Güvenlik soruşturmasına tabi tutulan aile hekimi polisi dolandırıcı sanınca sözleşmesi feshedildi
Aile hekimi, özel bilgilerini isteyen polisi ‘dolandırıcı’ sanınca engeli aşamadı
Güvenlik soruşturmasına tabi tutulan aile hekimi polisi dolandırıcı sanınca sözleşmesi feshedildi

ARŞİV

22 Ağustos 2019 - Cumhuriyet Şeyma Paşayiğit

Güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekime, Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesi’nin feshi imzalatıldı. Polisin eve gelmesi ve imza feshi arasında geçen sürede, hekim hakkında hiçbir soruşturma yapılmaması dikkat çekti.

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan Şeyma Paşayiğit'in haberine göre; bir aile hekimi, güvenlik soruşturması yapmak için aradığını söyleyip özel bilgilerini soran polis memurunun “dolandırıcı” olmasından şüphelenip, telefonu kapattı. Güvenlik soruşturmasının “olumsuz” sonuçlandığı bildirilen hekime, sözleşme feshi imzalatıldı.

Özel hastaneden emekli olan hekim, aile sağlığı merkezinde, “aile hekimi” olarak hizmet vermeyi sürdürmek istedi. Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan değerlendirmeyi geçen hekim, “sözleşmeli” olarak görevine başladı. Hekim, özel sektörden kamuya geçenler için yapılan güvenlik soruşturması kapsamında bir değerlendirmeye daha alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir polis memuru, ikinci bir değerlendirme yapmak için hekime telefon açtı. Hekim, özel bilgilerini isteyen polis memurunun dolandırıcı olmasından şüphelenip, telefonu kapattı. Polis memurunun ardından komiserden ikinci bir telefon daha alan hekimin evine polisler geldi. Aylar sonra hekime yapılan bu ikinci değerlendirmenin “olumsuz” sonuçlandığı ortaya çıktı. Güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekime, Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesi’nin feshi imzalatıldı. Polis ekiplerinin eve gelmesi ve imza fesihi arasında geçen sürede, hekim hakkında hiçbir soruşturma işlemi yapılmaması dikkat çekti. 

Emniyet: Olumsuz

Güvenlik soruşturması kararında; 676 sayılı KHK ve 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması” hükmünün eklendiği bildirildi.

Kararda, kamu personeli olmayan aile hekimi olarak görev yapan hekim hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yazısı gereğince Güvenlik Soruşturması Değerlendirme Komisyonu’nda yapılan değerlendimede alınan kararın olumsuz sonuçlandığı kaydedildi. Aile hekimi olarak görev yapan hekimin sözleşmesinin feshi istenildi.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
25
1) Mal (Polis)
22.08.2019 13:34:23
o polis memurunun derhal görevden alınması lazım, çünkü kazandığı haramdır ve vergilerimizi , emeğimizi maaş alma şeklinde çalmaktadır
People
17
2) kemal (tabib)
22.08.2019 12:29:19
neresi hangi il isim ne mış mış mış ne bu haber mi masal mı
People
29
3) ali (dr)
22.08.2019 12:20:28
telefonla soruşturma yapan polis !!!!çok saçma bir şey.
People
30
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
22.08.2019 12:18:53
Halk kime güvenecek ?
" Hiç bir polis-savcı telefonla arayarak size özel bilgilerinizi sormaz " diye sağda solda afiş bile yayınlayanlara mı ?
"Güvenlik soruşturması için arıyoruz " diyerek kimlik teyidi için anne kızlık soyadına kadar soranlara mı ?
Ne biçim bir memleket olduk derken oğlum "sahtekar-dolandırıcı-hırsız cenneti " diye cevabı yapıştırdı.
People
31
5) Uzm Dr (Uzm Dr)
22.08.2019 12:00:39
Bu haberde bir gariplik var. Telefonda ben de güvenip bilgi vermem, hele de bu devirde.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)