Aile hekiminin isyanı: Sağlık çalışanlarının aileleri de acilen aşılanmalı!
İstanbul Pendik’te bir ASM’nin doktorlarından Senem Aslan çok yeni Covid19 hastalığına yakalanmış bir hekim olarak sesleniyor. “Ya eşime çocuğuma bulaştırırsam? ”Kim bakacak onlara? Sağlık çalışanlarının aynı evi paylaştığı aileleri de acilen aşılanmalı.”
Aile hekiminin isyanı: Sağlık çalışanlarının aileleri de acilen aşılanmalı!
08 Nisan 2021 14:49 -

İSTANBUL-Aile Hekimi Senem Aslan, aşı planlaması yapılırken sağlık çalışanlarının ailelerinin hiç düşünülmediğini, sevdiklerine hastalık bulaştırma korkusu ile yaşayan sağlık çalışanlarının korku ve kaygı içerisinde görevlerini yürütürken ekstra güçlük yaşadığını, morallerinin düştüğünü söylüyor. 

Dr. Senem Aslan; “Hadi biz sağlık neferiyiz. Savaşta barışta, salgında sürgünde en ön cephede savaşmalıyız. Öyle bir meslek seçmişiz ki dur durak yok, insan hayatını kurtarmak birincil vazifemiz. Ama daha düne kadar kız verirken ayılıp bayıldığınız, doktordan temiz satılık ikinci el araba için yarıştığınız, çocuğunuz tıp fakültesi kazansa da okusa diye hayalini kurduğunuz bu mesleğin mensupları eve gitmeye, çocuklarını sarılıp öpmeye, eşlerinin eline değmeye korkuyor artık! Ailemizin bir ferdine bizden hastalık geçecek, hafif atlatamayacak, onlara bakıp ilgilenemeyeceğiz diye korku içerisindeyiz.”

Dr. Aslan, “Evde 65 yaş üzeri eşi olana aşı yapıldı, polise, öğretmene, hastalara, risklilere, basın mensuplarına yapıldı. Bizim ailelerimizin suçu nedir?” diyerek tepkisini ortaya koydu. “Her gün virüs yüküyle burun buruna çalıştığımız yetmiyor mu? Bir de bu yükü evimize taşıyoruz. Çocuklarımız ve eşlerimiz risk altındalar. Bunu görmüyor musunuz? Derhal sağlık çalışanlarının eşleri aşılanmaya başlanmalıdır! Bu bir rica değil zorunluluktur. Sağlık çalışanlarının eşleri aşılanmayı bekliyor siz neyi bekliyorsunuz? Sağlık çalışanlarını kaybettik sıra ailelerimize mi gelsin istiyorsunuz?”

 

 

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başka Dr. Yusuf Eryazğan da konunun önemine dikkat çekerek “vaka sayısının bu denli arttığı, sağlık çalışanlarının adeta bir savaş ortamındaymışçasına canla başla çalıştıkları şu dönemde içleri ve kafaları rahat olmalı. Aklı sürekli ailesinde, maddi sıkıntılarda olan sağlık çalışanlarının morallerini iyice düşürmektedir. Ailelerinin Covid’e karşı korumalı olduğunu bilmek en doğal haklarıdır. Hali hazırda iki günü birine meslek arkadaşlarımızı toprağa veriyoruz. Bir de eşlerimizin, çocuklarımızın korkusu ile yaşamak istemiyoruz. Bu konunun dikkate alınmasını istiyoruz” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan masat (doddur)
10.04.2021 22:32:52
Aynennn. abiciim...
People
22
2) dr (ali)
09.04.2021 12:07:08
ben aşılıyım.aylardır filyasyonda numune alıyorum.eşim 58 yaşında kronik hastalığı var ve aşı yapamıyoruz.sağlık bakanlığı bizi hiçbir zaman insan yerine koymamıştır.
People
34
3) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
09.04.2021 10:32:26
Gazetecilerden ve siyasetçilerden önce yapılması gereken buydu.
People
22
4) dr.hesap uzmanı (doktor)
09.04.2021 10:22:32
Aynen katılıyorum, şunu da ifade etmek gerekir sağlıkçılardan aşı yaptırıp hastalığı ikinci kez geçirenler ortaya çıkmaya başladı. Tüm sağlık camiasının hem kendilerinin hem ailelerinin ailecek korunmaları HALK SAĞLIĞI İÇİN elzemdir. Hatta, koruma düzeyi yüksek ikinci bir aşıyla (yeni gelen Biontech aşısı) aşılanmaları gerekir. Çin aşısının koruyuculuk düzeyi beklenenden daha düşük (% 50 den daha az) olabilir. Keşke tüm sağlık çalışanlarına koruyuculuğu çok yüksek (%94) bu aşıdan yapılsaydı. Ama şimdi sağlıkçıların yarısı ya yeniden veya ilk defa hasta olacak. (%50 koruyuculuk ile)
People
20
5) Ömer Sümer (Aile Hekimi)
08.04.2021 22:38:48
Aile Hekimleri bu yaşanan hukuk, etik, bilim ve mantık dışı uygulamaya itiraz ederken, hastanelerde görev yapan meslektaşlarımızdan niye hala herhangi bir ses çıkmadı?
People
12
6) A. K (Dr)
08.04.2021 16:43:20
Kesinlikle, bir an evvel başlanmalı. Mesleğimiz sebebiyle ailemiz de tehlike altında.
People
10
7) Hakan öztürk (Dr)
08.04.2021 16:04:12
Sağlık çalışanlarının eşleri çocukları amcaları dayıları teyzeleri halaları enişteleri kayıçoları da aşılanmalı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)