Önce Aile Hekimi aciline giden, özel hastanede katkı payı ödemeyecek
4 ildeki pilot uygulamayla devlet hastanesinin aciline başvurmayıp önce aile hekimliğinin aciline başvuran vatandaşlara, bir sonraki gün özel hastane polikliniğinde katkı payı yok.
Önce Aile Hekimi aciline giden, özel hastanede katkı payı ödemeyecek
10 Nisan 2018 -

Devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbir geliştiren Sağlık Bakanlığı, aile hekimliklerine başvuruların artması için “muayene” teşviki getiriyor.

Devlet hastanelerinin acillerine başvurmayıp önce aile hekimliklerinin acil servisine başvuran vatandaşlar, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak.

Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde radikal bir adım daha atıyor. Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbiri uygulamaya sokmuştu.

Bu kapsamda aile hekimlikleri de 2019’dan itibaren bünyelerinde oluşturulacak mini acil servislerinde gece 23.00’e kadar acil hasta muayenesi yapacak. Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde 1. basamak olarak derecelendirdiği aile hekimliklerine başvuruların artması için yeni bir teşviki hizmete sokacak.

 

KAYITTA GÖZÜKECEK

 

Eğer acil hastaları, ikinci basamak olarak derecelendirilen devlet hastanelerinin acil servislerine başvurmayıp önce aile hekimliklerindeki acil servislere başvururlarsa, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek. Yani özel hastanelerin muayeneden aldıkları yüzlerce TL’lik katkı payı dönemi tarihe karışacak. Vatandaş, kabarık faturalarla yüz yüze kalmazken devlet hastanelerinin iş yükünün önemli kısmı da özel hastanelere kaymış olacak. Uygulama devlet hastanelerinin poliklinik muayeneleri için de geçerli olacak.

 

Önce aile hekimliğinin aciline başvurduğu kayıtlarda görünen hastalar bir sonraki gün devlet hastanelerinin poliklinik servislerine katkı payı ödemeyecek.

 

SENEYE HEDEF TÜM TÜRKİYE

Düzenleme devlet hastanelerinin acil servislerine de nefes aldıracak. Basit tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilecek hastalıklar aile hekimliklerinin acil ünitelerinde iyileştirilirken, aile hekimleri gerekli görürlerse poliklinik tavsiyesinde bulunacak. Bu sayede aile hekimliklerine görünmeden devlet hastanesi polikliniklerine başvuruların sayısında ciddi azalma gerçekleşecek. Bu sayede hem devlet hastanelerinin acil servisleri hem de poliklinik muayenelerinde doktor başına düşen hasta sayısı önemli ölçüde düşecek. Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak. Başarılı olunması halinde 2019’da tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Serdar AKYÜZ (Kardiyoloji uzmanı)
11.04.2018 19:24:10
Zannedersem özel hastanelerde alınan 15 tl sgk katkı payından bahsediliyor. Yoksa özel hastanelerin alacağı fark ücretleri maksimum %200 olacak şekilde mevzuatla belirtilmiş. Bu haberi okuyup insanlar yanılabilir ve özel hastanelerde sıkıntılar yaşanabilir. Bence bahsedilen 15 tl sgk payı. Çünkü devlet hastanesinde de alınmayacak deniliyor. Tabi devlette parayı hastane tahsil etmiyor. Emeklilerde maastan kesiliyor, çalışanlarda Eczane aldığı için insanlar devlet hastanesinde sgk kesintisi yok zannediyor.
People
7
2) m. murat (dr)
11.04.2018 18:12:22
SIKTIN AMA SEN DE TIBBİ SEKRETER (HAKAN ADLI) OKUR! ilgisiz alakasız her haberin altına tıbbi sekreterlerin sorunlarıyla ilgili yorum yapılmaz ki!
People
5
3) Hasan Kavruk (Bobinajcı)
11.04.2018 17:44:26
İyice Düşündünüz mü ?
Son Kararınız mı ?
People
48
4) Hikmet yılmaz (Aile Hekimi)
11.04.2018 14:55:09
Ülkemizde yıllardır itibar erozyonu yapıldı, halk nezdinde Aile hekiminin, uzman doktorun, öğretmenin, hakimin, savcının, polisin, sanatkarın, zanaatkarın itibarı neredeyse tükenmek üzeredir. Ülkeyi yönetenler öncelikle bu itibar kaybını önleyip, toplumda sanat ve bilginin, emeğin ,helal kazancın saygın ve itibarlı hale gelmesini sağlamlıdır. Halk Aile hekimine ne için gidiyor acaba, bunu hiç sorgulamış mı Sağlık Bakanlığı, sorgulasaydı bu gibi çözümsüzlükleri çözüm diye getirmezdi. Aile Sağlığı Merkezleri halkın nezdinde , aşı, enjeksiyon ve pansuman yapılan, istirahat raporu ve bazı sağlık raporlarının verildiği, ilaç yazdırılan yerler olarak görülmektedir. Bir de son yıllarda '' Doktorum bütün tahlillerimi yapın'' diye müracaat ettiği yer olarak kabul edilmektedir. Uzman hekimler ise günde performans için 100 hasta gören, puan biriktirmek için koşturan mesleğini icra edemeyen konuma gelmiştir. Halk her şeyi bildiği için teşhisini de kendi koymakta, tedavisini de kendisi planlamaktadır. Halkın bakışı ve durumu bu olunca hekime de öğretmene de değer vermemektedir. Halk değer vermediği , saygı göstermediği bir meslek sahibinden ne bekler, sadece onu kullanmak ister. Bu bakış açısı değişmeden, kurallar konulup işletilmeden, suistimal eden, görevini kötüye kullanan, hakkına razı olmayanlar cezalandırılmadan hiç bir sorun çözülemez. Maalesef beklentileri ve egosu yükselmiş insanları memnun etmek ve oyunu almak için getirilen bütün çözümler , çözüm olmayacaktır. Saygılarımla
People
10
5) hakan (tds)
11.04.2018 09:57:15
100 tıbbi sekreter için iş kapısı aile sağlığı merkezleri en azından iş alanları artacak özellikle tıbbi sekreterler olarak daha fazla ihtiyaç olur.kesinlikle tıbbi sekreterlere düzenleme olması lazım.
People
13
6) Nevin (Yayar)
11.04.2018 00:01:58
Şöyle bir söyleyiş var atalardan " gir akıl, çık fikir"
People
45
7) ASIM (Uzm. Dr.)
10.04.2018 14:41:24
Biraz gülerek biraz eğlenerek okuduğum bir haber olmuş bu.
Kaynak neresi, kim böyle uçuk kaçık fikirleri yazar ve çizer anlamıyorum.
Aile hekimliğinde mini acil ne yahu?
Acilin minisi, large, mediumu mu olur?
Acil gelen hasta ertesi gün Özel hastane aciline nasıl sevk ediliyor onu hiç çözmedim.! Özel hastane katkı paylarını kim ödeyecek?
Ha yoksa bu özel hastane kurtarma operasyonu da aile hekimleri de buna meze mi edilmeye çalışılıyor bunu sorgulamak gerekir.
Aile Hekimlerinin birliklerine gıpta ile bakıyordum. Sanırım bakanlık gözünü şimdide aile hekimliğini bitirmeye dikmiş.
People
23
8) Mehmet aydin (Doktor)
10.04.2018 13:21:35
Aile hekimliği mi acil hekimliği daha bu sorunu çözemedik nasıl bir anlayış bu aile hekimine acil nöbeti tutturma yolu mu bu !!
Bir sürü sıkıntı varken kimse konuşmuyor bu nasıl bir sistemdir.
ilâç yazdırma (antibiyotik.. )
Raporlar (okul istrihat ehliyet silah)
Hasta, hasta yakını şiddeti beklememek doktor herkesin istediğini yapmalı özür dilemeli!!


People
40
9) bozeren (nş uz dr)
10.04.2018 10:44:24
sağlık-marketing.. hadi bakalım bir alana ikincisi bedava!
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori