Kırşehir’de uzman doktor açığı giderek artıyor
AHİ Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Hastanesi’nde emekli olan, çeşitli nedenlerle başka illere atanan, raporlu olan uzman doktorların görev yapmamaları sonucu bazı önemli branşlarda doktor açığının bulunduğu bildirildi.
Kırşehir’de uzman doktor açığı giderek artıyor
02 Ocak 2017 13:45 - HÜRRİYET

2016 yılında Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan Kadın Doğum ve Hastalıkları bölümünde 4 doktorun emekli olması, bir doktorun raporlu olması sonucu ciddi oranda doktor ihtiyacı bulunuyor. Bu bölümde bir ara 3'e düşen uzman doktor sayısı yapılan iki atamayla birlikte 5'e çıktı. Ancak hala en az 3 Kadın Doğum ve Hastalıkları uzmanı doktoruna ihtiyaç olduğu öğrenildi.

Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tek doktor olarak görev yapan Gastroenteloji uzmanı Doktor Bilal Ergül’ün Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne atanmasıyla bu bölümün hastalarına, dahiliye uzmanları bakarken, tedavi edilemeyen bazı hastaların da çevre illerdeki hastanelere sevk edildikleri öğrenildi.

Çocuk cerrahisinde görevli Dr. Şeref Selçuk Kılıç’ın da başka bir ildeki hastaneye atanmasıyla bu bölümde hiç doktor bulunmuyor.

Sekiz doktora ihtiyaç bulunan Radyoloji bölümünde halen 5 doktorun görev yaptığı ve en az 3 doktora ihtiyaç duyulduğu öğrenildi.

Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Hastanesi’nde bazı bölümlerde doktor sayısının ise fazla olduğu öğrenilirken, Genel Cerrahide 11, göz hastalıklarında 8 doktorun görev yaptığı bildirildi.

Kırşehir’de uzman doktor sayısının düşmesinin nedenleri olarak bazı uzman doktorların doktora yapmak istedikleri, ancak Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nün bu taleplere olumsuz cevap vermesi nedeniyle bu doktorların diğer illere atanma talebinde bulundukları, kabul edilenlerin de bu nedenle Kırşehir’den ayrıldıkları öğrenildi.

Ayrıca Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Üniversitesi’ne gelen akademisyen sayısının sürekli artmasından dolayı Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Hastanesi’ndeki döner sermaye payının sürekli düştüğü, ücret adaletsizliğine neden olduğu, bu nedenle hastanede görev yapan doktorların başka illerdeki hastanelere ya da özel hastanelere gitmeyi tercih ettikleri ileri sürüldü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) fly (dr)
05.01.2017 13:36:44
hekimler son 15 yılda tamamen küstürüldü ve mesleğinden soğutuldu..liyakat sıfır..gerçekten iyi hekime ulaşmanın ne kadar zor olduğunu ve bu gidişle daha da zor olacağını hayırsız vatandaş başını taşlara vura vura öğrenecek..ama artık çok geç..bahsettiğim mevzu öyle geri dönüşü olacak bişey de değil..kutsal meslek hikayelerini bir tarafa bırakalım..hekim olmak risk almaktır..hastayı ameliyat ettiğinde hastayla akraba olursun ve o adam ölene kadar senin hastan olur..şimdi farklı bir meslekte böyle bir şey hayal edin böyle bir sorumluluk bulabilir misiniz? hekim kafa kemiklerini kesip beyninin içine giren, göğüs kafesini açıp kalbini eline alan adam..düşünebiliyor musun, hayal edebiliyor musun? ve şunu hayal et bu adam döner sermayesi geç yattığı az yattığı ya da yatmadığı için borcunu ödeyemiyo faiz yiyo..kusura bakmayın ve bu sayfada aksini söyleyen trollere aldanmayın..bu iş tatminkar parası olmadan göğüslenecek bir iş değildir..ki şu an kimse göğüslemiyor..pratisyen uzman hekim cerrahtan fazla alıyor, böyle saçmalık olmaz..bir çok devlet hastanesinde hekimler cerrahi yapmayı bıraktı ya da minor cerrahilerle gününü geçiriyor..üç aşağı beş yukarı aynı parayı poliklinik yaparakta alıyor..hekimler hamdolsun azıcık aşım kaygısız başım yaşamaya alıştı artık siz düşüneceksiniz ne yapacağınızı..adam bir hastanede döner alamıyosa önce ameliyatı bırakır sonra temelli çeker gider..çünkü alacağı toplam para 4500 tl..keriz mi bu paralara orada çalışsın ve hastane tayfasını beslesin.. Kırşehirde olan da budur tahminimce..sağlık sistemi duvara toslamak üzere..ve bu sistemle çözülmez bu sorunlar..
People
8
2) ahmet (vatandaş)
03.01.2017 12:49:49
orada tip fak 60 ogrenci aldilar birinci sinif...
muhtemel seneye 120 alirlar...
...
People
5
3) Savaş (Uzman doktor)
02.01.2017 21:37:59
Eğitim ve araştırma hastanelerinde uygulanan bölüm ortalamasına göre döner sermaye verilmesi son derece yanlıştır. Durum böyle olunca bir kısım hekim çalışmakta bir kısım hekim de yatmaktadır. Bu da çalışanların şevk ve azmini kırmaktadır. Bundan dolayı bireysel performans puanına göre döner sermaye verilmesi en adil sistemdir.
People
3
4) muharrem parlak (uzman dr)
02.01.2017 20:25:32
afiliyasyon bir an önce kaldırılmalı,
People
12
5) Kamil sönmez (Doç dr)
02.01.2017 17:20:06
Kardeşim şükredin halinize. Bizim eğitim hastanesinde de döner yerlerde. Doçent olmama rağmen aynı ilde diğer iki 2. Basamak hastanedeki uzman doktor aynı puana rağmen benden 2 misli fazla alıyor.
Haydi bunu geçelim başhekimlik katına çıkınca tüm koltuklarda pratisyenler oturuyor yıllardır.
Bizler pratisyen başhekim (vekalet) başhekim yardımcılarının kapısında onlarca profesör - doçent toplantı için randevu sırası bekliyoruz.
Liyakat sıfır.
Atama için herhalde aynı menzilde giden birileri bekleniyor!!!
Rezillik diz boyu.
Bakanlıktan veya cumhurbaşkanlığından birileri bunu okusaydı eminim farklı olurdu ama demekki kimse de okumuyor, olanları bilende olmuyor böyle olunca.
People
19
6) Murat celikten (Uzman hekim)
02.01.2017 17:08:47
Bende başka bir ilde eğitim hastanesinde çalışan uzman hekimim ve eğitim hastanesine atandığıma lanet ediyorum.
Döner sermayem 500 metre ötemdeki devletteki uzmandan aynı puana rağmen yarısına tekabül ediyor.
Üstelik ameliyata hasta alabilmek için 40 takla atmam gerekiyor. Devlet hastanesinde her şey tıkır tıkır işliyor.
buralar somali saglik bakanligina bagli demekki.
People
11
7) yandal (dr)
02.01.2017 15:57:20
hangi afiliye hastanede durum farklı ki; iş yükünün altında ezilen, para kazanamayan bakanlık doktorları ve yattığı yerden para kazanan üniversite doktorları, fırsatını bulan kaçar tabi..
People
19
8) Abdullah (Hekim)
02.01.2017 15:15:12
Eğitim ve Araştırma Üniversitesi Hastanesi’ndeki döner sermaye payının sürekli düştüğü, ücret adaletsizliğine neden olduğu, bu nedenle hastanede görev yapan doktorların başka illerdeki hastanelere ya da özel hastanelere gitmeyi tercih ettikleri ileri sürüldü.
(Diğer afiliasyon olan hastanelerde aynı sıkıntılı durumda)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)