Dernek Başkanından 'Asıl mağdur doktor' iddiası
İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu beldesindeki Aile Sağlığı Merkezinde, 70 yaşındaki Erdoğan Gül'e hakaret ederken çekilen görüntüleri sosyal medyada paylaşılan Dr. Birsen Tirtar'ın üzgün olduğunu, aynı mesleği icra eden doktorların da olay nedeniyle üzüntü duyduğunu açıkladı.
Dernek Başkanından 'Asıl mağdur doktor' iddiası
24 Haziran 2016 -

İzmir Tabip Odası'nda basın açıklaması yapacağı duyurulan Aile Hekimi Birsen Tirtar toplantıya katılmazken, Oda Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Genel Sekreter Ceyhun Balcı ve İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala gazetecilerle bir araya geldi.

Prof. Dr. Akçiçek, derin üzüntü duymalarına neden olan olayın hekim ve hasta ilişkisi ile sosyal medya boyutunu ele almak gerektiğini vurguladı.

Dr. Birsan Tirtar ile telefonda görüştüğünü ve bazı eşyalarının kaybolduğunu söylediğini aktaran Akçiçek, şöyle konuştu:

"Kendi odasında bir hastayı yalnız gördüğü zaman yapmaması gerektiği kadar tepki göstermiş ama bundan sonra yaşananlar kişinin hatasını telafi etmesine izin vermemiş ve ailesinin mesajlarla tehdit edilmesine kadar uzanmış. Hiçbirimiz hatasız olduğumuzu iddia edemeyiz. Trafikte okulda, hepimiz hata yapıyoruz, ama bunları telafi edecek soğukkanlılığa ihtiyacımız var. Hepimiz hatalarımızı soğukkanlılıkla görmeli ve bunu düzeltebilmek için karşımızdakine yeterince sağduyu ve saygı gösterebilmeliyiz."

Dr. Tirtar'ın olaydan duyduğu üzüntüyü telefonda dile getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Akçiçek, hekim ve hasta ilişkilerini daha medeni kılabilecek düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

- Hekimler adına özür diledi

İzmir Tabip Odası Başkanı olarak çok üzüldüğünü ve hatta hekimler adına özür dilediğini de dile getiren Prof. Dr. Akçiçek, Birsen Tirtar'ın ise telefon konuşması sırasında ağladığını ve travma sonrası stres yaşadığını belirtti.

Prof. Dr. Akçiçek, Olayın İzmir Tabip Odası açısından kapanmadığını, bölgedeki incelemelerini, araştırmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

- "Asıl mağdur doktor" iddiası

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala ise dernek olarak konuya ilk günden beri müdahil olduklarını, meslektaşlarının linç edilmesine müsade etmeyeceklerini söyledi.

Olayın ardından Erdoğan Gül adlı vatadaşla görüştüklerini, eve gidip yaşananları dinlediklerini de belirten Pala, şöyle konuştu:

"Yaşanan bu olayın büyük bir talihsizlik ve iletişim kazası olduğunu dile getirdik. Dr. Birsen Hanım başta olmak üzere tüm hekimler olarak bu olay ve sonrasında gelişen linç kampanyasından dolayı üzgünüz. Ortada bir hizmet kusuru ya da suç oluşturabilecek bir durum varsa konu zaten Bakanlık tarafından inceleniyor. Ancak ortada bir suç varsa bile buna verilen tepki suçla orantısız ve haksızdır."

Olayın asıl mağdurunun Dr. Birsen Tirtar olduğunu savunan Pala şöyle devam etti:

"Sosyal medya üzerinden kendisi, kızı ailesi ve mesleği ile ilgili çok kötü ve toplumsal yapımızla bağdaşmayacak derecede küfür, hakaret ve tacizler yaşanmaktadır. Daha da vahimi doktor hanımın can güvenliği bile tehlikededir. Bizim açımızdan asıl suçlu o görüntüleri gizlice çeken ve yayan kişi ya da kişilerdir."

Murat Pala, Dr. Birsen Tirtar'ın, 70 yaşındaki Erdoğan Gül'den özür dilemek istediğini ancak kabul edilmediğini de öne sürdü.

- Olay

İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu Mahallesindeki Aile Sağlığı Merkezine giden yaşlı hastaya, görevli doktor Birsen Tirtar'ın kötü davrandığı ve hakaret ettiği iddia edilmişti. Cep telefonu kamerasıyla görüntülenen o anlar sosyal medyada yayılınca tepki toplamıştı. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Birsen Tirtar hakkında adli ve idari işlem başlatıldığını duyurmuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN