonrası teşhis ve tedavide gecikme sonucu görme engelli olan çocuğun ailesinin açtığı tazminat davasının reddedilmesi nedeniyle ‘maddi ve manevi varlığın korunması hakkı’nın ihlal edildiğine karar verdi. Yerel mahkeme, maddi tazminata da hükmedecek
Anayasa Mahkemesinden teşhis ve tedavide gecikme için tazminat kararı
31 Mart 2018 -

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına konu olay, 2004 yılında Antalya’da yaşandı. Şehir planlamacısı ve gemi kaptanı olan çiftin, 21 Aralık 2004’te prematüre olarak bir kız çocukları dünyaya geldi. “İleri derecede prematüre, 1090 gram ağırlık, solunum sıkıntılı” durumda olduğu değerlendirildiğinden bebek, Antalya Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Gazete Habertürk'ten Fezvi Çakır'ın haberine göre; hastanenin yenidoğan ünitesinde bakıma alınan bebek, bir süre sonra taburcu edildi. 20 Nisan 2005’te bebek 5 aylıkken başka devlet hastanesinde bebeğe prematüre retinopatisi (bebeklerde görülen ve körlükle sonuçlanabilen bir göz hastalığı) teşhisi konuldu ve erken doğuma bağlı olarak her iki gözünde de görme yetisinin olmadığı tespit edildi. Bu tespit üzerine çift, Sağlık Bakanlığı aleyhine Antalya 1. İdare Mahkemesi’nde 35 bin TL maddi ve 15 bin TL manevi tazminat isteminde bulundu.

30 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT ÖDENECEK

Antalya Devlet Hastanesi’nde bebeğin tedavisini yürüten hekim, mahkemeye gönderdiği dilekçede, taburcu işlemleri sırasında aileye bebeğin ilgili bölümlerde kontrole getirilmesi konusunda bilgi verildiğini söyledi. Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda ise prematüre bir bebekte doğumdan sonraki 4 ile 6’ncı haftalar arasında ilk göz muayenesinin yapılması gerektiği, 4 haftalıkken bebeğin taburcu edilmesinden sonraki ilk 2 hafta içinde göz muayenesinin yapılmasının uygun olduğu ve bu hususun aileye bildirilmiş olması gerektiği belirtildi.

Raporda ayrıca taburcu belgesinde bebeğin genel kontrole çağrıldığının kayıtlı olduğu ancak kontrole geldiğine dair bir tıbbi kaydın bulunmadığı ifade edildi. Hekimin aileye göz muayenesi hakkında öneride bulunduğuna dair beyanının mahkemece kabulü halinde idarenin hizmet kusuru bulunmadığı kaydedildi. Bu rapor üzerine mahkeme, 23 Ocak 2008’de davayı reddetti. Danıştay 10. Dairesi ise yerel mahkemenin kararını maddi tazminat yönünden onarken, manevi tazminat yönünden bozdu. Daire, “ilk muayenede geç kalınması” nedeniyle olayda hizmet kusurunun bulunduğunu belirterek aileye 30 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

"MADDİ TAZMİNAT DA VERİLMESİ GEREKİR"

Çift, 11 Ağustos 2014’te AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, ailenin maddi tazminat talebinin reddedilmesinin “kişinin maddi ve manevi varlığının korunması hakkının ihlali” olduğuna karar verdi. Kararda, “Görme yetisini tamamen kaybetmiş olmanın kişide işgücü kaybı, yaşam boyu bakım giderleri gibi maddi zararlara sebep olacağı bilinen bir olgudur. Bunun doğal sonucu olarak kişide yalnızca manevi zararın değil maddi zararının da meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu zararın idarenin hizmet kusuru sonucu ortaya çıktığı konusundaki tespitler dikkate alındığında sadece manevi tazminat değil maddi tazminat da verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” denildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) AYDIN ŞANLI (PROF. DR)
03.04.2018 13:28:31
geciken sağlık için teminat varsa geciken adalet için de olmalı
People
16
2) Dt defne (Diş hek)
01.04.2018 14:52:14
Ben yanlış mı anladım?
1 erken Doğum sonrası kontroller yapılmış. Erken Doğumun sebebi hastane veya hekim mi? Hayır
2 tespit edilmesi gereken süre 4-6 hafta Bu konuda Bilgi verilmiş mi? Evet
3 hasta her şekilde kendi sorumluluğunu yerine getirmiş mi? Hayır
4 aile hekimine düzenli olarak muayene olmuş mu? Bilinmiyor
5 bizim bakanlığımızın avukatları ne işle meşguller? Kahve çay sigara arada dosya kontrolü
6 şekelin tespitinde kusur mu var anlayamadım o tarihe kadar aile nerede? İş işten geçince mi çocuklarının önemsiyorlar
7 şu an İzmir deki savaştan kaçan ama sürekli üreme rahatlığı yaşayan kişilerin bebeklerine bedava bez veriliyor. Hemşire soruyor almayacak mısın diye. Yaşarsa gelir alırım diyor
8 sorumsuzlukları nedeni ile devlet dava açmalı kişilere. Verilen hakların keyfiyeten reddi ve ortaya çıkan tüm sağlık gideri harcamalar için
People
11
3) Dr.Gökhan Gökçe (Beyin Cerrahı)
01.04.2018 11:19:22
Hekimin üzerindeki baskı hiçbir zaman olmadığı kadar artmıştır. Yorumlara bakın dönerci dükkanı açarım, mahallede mütahitlik yaparım... daha niceleri. Gelecek jenerasyon hekimler hem zayıf yetişiyor (iyi hocalar hep özele kaçtı) ,hem birçok branş bu baskılardan uzman hekim adayı bulamıyor. Çok vakte kalmaz bu biberin acısı dilimize vurur... ondan sonra kimse yandım Allah demesin.
People
12
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
01.04.2018 00:51:25
Fetocular Her yeri işgal etmiş Kardeşlerim...

Bunlar asla Bitmez...!!!

Devlet Tüm Organlarıyla ve Gücü Yettiğince Bunlara Çalışmış....!!!

Yazıklar olsun...!!!

People
66
5) ersen sen (jindr)
31.03.2018 15:43:36
Doğan premature bekelerin sekelleri için tazminat ödeyeceksek bu işi bırakma zamanı gelmiş demektir. Bende yakında dönerci dükkanı açacağım artık yeter, bu işi yapacakların allah yardımcısı olsun!
People
38
6) luciferheaven (dr)
31.03.2018 14:43:26
her yer fetöcü kaynıyor,ama anayasa mahkemesi,akp ve sağlık sisteminde yok
People
65
7) burak kar (doktor)
31.03.2018 14:00:00
kardeşim bırakın artık doktorlugu yapmayın bu ülkede. ne gerek var doktor olup zaten para da kalmadi. gidin bi kebapçı acın süt satın ne biliyim organik diye yumurta kakalayin web sayfası kurun asi zararlı şeker testi kanser yapar kemoterapi öldürür soğan suyu için filan yazın ama yapmayın artık şu mesleği. ben 2 yıl önce genel cerrahiyi bıraktım. şimdi kahvaltı peynir dükkanı açtım baktım işler iyi gidiyor bıraktım doktorluğu.
People
67
8) Mustafa Tahincioğlu (Dişhekimi)
31.03.2018 13:28:48
Oğlum 2004 doğumlu 8 ay doğum neonatal pnömoni, rds olabilecek her sıkıntı.20 gün boyunca makine soluttu spontan yoktu bu karardan .sonra sormayın sevgili vatandaşım hastahane hastahane neden gezdi çocuğum diye. Benim oğlum şu anda hayatta sağlıklı ve retinopatisi yok. Okullar arası 2015 Türkiye ikincisi.Allah devletimi başımdan etmesin onun yetiştirdiği uzman hekim oğlumu kurtardı ama bir avuç çocuk yoğun bakım uzmanını rencide etmeyin. O zaman da kural aynı bugün de aynı " iki bebek girer bir bebek çıkar" ben inandım sizde inanın yoksa hekim kalmayacak.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA