Aile hekimi sevk yazınca alıkonuldu… Şiddeti önleyen diğer doktor şiddete maruz kaldı
Sağlık-Sen Adana Şubesi bir aile sağlığı merkezine sürücü belgesi için ehliyet raporu almaya gelen kişinin, iki doktoru darbetmesine ilişkin olarak ‘yetkilileri göreve davet ediyoruz’ dedi
Aile hekimi sevk yazınca alıkonuldu… Şiddeti önleyen diğer doktor şiddete maruz kaldı
12 Nisan 2019 08:43 -

ADANA- Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. Yasemin Ozan’a 10 Mart tarihinde 63 yaşındaki bir şahıs ehliyet raporu almak için başvurdu. Dr. Ozan’ın sevk kararı vermesi üzerine şahıs doktoru ve kendisini odaya kapatarak şiddet uygulamaya çalıştı. 

Sağlık – Sen Adana Şubesi’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre; ASM’de görevli Dr. İsmail Sakar, diğer hastalar ve hasta yakınlarının müdahalesi ile aile hekimi Dr. Ozan alıkonulduğu odadan çıkarıldı ve alıkonulma son buldu. 

Şiddete engellemek isteyen doktora darp 

Doktoru alıkoyan şahıs bir sonraki gün yanında bir kişiyle Aile Sağlığı Merkezi önüne gelerek beklemeye başladı. Bir önceki gün alıkonulmaya müdahale eden Dr. Sakar’ı darbetti. 

Sağlık-Sen Adana Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Canla başla, azimle, fedakarca, toplumun sağlığı için ter döken sağlık çalışanlarına yapılan bu çirkin saldırıyı Adana Sağlık-Sen Şubesi Olarak asla kabul etmiyoruz. Sürekli ifade ettiğimiz gibi; bir an önce çalışma koşullarının daha güvenli hale getirilerek Şiddet uygulayanın en ağır şekilde hukuk karşısında ceza alması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. 

Sağlık hizmeti verilen yerler kutsal mekanlardır. Buralarda halkımıza şifa dağıtılır. Bu kendini bilmezler nasıl şiddet yoluna başvururlar onu da anlamakta zorlanmaktayız.  
İnanıyoruz ki; sağduyulu halkımızın ülke gündeminde sürekli yerini alan bu sorunun çözümünde bizimle birlikte hareket edeceğine ve yanımızda olacağına inancımız tamdır. Bu inançla meslektaşımıza geçmiş olsun der, acil şifalar dileriz” 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Sadık (Aile hekimi )
11.05.2019 23:17:43
Kelle dr a cevaben ;
Mesele acil de nöbet tutmamak değil bu işin çok acemice ve düşüncesizce angarya şeklinde yapılmasına itiraz edildi. Şu an bir çok aile hekimi acil de nöbet tutuyor zaten..doktorlar arasında hiç bir dönem birlik olmamıştır zaten şimdi mi olacak.. muayene hekimliğinden kalma alışkanlık olarak her doktor diğerini rakip görmekte..
People
24
2) eski (uzman)
16.04.2019 10:57:56
sağlık bakanlığı ilgisiz.doktorun kıymeti yok.sağlık çalışanına istediğin hakareti yapabilirsin.ama savcının karşısında herkes mum.doktoru adam yerine koyan yok çünkü sağlık bakanlığının politikası budur.
People
16
3) Aile hekimi (Ailehekimi)
14.04.2019 19:07:06
Acilde durmayiz, saglik raporu vermeyiz sadece aşi varsa asi yapariz.
People
98
4) Kelle (Dr)
13.04.2019 08:13:36
Ayda 1 defa 8 saat acil nobeti tutmamak için ayaklandığınız gün diğer brans hekimlerini kaybettiniz. Kimseye zorla aile hekimligi yaptırilmıyor, isteyen biraksin. Bu arada bu olayi medyaya bolxa yansitmazsak bu magandalar tutuksuz yargılanir. Gerci tutuklu da yargilansa kravat taksa cezasi paraya cevrilecek. Papyon taksa ustune parada alabilir
People
26
5) Acil (Dr)
13.04.2019 01:38:58
Acil durum ilan edilmeli! Doktor hasta arasında güven ilişkisi olmadan kaliteli sağlık hizmeti verilemez. Bu durumdan hasta başta olmak üzere, sağlıkçı, ekonomi ve devlet olumsuz etkilenir. Hasta işini severek yapan iyi bir hekim bulamaz ki şuan doktorlar hasta görmeyen bölümlere kaçıyor ve severek yapan da mesleğinden soğuyor, riskli-kritik bir hastalığı varsa doktor doktor gezer ama korku ortamında hiçbir hekim elini sürmeye yanaşmaz ki şuan bu durum yaşanıyor giderek de yayginlasiyor, yine korku sebebiyle sağlığını bozacak bir sürü gereksiz tetkike maruz kalır (özellikle cokbilmis tehditkar hastalarin hali bu). En iyi hastaneler inşa edilse, en iyi imkanlar sağlansa da, güven olmazsa, ne hekim ne hasta sağlık hizmetlerinden memnun olmaz. Bunun farkına varın, doktoru döverek değersizlestirerek tatmin olup rahatlıyor olabilirsiniz ama gelecekte size veya çocuğunuza bakacak o iyi doktoru kaybediyorsunuz haberiniz olsun, ne demek istediğimi ciddi bir hastaliginiz olduğunda anlarsınız. En büyük iş, yasa yapicilar ve adalet gorevlilerine düşüyor umarım daha da geç kalınmaz.
People
6
6) Diş (Hekim)
13.04.2019 00:50:31
Ilçede çalışan diş hekimleri olarak hem döner alamıyoruz hemde sözleşme hakkımız yok.. Polisten, imamdan , öğretmenden daha düşük seviyede maaş alıyorız üzerine.birde hergün kavga gürültü.. Mesleiğimizi yapamaz hale geldik..
People
25
7) hemşire (hemşire)
13.04.2019 00:39:12
yeter ya nedir bu sağlık personelinin çektiği doktorun hemşirenin sağlık memurunun gün olmuyor ki herhangi biri darp edilmesin ayıptır günahtır bu insanlar elleri öpülecek kişiler şifa dağıtan ellere bu yapılmaz .ki.bu insanlar bir greve gitse iş bıraksa ne olur halimiz hastalarımız hali ne olur bir düşünün yahu
babamın üzun süren tedavisinde emeği geçen başta sağlık memurlarının hemşirelerinin ve doktorunun ellerinden öperim.bizlerin yapamadığı işleri yapıyorlar bu meslek ücretle değil gönülle olur ancak altını temizlemek,banyosunu yaptırmak sondasinı takmak tedavilerini yapmak enfeksiyonuyla uğraşmak gerçekten de zor iş neler yapmadılar ki sağolsunlar demeyin ki işleri bu mecbur yapacaklar iş öyle değil arkadaşlar bu yapılanlar parayla ölçülmez.şükür babam sağlığına kavuştu hepsiylede görüşüyoruz ailece .

SAĞLIK DEMEK DOKTOR,HEMŞİRE,SAĞLIK MEMURU DEMEKTİR HİÇ BİR SAĞLIK KURULUŞU BUNLARSIZ OLMAZ OLAMAZ HASTA İLE BİREBİR İLGİLENEN HASTAYI GÖREN TEDAVİ EDEN ELLER DİĞER PERSONELLERDEN AYRI TUTULUP MAŞINA VE DÖNER SERMAYESİNE ZAM YAPILMALIDIR.
DİĞER TÜM BİRİMLER LABORANTLAR,RÖNTGEN BİRİMLERİ ŞİRKETE VERİLMELİDİR. KİMSE HASTALANINCA LABORANT YOK MU DEMEZ RÖNTGENCİ YOK MU DEMEZ ANEZTEZİ TEK VB VB YOK MU DEMEZ DOKTOR YOK MU HEMŞİRE SAĞLIKÇI YOK MU DİYE BAĞIRIR DİĞERLERİNİN ENJEKSİYON YAPMAYA BİLE YETKİLERİ YOKKEN.

ARTIK ÇALIŞANLAR ARASINDA DA BİR FARK OLMALI HASTA ODAKLI ÇALIŞAN HEMŞİRELER DOKTORLAR ,SAĞLIK MEMURLARI SAĞLIĞIN TEMEL TAŞLARIDIR VE BUNA GÖRE ÜCRETLENDİRİLMELİDİRLER BİR HEMŞİRENİN BİR SAĞLIK MEMURUNUN İŞ YÜKÜ ÇALIŞMASI DİĞER SAGLIK PERSONELLERİNDEN FAZLADIR KARDEŞİM BİZLER HASTANIN ALTINI TEMİZLER,BANYOSUNU YAPTIRIR,ENFEKSİYONUYLA UĞRAŞIR,BULAŞICI HASTALIĞIYLA UĞRAŞIR TEDAVİSİNİ YAPAR HASTA İLE BİREBİR İLGİLENİRİZ ELBETTE SİZLERDEN BİR FARKIMIZ OLACAKTIR

.BÜTÜN SAHA GÖREVLERİNDE DOĞAL AFETLERDE DEPREMDE,SELDE BULAŞICI HASTALIKLARDA MİTİNGLERDE VB VB YERLERDE HEP BİZLER GÖREV ALIRIZ HANGİ BİRİNİZ VARDIR BU İŞLERDE HASTANEDE ÇALIŞMAYI CAZİP HALE GETİRİLİP HASTA İLE UĞRAŞAN SAGLIK ÇALIŞANI İLE BİR MÜDÜRLÜKTE MASA BAŞLARINDA OTURUP ÇALIŞAN BİR OLMAMALIDIR YÜKSEK ÜCRET İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEYEN ÇALIŞMAYI İSTEYEN HASTANEDE ÇALIŞMAYI İSTEYEN VARSA AYRI OLMALI, YOK BEN RAHAT İŞ OLSUN, AZ RİSKSİZ İŞ OLSUN,NÖBET İSTEMEYEN 8,5 MESAYİ İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEMEYEN VARSA MÜDÜRLÜKLERE MASA BAŞINDA OLMALI KISACA HASTANEDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK EDİP HASTANEDEN KAÇMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR YOKSA İLERİDE HASTANELERDE ÇALIŞACAK PERSONEL BULUNAMAZ DÖNER SERMAYE YÖNETMENLİĞİ BUNA GÖRE DÜZENLENMELİDİR

,sizlerden fazla bir şey istemiyoruz şu maaşlarımız düzeltin yeter kamuda en düşük maaşı hemşiresi saglık memuru alıyor ayıptır günahtır bir polis 5800tl 6500 tl arasında bir astsubay 7500tl ile 8000tl arasında bir öğretmen 5000tl ile 6000tl arasında bir vaiz 5500 6000tl bir zabıta eri bir itfaie eri 5100 tl 5300 tlyeni işe başlamış bir bekçi 4300 tl alırken biz sağlıkçılar 10 yıllık çalışan her sey dahil 4100 tl alıyoruz. gidin maliyeden isteyin görün bodroları bakın adamlar terör tazminatı ,görev tazmitanı ek ders gezici parası diye ek gelir ek ödemeleri var. bizlerinde yıllardır ödenmeyen döner sermayeleri var alamadığımız.emsal dediğimiz memurlar bizlerin maaşını ikiye katladılar .

TÜTÜNE OBEZİTEYE VERİLEN ÖNEM KADAR BİRAZ DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖNEM VERİLSE SAHİP ÇIKILSA OLMAZ Mı

Bizler sağlık çalışanları hemşire ve sağlık memurları olarak 17 yıldır varlıkta da yoklukta da hükümetimizin ak partinin yanında yer aldık. İstikrar için, beka için ödememiz ve üstümüze düşen yapılması gereken tüm görevleri ve fedakarlıkları yaptık bedelleri ödedik

BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİREnin SAĞLIK MEMURUNundur. HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ
People
96
8) ACİL (DR)
12.04.2019 15:45:29
sağlık bakanlığı bizi perişan etti.sağlıkta şiddet yüzünden hasta bakamaz olduk.
People
61
9) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
12.04.2019 14:32:06
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar,

Toplum için de bireysel çıkarlarınızı toplumu korumadan muhafaza edebilirmisiniz??

Toplum Öğretmeni olmadan olur mu?
Toplum Doktoru, ebesi hemşiresi olmadan olur mu?
Toplum askeri polisi olmadan olur mu?
Toplumun adaleti tesis eden mahkemesi olmadan olur mu?
............

Toplum olmadan Millet olur mu?
Millet olmadan Devlet olur mu?

Devlet kendi kurumlarını korumadan devlet olur mu?
Kurum olmadan Başkanı, müdürü olur mu?

Bir devlet işlevlerini yerine getirmezse Devletin sonu ne olur?
Sonuçlar hakkında bazı yorumlar için okumanızı tavsiye ederim
( Haddini bilmezlik olarak kabul etmeyin lütfen!)
Robert B. Edgerton HASTA TOPLUMLAR 1992
KÖTÜLÜK TOPLUMU Y. Nuri Öztürk 2015
Yaklaşık 600 yıl önce İbni Haldun MUKADDİME de
2350 yıl önce Platon DEVLET adlı eserinde (Sokartesin düşüncelerini aktarıyor) durumu tariflemiş.
Saygı ve sevgilerimle
People
56
10) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
12.04.2019 13:43:31
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar
İnsanlar neden böyle davranış modelleri geliştiriyor, sıklığı artıyor?
Kimler ne için hastaları (TOPLUMU) proveke ediyor?
Toplum için buna vesile olan rol modeller kimler, sadece sanatçılar, senaristler,sporcular mı?
Topluma aidiyet duygusu her türlü örselen miyor mu?
Bu bilinçli mi?
Bu bilinçli ise aidiyet kaybına neden olan toplum mühendisliği manüplasyonları ile sizce neye ulaşmayı düşünüyorlar?
Saygı duymadığınız sevmediğiniz kendini ait hissetmediğiniz bir toplum için mücadele edilir mi?
Toplumun tefrika ile ayrıştırılması bölünmesi kimlere neye kazanç sağlar?
Saygı ve sevgilerimle
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)