Koronavirüsten hayatını kaybeden doktorun eşiyle, doktor arasında tartışma
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ve ölümünden yarım saat önceki video görüntüleriyle akıllara kazınan Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin eşi Pınar Çevli, engelli kızına bez reçetesi yazdırmak üzere gittiği aile hekiminin kendisine ve ölmüş eşine hakarette bulunduğunu iddia etti. Çevli'nin şikayeti üzerine ilçe sağlık müdürlüğü ekipleri, aile sağlığı merkezine giderek, olaya ilişkin inceleme başlattı.
Koronavirüsten hayatını kaybeden doktorun eşiyle, doktor arasında tartışma
27 Ekim 2021 16:55 - DHA Esma MURAT - Osman BAKIR - Feridun AÇIKGÖZ

Pandeminin ilk dalgasında koronavirüs nedeniyle 26 Mayıs 2020'de yaşamını yitiren ve yoğun bakımdaki son dakikalarında bile videolar çekerek halkı salgına karşı uyarmaya çalışan Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin eşi Pınar Çevli, engelli kızına elektronik bez raporu ile reçete yazdırabilmek Eyüp'teki aile sağlık merkezine gitti.


Kovid nedeniyle hayatını kaybeden doktorun, eşiyle son bakışması yürek dağladı!


Çevli'nin iddialarına göre; doktor önce isim soyisim bilgisiyle bez raporuna ulaşamadı. Bunun üzerine raporun aslını istedi. Çevli, aslının kendilerinde olmadığını belirttiği raporun, elektronik olarak sistemde kayıtlı olduğunu ve isim soy isim ile değil T.C. numarasıyla girilirse görebileceğini izah etmeye çalıştı. Buna öfkelenen doktor E. A., Çivli'ye ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eşi Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'ye hakaret etti. Pınar Çevli'nin şikayetleri üzerine Eyüp İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Eyüp'teki aile sağlık merkezine giderek olaya ilişkin inceleme başlattı. Öte yandan, doktor E. A., iddialara ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı.

"Doktor, 'sizi devlete hakaret etmekten içeri attırırım' dedi"

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin eşi Pınar Çevli, "26 Mayıs 2020 tarihinde eşimi kaybettim. 3 çocuğum var, çocuklarımdan biri engelli. Bugün engelli çocuğumun elektronik ortamda olan Bez raporu reçetesi için bu aile sağlık merkezine geldim. Doktora durumu anlattım. Bez yazdırmak istediğimi söyledim. Doktor hanım ise 'raporunuz olmadan yazamam' dedi. Ben de kendisine 'hocam bizim raporumuz elektronik, sistemden girmeniz yeterli' dedim. Doktor sistemden raporu göremediğini söyleyince ben de medikal firmadan raporu istedim. Raporun gelmesini beklerken doktora 'sizleri nelerle uğraştırıyoruz' dedim. Doktor da 'sizi devlete hakaret etmekten içeri attırırım' dedi. Kendisine bunun bir hakaret olmadığını söylememe rağmen doktor kimliği yüzüme attı" dedi.

"Doktor, küfür ederek bizi dışarı çıkardı" 

Çevli, sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Kimliği yere attıktan sonra doktora, koronavirüsten hayatını kaybeden Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin eşi olduğumu söyledim. Doktor da 'iyi ki gebermiş kurtulmuş sizden' dedi. O esnada oğlum doktora 'hocam üzerinizde önlük var yapmayın. Benim babam da bir doktordu' dedi. Arından bana oğluma küfür ederek bizi dışarı çıkardı. Dışarı çıktıktan sonra ilçe sağlık ekiplerini ve 155'i aradım. İlçe sağlıktan denetim için ekipler geldi" 


'Çocuklarımıza Sarılamıyoruz, Bizi Kim Koruyacak?' Demişti: Dr. Salih Cenap Çevli Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti


"Doktor hanımın hatasının farkına varması lazım" 

Hiçbir zaman sağlık çalışanlarından gurur duymaktan vazgeçmeyeceğinin söyleyen Çevli, "Bir sağlık çalışanı hiçbir zaman bir vatandaşa böyle davranma hakkına sahip değildir. Benim eşim ölmüş olabilir. Eşim giderken bana 3 tane evlat emanet etti. Ben son nefesime kadar eşime en ufak bir hakaret ettirmem. Eşime hakaret ettirirsem benim eşim uyuyamaz. Doktor hanımın aile yakınları özür dilemek için yanımıza geldi. Ancak doktor hanımın aile yakınları değil, kendisinin yaptığı hatanın farkına varması lazım" ifadelerini kullandı.

Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Salih Cenap Çevli'nin oğlu Arda Tunç Çevli ise "Doktor 'iyi ki ölmüş kurtulmuş sizden' dedi. Hocam 'sizin üzerinizde de bir önlük var nasıl böyle söyleyebiliyorsunuz' dedim. Sonrasında ağza alınmayacak hakaretlerle bizi odasından çıkardı. Ben de doktor olmak istiyorum. Fakat bu şekilde bir doktor olmak istemiyorum. Babam gibi bir doktor olmak istiyorum. Babam hastalarının gözünün içine bakarak 'efendim' derdi" diye konuştu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) hasan ekim (dr.)
23.11.2021 15:03:22
Hekimlik gerçekten yıpratıcı ve zor bir meslek, özellikle bizim memleketimizde sıkıntılar daha da fazla. Nitekim birçok hekim başka ülkelere gitmek istiyor. Zannedersem aile hekimi de yoğunluktan bunalmış. Ama karşıda ise rahmetli bir meslektaşımızın bize emaneti var. Üstelik özürlü bir çocuk söz konusu. Burada TTB veya bakanlığın (sağlık müdürünün) devreye girerek her iki tarafı barıştırması ve bundan sonra şehidimizin yakınının daha uygun ve saygın muamele görmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, şehidin özürlü çocuğunun ihtiyaçları acilen karşılanmalıdır. Bir sıkıntı olursa (gecikme vs) Medimagazinin devreye girerek çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması için gereğini yapacağına inanıyorum.
People
4
2) ömer hayyam (op.dr.)
01.11.2021 12:33:13
ÖLEN ÖLDÜĞÜYLE KALIYOR, KALANLAR İSE YAŞAM - SURVIVOR MÜCADELESİ....

HEKİMLER DOLDU ARTIK...

DEONTOLOJİ ARTIK ANTİK BİR YAZI...
People
10
3) Aile hekimi (Doktor)
01.11.2021 08:31:57
Bende aile hekimiyim.Asla söylenene inanmıyorum.Birde aile hekimi arkadaşı dinlemek gerekir.olay zaten mahkemeye intikal edecektir.Medimagazin bakalım mahkeme kararı aile hekimi lehine sonuçlaninca şimdiki gibi çarşaf çarşaf yayınlanacakmı merak ediyorum.21 yıllık hekimim.son 11 yılını aile hekimi olarak tamamladım.45 yaşındayım.Bayanim.Hastalardan mahalle muhtarindan eczane kalfasindan eczacidan olum tehdidi işten attırmaya tehtidden tutunda aşağılık kadın gerizekali Allah belanı versin doktor olmuşsun insan olamamışsın.bunlar sadece çok küçük kismi yaşadıklarımın.Lutfen kendinize bir sorun hangi meslek grubunda 45 yasinda boyu kadar çocukları olan bir çalışana aşağılık kadın diyerek görevi nedeni ile hakaret edilmiş?
People
10
4) Emekli (Hemşire )
30.10.2021 21:03:38
Ne varsa eskilerde var. Etik ölmüş, insanlık ölmüş. Bizi bu hale getiren sistem için ne desem bilemedim. Çok üzüldüm. Doktor arkadaş için söylenecek söz bulamıyorum. Haklı dahi olsa bu konuda yardımcı olabilirdi.
People
10
5) hekimbaşı (dr)
30.10.2021 17:49:17
dr engin saygılı bey ;
bu siteyi sürekli izlerseniz en çok yorum alan haberlerin başında "ek gösterge, performans,döner sermaye " gibi konuların olduğunu görürsünüz.
deontoloji haberleri alt sıralarda yorum alır
People
4
6) Etik (DR)
30.10.2021 10:25:46
Üzücü bir durum. Şehit hocamın yakınları adına üzüldüm. Ancak aile hekimi arkadaş için yargısız infaz yapmak istemem. Hepimiz bu işin içindeyiz işimiz %100 iletişime dayalı bir iş. Eğer iletişimde bi kopukluk olursa böyle durumlar ortaya çıkabiliyor. Ben bunu iletişim bozukluğu olarak yorumlamak istiyorum. Aksi halde kasti bir hareket olacağına ihtimal dahi vermek istemiyorum. Eğer kasti bir durum ise de maalesef hekim camiamız adına üzüntü duyacağımız bi tablo. İnanın etik değerleri başımızın tacı olarak taşımak; itibar kaybetmiş mesleğimize yapılacak en büyük kurtarıcı hamle olacak. Ben bu tablonun istisna olduğunu düşünmek istiyorum. Merhum hocamızın ailesinin etiğe uygun bir biçimde sağlık kuruluşlarında hocamızın emaneti gibi ağırlandığını ve ağırlanacağını düşünmek istiyorum.
People
7
7) Emre Taşdemir (Aile hekimi)
30.10.2021 04:43:49
Hikaye fazlası ile abartı geldi. Olayı iki taraflı dinlemekte fayda var. Eğer doğru ise söz konusu hekim derhal kamu görevinden atılmalı. Lakin bu istisnai olayı aile hekimlerine genellemek de yanlış. 25000 kişiden bir şizofren çıkmış çok mu?
People
5
8) gözlemci (mühendis)
29.10.2021 20:02:30
aile hekimlerine artık rahat batmaya başladı hastanede sizden çok daha az kazanıp şu dönemde psikolojileri sabır sınırında olan uzmanlar dahi hastayı hasta yakınlarını anlamakta kat kat iyi ama amaç heralde onlara gidin bize gelmeyin
People
6
9) Dr (Dr)
29.10.2021 12:26:36
Bez raporunu evde hasta bakımı ve doktorları yazıp sisteme girebilmelidir. Hastayı gören doktor yazmalı.
Eğer olay bu şekilde ise çok ağır konuşmuş. Hakaretten öte, insan düşmanına öyle konuşmaz.
People
6
10) SAİM berçin (Dr)
28.10.2021 15:31:00
Maalesef özellikle büyükşehirlerde yeni mezun coğunluklada bayan(cinsiyetçilik yaptığımı düşünmeyin) hekimler çok kaba saygısız davranıyor. Kendimde çocuğuma tek hekim raporu almak için gittim. Herhangi bir yoğunluğu olmayan genç bir hekime kendimi tanımama rağmen hiç yüzüme bakmadan reddetti. Deontoloji önemli
Biz birbirimize değer vermezsek başkalarından ne bekleyebiliriz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)