Skandal paylaşımları yapan hemşirelere kötü haber!
Sağlık Bakanlığı, hastaların mahremiyetini ihlal eden fotoğrafları sosyal medyada paylaşan hemşireler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Skandal paylaşımları yapan hemşirelere kötü haber!
22 Ekim 2016 -

 Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir devlet hastanesi ve bir özel hastanede hastalarla selfie çekip sosyal medyada yayınlayan bir hemşire, bir de hemşire adayı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin açıklaması şöyle:

'EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKTIR'

'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile güvence altına alınan “özel ve aile hayatına saygı” ilkesi ve Bakanlığımızca yayınlanan yönetmeliklerle pekiştirilen “Hasta mahremiyetine saygı” kuralı, kaliteli, güvenilir, ileri teknolojik ve bilimsel yöntemlerle desteklenen sağlık hizmet sunumu hedefimizin en önemli ve vazgeçilemez temel kuralıdır. Bilinmelidir ki, her kim tarafından, hangi yöntem veya araçla olursa olsun, hasta mahremiyeti ilkesine aykırı her türlü davranış ve eylem, T.C. Sağlık Bakanlığınca en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ'ın, bu konudaki hassasiyeti de herkesçe malumdur ve bu konuda Sayın Bakanımızın talimatı ile mevcut genelgeler ve mevzuata ek olarak, 15 Temmuz 2016 tarihinde, her koşul ve zeminde, tüm sağlık hizmet sunucularının ve kurumların hasta mahremiyetine tam uyumunu isteyen, ihlali halinde de gerekli cezai işlemlerin uygulanacağına dair yeni bir genelge yayınlanmıştır.

HASTA HAKLARI VE HASTA MAHREMİYETİNİ İHLAL

Bütün bunlara rağmen, son günlerde basına da yansıdığı üzere, biri kamu hastanesinde, biri de özel bir kurumda olmak üzere, bir hemşire ve bir hemşire adayının, hasta hakları ve mahremiyetini açıkça ihlal eden fiilleri olmuştur. Bakanlığımız tarafından derhal bu kişi ve kurumlar hakkında inceleme başlatılmış ve sorumlu kişi ve kurumlar hakkında da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Hasta mahremiyetine saygı konusu, bundan sonra da Bakanlığımızın hassasiyetle takipçisi olduğu bir konu olmaya devam edecek ve hasta mahremiyetini ihlal eden kurum ve kuruluşlar hakkında da, mevcut hukuki hükümler çerçevesinde en ağır cezaları almaları konusunda gerekli işlemler yapılacaktır.'
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) cockroach (haşerelik)
24.10.2016 12:54:09
En ağır cezayı çekiyorlar zaten bu sağlık sisteminde sağlık çalışanı olarak merak etmeyin.
People
11
2) Esas mesele (Sağlıkçı)
24.10.2016 10:25:42
Çocuklarımıza gençlerimize sahip çıkmalıyız.Eğitimi sadece ders yüklemek zorbalıkla yola getirmek olarak görenlere empati insan ve toplum psikolojisi derslerini önce bir hatmettirip sonra derse sokmalı.
People
13
3) seda (hemşire)
23.10.2016 22:34:04
birde şu yoğun bakımlardaki televizyonları kaldırsalar çook iyi olacak. malesef hemşireler dizilerini takip edip çekirdek çitliyorlar. bunu yapacaklarına günde 1 defa pozisyon verilen hastalara belki 2 kez pozisyon verirlerde yatak yaraları azalır. yoğun bakımda çalışacak insanda önce VİCDAN olmalı.sağlık bakanlığı keşke bunuda duysa
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA