‘Reçeteye ilaç değil, etken madde yazılsın'
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sağlık harcamalarından tasarruf için reçetelere ilaç adı değil, etken madde yazılması gerektiğini söyledi.
‘Reçeteye ilaç değil, etken madde yazılsın'
11 Ekim 2011 -

ANKARA - Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, ''Aile hekimliğinde hastalardan 'reçete parası' adı altında 3 lira alınması ve ilaç ambalajlarının küçültülmesinin planlandığı'' iddialarını değerlendirdi.

Daha önce aile hekimliğinde hastadan muayene ücreti alınmasına ilişkin uygulamanın yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulduğu anımsatan Saydan, şunları kaydetti: ‘'Aile hekimliğinde reçete parası alınması ve ambalaj küçültmeyle tasarruf olmaz. Tasarruf edilmek isteniyorsa reçetelere ilaç adı değil, etken madde yazılsın. Etken madde ile reçete yazılımı SGK'ya yüzde 20'lik tasarruf sağlayacaktır.''

Muayene ücretinin devlet ve üniversite hastaneleri için 9, özel hastaneler için ise 17 liraya yükseltilmesinin planladığı şeklinde iddialar da bulunduğunu belirten Saydan, bunun sosyal devlet anlayışına aykırı olduğunu ileri sürdü. Ülkedeki kişi başı ilaç harcamasının oldukça düşük olduğunu vurgulayan Saydan, şöyle devam etti:

''Eğer SGK kendince ilaç harcamalarını düşürmek istiyorsa Sağlık Bakanlığı ile birlikte 'ilaç nedir, nasıl kullanılır, ne kadar kullanılmalıdır' başlığını vatandaşlarımıza medyanın yardımı ile anlatıp bilgilendirmelidir. Hastaya ilaç eğitimi verilmelidir.''

Saydan, ayrıca doktorların reçete yazarken hastalarına zaman ayırması ve bilgisayarlardan hastaların daha önce kullandıkları ilaçları kontrol etmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Bülent Karali (Kadın Doğum Uzmanı )
02.11.2011 16:21:07
Sevgili Hekim arkadaşlarım lütfen sınırımızı gecip değerli Eczacı arkadaslarımızın işlerine, ticaretlerine karışmayalım. Bu ülkede doktor da olmanın eczacı da olmanın yolu bellidir. Madem "mal fazlası" size bu kadar cazip geliyor, hala çok geç degil. Girersiniz sınava, kazanırsınız eczaciligi, alırsınız "fazla"yı. Size ne eczacının ticaretinden. İsterse 1'e 200 alır. Firmayla onun arasında. Devlet de izin veriyor. Tamamen yasal. Unutmayın (pek gönüllü olmasa da) en çok vergiyi eczacılar veriyor. Eczacılara en son etik dersi verecek grup sanırım bizleriz. Ne acı ki bu böyle. Reçeteye etken madde yazılsın, bir bakın o zaman bir tarafımızdan ayrılmayan mumessillerin cogu yüzümüze bakmayacaktir.
People
0
2) S.GÜL (ECZACI)
02.11.2011 14:17:25
SAYIN DR. ARKADAŞLAR 18 HAZİRAN 2009 TARİHLİ VE B.10.0.IEG.0.73.00.17 SAYILI GENELGEYİ OKURSANIZ SAGLIK BAKANLIGININ EŞDEGER İLAÇ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ ÖGRENMİŞ OLURSUNUZ. ŞUNU AÇIKCA BELİRTELİM SİZİN İŞİNİZ TANI KOYUP TEDAVİ PROTOKOLÜNÜ BELİRLEMEK BİZİM İŞİMİZDE ,GOCUNMAYIN AMA SİZDEN YÜKSEK OLAN FARMAKOLOJİ BİLGİMİZLE ,TEDAVİ EDECEGİNİ DÜŞÜNDÜGÜNÜZ ETKEN MADDEYİ VERMEKTİR.BİR İLACIN TİCARİ UYGULAMALARI SİZİ HİÇ İLGİLENDİRMEZ O TİCARİ İŞLETME OLAN ECZACININ BİLECEGİ İŞTİR. BAZI ARKADAŞLAR BAŞKA ÜLKELERDE EŞDEGER UYGULAMASI YOK DEMİŞ AMA MALESEF BU KONUDA BİLGİLERİ YOK. BURAYA YORUM YAZAN 10 DR ARKADAŞTAN EN AZ 9 U MUADİL İLAÇ YAZIYOR AÇIN KENDİ REÇETELERİNİZE BAKIN. HA BU ARADA MUADİL NE DEMEK ONUDA BİZ ÖGRETMESEK Bİ ZAHMET BİRAZ ARAŞTIRSANIZ ÇOK İİ OLUR. HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN ,BİZE MF HAKSIZ KAZANÇ DİYENLER FİRMA PARASIYLA GEZMEYE GİDİYORLAR KONGRE BAHANESİYLE BUDA MF NİN ALASIDIR EY DR KARDEŞLER ABİLER VEDE ABLALAR...
People
0
3) zeynep (eczacı)
18.10.2011 14:26:25
Eczane bir işletme olduğuna göre elbette ki maddi kaygı taşımak zorundadır.Ancak siz öyle bir profil çiziyorsunuz ki sanki bizler maddiyat için hastayı öldürüyoruz,tedavi olmasına engel oluyoruz.Ne ilgisi var efendim bu ilaçlar onay almış ilaçlar biz burada yasal olmayan bir iş mi yapıyoruz?Öte yandan bu tartışmaya girmiş olmama karşın reçetede yazanı çoğunlukla veren bir eczacıyım zaten.Ama daha ziyade ben asıl anlayamıyorum doktorların orjinal ilaç diye tutturmalarını.Muadil ilaçla ilgili etkinlik açısından bir sorun yaşıyorsanız muhatabınız eczacı olmamalı yetkili mercilere bildirmeniz yeterli olacaktır bu anlamda ben bu durumun takipçisiyim de, sözkonusu ilaçta beklenmedik bir etki oluşmussa bu amaçla kurulmuş olan farmakovijilans birimlerine bildirmeniz son derece önemlidir. Birçok orjinal ilacın daha ucuz olması durumunun pekçoğunda değil çok az bir kısmında olduğunu da bilmenizde yarar var.Muadil ilaç kullanımı ile tasarruf sağlandığı verilerle kanıtlanmışken bunu tartışmak anlamsız zaten.
People
0
4) atakan (uzman hekim)
18.10.2011 13:27:46
Eczacıların hala eşdeğer ilaca saplanıp kalmalarını anlamıyorum eğer maksat ucuza maal etmekse şu birçok orjinal ilaç muadilinden ucuz, benim sorumlu olduğum hasta tedavisinde rafdan ilaç veren eczacıların ısrarla muadilde tutturmaları maddi kaygılardan başka birşey değildir,klinike muadil ilacın sorunları olabileceğni bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum.
People
0
5) zeynep (eczacı)
17.10.2011 23:51:15
Atakan bey öncelikle bakkal mantığı değil bilimsel mantıkla yaklaştığımızın altını çizmek isterim.Eşdeğer ilaçta canlı denekler üzerinde klinik çalışmalar yapılmasa da; sözkonusu ilacın referans ürünle aynı tedaviyi sağladığı ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama "biyoeşdeğerlik" çalışmalarıyla kanıtlanmıştır.İkincisi bir yanlışı düzeltmek isterim ve araştırmanızda fayda var Avrupada ve Amerikada eşdeğer kullanımı mevcut olduğu gibi bu yolla tasarruf sağlandığı verilerle de kanıtlamışlardır. Amerika'da eşdeğer ilaç kullanımının % 70'in üzerinde olduğunu,İngiltere’de tıp fakültesi öğrencilerine, reçete yazarken eşdeğer ürünleri tercih etmeleri yönünde eğitim verildiğini, Almanya'da eşdeğer ilaç kullanımı ile 50 milyar euroluk tasarrufun hedeflendiğini ve Belçika, İspanya, Portekiz, Avusturya, Fransa gibi ülkelerde kamuoyuna yönelik eşdeğer ilaç bilgilendirme kampanyaları düzenlendiğini bilmenizi isterim. Lütfen yalan yanlış verilerle insanların aklını karıştırmayın.İlaç sizin işiniz değil,eczacının işi üstünüze vazife olmayan şeyler hakkında yorum yapmamanızı tavsiye ederim.
People
0
6) atakan (uzman dr.)
17.10.2011 14:38:20
eş değer ilaçların orjinal ilaçlarla yapılan aynı olduğu ancak benzer bir çalışma ile ortaya konulabilir, eczacıların bakkal mantığı ile olaya baktığı aşikar dünya da eşdeğer ilaç sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde var avrupada ve amerikada ilaçlar piyasa isimleriyle anılırlar etken maddeyi üreten firmanın adı ne ise odur.Hayatı öneme haiz ilaçlarda in vitro değerler güvenilir değildir,ancak benzer bir çalışma ile kanıtlanmalıdır.
People
0
7) ahmet kıraç (eczacı)
16.10.2011 23:29:04
doktor arkadaşlar tarafından yapılan yorumlara bakılırsa,muadil ilaçtaki asıl sorunun etkinlik olmadığı aşikar.biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz arkadaşlar.eğer muadil ilaçlar arasında bir etkinlik sorunu varsa bunu ilgili makamlara bildiriniz,el pençe divan karşınızda önünü ilikleyen firmacı arkadaşlara iletiniz,bu eczacının sorunu kesinlikle değildir.ben kendi anneme, kızıma,eşime vermediğim hiçbir ilacı hastama vermem.emin olun eczacıların büyük bir kısmı da bu vicdan terazisi ile çalışır,çalışmalıdır da,ancak şu mal fazlası olayına bu kadar takılmayın,eczaneler ticari işletmelerdir,kar amacı güderler.ne yazıkki maddi standartlarımızı okuduğumuz okullar veya aldığımız sorumluklar belirlemiyor.
People
0
8) İ.GÖK (HEKİM)
16.10.2011 19:57:13
sayın ali tufan
muadil ilaç konusunda bizi anlamadığınızı söylemişsiniz.
muadil ilaç konusunda en önemli sorunumuz güven meselesidir.bizim tek kriterimiz vardır.şifa oranı.aynı hasta profilinden 10 hastaya aynı ilacı önerdiğimizi düşünelim.eğer orjinal molekül vermişse eczacı,10 hastadan en az 9 tanesi şifa buluyor.fakat bu 10 hastaya ucuz,içeriğine güvenilmeyen bir muadil verildiğinde 10 hastadan bazen 2-3 tanesi yada hiçbiri şifa buluyor.nasıl oluyor diyebilirsiniz.bende bilmiyorum.klinik tecrübem önemli olan iacın fiyatı değil,güvenirliği ve etkinliğidir diyor BAZEN...muadil ilaca karşı değilim,fakat bence hekim ne önermişse o verilmeli.
1.reçeteye etken madde yazılması önerisine katılıyorum.hatta pozoloji de 2*1 şeklinde değil günde 2 defa bilmem kaç mg şeklinde yazılmalı
2.muadil ilaç tercih edildiğinde yapılan indirim katkı payından düşürülmeli
3.tüm ilaçların 1 haftalık piyasa şekilleri üretilmeli.7 günlük tedavi için 20 günlük doz verilmek zorunda kalınmamalı
4.mal fazlası gerabetine son verilmeli
5.eczaneler için bir kar marjı belirlenmeli ve mf'si bol ilaçların kar marjı düşük tutulmalı
6.eczacılar hekim reçetelerine müdahale etmeyi bırakmalı
7.eczanelerde çalışanlar kaliteli bir eğitimden geçirilmeli
People
0
9) servet yavuz (op.dr.)
16.10.2011 17:34:39
1.eczaneler bakkal gibi bir işletmedir.
2.etken madde yazılmasında sakınca görmüyorum
3.eczanelerinde mal fazlası ile haksız kazançları önlenmelidir.
4.doktor ve sağlık çalışanları eczacılar kadar birlik oluşturamıyoruz ve sesimiz duyulmuyor çünkü biz Allah rızası için çalışırız para ikinci sıradadır ve tüm gün hastanede geçer ama eczacıların kolay para kazanırlar çünkü bir işletmedir ve esas işi kalfa yaptığı için eczacıların sağcısıda solcusuda bir dernek ve partide aktiftirler haklarını yedirmezler.
People
0
10) se (uzman dr)
16.10.2011 17:19:43
Etken maddeyi yazmak çözüm olmaz; bu seferde ilaç firmaları ilaç üretmez, sonuçta bu bir ticari üretim, çok sorun oluyorsa devlet ilaç üretsin denebilir; bakanımız bir kızar tüm ilaç sektörü hizaya girer! bakın bir kızdılar üniversitede hoca bırakmadılar, artık kimse üniversiteye sevk istemez oldu, ne olur siz ameliyat edin diyorlar, ancak bizde hastalar yüksek riskli olduğu için ve risk almak çok riskli olduğu için yapamıyoruz!Özel hastaneye gidiyorlar 2000-3000 TL fark istiyorlar diyerek bize söyleniyorlar!!!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA