Köpeğe ilaç yazmayan aile hekimlerinin soruşturmasında ilginç detaylar!
İstanbul Bayrampaşa’daki Cevatpaşa Aile Sağlığı Merkezi'ne giden Aynur E., “Köpeğimin tedavisi için lazım” dediği, halüsinasyonlara neden olan ve reçetesiz satılmayan ilacı SGK üzerinden yazmayan doktorları şikayet etti. Doktorlar hakkında soruşturma açıldı
Köpeğe ilaç yazmayan aile hekimlerinin soruşturmasında ilginç detaylar!
09 Mart 2021 09:33 - Hürriyet Aydemir Kadıoğlu

İstanbul Bayrampaşa’da, Cevatpaşa Aile Sağlığı Merkezine giden Aynur E., “Köpeğimin tedavisi için lazım” dediği, araç tutmalarına karşı kullanılan, yüksek dozlarda delirium ve halüsinasyonlara neden olan, reçetesiz satılmayan ilacı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yazdırmak istedi. Aile hekimi Dr. Faruk Çolakoğlu’na ilacı veterinerin önerdiğini ancak reçeteli olduğu için alamadığını söyledi. Dr. Çolakoğlu da “Sizin üzerinizden köpeğe ilaç yazamayız” diyerek Aynur F.’nin dışarı çıkmasını istedi. Aynur F., sonraki günlerde aynı sağlık merkezindeki diğer doktorlardan da ilacı yazmasını talep etti. Tüm doktorlardan olumsuz cevap alan Aynur F., Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikâyette bulundu.

Hürriyet'ten Aydemir Kadıoğlu'nun haberine göre, Dr. Faruk Çolakoğlu ve başka bir doktor hakkında soruşturma başlatıldı.

‘KÖTÜYE KULLANILABİLİR’

Dr. Faruk Çolakoğlu olayla ilgili şöyle konuştu:

“Yaşanan olay çok trajikomik, Levent Kırca skeçleri gibi. Ben ‘İlacı yazamayız’ dedim ve kendisinin başka bir şikâyeti yoksa, odadan çıkmasını istedim. Hanımefendinin istediği ilaç kontrole tabi bir ilaç, kötüye kullanımı mümkün olan bir ilaç. Ki devlet de bunu bildiği için kontrole tabi ilaçlar listesine koydu. Normal hastalara yazarken bile gerçekten ihtiyacı var mı diye düşünürken, köpeğe o ilacı yazmak suç olurdu. Bir de bu ilacı yazmak SGK’yı dolandırmaya girer, sonuçta ihtiyaç dışında ve amacı dışında yazılmış bir ilaç olur.”

 


İstanbul Sağlık Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama:

Bazı medya organlarında yer alan ‘Köpeğe İlaç Yazmayan Aile Hekimlerine Soruşturma’ başlıklı haberlere yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

 

Bayrampaşa İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Cevatpaşa Aile Sağlığı Merkezi   Aile Hekimliği birimine kayıtlı hasta ve hasta yakını ile Aile hekimi arasındaki uzun süredir olan problemlerle ilgili şikayete konu hakkında müdürlüğümüzce muhakkik görevlendirilerek inceleme başlatılmıştır. İnceleme konusu genel anlamda Hasta yakını - Hekim arasında davranış, iletişim, tehdit ve hakaret iddiaları ile ilgili olup süreç halen devam etmektedir. İnceleme sonucu muhakkik tarafından düzenlenecek inceleme raporunun kanaatine göre değerlendirme yapılacaktır. Ayrıca Hekim ve hasta yakını arasındaki adli süreç devam etmektedir.

            Ülkemizin de içinde bulunduğu Kovid -19 ile başarılı mücadelede en önemli hizmeti sunan Aile hekimlerine haksızlık yapılıyormuş algısı uyandırılmasından üzüntü duymaktayız. Hukuki ve idari süreçlerin devam ettiği konu hakkında yönlendirici mütalaalardan kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) yavuz ergün (uzman doktor)
02.04.2021 15:20:41
cocacola içmeyin dedim,mavi marmara döneminde,muhakkikin babası cola bayisiçıktı,ceza,sağlık ocağına atandım,devletin hazinesine ait taşınmaza benden 10 yıl önce bir almancının yaptırdığı sağlık ocağı asm kurmaktan ceza verdiler ödedik.denizliye milli eğitim ilçe müdürü atanan adamın eşi tahlil yaplmadan kadındoğumcu tarafından verilen hybor yazmamı istedi,o uzman ben de uzmanım,yazmak yazmamak benim takdirim dedim,ceza....serinhisarda başhekim yaptılar ,bu ilacı ben rapor çıkarsam da artık devlet ödemiyor;ben olsam öderdim dedim;5 ayrı yere şikayet etmiş hasta yakını..şırnak a ardından hakkari yüksekovaya sürüldüm.,tesis bahçesinde selpak evet 1 adet selpak var diye ceza verdiler..ben de istifa ettim,açık açık iyi paride denizli yönetim kurulunda ve özelhastanede çalıştım...
People
5
2) Karadut (Dr)
24.03.2021 14:54:26
Soruşturmaya hiç cevap vermemiş olmanız lazımdı. Soruşturmaya cevap mi verdiniz sahiden? Hahaha!
People
2
3) serdar (uzman emekli istifa etmiş )
13.03.2021 07:34:48
Normalleştik nihayetinde..
People
26
4) aile hekimi (aile hekimi)
11.03.2021 09:23:41
bu yaşanan olayı en az 20-30 kez yaşadım.çiçeklerine aspirin yazdırmaya çalışandan hayvanına antibiyotik yazdırmaya çalışana neler neler.inanın bazen cahillik insanın son sabrına kadar zorluyor.Sonunda hasta şikayeti bana kötü davrandılar deyip bu kanaldan yürümüş .yazıklar olsun
People
52
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
10.03.2021 17:15:44
Sınırlar böyle zorlanıp sabır taşı çatlatıldıktan sonra manşetlere " Doktor hasta yakınına saldırdı" diye başlıklar atılıyor, atılacak. Sağlıkçıları yumuşakçalar şeklinde halkın kucağına atanları zevkten kudurtan bu durum, ileri dönemlerde sabrı taşmış bazı meslektaşlarımızın, belki yaptıklarının on yıllar sonra anlaşılabileceği seri suçlular haline dönüşmesine neden olacaktır.
People
23
6) Serpil inan (Doktor)
10.03.2021 15:54:07
Hasta yok ki ortada hasta yakını olsun. Hasta olan köpek. Bu soruşturma mitingden başka bir şey olamaz.
People
24
7) Tülin Erginay (Psikiyatri uzmanı)
10.03.2021 14:12:31
1984 yılında Adana Havutlu sağlık ocağında zorunlu hizmetteyken sağlık ocağına bağlı köylerdeki köpeklerde çıkan kuduz için karantina ve köpek itlafını bizzat yapmadığım için soruşturulmuştum ,il sağlık müdürlüğü epey kalabalık bir ekiple resmi araçla gelip hiç mevcut olmamış ve olmayan sağlık ocağı taşıtıyla kaç kere köylere gidip kaç köpek yakaladığımızı sormuştu ciddi ciddi maalesef yaşanıyor bunlar şaka değil
People
19
8) EMRE GÖNÜLLÜ (DR)
10.03.2021 09:04:40
"Cevatpaşa Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimliği birimine kayıtlı hasta ve hasta yakını ile Aile hekimi arasındaki uzun süredir olan problemlerle ilgili şikayete konu hakkında müdürlüğümüzce muhakkik görevlendirilerek inceleme başlatılmıştır". Uzun süredir hasta yakını-hasta ve aile hekimi arasında problemler devam ediyorsa, aile hekimi neden" bana gelin muayene olun" diye ısrarcı oluyor acaba. Bunu da sayın hasta ve yakınlarının şikayet konusu yapması lazım. Sonuçta hasta - hasta yakını ve köpeklerinin vergileriyle aile hekiminin maaşı ödeniyor. Dahası hasta ve hasta yakınları özel hastanede veya başka bir aile hekimine giderek şikayetlerini detaylıca anlatıp, muayene olabilirler ancak köpek hem sosyal güvencesi olmadığı için hem de hasta ve hasta yakınları kadar detaylı şikayetini anlatamayacağı için mağdur olacaktır. Aile hekiminin ilaç yazmayı reddetmeden köpek psikolojisini de göz önüne alarak bunları düşünmesi gerekirdi.
People
19
9) Mahir (Pratisyen Hekim)
10.03.2021 02:21:58
Sağlıkta Gelinen Nokta
Yorumsuz, alkışlıyorum soruşturma açanları
Sözün bittiği yer aslında
People
13
10) Yaşar Bülent (doktor)
09.03.2021 21:03:12
Sanki doktor bu ilacı yazabilir gibi bir yorum yapılmış.O zaman SGK kullanılarak sigortasız çalıştırılan , ülkemize turistik vizeyle gelip kaçak çalışan yabancılara da ilaç yazdırabiliriz.Eğer bir insan evinde beslediği bir hayvanın hastalık masraflarını cebinden karşılamak istemiyorsa onu da sigortalamalıdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)