Aile hekimlerinin 7 maddede ücret isyanı!
Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti
Aile hekimlerinin 7 maddede ücret isyanı!
07 Mart 2018 -

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yer alan aile hekimlerine ilişkin hükümlere tepki geldi. Aile hekimleri; ücretlerde artış, çalışma koşullarında iyileştirme talep etti. Aile hekimleri, nöbet uygulamasına karşı olduklarını bir kez daha yinelediler.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre; Aile Hekimleri Derneği Federasyonu Başkanı Akif Emre Eker, yaklaşık 23 bin aile hekimini ilgilendiren maddeleri dernek olarak incelediklerini belirtti. Eker, tespitlerini şöyle paylaştı:

YIPRANMA YOK: Sağlıkla ilgili torba yasa taslağında yıpranma, emeklilik ve sağlık çalışanlarına şiddete karşı konular yer almıyor.

ELEMAN DEĞİL: Hemşire, ebe gibi sağlık çalışanlarından “aile sağlığı elemanı” olarak söz edilmesinden çalışanlar rahatsız.

ÜCRETLER DÜŞTÜ: Enflasyon karşısında ücretler eriyor. Hekimlerin yükünü hafifletmek için birim sayısını artırdılar ancak hasta başı ücret alındığı için ücretler de düştü. Bu konularda net kayıplarımız var. Bu oran yüzde 30.

GİDERLERİ KARŞILAMIYOR: Aile Sağlığı Merkezlerimizin giderlerini karşılamaya yönelik ödenekler yetersiz. Ödeneklerde, iyileştirme yıllık bazda yüzde 10 civarında yapılıyor, gider kalemlerini oluşturan kısımlara yüzde 15-17 arası zam oluyor. Her yıl reel olarak kayıplar yaşanıyor.

İZİNLER: Yıllık izinler Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İzinlerin yönetmelikle değil kanunla belirlenmesi gerekiyor. Torba kanuna bununla ilgili bir madde eklenmesini bekliyoruz.

SAĞLIK RAPORLARI: İş yükümüzü ciddi olarak artıran “sağlık raporları’’ konusunda çalışma bir an önce yapılmalı. Aile hekimlerine, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yapabileceğinden fazla sorumluluk yükleniyor. Bu ciddi bir iş yükü.

NÖBET: Aile hekimlerine nöbet adı altında yeni bir uygulama veya gece çalışması gibi bir model olabileceği konuşuluyor. Aile hekimliği ile nöbet kelimesinin aynı cümlede anılması bile bizim için kabul edilemez. Geçmişte hastane acillerinde zorunlu nöbet uygulaması ile nelerin yaşandığı unutulmamalı. Birinci basamaktan kaynaklanmayan sorunların birinci basamak çalışanları üzerinden çözülemeyeceğini birçok kez söyledik.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) DR (DR)
13.03.2018 15:17:29
"" 16 yıldır doktor maaş ve dönerleri tavan yaptı. "" BU CÜMLEYİ YAZAN SAĞLIKCI OLAMAZ, CERRAHIM 1000 TL PERFORMANS ALIYORUM, MAASİM 3300 TL SABIT DONER 1800 TL ,13 YILIN EMEĞİ SONUCUNDA,KURU SIKI ATMAYALIM. DRLER DE 3600 GÖSTERGE YOKKEN SİZE VERILMESİ NASIL MUMKUN OLACAK,
People
9
2) mesut özsoy (AH)
10.03.2018 22:34:56
sözde en zeki kesimden olur DR. lar uzm dr.--. prt.dr. bakıyorum..... utanıyorum...yahu siz düşman değil aynı safta olmalısınız, kıskançlık ve komplex sizin maaşını arttırmaz, bilakis sizi güçsüz bırakır... çok yazık ,bunlar zeki kesimmiş.
People
6
3) hakan (sağlık memuru)
09.03.2018 11:14:57
varsa yoka doktor. yeter artık. 16 yıldır doktor maaş ve dönerleri tavan yaptı. ağlamanın ne anlamı var. Sağlık camiası sadece %20 doktorlar oluşturuyor kalan %80 diğer sağlık çalışanları oluşturuyor. Neden bizleri bakanlık görmüyor. Kumdan kafasını çıkartsalar artık. Hasat memnuniyeti %90 olmuşken çalıyanda bu oran eksilerdedir. Maaş ve dönerde iyi bir iyleştirme yapılmalıdır. Lisans tamamlayanlara 3600 ek gösterge verilmelidir. Yıpranma herkese eşit verilmelidir.
People
8
4) Aile hekimi (Doktor)
09.03.2018 00:14:19
(Saglik personeli) Kendinizi uzmansiniz diye üstün görerek ve aile hekimlerini veya ah uzmanlarını küçük görerek ücretten şikayet etme konusunda en aşağılardasınız derken asıl otekilestirmeyi siz yapmis olmuyor musunuz? Yorumunuzdaki niyet acik ve net ortada. Lütfen demogoji yapmayin.
People
26
5) Iste (Dr)
08.03.2018 16:56:45
Aile hekimlerinin maaşı artsın helal hoş olsun ancak genel cerrahi göğüs vb yoğun çalışan risk alan uzmanliklarin maaslarindaki adaletsizlik çok daha büyük. Aile hekimlerine helal olsun birlik olup taleplerini ilerliyorlar. Diğer uzmanliklar ise birbirinin kuyusunu kazmak yapmadığı işlemi girip birbirinin cebini bosaltmakla meşgul
People
20
6) Cengiz (Hekim)
08.03.2018 14:06:20
Öncelikle tüm sağlık camiasının yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.
Her zaman ki yine umutsuzum . Çünkü kendi meslektaşlarımın burada bilgiden, deneyimden yoksun yazışmaları, çizişmeleri , üst perdeden atıp tutmaları herşeyden önce bir bilim insanına yakışmıyor.
Sağlık sisteminde çalışanların sorunları ortak. Uzman hekim olmuş bir kişinin kalkıp da Aile hekimleri çok alıyor , azaltsın maaşını demeleri kadar ürkütücü bir şey olmaz. Bunun yerine aile hekimleri bu maaşı alıyorsa (ki hepiniz yanlış biliyorsunuz alınan ücretleri) benim de hastane de çalışan bir uzman hekim olarak bu kadar almam demeniz lazım.!
Bırakın artık şu birilerinin sırtından geçinmeyi. Aile hekimlerinin özlük hakları, hak edişleri gerilese bunun size ne faydası olacak ?
Ne kazanacaksınız bu kafayla?
Eminim bakanlık bürokratları gülüyordur sizin şu hak arama şeklinize. Bu kafayla siz daha çok gece 23 ' kadar zorunlu poliklinik yaparsınız.!
People
10
7) sağlık (personeli)
08.03.2018 11:57:52
-Aile hekimi (Doktor)- arkadaşa;
sevgili meslektaşım sağlık personeli yazdım diye hekim olmadığımı düşünmüşsünüz. oysa hekim de bir sağlık personelidir. o şekilde yazmamın sebebi ötekileştirme yapmamak adınaydı. ben de bakanlıkta çalışan bir uzm. hekimim. ve hala en son şikayet etmeniz gerektiğini düşünüyorum. bu bir fikirdir. eleştiriye açıktır. teşekkürler...
People
10
8) naber (hiç)
08.03.2018 11:07:55
her ülkede aile hekimi başına düşen nüfus ve eğitim süresi hemen hemen aynı. ama hizmete gelince bizim ülkedeki mi farklı diğer ülkeler mi çözmedim.
People
10
9) naber (hiç)
08.03.2018 11:05:38
Birinci basamak sağlık hizmetleri aile hekimleri tarafından verilmektedir.Aile hekimleri büyük kentlerde muayenehanelerinde çalışırlar ve 2. basamağa sevk ettikleri hastalarının tedavileri ile de bizzat ilgilenirler. Kırsal alanda ise sağlık merkezlerinde ve küçük hastanelerde hizmet verirler. KANADA
People
16
10) naber (hiç)
08.03.2018 11:04:22
Ülkedeki 34.000 civarındaki aile hekiminin çoğu 4-5 hekimden oluşan grup muayenehanelerinde hizmet verir. 5 10 kadarı ise tek hekim ve ekibinden oluşan birimlerde hizmet sunmaktadır. 6000 kadar aile hekimi ise sağlık merkezlerinde görev yapmaktadır. Bir aile hekimine düşen nüfus 3000 civarındadır.
Kişiler ilk olarak kayıtlı oldukları aile hekimine başvurmak zorundadırlar. Aile hekiminden sevk almayanlar, ikinci basamağa acil durumlar dışında baş vuramazlar.Aile hekimlerinin ikinci basamağa sevk oranı % 10 dolayındadır. Aile hekimlerine ödeme kayıtlı kişi başına yapılmakla birlikte, koruyucu hizmetlerin etkinliğini arttırmak için hizmet başına ödemeler de yapılabilmektedir.

Tüm tıp fakültelerinde aile hekimliği bölümleri vardır ve mezuniyet öncesi eğitimi verilir. Aile hekimliği uzmanlık eğitimi 1979 da zorunlu hale getirilmiştir ve 1 yıllık intörnlük döneminden sonra, 2 yıllık hastane eğitimini ve daha sonra da eğiticilik eğitimi almış bir aile hekiminin yanında geçecek olan 1 yıllık bir eğitim süresini kapsamaktadır.
Uzmanlık sonrasında sınav zorunluluğu yoktur. Ancak Aile Hekimleri Kraliyet Koleji ne üye olabilmek için uzmanlık eğitimini tamamlayan aile hekimlerinin % 80 i sınava girmektedir
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ