Defin ruhsatı vermek aile hekiminin işi midir?
AHEF Başkanı Özer: ‘’Var olan uygulamada defin raporları belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından verilmektedir. Defin raporu vermek, uzmanlık ve bu alanda tecrübe gerektirir. AHEF olarak önerimiz, bu görevin yine belediye hekimleri ve hizmet satın alma yöntemiyle ek sözleşme yaparak yürütülmesidir.’’
Defin ruhsatı vermek aile hekiminin işi midir?
27 Ekim 2016 -

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yeni bir nöbet getirdi. Bakanlığın son genelgesiyle defin ruhsatı işlemleri, belediyelerden alınıp aile hekimlerine verildi. Bu zamana kadar var olan uygulamada, defin işlemleri ile ilgili alınması gereken rapor, belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından veriliyordu.  Bakanlığın yeni uygulaması ile bu raporu artık aile hekimleri verecek.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) Başkanı Dr.Gürsel Özer,  Medimagazin’e yaptığı yazılı açıklamada,  ‘’ Uzun bir mücadelenin ardından geçtiğimiz ay kaldırılan zorunlu cumartesi nöbetleri, aile hekimlerinin 3 yılına mal oldu. Yanlıştan geri adım atıldı ve hekim başına 0.3 hasta düşen ASM nöbetleri kaldırıldı. Ancak bu kararın sevincini yaşayamadan, “angarya üretmeyin çözüm üretin” argümanımıza duyarsız kalan Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine yeni bir nöbet getirdi. Bakanlığın son genelgesiyle defin ruhsatı işlemleri, belediyelerden alınıp aile hekimlerine verildi.’’ dedi.

Bundan sonraki süreçte aile hekimlerinin “Sadece bir imza, atınverseniz ne olacak?” sözleriyle karşılaşacağını dile getiren Özer, ‘’Oysa yıllardır süregeldiği gibi, defin raporu vermek belediyelerin görevidir. Var olan uygulamada defin raporları belediyelerin hizmet satın aldığı doktorlar tarafından verilmektedir. Defin raporu vermek, uzmanlık ve bu alanda tecrübe gerektirir. AHEF olarak önerimiz, bu görevin yine belediye hekimleri ve hizmet satın alma yöntemiyle ek sözleşme yaparak yürütülmesidir.’’ açıklamalarında bulundu.

Olayın diğer boyutunun ise can güvenliği olduğunu vurgulayan Özer, ‘’ Gün geçmiyor ki, bir meslektaşımız şiddete uğramasın… Yıllardır can güvenliğimizin korunması için çağrı yapıyoruz. Bu konuda hiç bir aşama kaydedilememişken bir anda aile hekimlerinin telefon ve adres bilgileri tüm vatandaşlarla paylaşılmıştır. Tabi ki amacımız, acılı aileleri potansiyel bir suçlu gibi göstermek değildir. Ancak ASM’lerde dahi korunamayan meslektaşlarımızı gecenin bir yarısı defin raporu vermek üzere gittiği yerlerde kim korayacaktır? En ufak bir aksaklıkta sorumlu lanse edilecek meslektaşımız, şiddete eğilimli kişilerle muhattap olmak zorunda kalırsa bunun vebalini, hekimlerin kişisel bilgilerini kamuoyuyla paylaşan bürokratlar ödeyebilecek midir? ‘’ şeklinde konuştu.

Aile hekimlerinin asli görevinin koruyucu hekimlik olduğunu ifade eden Özer, ‘’Sağlıklı bir toplum inşa etme hedefiyle çalışıyoruz. Halkımızın ihtiyacı olduğu sürece göreve hazırız. Tıpkı, Elbistan’daki salgında ve aşılama kampanyalarında olduğu gibi. Ancak angaryalar altında ezilmek, can güvenliğimiz olmaksızın görev yapmak istemiyoruz. Beklentimiz, bir an önce bu yanlıştan dönülmesidir. Zira 3 yılını zorunlu nöbetle kaybetmiş aile hekimliğinin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur.’’ dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Mehmet Karadeniz (Ahçı)
30.10.2016 09:28:20
Uzman hekimim. Aile hekimlerini destekliyorum. Birlik olmuşlar haksız gördükleri olayların üzerine gidiyorlar. Aşağıda yazılmış uzman tek olsa da 30 gün icapçı.. Biliyorsunuz bu yasal değil, hangi meslek odamız üzerine gitti ya da birlik olduk. Dönerler düşükmüş. 10 yıldır SUT e zam yapılmıyor kim itiraz etti? Önce kendi içimizde birlik olalım başka bir hekim grubunu çekememezlik yapmayalım..
People
2
2) Mehmet a (Hekim)
30.10.2016 06:20:31
İstemezuk! Yapmazuk! Yeniçeri ocağı mübarek.
People
8
3) uzman dr (uzm. dr)
28.10.2016 20:37:05
Açıklama kendi içinde o kadar çelişki ile dolu ki hangisinden başlayam;
bİr iş için gelekli uzmanlık ve tecrübeden bahsedilmiş, peki binlerce hekim bir günde pratisyenlikten aile hekimliğine geçti, niye o zaman ''arkadaş bu iş için uzmanlık ve tecrübe gerekir'' demediniz?
-Biraz insaf edin lütfen; uzmanlar her türlü sorumluluğu alsın, hasta yatırsın, ameliyat yapsın, günde 100 hastaya baksın, ödemeye gelince tam performans sağlarsa bi aile hekimi kadar, performans yapamazsa yarısı kadar geliri olsun, acilde hekim olmayınca acilde de nöbet tutsun ama nazik aile hekimlerimizin nöbet deyince tüyleri diken diken olsun..
-Uzman tek bile olsa ay boyunca icapçı olsun ama aile hekimlerimiz lütfen gecenin bir yarısı aranmasın.
-Çözüm basit; demişler ya belediye hekimi veya hizmet alımı diye;
Aile hekimlerinden sözleşme ile hizmet alsınlar, bakalım sorun çıkacak mı- herşey aslında tamamen DUYGUSAL!!!
People
6
4) Abdullah (Hekim)
28.10.2016 08:55:18
Sevgili AHEF başkanı arkadaş. Cumartesi nöbeti tutmayın. Hastaneye nöbete gitmeyin. Defin ruhsatı vermeyin. Nasılsa SEVK ZİNCİRİ uygulaması da yok. Masa başı memuru gibi 08-17 çalışıp akşam dükkanı kapayın. Uzman hekimlerden de çok maaş alın. İcap yok, nöbet yok oh ne âlâ memleket. Ne güzel iş.
People
3
5) bulut (nş uz dr)
27.10.2016 18:52:37
bence mecbur değildir! hiç bir şeye, hatta çalışmaya bile!
People
3
6) Fatma Ertek (dr)
27.10.2016 17:15:52
Bence de aile hekimi vermeli. Çünkü normalde kazalar hariç ölüme sebep olan süreçte tedavi ve hastalık takibinden haberdardır aile hekimi. Ama en iyisi ilçe toplum sağlığı merkezi hekimleri de verebilir. Belediye hekimliği diye bir şey kalmamıştır, çok belediyenin yoktur, özellikle ilçelerde. Bu arada kalan uygulama da netleşmiş olur. İlginçtir her çıkan göreve "acaba biz mi yapmalıyız" diye bakmak yerine aile hekimleri dernek federasyonu hemen karşı çıkmaktadır. Aile hekimliği şu an RPT hekimliğidir. Koruyucu sağlık hizmeti çok gerilemiş, yerlerde sürünmektedir. Ve yapılan hizmete göre aile hekimleri belediye hekimlerinden neredeyse 3 kat fazla maaş almaktadır.
People
2
7) Ali çantabey (Hekiö)
27.10.2016 16:16:32
Defin ruhsatı vermek bence imamın işi olmalı... zaten meftayı yıkıyor sarıyor tabuta koyuyor...ölünün diriye zararı olmayacağından imamların bu hizmeti az parayla çok iş yapmaya çalışan fedakar ve bakanlığın gözdesi aile hekimlerimizin sıkıntısını bir nebze olsun gidereceğini düşünüyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA