İngiltere'de sağlık sistemi: 'O kadar geç tarih verildi ki, ameliyat için çocuğumu Türkiye'ye götürdüm'
İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'i bünyesinde barındıran Birleşik Krallık'ta halka ücretsiz sunulan sağlık sisteminde ciddi tıkanıklıklar yaşanıyor. Bu da uzman doktorlardan randevu ve ameliyat için çok ileri tarihlere gün verilmesine neden oluyor.
İngiltere'de sağlık sistemi: 'O kadar geç tarih verildi ki, ameliyat için çocuğumu Türkiye'ye götürdüm'
10 Nisan 2018 - BBC TÜRKÇE Sarah Bloch-Budzier

Kuzey İrlanda'da yaşayan 14 yaşındaki Megan ve ailesi, ameliyat için en erken bir yıl sonraya randevu verilince nasıl Türkiye'ye gidip özel bir hastanede tedavi olduğunu BBC'ye anlattı:

"Çok acı çekiyordum. Kendimi iyi hissetmiyordum ve ayağa kalkınca hemen yatağa geri dönmek istiyordum."

Bu sözler 14 yaşındaki Megan'a ait. Şimdi geçirdiği kritik omurilik ameliyatının ardından ilk adımlarını atarken çekilmiş videoyu birlikte izliyoruz ve o andaki hislerini böyle anlatıyor.

Görüntülerde, Megan, üzerinde pijamasıyla yanında Türk bir hemşirenin yardımıyla ayakta durmaya çalışıyor.

Omurgasında bulunan bir sıkıntı nedeniyle nefes almakta sorun yaşayan Megan'a kendi ülkesinde ameliyat için en erken bir yıl sonraya tarih verilmiş.

Bunun üzerine Megan, geçen yıl İstanbul'a giderek, özel bir hastanede ameliyat olmuş.

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta yaşayan Megan ve ailesi, tedavi için hastaneye başvurduklarında ameliyatın en erken bir yıl sonra yapılabileceği bilgisini alınca diğer alternatifleri araştırmaya başlamış.

Bu ciddi ameliyatın maliyetinin oldukça yüklü olduğu anlaşılınca ailesi bağış kampanyası başlatmış.

Bu kampanyanın sonunda ameliyat için gereken 30 bin pound (yaklaşık 171 bin TL) toplanmış ve Megan da İstanbul'a gelerek ameliyat olmuş.

Ameliyatta Megan'ın omuriliğine dört metal çivi yerleştirilmiş.

Ancak toplanan para, hastanede daha uzun kalmasına yeterli olmayınca Megan ve ailesi operasyondan sadece birkaç gün sonra geri dönmek zorunda kalmış.

Megan artık çok mutlu olduğunu ve rahatladığını söylüyor.

'Yeterli para ve personel yok'

Annesi Karen Fleming ise oldukça üzgün ve kızgın. Fleming, benzer bir tedaviyi görmek için bekleyen onlarca çocuk olduğunu söylüyor:

"Sistem karman çorman olmuş durumda. Bu ne cerrahların ne de hemşirelerin suçu. Ama durum çok fena. Her gün acı çeken çocuklar görüyorum ve onlar için elimden bir şey gelmiyor. Birçok aile tedavi için ya başkalarından para istemek ya da evlerine ipotek koydurmak zorunda kalıyor."

Kuzey İrlanda'da sağlık sistemi için belirlenen hedeflere göre, hastaların çoğunluğunun başvurusundan dokuz hafta içinde görülmesi öngörülüyor. Herhangi bir hastaya başvurusundan 15 haftadan daha geç bir tarihe randevu verilmemesi hedefleniyor.

İngiltere'yi de bünyesinde barındıran Birleşik Krallık'ın genelinde, gerçekleşenin konulan hedeflerin oldukça uzağında olduğu belirtilirken, Royal College of Surgeons'ın yayınladığı yeni veriler, özellikle Kuzey İrlanda'da durumun giderek kötüleştiğini ortaya koyuyor.

2017 yılı sonu itibariyle, tedavi için bir yılı aşkın bir süredir bekleyen hastaların sayısı 14 bini aşarken, bunların 3 bini ise iki yıldan uzun zamandır bekliyor.

Kuzey İrlanda'da bu sayı, her 100 kişide bir kişiye denk geliyor.

İngiltere'de de ameliyat için bir yıldan daha ileri bir zamana tarih alan hasta sayısı ise yaklaşık 1.800.

Kuzey İrlanda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kurulu yaptığı açıklamada, "Sistem büyük bir baskı altında ve birçok hastanın karşı karşıya olduğu bekleme süreleri kabul edilemez düzeylerde. Mevcut hizmet modelini sürdürmeye yetecek düzeyde para ve personel bulunmamaktadır" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Dr (Halk sagligi)
11.04.2018 15:32:46
Avrupa'ya göre doktor başına düşen nüfus sayımız iki kat fazla, halkımız Avrupa'dan iki kat fazla hastaneye basvuruyor. Bu durumda Türk doktorlar dört kat fazla çalışıyor! Buna rağmen poliklinik ve acil bekleme surelerimiz Avrupa'ya göre daha kısa!!! Saglikcilarimiz bu kadar ozveriyle çalışırken emeklerinin gorulmemesi çok kötü. Halk ve devlet kıymetini bilmezse giderek bireysellesen nesilde saglikcilar da buna uyacak risk almaktan korkacak biz de İngiltere'den beter olacağız. Tusta başarılı doktorların rahat alanları seçmesi, riskli hastaları kimsenin kabul etmemesi bunun ilk sinyalleri. Doktoru dövebilmek, her suçu ona yüklemek, az maaş alsınlar diye çabalayıp kıskançlığı yatıştırmak, iftira dolu haberlerle medyatik olmak, kısa günün karidir. Uzun vadede yine olan halka olur, kendi sagliklariyla oynadiklarinin farkına ancak ciddi bir hastalıkları olup da kabul eden doktor bulamayınca varirlar. Ideal ama riskli tedaviyi yapan doktor bulamayip basit tedavilerle şifa bulamadiklarinda anlarlar ancak iş işten geçmiş olur. Eğitimde öğretmene saygı olmadan nasıl iş yurumezse, sağlıkta da hastanın hekime itimadı ve aldığı kararlara saygısı olmadan sağlık yürümez. Kendini güvende hissetmeyen, özverisi anlaşılmayan hekim işinden soğur, işini yapamaz, güler yüzlü şefkatli davranamaz ki bir hastanın en çok bunlara ihtiyacı vardır!
People
12
2) Ufuk engin (Uzman doktor)
11.04.2018 10:28:20
Deger bilen kim? Hala yipranma hakkini esirgeyen, siddete karsi mahkemelerde saniklari serbest birakan duzeni degistirmek icin yasal mevzuati guncellemeyen, tum saglik calisanlarinin ozluk haklarinda reform yapmayan iktidarin yonettigi saglik politikasi ile nitelikte çöküsle baslayacak olan surec zaman icinde saglik turizmi gibi konularda ucuncu dunya ulkesi konumuna sokup ulkeyi de saglik alaninda azerbaycan gibi vasarlt alti duzeyde birakacaktir..
People
22
3) ats2 (dr)
10.04.2018 18:01:57
artan tazminat mahkumiyetleri ile hekimlerdeki bu deli cesareti azaldığında Türkiye de İngiltere’ye benzeyecektir..kafası çalışan adam bir süre sonra sadece Türkiye değil global dünyada da hekimlik yapmanın kerizlik olduğunu farketmektedir..kutsal meslek teraneleri artık bu yüzyılda yenmemektedir ve üç günlük dünyada azıcık keyifli yaşayıp keyifli ölmek yeğdir
People
9
4) metin (dr)
10.04.2018 15:51:53
nasıl yani...bizde buradaki doktorlara çullanmaktaydık sistem kötü diye
People
21
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
10.04.2018 12:30:10
İngiltere'de sağlık sisteminin çöktüğünü zaten biliyorduk da Avrupa'nın yeni sağlık turizmi merkezinin Türkiye olduğu/olacağı haberleri ilk defa Batı medyasında yer buluyor gibi. Haberimsi reklamın en güzelini yaptığı için bu sefer BBC ye teşekkürler .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA