Muhtarlardan Valiye 'aile hekimi gülmüyor' şikayeti!
Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde 4 mahalle muhtarı, hastalarına güler yüz göstermediği ve ilaç yazmadığını öne sürdükleri aile hekimlerini Vali Karaloğlu'na şikayet etti
Muhtarlardan Valiye 'aile hekimi gülmüyor' şikayeti!
12 Ocak 2017 -

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde 4 mahalle muhtarı, aile hekimlerinin hastalarına gülümsemediğini öne sürerek, Vali Münir Karaloğlu'na şikayette bulundu.

Bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere beraberindekilerle ilçeye gelen Antalya Valisi Karaloğlu, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül'ü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında brifing aldı. Ardından kaymakamlık konferans salonunda 32 mahalle muhtarının katılımıyla toplantı düzenleyen Karaloğlu, muhtarların talep ve sorunlarını dinledi.

Toplantıda, Ayanlar, Çığlık, Ortaca ve Aydınlık mahalle muhtarları, aile hekimlerinin hastalarına güler yüz göstermediğini, kötü muamelede bulunduğunu öne sürerek, vatandaşlardan sürekli şikayet geldiğini savundu.

Muhtarlar adına konuşan Ayanlar Mahallesi muhtarı Hasan Kalkay, Vali Karaloğlu'na genel olarak Döşemealtı ilçesinde büyük sıkıntı bulunmadığını ancak aile hekimlerinden şikayetçi olduklarını söyledi. Kalkay, "Bizim bir aile hekimimiz var. Daha önceki aile hekimimiz tayin olduktan sonra dört yıldır aynı doktor görev yapıyor. Hiçbir hastaya taviz vermiyor, hiç gülmüyor. Çok güvendiği bir yer var diye şüphe ediyoruz, hiç kimseye gülmüyor. Biz ona vardığımızda iyi davransın, her şeye razıyız." dedi.

Bunun üzerine Vali Karaloğlu da "Doktorun gülmemek için birine güvenmesine mi gerek var, karakteri o dur." diye konuştu.

Muhtar Kalkay, aile hekiminin bütün hastalarla diyaloğunun kötü olduğunu, ilaç yazmadığını da ileri sürerek, "Dört muhtarız, aynı hekime bağlıyız. Dört mahalle sakinleri de hekimden rahatsız. Hiçbir hasta kesinlikle kavga etmeden sağlık ocağından çıkmıyor dışarı." ifadelerini kullandı. Doktorun öğrencilere sağlık raporu vermediğini de öne süren Kalkay, bazı kurumların istediği "sağlıklıdır" raporunu da alamadıklarını, aile hekimini daha önce kaymakamlık ve sağlık ilçe müdürlüğüne şikayet ettiklerini belirtti.

- "Gülerken cömert olsun"

Vali Münir Karaloğlu da Türkiye'de ciddi ilaç israfı yaşandığını, herkesin dolaplarının çekmecelerinin ilaç dolu olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığının ilaç israfı konusunda çalışma yaptığını anlattı. İlaç israfı konusunda gereksiz ilaç yazılmaması için aile hekimlerine de baskı olduğunu dile getiren Karaloğlu, yazılan ilaçların sistemde görüldüğünü ve süresi dolmadan yenisinin yazılamadığını anımsattı.

Muhtarların dile getirdiği meseleyi değerlendireceklerini vurgulayan Karaloğlu, Sağlık İlçe Müdürlüğünün konuyu araştırmasını ve gönüllülük esasına dayalı yer değişikliği yapılabileceğini söyledi.

Karaloğlu, "Doktor da biraz gülsün, gülmek sadakadır, parayla değil, gülsün gelen hastaya. Bizim hastamızın hastalığının yüzde 80'i psikolojiktir. Doktorla sohbet edecek, iyileşecek hastalar var, ilaç yazmasına bile gerek yok. İlaç yazarken cimri davransın da gülerken konuşurken cömert olsun." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
21
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
16.01.2017 11:58:14
Vali Münir Karaloğlu'nu ; bir de 2011 Van Erciş depremini yaşayan meslektaşlarımızdan veya Vanlılardan sormak lazım...!

Depremzedelere nasıl Battaniye dağıttığı ve uygulamaları ( ! ) hafızalarımızdaki canlılığını halen koruyor...
People
6
2) postenflamatuar (uzm dr)
16.01.2017 09:47:09
Sayın Vali münir karaloğlu vatandaşla içiçedir. Halden anlayan bir yapısı olduğu belli oluyor. " "Doktorun gülmemek için birine güvenmesine mi gerek var, karakteri o dur."" cümleleri nedeniyle kendisine teşekkür ederim. Var öyle bildiğim karakteri nedeniyle fazla gülmeyen insanlar.

Doktor taviz vermiyormuş. Aferin doktora. Taviz vermek evrakta sahteciliğin münasip dille anlatımından başka bir şey değildir. Turp gibi öğrenciye, işçiye, memura sağlam raporu vermek tavizdir, evrakta sahteciliktir.
People
5
3) ruhi toprak (uz. dr)
15.01.2017 12:56:05
Abdullah Bey '' Benim vergimle maaş alıyorsunuz'' demeyi unutmuşunuz. Siz ve sizin gibiler muayeneye gelmesin. Maaşımız o oranda azalsın razıyız biz.
People
8
4) AH (aile hekimi)
14.01.2017 23:44:46
muhtarlar kadar kanunsuz iş talebinde bulunan (meslek diyeceğim değil) güruha rastlamadım.
People
3
5) aile hekimi (aile hekimi)
14.01.2017 23:40:58
Sözüm sana emekli bey (muhtemelen ben çalışırken ölüceğim hiç emekli olamayacağım) aile hekimleri muayene sayısına göre ücret almaz.Nereden emekli olduğunu da gerçekten merak ettim
People
3
6) aydin sinal (hekim)
14.01.2017 14:00:06
Sayin Recep Karadag mizahi olsada cok güzel ve dogruyu yazmis.cocuklugumdan beri bilirim:hastahede muayeneye gittigimiz(umumiyetle sadece hemsire hanim muayene eder sonucu doktora bildirirdi) bir doktorun tavri ile ayni doktorun özel muayenehanesindeki tavri cok daha degisikti.Paranin yüzü sicaktir insani gülümsetir.
500 sene önce en büyük sairimiz Fuzuli bile"selam verdim rüsvet degil deyü almadilar" demisti.
bu topraklarda her zaman iki sey hükümran olmustur:para ve makam.Insanlarimiz bu iki ögeye sahip olana hürmet ederler.Tip tahsilide bu topraklarda bu iki sey icin yapilir.Ne yazikki simdi hekimler icin bu ikiside azalmistir.Bütün sorun burada.Hadi makamdan vaz gectik parayi artirin hekimlerimiz rahmetli Aziz Basmaci gibi tekrar gülerler.Selamlar.
People
7
7) Ayt12 (Uzm.)
14.01.2017 11:47:36
Tam madalya takılacak aile hekimi. Bravo meslektaşıma, omurgası dik kalabildiği için.
People
7
8) Osman D (Doktor)
13.01.2017 20:10:26
Ben hekimlik mesleğinin günlük uygulamasında vatandaştaki anlayışın geldiği noktaya üzülüyorum. Muhtarların derdini de anlıyorum. Muhtemelen gelip doktora "bizim çocuk okula gitmek istemiyor, rapor ver", ya da "bizim şu şu ilaçları bir yazıver" gibi illegal isteklerde bulunuyorlar. Doktor da "Yok, hayır yapamam. Bunlar yasa dışı işler" deyince bunları söyleyemiyorlar, yok efendim gülmüyor, konuşmuyor diye şikayete gidiyorlar. Kendi illegal istekleri suç olmuyor, gülmemek, konuşmamak suç ve şikayet konusu oluyor. Ne günlere kaldık ya Rabbi. Günümüzde yasalara uygun hekimlik yapmak da suça vardı. Bu noktadan sonra gerçekten de diyecek söz bulamıyorum. Allah bunlara akıl fikir versin.
People
0
9) mahmut (uz.dr.)
13.01.2017 18:22:12
Sayın editör resim kime ait acaba?Haberle resim tezat teşkil ediyor.
People
43
10) Recep karadağ (Uzman hekim)
13.01.2017 18:11:10
Hastaya gúlme işleminin performans yönetmeliğinde karşılığı yok kusura bakmayın ey halkımız ve bakanlık.
Siz bitirdiniz bizdeki çalışma şevkini, çalışma dürüstlüğünü, insaniyeti...
Her şeyi paraya endeksleyip eskiden verilenin 5-10 da birine tamahkar ettiniz bizleri.
Evet kısa keselim.
Gülmek kaç puandır? Muayene 21 puan ise en az 15 puanda gülmeye vermek gerekiyor.
Yoksa gülmüyorum hiiiiiç kusura bakmayın.
Sağlık sektòrü özellikle kamu yolsuzluktan kara paradan geçilmez oldu. Görmezden geliveriyorsunuz farkındayız ama bu ahlaksızlıklara ortak olamayız.
Çarkları (kirli döngüleri) en iyi döndürecekleri (kara paraları) koltuktan koltuğa zıplatıyorsunuz.
Biz buna alet olamayız.
Memleketi bir cemaatten kurtardık diğerine teslim ediyorsunuz ben buna susamam.
10. Kòyden konuşurum yine sesimi susturmadığınız müddetçe
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA