Evlilik raporu için eşinin de gelmesini isteyen aile hekiminin odasını dağıttı!
Manisa’da evlilik için istenen sağlık raporunu almak üzere başvurduğu aile hekiminin eşinin de gelmesi gerektiğini söylemesi üzerine sinirlenen genç, iddiaya göre bayan doktora küfürler yağdırarak odasını dağıttı.
Evlilik raporu için eşinin de gelmesini isteyen aile hekiminin odasını dağıttı!

1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimi Dr. Seval Erkal, kendi hastası olan B.U.’nun sözlü şiddetine maruz kaldı.

17 Şubat 2016 -

Olay, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde öğle saatlerinde meydana geldi. Şehzadeler ilçesi 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimi Dr. Seval Erkal, kendi hastası olan B.U.’nun sözlü şiddetine maruz kaldı. Evlilik için gerekli olan sağlık raporunu almak üzere aile hekimine giden B.U., doktorun raporu verebilmek için eşinin de olması gerektiğini söylemesi üzerine biranda sinirlenerek doktora küfürler yağdırmaya ve odasını dağıtmaya başladı. Korkuya kapılan Dr. Seval Erkal, panik halinde odadan kaçarak mesai arkadaşlarından yardım istedi. B.U. ise, Aile Sağlığı Merkezi'ndeki diğer personele de hakaretler yağdırıp uzaklaştı. Olayın hemen ardından polis Dr. Seval Erkal’ın ifadesini alırken, B.U.’yu arama çalışmalarına başladı.

 

 

Olayın ardından Aile Sağlığı Merkezi önünde basın açıklaması düzenleyen Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu ve Aile Sağlığı Merkezi doktorları duruma tepki gösterdi. Mutlu, sağlık çalışanlarına şiddetin dur durak bilmeden devam ettiğine dikkat çekerek, “Bugün yine burada sağlık çalışanı arkadaşımız ve üyemiz Dr. Seval Erkal hanımefendiye kendisi de bir devlet memuru olan kişiden sözlü ve fiziksel bir saldırı durumu gerçekleştiğini üzülerek ifade ediyoruz. Maalesef bu gibi durumların önüne geçilmediği gibi bu saldırıyı gerçekleştiren kişinin hastalara şifa dağıtan, gecesini gündüze katarak çalışan arkadaşımıza hem de çok saçma sapan bir nedenle sözlü hakaret ve darp etme durumuna kadar gelmiştir.

Bu kişi doktor hanımdan evlilik raporu almak için gelmiş, kan tahlilleri yapıldığından sonuçların değerlendirilmesi ve bilgilendirilmesi için eşinin de bizzat gelmesi gerektiğini, sadece kendisinin gelmesinin yeterli olmadığını söyleyince önce küfür etmiş, sonra doktor hanımın üzerine yürümüştür. Doktor hanım kendisinden kaçmış ve diğer mesai arkadaşları yardımına gelince onlara da küfür etmiş, saldırıda bulunmuştur” dedi.
Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının hafta sonu nöbeti de tuttuğunu hatırlatan Mutlu, “Hafta içi biraz daha kalabalık olan bu sağlık merkezleri hafta sonu tamamen güvensiz bir halde olup, arkadaşlarımızın can güvenliği ne yazık ki koruma altında değildir. Yıllardır söylememize rağmen bu konuda yeteri kadar hukuki düzenlemeye gidilmemesi, bu fiili işleyenlerin ellerini kollarını sallayıp dışarı çıkmaları taciz yapanlar için caydırıcı değil, bilakis teşvik eder mahiyettedir” şeklinde konuştu.

“Buradan hizmeti alan halkımıza da seslenmek istiyorum” diyen Mutlu şunları söyledi:

“O sözlü ve fiili tacizde bulunduklarınız bir gün sizin çocuklarınız da olabilir. Onların tek suçu sizleri bir an evvel sağlığınıza kavuşturmak istemeleridir. En değerli hazinemiz sağlığımızdır. Sağlığımızın korunmasında yanı başımızda olan sağlık çalışanlarına karşı saygılı olalım ve yaptıkları vazifelerine sahip çıkalım. Sayın Sağlık Bakanı; artık sağlık personeli çalışanlarına karşı yapılan bu saldırılara el atın. Sizin bakan olarak bir görevinizde sağlık çalışanlarına sahip çıkmaktır. Çalışanına sahip çık ki halkımıza daha verimli sağlık hizmeti sunulsun. Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi olarak her zaman olduğu gibi yine kurum yetkilileri değil, şiddete uğrayan kardeşlerimizin yanında biz varız, olmaya da devam edeceğiz. Bu darp olayının hukuki boyutunun sonuna kadar takipçisiyiz.” 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) alp yılmaz (sağlık çalışanı)
23.02.2016 02:22:41
yıllık 50000 tl *6=300000 tl(normal bir 2+1 daire parası) ilk 41 000 sıralama ile maltepe tıp veya okan tıp fakültelerine çok rahat kapak atılabilir bitir altı yıl sonra devlette iş ve maaşın garanti. peki ilk 1000 sıralamasına girdin( boğaziçi , odtü veya bilkent) 6000 lerdeki eskişehir tıp fakültesini çok rahat kazanırken mühendis oldun iş ve maaş garantin sıfırdır.aslında herkes bir yıl özelde çalışıp hanyayı konyayı bir görse hal ve davranışlar çok farklı olur klavyede daha düzgün yazılır hekimlerimize selamlar.
People
0
2) alp yılmaz (sağlık çalışanı)
22.02.2016 17:09:21
aile hekimlerini kutluyor ve tebrik ediyorum.aile hekimi maaşı ve konforu ile çalışacak öss de ilk bine girmiş bir dünya mühendis size sayabilirim.hepsinde ortak nokta esnek mesai saatleri tutması gereken hedefler hiç bir zaman olmayan iş garantisi 7/24 mobbing siz de bir araştırsanız gsm sektöründe mühendis çalışma şartlarını dr ali bey, çoğu muhtemelen sizden daha iyi puanla girmiştir öss ye olsun devlet garantisi her şeye bedeldir değilmi?
People
5
3) Ali (Hekim)
19.02.2016 00:54:37
Ozel e gelen hasta sosyoekonomik düzeyi daha yüksek hasta. Birazcık da olsa. Ayrıca özelde bu rapor için de para alındığı için tatlı geliyor ve doktor kıymetli oluyor. Bizde suç her raporu reçeteyi çok kolay verir olduk. Doktor hanıma geçmiş olsun. Tip mezunu olmayanlar hekimlik ile ilgili haberlere bilgisiz şekilde cahilce yorum yazmasin lütfen. Medimagazin ya bunun önlemini alsın ya da yoruma kapatsin.
People
3
4) umz dr (uzm dr)
19.02.2016 00:06:17
*** ÇİFTLERE ZORLA HIV, VE HEPATİT TARAMASI YAPILIYOR, ÇİFTLER DİYOR Kİ BEN RAZIYIM KARDEŞİM , TEST FALAN İSTEMİYORUZ DİYOR, OLMAAZZZZ ! , TEST YAPACAĞIZ DİYE İNSANLARI ZORLUYORLAR.....
Ben bu yoruma katılmıyorum. HIV ile ilgili yeterli bilgisi olan hiç kimse kolay kolay HIV+ bir kişi ile evlenmek istemez, en azından çocuk sahibi olmak istiyorsa en az 1000 kere düşünür.
Herşeye rağmen test yaptırmak istemiyorlarsa kesinlikle en az 2 şahit altında hastalıklarla ilgili bilgi formunu okutulduktan sonra 3 kopya onam formu imzalatılmalıdır (1 kopya bizde, 1 kopya Sağlık Bakanlığı'nda ve son kopya imzalayan kişide olacak şekilde).
People
7
5) doktor (uzman)
18.02.2016 18:26:30
ACİLDE de devamlı saldırı ve hakaretlere uğruyoruz.canımızdan bezdik.fakat saldıran hasta rahatlıyor ve memnun oluyor.esas hasta memnuniyeti değil mi?
People
0
6) alp yılmaz (sağlık çalışanı)
18.02.2016 15:55:09
geçmişler olsun ,olsun da doktor ile tartışan kişi ile konuşup olayı birde hasta veya hasta yakınından dinlesek öğrensek daha objektif olmaz mı ? son olarak neden aile hekimleri sorun yaşıyor özelde çalışan doktora farklı hastalar mı geliyor.
People
0
7) ÖMER HAYYAM (OP.DR.)
18.02.2016 12:37:42
GEBELİK = EVLİLİK OLRAK DÜZELTİRİM
People
8
8) ÖMEWR HAYYAM (OP.DR.)
18.02.2016 12:22:20
DİKKATLİ OKUYUNUZ !

EVLİLİK RAPORU DİYE BİR RAPOR OLAMAZ, OLACAKSA EĞER BUNU PSİKİYATRİ VERMELİDİR,
*** ADAMIN KOLU BACAĞI, PENİSİ, VAJENİ, GÖZÜ OLMAYABİLİR AMA EVLENEBİLİR, HEKİM RAPORUNA İHTİYAÇ YOKTUR, SADECE PSİKİYATRİK MUAYENE ELZEMDİR.
*** ÇAM YARMASI GİBİ, İZMANDUT GİBİ ADAMLARA AKDENİZ ANEMİSİ TEŞHİSİNİN KONULMASI İÇİN, ZORLAMA YAPILMASI İSE TAM BİR SAÇMALIKTIR, ADAMIN HEMOGLOBİNİ 18GR/DL AMA ZORLA TAŞIYICILIK TARAMASI GİBİ ZIMBIRTILAR DAYATILIYOR.
*** ÇİFTLERE ZORLA HIV, VE HEPATİT TARAMASI YAPILIYOR, ÇİFTLER DİYOR Kİ BEN RAZIYIM KARDEŞİM , TEST FALAN İSTEMİYORUZ DİYOR, OLMAAZZZZ ! , TEST YAPACAĞIZ DİYE İNSANLARI ZORLUYORLAR.....

AYIPTIR
İSRAFTIR
ZORLAMADIR
MALPRAKTİS YANİ...
GEBELİK İÇİN SADECE PSİKİYATRİK MUAYENE GEREKLİDİR, GERİSİ ZULUMDÜR, KİŞİNİN YAPTIĞI KÜFÜR VE FİİLİ EYLEMLERİ KINIYORUM VEDE BUNUN DIŞINDA KALAN TEPKİSİNEDE HAK VERİYORUM.
People
7
9) post enflamatuar (uzm dr)
18.02.2016 12:11:35
Şube başkanının dediği gibi "bu fiili işleyenlerin ellerini kollarını sallayıp dışarı çıkmaları taciz yapanlar için caydırıcı değil, bilakis teşvik eder mahiyettedir” Devlet saldırganlara teşvik primi veriyor. Bu tür kişiler size karşı fiziksel şiddet darb uygularsa siz de mutlaka bu kişileri darb edin. Kalıcı sakatlık oluşturmaya bakın sadece. Sizin ki meşru müdafaa olur. Hakim savc da ı olur ya burası Türkiye sizi de suçlu bulursa yine ceza almazsınız.
Darba darb ile karşılık vermeyi Türkiye ceza kanunları zorunlu hale getiriyor. En azından psikolojiniz düzelir, rahatlarsınız. Bayan doktor durumunda ise yanındaki erkek personeller olaya müdahil olmalı. Otobüste olsun sokakta olsun sadece polis hakim savcı milletvekili asker hariç türkiye sınırları içerisinde istediğiniz kişiyi darbedebilir, eşek sudan gelinceye kadar darb edebilirsiniz, Devlet sizi affeder.
Yalnız sizi de dövebilecek kişilerden uzak durmanız yeter.
People
3
10) Dr. M.K. (Uz.dr.)
18.02.2016 10:14:14
Sonuç alınamadığı şeklindeki yorumlar kimseyi yıldırmamalı. Doğrudur; istenen ceza çıkmayabilir ama olsun giderek artan bir hassasiyet var ve bu hukuk çevrelerini de etkileyecektir. Konuyla ilgili cezalar kamuoyuna duyurulmalı ve bu şekilde davranmak isteyenlere minik de olsa göz dağı verilmelidir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori