Huzursuz bacak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?
Nöroloji Uzmanı Dr. Gamze Almak, sebebi belli olmayan huzursuz bacak sendromunun yüzde 50'sinin genetik geçişli olduğunu söyledi.
Huzursuz bacak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?
12 Nisan 2017 10:25 -

Dr. Gamze Almak, huzursuz bacak sendromunun, bacaklardaki rahatsız edici, hoşa gitmeyen, tuhaf duyumsamalar sonrasında bacaklara karşı konulmaz şekilde hareket ettirme isteği ile karakterize sık görülen nörolojik bir hastalık olduğunu belirtti.

Rahatsız edici ve hoşa gitmeyen bu duyumsamaların bazı hastalar tarafından bacağın içinden gelen tarif edemedikleri bir his olarak tanımlandığını söyleyen Dr. Almak, diğerlerinin bunu karıncalanma, yanma, gerilme, çekilme, kaşınma, gıdıklanma, hareketli kurtçuklar olarak tanımlayabildiğini, bazı hastalarda da bu rahatsız edici durumun bacaklarda olmak koşuluyla ek olarak kollarda, nadiren karın, göğüs, genital bölgelerde de hissedilebildiğini kaydetti.

Bu duyumsamaların özellikle akşam veya gece saatlerinde ve uykuya dalmadan önce, dinlenme sırasında veya araç, otobüs, uçak yolculukları, toplantı gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda ortaya çıkarak tipik olarak bacakları hareket ettirmekle kaybolduğunu belirten Dr. Almak, ancak ağır olgularda bulguların 24 saat sürebildiğini, bu duyumsamaların uykuya dalma güçlüğü, uykuda bölünme ve uykuyu sürdürme zorluklarına sebep olabildiğini anlattı.

 

 

KADINLARDA ÇOK GÖRÜLÜYOR


Hastalığın toplumda görülme sıklığının yüzde 5-10 olduğunu ve daha çok kadınlarda görüldüğünü, yaşla beraber sıklığının arttığını vurgulayan Dr. Gamze Almak, sözlerine şöyle devam etti:
"Ancak çocuklarda da görülebilir ve çoğunlukla 'büyüme ağrısı' diye geçiştirilmektedir. Çok iyi bilinmediği ve tanı konulmadığı için birçok hasta huzursuz bacak sendromu yaşamaktadır. Sebebi çok iyi bilinmemekle birlikte beynimizden salınan bir takım kimyasal maddelerin hareket sistemi üzerindeki etkilerinden olduğu düşünülmektedir. Dopamin hormonu ve demir seviyelerindeki anormallik üzerine odaklanılmıştır." 
Huzursuz bacak sendromunun sebebi belli olmayan ve başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan iki şekli olduğunu anlatan Dr. Almak, sözlerine şöyle devam etti: "Sebebi belli olmayan huzursuz bacak sendromunun yüzde 50'si genetik geçişlidir ve aile öyküsü vardır. Başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunun sık nedenleri demir eksikliği anemisi, sinir uçlarının hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkan nöropati, B12 vitamini eksikliği, diyabet, böbrek yetmezliği, magnezyum eksikliği, bağ dokusu hastalıkları ve gebeliktir. Ayrıca bazı alerji ilaçları, bulantı ilaçları, antidepresan, tansiyon ilaçları, sigara tiryakiliği, kahve veya alkolü fazla tüketmek, stres, hareket azlığı ve obezite de huzursuz bacak sendromu bulgularını tetikleyici faktörler olarak bilinmektedir. Parkinson hastalığı, fibromiyalji, dolaşım bozuklukları, kas hastalıkları, eklem ağrıları, bel fıtığına bağlı ağrılar huzursuz bacak sendromunu taklit edebilir. EMG ve uyku testi başka hastalıklardan ayrımında yardımcı olmaktadır."

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
İlaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareket ve önlemler bulunduğunu belirten Dr. Gamze Almak, şunları söyledi:
"Huzursuz bacak sendromunda ilk prensip hastalığın alevlenmesine sebep olacak madde ve gıdalardan kaçınmaktır. Anemi, diyabet, beslenme bozuklukları, varis, böbrek hastalıkları gibi hastalıklar varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir. Masaj, yataktan kalkıp dolaşma, sıcak uygulama, bazen de soğuk uygulama ile kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlanabilir. Bazı hastalar uyumadan önce kitap okuma, yoğun sohbet etme, bilgisayar oyunu oynama gibi davranışsal teknikler kullanarak kısmen rahatlayabilir. Bu önlemle yanıt alınamazsa ilaç tedavisi başlanabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunda ilaç şikayetleri baskılar, uykuyu sürdürebilmeyi sağlar ve hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda yükseltir. Huzursuz bacak sendromu genellikle hayat boyu süren bir durumdur ve bununla yaşayabilmek için hastalar, hayatlarını kolaylaştırmaya yarayacak kendi yöntemlerini geliştirmelidir." 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) erhan (imalatçı)
30.04.2020 14:03:24
değerli arkadaşlar bende ve ailemde çocukluğumdan bu yana var bu illet yanmaya başladığında dizden altına soğuk su ile yıkayın gayet rahatlıyacağınızdan eminim , ilaç tam tedavisi olmadığı için ya yan teğsiri uyku yapan ilaç yada parkinson hastalıklarına verilen ilaçları veriyorlar , tavsiyem ilaç kullanmayın.
People
3
2) Tuncay bıyık (İşsiz)
22.02.2020 18:36:02
8 yaşında kızım var.ayak altında ve atak üstünde tek noktada dırŕrrrt diye sryrelme atmalar oluyur.sebebi ne olabilir.yazarsanız sevinirim
People
5
3) GÖZDE SÖZEN (fizyoterapist)
21.02.2020 12:00:03
Burdaki yorumları okuyunca bir tek ben değilmişim demek ki dedim, yatmadan canım sıkkınsa veya gün içinde özellikle akşamları çay kahveyi çok tükettiysem oluyor.Masaj yapıp gerdirmek bazen işe yarıyor
People
8
4) Celal narin. (Peyzaj)
21.02.2020 04:01:40
Sat 4 size yazyorum arkdaş nasil bi hstalik. Hala yatamadim ayaktayim bunun çaresi ne. İlaci ne bulamadim nasil yapcam bilmyorum
People
1
5) murat 124 (kdbascvs)
19.02.2020 23:37:41
sayin edi..bu tur makyajli abla-hammasi duruslu abi sozde haber bal gibi de reklam haberlerini mumkunse resim koymadan yada gozlerini bantlayarak haber icerigindeki ozel isimleri de bas harfler (dr) seklinde yazarsak bunyemizdeki seda ablacim noolur benim de elimden tut memedali bey noolur sari zarftan araba mentalitesini azaltmis oluruz..her gun seneler once yazilmis haberlere bana da bakin tedavi edin beni istemlerinden bayildik..
People
2
6) Murat (Maden müh.)
18.02.2020 23:45:41
Elif bir doktara mutlaka görün. Bana yazılan parkyn 0.25 akşamları 1 adet anında etki ediyor ve o izdirap bitiyor
People
17
7) Elif nur (Yok)
17.01.2020 01:32:18
Tam uyumak için yatıyorum başlıyor. Sürekli hareket ettirme isteği. Yatmadan bacak egzersizleri yapıyorum, dolaşıyorum, çorap giyiyorum ama nafile. İşe yaramıyor. Gece saat 4e 5e kadar uyuyamıyorum. Ne yapmalıyım ki. Her gün de olmuyor. Dün olmadı mesela...
People
11
8) Yasar YILMAZ (Emekli)
13.12.2019 00:22:41
Huzursuz bacak sendromu bende cok fazlaydi.uyutmuyordu.Ben cok spor yapan bir kişiyim (Koşu ve yürüyüş )Bir ara Trabzon daki köyüme gittim uzun süre kaldim.spor yapma fırsattım yoktu o zaman fark ettim sendromu yasamadim.Ondan sonra az spor yaptimaz ayakta kaldim.hicbirşeyim kalmadi diyebilirim.60 yasindayim.
People
4
9) Turgut (Satış pazarlama)
17.11.2019 12:56:34
Yıllardır süre gelen bi ayak agrim var ve beynime bile bu ağrılar vuruyor kaç kez çekip yaptırdım fakat nafile hocam lütfen bana yardımcı olun
People
7
10) murat Can (makine)
15.08.2019 16:55:41
bendede vardi b vitamini ile antidpersan hapi verdi doktor gecti normalde beyin le alakali bisey
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)