'İstanbul'da 31 hekim işe gidemedi, hastalar kapıdan döndü!'
İstanbul'da Gaziosmanpaşa ilçesindeki 31 Aile Hekimi 11 Temmuz’da vatandaşa sağlık hizmeti veremedi, iş yerlerine gidemedi. Aile Sağlığı Merkezindeki poliklinikleri yerine Mahkemede, Hakim önünde 2017 yılında tuttukları defin nöbetleri yüzünden ifade verdiler. Dava 17 Aralık 2019’a ertelendi
'İstanbul'da 31 hekim işe gidemedi, hastalar kapıdan döndü!'
12 Temmuz 2019 13:53 -

31 hekime “hukuksuz” dava açıldı

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Genel Sekreteri Dr. Serkan Özbakış konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Aile Hekimlerinin Defin Nöbeti adı altında tuttukları bir nöbetleri bulunduğunu belirterek, “Bu nöbet hastanede tutulan bir nöbet değildir. Nöbet listesinde adı olan Aile Hekimi o akşamı evinde geçirmekte, bir vefat olmadıkça da evinden ayrılmamaktadır. Eğer nöbetçi olduğu ilçede bir vatandaşımız vefat ederse, belediyedeki ilgili kişi gerekli donanıma sahip bir araç ile hekimi evinden alıp mevtanın yanına götürmektedir. Aile Hekimi, vefat eden kişiyi muayene edip ölümde ‘bir şüphe var mı, yoksa beklenen doğal bir ölüm mü’ diye karar vererek, defin raporu adındaki raporu düzenlemektedir. Cenazeler bu defin raporu ile defnedilmektedir. Gaziosmanpaşa'da 2017 yılında çeşitli günlerde Defin Nöbetçisi olan 31 Aile Hekimi evlerinde beklemiş, kendilerine herhangi bir ölüm vakası bildirilmemiş, kanunda bildirildiği üzere belediyeden donanımlı bir araçla herhangi bir görevli, nöbetçi hekimleri almaya gelmemiş, yani hekimlere göre herhangi bir nöbet vakası yaşanmamış olmasına rağmen, haklarında nöbete gitmedikleri için ‘Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanmak’ suçlaması ile dava açılmıştır. Bu davanın 2. celsesi nedeniyle ifade vermeye giden hekimlerin çalıştıkları birimlerde bu perşembe günü hasta bakılamadı, aşılar yapılamadı” dedi.

Soruşturma makamı il sağlık müdürlüğü olmalı

“Kamuoyunun dikkatini çekmek istediğimiz soru ve cevaplarımız var” diyen Özbakış, şu soruları aktardı:

Ne oldu da bu kadar hekim nöbetçi oldukları gün, nöbet yerlerinde beklemiş olmalarına rağmen bu davalarla karşı karşıya kaldılar?, Daha da önemlisi bir Aile Hekiminin nöbete gidip gitmemesi ile ilgili bir konu niye mahkemeye düşer?, Böyle bir konuyu esas soruşturması gereken yer İl Sağlık Müdürlüğü değil midir?, Verilmesi gereken bir ceza varsa da bunun idari bir ceza olması gerekmez mi?

Özbakış ayrıca, “Aile Hekimleri kamuda Devlet memuru iken ya da özel sektörde hekimlik yaparken bu görevlerinden ayrılarak ya da ücretsiz izinli olarak bu görevlerine ara vererek Aile Hekimliğini tercih etmiş olan ve 5258 sayılı özel bir kanunla bu görevi ifa eden hekimlerdir. Yani temel olarak  ‘memur değildirler ve görevleriyle ilgili olarak bakanlık adına sözleşme yaptıkları Valiliğe karşı sorumludurlar’. 2017 yılında Gaziosmanpaşa'daki 31 Aile Hekiminin defin nöbetleri ile ilgili olarak yapılan yanlışlar silsilesi onları hakim karşısına çıkaran süreci başlatmıştır. İlçede görevli ilgili belediye ekibi, vatandaşın bildirimiyle haber aldığı vefat sonrasında aile hekiminin evine gitmesi ve onu alması gerekirken bu görevini yapmamıştır, sadece telefonla ulaşmaya çalışarak, ulaşamadıkları kişiler hakkında da nöbete gelmediği için tutanak tutmuştur. Tutanakların altına aile hekimlerinin nöbete gelip gelmediğinden habersiz olan ve sonrada nöbet için gelen kişiler imza atmıştır. Belediye görevlileri görevlerini ihmal etmekle kalmamış, sahte evrak düzenlemiş, bir de kendi hatalarını Aile Hekimlerine yıkmıştır.” diye belirtti.

Yanlışlık zincirinin burada da bitmediğine dikkat çeken Özbakış, “Normalde böyle bir tutanak hazırlandığında bu tutanak İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne, oradan da İl Sağlık Müdürlüğü'ne iletilmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü de olayı araştırarak, gerekli işlemleri yapmaktadır. Ortada adli bir suç olduğunu düşünürse savcılığa bildirim yapmaktadır. Bu olayda işler yine ‘birilerinin elinin dokunması’ ile olağan sürecinde yürütülmemiş, tutanaklar belediye ya da İlçe Sağlık Müdürlüğü eli ile İl Sağlık Müdürlüğü'ne değil savcılığa yollanmış, savcılık da bunun üzerine kaymakamlıktan kovuşturma izni istemiştir.” dedi.

Kaymakamın verdiği karar yanlıştır

Savcılığın izin talebi sonrası, zamanın Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay’ın da bu yanlışlıklar zincirine bir yenisini eklediğini belirten Özbakış, şöyle devam etti:

“31 hekim hakkında 4483 sayılı yasa dahilinde istenen iznin vermek için en azından bir hekim görevlendirmesi gerekirken İlçe Tarım Müdürü ve İlçe Mal müdürünü muhakkik olarak görevlendirmiştir. Bilindiği üzere bir memurun görevinden dolayı yargılanması için izin vermeye yetkili amir olan Kaymakamın ilgili olayı inceletmek üzere görevlendireceği kişilerin, incelemesi yapılacak kişilerle aynı statüde veya üstünde olması gerekmektedir. Aile Hekimliği’nin kamusal statüsüne, defin nöbetleri ile ilgili mevzuata ve mesleki kurallara uzak bir görev yapan İlçe Mal Müdürü ve İlçe Tarım Müdürü'nün inceleme raporunun ne kadar sağlıklı olabileceği tartışmaları arasında, Gaziosmanpaşa Kaymakamı savcılığa soruşturma için gereken izni vermiş ve idari olarak hiç bir suçlama ile karşılaşmamış 31 hekim hakkında görevi ihmal ve görevi kötüye kullanmak suçundan ceza davası açılmıştır. İşte o 31 Hekim, 11 Temmuz günü hastalarının yanında olması gerekirken Adliye'de hakim karşısına çıkmışlar, memur olmadıkları halde hekimler memurmuş gibi yargılanıp, tebliğ mevzuatına göre kendilerine her hangi bir görev verilmediği halde görevi ihmalle suçlanmışlardır.”

31 hekim işe gidemedi, hastalar kapıdan döndü!

Defin nöbetlerindeki bu karışıklığın o günlerde bir şekilde çözüldüğünü, kimsenin zarar görmediğini ve kamu zararı oluşmadığını belirten Özbakış, “Bu hekimlerle ilgili hiç bir idari cezai işlem yapılmamıştır. Buna rağmen açılmış olan bu dava yüzünden birçok vatandaş aile sağlığı merkezlerinin kapısından geri dönmüş asıl ihmal ve kamu zararı mahkeme günü yaşanmıştır. Haklarında dava açılan hekimlerin bir kısmının mesai saatlerinde zaten nöbetçi olamadığı halde göreve gitmediğine dair tutanaklandığı, bir kısmının tutanağında hangi gün nöbete gitmediğinin belli olmadığı, tutanakların ilgisiz kişilerce imzalandığı, bir kısmının nöbetçi olmadığı gün hakkında tutanak tutulduğu, dosyadaki bilgilerden anlaşılmaktadır. Tüm bu hekimlerin hakkındaki bu farklı ve asılsız işlemlerin tek dosyada toplanıp, tek davada yargılanması da yanlışlar zincirinin son halkası olarak önümüze çıkmış durumdadır. İstanbul Aile Hekimliği Derneği olarak bu açıklanması imkansız sürecin karşısında, aile hekimlerimizin yanında olduğumuzu ve davada gereken hukuki desteği sonuna kadar vereceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz.” diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dr. Rıza (uz dr)
17.07.2019 14:26:21
1. basamak sağlık hizmeti çok önemlidir. hastaların yüzde 85 i 1 basamakta. yüzde 10 u 2 basamakta, yüzde 5 'i ise 3. basamakta tedavi olur.
People
1
2) Recep Koç (Doktor)
16.07.2019 23:13:29
Defin raporu vermek Belediye hekimlerinin asli görevidir. Belediyeler hekim istihdam etmeli ve özel bir eğitim sonucu bu raporlar hazırlanmalıdır. Ölümün doğal mı, şüpheli mi olduğunu ayırt etmek ve buna göre rapor hazırlamak önemlidir. Hem ceza hemde tazminatlara konu olacak bir durumdur.
People
5
3) Ahmet (Dr)
16.07.2019 20:17:13
Aile hekimlerini çekemeyen uzman meslektaşlarımız sizde aile Hekimi olunuz . 1. Basamağın önemini anlarsınız belki... cahil cahil konuşmayın aile hekimliği sistemi sayesinde aşılama oranlarımız ne kadar arttı bir araştırın . Düşmanlığı da kesin artık sıktı .
People
7
4) Barış (Genel Cerrah)
16.07.2019 16:59:37
Dohtur bize bahmiiiiir diyen teyzeler gibisin bulut. Aile Hekimi kadar maaş bize Yatmiiiir. Bu ne kıskançlık koçum. Az soda iç hazmet. Midene oturmuş.Ne istiyorsun Hekim meslektaşlarımdan
People
1
5) İlber (Tarihçi yazar)
16.07.2019 16:55:15
Bulut ne kadar cahilsin. Keşke ölsen
People
9
6) Levent (Aile Hekimi)
16.07.2019 12:04:39
Tam Bulut un mesajı okuyorum bir gülme geliyor :DDDDD
People
10
7) Ali (Aile Hekimi)
16.07.2019 11:16:33
Uzmanın da cahili varsa demek ki.
Adamın aile hekimliği hakkında en ufak fikri yok , burada fikir beyan ediyor. Gel seni aile hekimliğinde 1 hafta çalıştıralım bulut uzman kardeş. Bekara avrat boşaması kolay demişler bildin mi ?
hele taramalar yapılmıyor diyen cahil , senin yatacak yerin yok.
People
10
8) Ferhat (Aile hekimi)
15.07.2019 21:10:00
Uzman doktor doğru söylüyorsunuz,hastanede bir karic suratla insanları muayne ediyorsunuz,suratlarina bile bakmiyirsunuz,sizden herkes memnun mu?En fazla memnuniyet aile hekimliğinde,okuyun
People
14
9) Murat (Dr)
14.07.2019 10:55:38
Döner az aliyorsun anladigim kadariyla bulutcum.ama aile hekimi düsmanligi senin maasini artirmaz.sen olmasan saglik sistemimiz çöker sen gözbebegimizsin
People
10
10) Ali Bakır (Doktor)
14.07.2019 00:21:20
Tüm Türkiye'de aynı sorun: defin raporu için aile hekimine ulaşmaya çalışırsın ama hiçbiri telefonunu açmez. Defalarca ararsın yine açmaz. Ama nöbet parasını alır. Bu nöbetlere gitmemek ama parasını almak özlük hakkı gibi bir şey sayılır hâle gelmiş. Yazık bu memlekete. Aile hekimliğinin pasif direnişle yapmadıkları onlarca konulardan sadece biri. Tarama yapmıyorlar ve insanlar kanser oluyor. Kanser olan biri tarama yapmayan aile hekimine mahkemeye verse kesin kazanır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer