Müezzinoğlu: Aile hekimi hafta sonu da çalışacak
Türkiye-Rusya gerginliğini değerlendiren Müezzinoğlu, 'Ruslar estetik ve onkoloji için geliyor dere yatağında akar' diyerek, krizin sağlık turizmini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Müezzinoğlu aile hekimlerinin hafta sonu 12'şer saat çalışacaklarını belirtti.
Müezzinoğlu: Aile hekimi hafta sonu da çalışacak
29 Kasım 2015 - MİLLİYET ABDULLAH KARAKUŞ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin sağlık turizmini etkilemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin sağlıkta dünya çapında çok başarılı olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Suriye Hadisesi 5 yıldır ülkemizi etkileyen bir hadise. Ama sağlık turizmine ve sağlık hizmetlerimize olumsuz bir etkisini söyleyemeyiz. Körfez ülkeleri estetiğe, Avrupa ülkeleri göz ve onkoloji, Rusya onkoloji ve estetik için geliyor. Geçici olarak bir iki ay durağanlık olur ama işin tabiatı yani dere yatağında akar deniyor ya, dere yatağında akar. Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı önemli bir başarı var" dedi.

Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Sağlık alanında da hekimlerimizin bilgi ve tecrübe birikimi ile dünyanın en iyi hizmet sunan kadroları Türkiye'de. Avrupa'dan çok daha güçlü organ nakli yapılıyor. Estetikte çok iyiyiz. Tıbbi, sunum ve maliyet anlamında iyiyiz. Bölgenin en avantajlı ülkesiyiz. 3 saatlik uçuş mesafesindeyiz, 1,5 milyar nüfusa hitap ediyoruz. Bunun 1 milyonunu hedefliyoruz. Binde 0.75 demek bu da. Şimdi bu rakam Rusya ile Türkiye arasında şu mu olmuş bu mu olmuşu etkileyen bir rakam olmaz. Bir de tek bölgemiz Rusya değil. Yani Almanya'dan Balkan ülkelerinde, Körfez ülkelerinden gelen çok. 20 ülkeden bir tanesi ile olan sorunumuz."

'Türkiye güçlü bir ülke'

Müezzinoğlu, bakanlıkta ağırladığı Milliyet'in sorularına şu yanıtları verdi:

 

Rusya ile yaşanan son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Öncelikle tatsız bir hadise, keşke olmasa. Ama neticede Türkiye Cumhuriyeti ve hükümeti bağımsız ve güçlü bir ülke. Sınır ihlalleri olduğunda da kendi angajman kurallarını kendi iradesiyle kullanabilecek bir ülke. Uyarı yapılmasına rağmen ihlal oluyorsa tabiki dün gereği yapıldığı gibi yarın da böyle bir şey olursa gene gereği yapılır. Ama arzu edilir mi? Arzu edilmez. Ekonomik anlamda da siyasal anlamda da çok güçlü ilişkilerimiz olan Rusya ile bu sorunu da daha çok büyütmeden soğukkanlılıkla reel değerlendirmeler yaparak çözülmesi gerekir. Önümüzdeki kısa sürede de çözülebileceği kanaatindeyim.

 

Ticari anlamda tehditler geliyor, Rusya'da işadamlarını gözaltına aldılar...

- Bu süreçte kamuoyunun duygusal reaksiyonlarını ve olayın reel analizine kadar geçecek süreçlerde duygusal reaksiyonlar tepkiler olur. Ama ben sürecin yine sağduyu ile yönetileceği döneme kısa sürede geçileceği kanaatindeyim.

 

Son gelişmeler Rusya ile sağlık turizmini etkiler mi?

- Suriye hadisesi 5 yıldır bu ülkeyi etkileyen bir hadise. Temel projelerimize, sağlık turizmine ve sağlık hizmetlerimize olumsuz bir etkisini söyleyemeyiz. Bütün bu sorunlar hiç olmasaydı biz bugünkü noktadan çok daha iyi olabilir miydik, varsayım olarak olabilirdik tabii.

 

 

Estetik için geliyorlar

Sağlık turizmimiz ne aşamada? Ne için geliyorlar?

- 2014 rakamları yaklaşık 500 bin yabancı Türkiye'ye sağlık hizmeti almak için geliyor. Yaklaşık 3 milyar dolar Türkiye'ye hizmet karşılığı bedel ödüyor. Ama bu bizim memnun olduğumuz noktada mı? Hayır değil. Biz yılda yaklaşık 1 milyon yabancıya sağlık turizminde hizmet verebiliriz. 9-10 milyar dolar gibi bir gelir elde edebiliriz.

Yedi ülkede sağlık turizmi ofisleri açıyoruz. Buradan Türkiye'nin sağlıkta başarılı ve güçlü alanlarını yani organ naklinde hangi kurumlarımız güçlü, estetikte nereleri vb anlatacağız. Körfez ülkeleri mesela daha çok estetiğe geliyor. Avrupa daha çok göz ve onkoloji için geliyor. Rusya'dan onkoloji ve estetik için geliyorlar.

 

Son gelişmeler etkilemez mi diyorsunuz?

- Geçici olarak bir-iki ay durağanlık olur ama işin tabiatı, yani dere yatağında akar deniyor ya dere yatağında akar. Türkiye'nin sağlıkta yaşadığı önemli bir başarı var. Sağlık alanında da hekimlerimizin bilgi ve tecrübe birikimi ile dünyanın en iyi hizmet sunan kadroları Türkiye'de. Avrupa'dan çok daha güçlü organ nakli yapılıyor. Estetikte çok iyiyiz. Tıbbi, sunum ve maliyet anlamında iyiyiz.

Bir, kaliteyi iyi bulacak. İki, huzurlu ortamı bulacak. Sağı solu gezecek. Dönerken de 'ben paramın bütün karşılığını aldım, helal olsun' diyebilsin. Türkiye bu anlamda bölgenin en avantajlı ülkesi. 3 saatlik uçuş mesafesindeyiz, 1.5 milyar nüfusa hitap ediyoruz. Bunun 1 milyonunu hedefliyoruz. Binde 0.75 demek bu da. Şimdi bu rakam Rusya ile Türkiye arasında şumu olmuş, bumu olmuşu etkileyen bir rakam olmaz.

Bir de tek bölgemiz Rusya değil. Yani Almanya'dan, Balkan ülkelerinden, Körfez ülkelerinden gelen çok. 20 ülkeden bir tanesi ile olan sorunumuz. Tabii ki anlamsız bulmuyorum. Sorunun da biran önce biteceğine inanıyorum. Sağlık turizminde bizi en güçlü hale getirecek olan şehir hastaneleri projesidir. Bir-iki yıla ihtiyacımız var. 2017'ye geldiğimizde Türkiye sağlık turizminden 9-10 milyar doları elde eden ve 1 milyon yabancıya hizmet sunan bir noktaya gelecek.

'Muhalefet milleti anlamıyor'

Muhalefetin tavrına nasıl bakıyorsunuz?

- Türkiye'nin temel sorunlarından biri de milleti anlayan ve milleti dert edinen bir muhalefet yok.

Yani muhalefet sorunu muhalefetsizlik sorunu. Reel, dünyayı okuyabilen bir muhalefetimiz ne yazıkki olmadı.

Muhalefet daha iyi çözüm önerileri üretebilmektir. Ama bizim böyle bir muhalefetimiz yok. CHP der ki, 'Darbenin en ağır bedelini biz ödedik. Darbe Anayasasına en çok biz karşıyız'. MHP, '80 darbesinin en çok mağduru biziz' der. Peki Ak Parti kurulduğundan beri yeni anayasa diyor. Gelin yapalım diyoruz ama yok.

 

'MİLLETİN HUKUKUNU KORUYAN SİSTEM OLMALI'

Başkanlık sistemi olmalı mı?

- Türkiye'nin 1980 darbe anayasası nedeniyle bir sistem sorunu var. Öncelikle anayasa sorunu ve bu anayasadan kaynaklanan bir sistem sorunu var. Milletimiz bu anayasa ve bu sistem nedeniyle belirli aralıklarla çok bedeller ödedi. Sistem demokrasi ise millete bedel ödetmeyen milletin hak ve hukukunu koruyan, milleti geleceğe güvenle taşıyan bir sistem olmalı. Bunun en güçlü dayanağı anayasadır. Bu anayasa milli iradenin sağlıklı geleceğini koruyan bir anayasa olmalı. Bu sistemde bir tarafta cumhurun seçtiği Cumhurbaşkanı diğer taraftan milletin seçtiği bir milli irade. Burada bu sistem çatışan bir sistemdir. Bugün Ak Parti'nin çatışmıyor olması sistemin doğru olduğu anlamına gelmez. Bu sistem yanlış bir sistem. Bu sistemin biran önce milletin lehine milletin hak ve hukukunu koruyan bir sisteme dönüştürmemiz lazım.

 

'Aile hekimi hafta sonu da çalışacak'

Sağlıkta yeni dönemde neler yapılacak?

- Yeni dönemde bizim en çok önemsediğimiz, Aile Sağlığı Merkezleri. Yeniden fiziki mekanlarını yapacağız. Vatandaşımızın karşısına aile hekimlerimizi cumartesi pazar da dahil olmak üzere 12 saatlik bir muhataplıkla çıkaracağız. Yani Sabah 8, akşam 8. Bunu aile hekimi sayısını önümüzdeki 2 yıl içinde 30 binlere çıkararak vatandaşımızı aile hekimi ile daha güçlü muhatap kılarak, koruyucu sağlık hizmetlerini daha iyi vermek istiyoruz. Bir de sağlık okur yazarlığı dediğimiz sağlık bilincini yükseltecek eğitim programlarını yapacağız.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Mücahit Altuntaş (İç Hastalıkları uzmanı)
10.12.2015 10:47:08
Acaba Delüzyon (?) , yani sanrı veya hezeyan, belli bir toplum ve çağ içinde gerçeğe uymayan düşüncelerle mi ( ! ) , özetle gerçekliğe uymayan düşünceler ve savrulmalar mı yaşıyoruz.

Zira bir yandan hafta sonu da hekimi çalıştırırken , diğer yandan sağlık bakanı mıyım hastalık bakanı mıyım diyebilmek ?

Hadi bu çok önemli değil ama ya bu ;

Son on yılda sağlık alanında bir yandan " personelimiz az " diye yakınırken diğer yandan yapılan uygulamalarla sağlık alanında iş yükünü üç kat dört kat artırmak ( ! ) , üstüne üstelik malpraktis yasası , hasta hakları ile hekimi iş yükü ile zorlamak , yada daha vahimi hekimi sağlıklı olmayan süreç , ortam , ilişkilere tabi tutmak ?!

Acaba bunları eleştirmemek mi , eleştirmek mi daha sağlıklı ?

Sayın bakan ,sayın siyasiler , burada yazılan , hekimlerin yazdıklarından , Medimagazin Haftanın yazarlarının yazdıklarından , sağlık alanında artan sayısal ve ekonomik verilerde hiç ama hiç bir şey çıkarmıyor mu ?

Yahu acillere taşan iş yükü var !

Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir acil , acil ortamı anlayışı ! Siz ona kuralsızlık , yöntemsizlik , kötüye kullanma sorunu var ! Bunlarda sağlık adına , yada konu başlığı hastalık adına hiç ders çıkarmayacak mıyız ?

Çok yazık ve siyasal malpraktis olarak , idari malpraktis , sağlık sistemine iş yükü ve stres çatışma getiren malpraktis olarak kayıtlara giriyor.

Sağlık sistemini , gelişmiş beyinleri , yaklaşımları , sağlıkta yerindelik , uyum , empati , eşgüdüm , bilginin her basamakta etkin kullanım , kayıt , sevk , uzmanlık , yan dal , bütün ayrıntı ilişkileri ; Hastalık bakanı ile sağlık bakanı ayrımın kök yolakları burada başlıyor.!

özetle

SAĞLIK ERGONOMİSİ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hastalık bakanı sağlık bakanı ayrımı bisiklet ve bisiklet yolundan çok önce bu alanlarda çözüme ve eleştiriye tabi olmalı ! Bu alanlarda , fikri , sorunu , çözümü , yaklaşımı neden halen kafamızda oluşup pratiğe dönüş(e)miyor.

Siyasal iktidar size yeni akılcı sağlık sistemi oluşturma şansı veriyor.Ama önceki yanlışlarla yüzleşmeden mümkün değil ! Elbette yazı yazarken akılcı olmak zorundayız.Biliyoruz.Sahadaki sorunları akıl ile birleştirmeden yol almak mümkün değil.Maalesef birleştirmiyoruz.

Akıl yürütmeden kırıntılar bile yeterli.

Mesela teknik olarak !

Siz bir yandan sağlık sistemini ideolojik olarak çok parçalı ve ticari hale getirirken diğer yanda bir nebze akılcılık , bilgiyi yerli yerinde paylaşma ergonomisini edinebilirsiniz.

Siyasal rantı çoktur !

Bir işi yada bu işi yaparken sakın ola fıtrata (insana) güvenmeyin , yönteme , sistem , çoklu denetime güvenin .Bakın görün müthiş bir siyasal rant sizi bekliyor.

Daha ucuz , nitelikli , etkin , bilgiyi paylaşma.Sağlık ortamında yoklar ! Yürütülen ticarileşmiş , empati ve sempatisini kaybetmiş sağlık ortamında yabancılaşmanın , sevilen tabirle "ideolojisinin" artçı etkileridir.

Kafaların , yaklaşımların yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. Yoksa siyasal ve idari delüzyon , maliyet , tükenme sendromu , şiddet , niteliksiz ortamda , kötü iş sağlığı ve güvenliği ortamında kaçınılmaz sağlık ortamının sorunları , yeni türedi hastalıklar , ve SOMA benzeri ihmaller zinciri ölümler kaçınılmaz görünüyor.

Hastalık bakanı ve sağlık bakanı ayrımı iyi bir başlangıç söylem , yaklaşım , kavşak oluyor.Tebrik ediyorum.

Akıl ile , ama özellikle ortak akılla hareket edin.Delüzyondan çıkış sancılı ama mümkün.Bu ülkenin bu sorunları çok kolay aşacak yeteri kadar birikimi var.

Eleştiriye açık , çoklu denetime açık olun.Biat ve hegemonya yaklaşımının panzehri ve delüzyonal yaklaşımının sağlıklı ucu ve çıkışı olabilir.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç Hastalıkları uzmanı
10 Aralık 2015 ( yılın ve yolun sonuna doğru )
People
7
2) Kral (Dr)
04.12.2015 19:18:07
Sayın bakanım bakan olduğun günden beri aile hekimliği ile ilgili tek olumlu faaliyet in oldumu?

People
6
3) Recep ÖRNEK (Emekli)
02.12.2015 13:43:32
Aile hekimimden çok memnunum,ister hafta içi isterse hafta sonu çalışır.Bakan'a ne ?
People
5
4) Mücahit Altuntaş (İç hastalıkları uzmanı)
02.12.2015 09:50:27
Son on yılda sağlıkta iş yükü üç dört kat arttı !

Mesele budur ! Bu gerçekten ve sorundan kaçamazsınız.

Bu artışı sorgulayamayan sağlık sisteminin siyasal karar vericileri , dahası üniversite ve üniversal çevreleri , dahası çok eğitimli hekimi , dahası derneği , sendikası , hasta hakları dahil tüm figürleri yolu ve çareyi hekimi daha çok çalıştırmakta buluyor.

Oysa sorun bilimsel yanı , usul ve niteliğini ve özerkliğini kaybeden , iş yükü altında boğulan sağlık sistemi !

Hem personel yetersizliğimiz var denip hem sağlık sisteminde iş yükünü altından kalkılamaz biçimde artıranlar acaba bu tablodan rahatsız olmuyor mu ?

Rahatsız olması gerekiyor.

Sağlık fetişizmi , sağlıkta ticarileşme , sağlık sisteminde sağlık unsurlarının etkin olamadığı siyasallaşma bu sonuçlara yol açıyor.

Aile hekimin hafta sonu çalıştırmak sorun değildir.Zira bir ülkede acillere taşan iş yükü abartısını gideremezsiniz.Niteliği daha da bozarsınız.

Sağlıkta gereksiz , niteliksiz muayene sistemini terk etmeniz gerekiyor.

Sağlıkta birinci basmakla diğer basamakların bilgi paylaşımını , interaktifini artırmanız , desteklemeniz gerekiyor.Bunu sağlıkta yabancılaşmaya neden olan performans ve malpraktis sitemini derhal kaldırarak yapabilirsiniz.

Sağlıkta ancak bilgi paylaşımı , bütünsel yaklaşım , empati ve eş güdümü artıran yaklaşımlarla bu mümkün olabilir.

Çok yazık , ve yanlış uygulamalarla , sağlıkta ticarileşme , siyasallaşma ve sonuçta hasta hekim yabancılaşmasına yol açılarak çok zarar veriliyor.

Bunlar yazmak ve yüzleşmek zorundayız.Başka çıkış yok.

Çok oy aldım , ben yönetirim , benim dönemim benim dediğim olur yaklaşımı ile sağlıkta kalıcı çözüm mümkün değildir.

İnsanları hem ucuza hem istemeyerek , hemde iletişimin iyi olmadığı , şiddetin olduğu , ağır çalışma ortamında zorla çalıştırmak çıkmaz bir yoldur.

Yapılması gereken sağlıkta bütün niteliksiz , gereksiz , ticarileşmiş siyasallaşmış uygulamaları (mümkün olduğu ölçüde ) derhal kaldırmaktır.

On yılda üç dört kat artan iş yükünün hesabını vermeden , çok hekim mezun edip , daha uzun süre hekim çalıştırmak sistemi ve ne yazık ki insan kalitesini çökertir.

Sağlıkta çözüm ve çıkış kök sebebi bulup ( çok ve gereksiz işleme neden olan uygulamalar ve bilgi paylaşımının ol(a)maması ! ) NİTELİKLİ UNSURLARI uygulamaya sokmaktır.

Sağlık kamusal alandır ; fıtratın (insanın) kişisel yaklaşımlarından çok toplumun olabildiğince her aşamada " etkin çoklu denetimine " mutlak gözetimine , eleştirisine tabi olmalıdır.

Ötesi boş , geçici , etkin olmayan uygulamalardır.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
02 Aralık 2015
People
5
5) cerrahbey (dr)
01.12.2015 21:05:59
Tüm aile hekimlerinin sözleşmesi feshedilip isteyenler 4-5 bin tl ye saglik ocaginda çalisma seçeneği verilse hiç bir şey kaybedilmez
People
9
6) SERKAN BODUR (AİLE HEKİMİ)
01.12.2015 18:58:29
Uzman Cerrah mıdır UZMAN DIR DIR mısın nesin arkadaş bide mühendis var...ya kardeşim siz ne kadar art niyetlisiniz..Aile HEKİMLERİ şuan ülkenin bel kemiği ekonomisini düzeltti sağlıkta..elinde birtek stetoskopuyla milyonlarca kişiye şifa dağıttı,aşısız bebek ,takipsiz gebe bırakmadı.Sizin gibi milyarlarca tetkik ,röntgen,labaratuar harcaması yapıp sonuçta adam gibi teşhiş koyamadan hastaya hemen ilaç raporu hazırlayıp alakasız bir tanıyla (artık hangi firmayla anlaşmalı iseniz ) hastayı postalıyorsunuz..nerede DEONTOLOJİ ??? Mühendis evin adresini yaz ben gelip hergün özel muayene yaparım endişelenme kardeşim..
People
12
7) Drahek dr (Dr)
01.12.2015 12:44:28
Aile hekimligi yapmayan degerli meslektaslarim; hepimiz meslegimizi yasa yonetmelik ve yetkilerimizle yapiyoruz.kurulan saglik sistemi yasal alt yapisi ne yazik ki catisma angarya ve belirsizliklerle dolu.sistem hepimizi kole haline getirdi.buna da sadece aile hekimleri direniyor.aile hekimleri de herkes gibi varligini ve gelismesini surdurebilmek icin paraya ve zamana ihtiyac duyuyor. Haklarini kaybetmemek icin mucadele etmeye calisiyor.ilk once de kendi meslektaslarindan darbe yiyor.(homo homini lupus)sistem surekli problem uretiyor ve cozumunu calisanlardan istiyor.bu sistemle devam zor gorunuyor. 2 kisiden saglik ocagi simdide hastane yapiliyor
People
7
8) yazsam olmaz.. (dr)
01.12.2015 00:10:42
UZMAN CERRAH (DR) ,ALPER TUNGA (MÜHENDİS) yaff ülkenin okumuşunun düşüncesi bu ise yazık..
People
14
9) Ali Yüksel (Uzman hekim)
30.11.2015 23:40:35
Uzman cerrah keşke bizde hakkımızı arayabilseydik,ben hakkımı aramayı aile hekimliği yapan eşimden öğreniyorum,örgütlenmelerini takdir ediyorum,ve yaptıkları işi hafife almıyorum oldukça özverili ve kendilerine münhasır farklı bir sorumlulukları var ,dışardan bakıldığında anlaşılmıyor yada sizin algıladığınız gibi değil olaylar maalesef
People
7
10) can (hemşire)
30.11.2015 13:57:53
ALPER TUNGA (MÜHENDİS). Aile hekimleri de hafta içi çalışıyor, şimdi ne olacak?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA