Sığınmacılara ilaç temini için üçlü protokol
Türk Eczacıları Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumu ve AFAD arasında yapılacak üçlü mutabakatla Türkiye'deki sığınmacıların ilaç teminine ilişkin esaslar belirlenecek
Sığınmacılara ilaç temini için üçlü protokol
14 Mayıs 2017 -

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında yapılacak üçlü mutabakatla Türkiye'deki sığınmacıların ilaç teminine ilişkin esaslar belirlenecek.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu ile kısa süre önce yapılan protokol revizyonu kapsamında Türkiye'deki sığınmacıların ilaç alımının da gündeme geldiğini ifade etti.

Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısının 3,5 milyona ulaştığını belirten Çolak, sığınmacılara yönelik sağlık hizmeti kapsamında ilaç temini konusunda AFAD ile protokol imzalamaya çalışıldığını anlattı.

SGK ve TEB arasında yapılan protokol revizyonuyla sığınmacılara verilen sağlık hizmeti içerisinde ilaç temini konusunun da çözüme kavuşturulduğunu dile getiren Çolak, "Protokol revizyonu ile mülteci reçetelerinin karşılanması hususunun SGK, AFAD ve birliğimiz arasında yürütülmesini hükme bağladık." diye konuştu.

- "Üçlü mutabakat imzalanacak"

Sosyal Güvenlik Kurumu, AFAD ve TEB arasında bir protokol imzalanmasına karar verildiğinin altını çizen Çolak, şunları kaydetti:

"Şu anda zaten Sosyal Güvenlik Kurumu, bu reçeteleri kontrol ediyor ve ödemeyi AFAD yapıyor. AFAD, bunu illere gönderiyor. Şimdi yapılacak protokolle, SGK'nın pozisyonu, AFAD'ın ödeme planlaması ve TEB üyesi eczanelerin vereceği hizmeti ortaya koyacağız. Bu şekilde bir üçlü mutabakat imzalanacak. Geçen yıl bunu talep etmiştik, şimdiki revizyonla bunu protokole yazdırdık.

SGK, yaklaşık 100 eczacı personel aldı. Reçeteler, alınan bu eczacılar tarafından kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde bunu sözleşmeye bağlayacağız. Bu kapsamda, Türkiye'ye yurt dışından gelen mülteci konumundaki kişilere sağlık hizmetinin verilmesi noktasında kurallar belirlenmiş olacak. Çünkü, daha önceden her ürün veriliyordu ve hiçbir kontrole tabi değildi. Şimdi ise SGK bunu kontrol edecek, Sağlık Uygulama Tebliği'ne uygun olarak verilmesi noktasında uygulamlar yapılacak, AFAD da reçete bedellerini ödeyecek."

Çolak, mutabakat sonrasında reçetelerin ne zaman kontrol edileceğinin ve AFAD'a bildirim yapılacağının, AFAD'ın da ne kadar süre içinde geri ödemede bulunacağının belirleneceğini belirtti.

TEB'in de bu aşamada eczacılar adına sözleşme yapacağını aktaran Çolak, "Biz, çatı örgüt olarak da eczacıların ne şekilde hizmet edeceğini ve bu hizmetin bedelinin ne olacağını belirleyeceğiz." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA