Trump, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor!
Trump yönetimi ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde ucuza satılması durumunda para istemeye hazırlanıyor. Türkiye de inceleme altındaki ülkeler arasında. Bu durum ilaç fiyatlarının artması anlamına gelebilir.
Trump, Türk ilaç fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor!
18 Mayıs 2018 - Sozcu.com.tr

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında Trump’ın ABD üretimi ilaçların ABD dışındaki ülkelerde daha ucuza satılmasını incelediğini yazdı. İnceleme altına alınan ülkelerden ekstra ücret talep edebileceğini belirtti. Türkiye’de Trump yönetiminin radarındaki ülkeler arasında olduğu bilgisini verdi.

İşte Turgut’un yazısının ilgili bölümü:

Geçen hafta Başkan Trump, ilaç sektörünün temsilcisini de yanına alıp Beyaz Saray bahçesinde önemli bir açıklama yaptı. Amerika'daki ilaç fiyatlarının aşırı yüksekliğinden şikâyet ederek başladı konuşmasına. Sonra da Amerika'daki bilimsel çalışma sonucunda üretilen bu ilaçların aynı reçete ve ambalajla başka ülkelerde ABD fiyatının çok altına piyasaya sunulmasının yarattığı haksızlığı anlatarak “Bizim bilimsel çalışmalarımızın rantını başka ülkeler yiyor” dedi.

Bundan sonra bu ülkelerle ticari anlaşmaları zorlayarak Amerikan tüketicisinin zararını telafi edecekleri bir sistem kuracaklarını söyledi. Yani Amerika'da tüketiciye pahalı satılan ilacı satın alıp kendi vatandaşına daha ucuza kullandıran ülkelerin ABD'ye bir bedel ödeyeceğini açıkladı. Tabii bu da o ülkelerde piyasaya ucuza çıkarılan ilaçların fiyatlarının hayli artması anlamına gelecek.

Trump'ın bu açıklamayı yapmadan önce bir çalıştırma yaptırdığı ve bazı ülkelerdeki durumu incelettirdiği anlatıldı bana. İncelenen ülkeler arasında Fransa, Japonya ve Türkiye de varmış.

Anlayacağınız bizlerin belirli bir para ödeyerek aldığımız ilaçların fiyatları Washington'un gündemine girmiş durumda.

SORUN ABD'DEKİ SİSTEMDE

Türkiye'de rutin olarak kullandığım ve alerjiye iyi gelen bir burun damlasını İstanbul'da 50 TL'ye alıyorum. Geçenlerde burada da almak için niyetlendim. Baktım aynı ilacın buradaki satış fiyatı 250 dolar.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Halit (Hekim)
22.05.2018 07:50:11
Ülkemiz ve başımızdaki "Dünya Lideri" olduğu sürece, Turp hiç bir şey yapamaz..!! Onlardan bizden izin alıyorlar ilaç satabilmek için zaten..
People
11
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
18.05.2018 21:59:54
Hükümetimiz vize olayında gösterdiği direnci bu olayda da çok rahat gösterebilir. Türkiye'den giden çabıtlardan bile korkup kota koyan (tekstil kotası) Amerika'ya biz de bütün dünyayı uyutup kendi kültürünü pompaladığı filimleri içİn kota koysak ilaç fiyatlarındaki değişimden daha fazla zarara uğrar.
People
9
3) dr civanım (uzman hekim)
18.05.2018 20:24:03
Recep Akdağ'a sorabilir Trump, Türkiye'de nasıl başardığını anlatmış ya Obama'ya Trump'a da anlatsın. Hatta kendi kurduğu sistemde hekimlik yapamayan bu eski bakan beyaz saraya danışman olabilir. SGK yı nasıl batırdığından, doktorları nasıl hedef gösterdiğinden bahsedebilir mesela.
People
29
4) Uncle Sam (Sam Emmi)
18.05.2018 12:21:00
Bu Da Ne yazık ki ; Sadece USA ' nın Değil , Bütün Dünya ' nın

Başına Bela Bir Deli..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA