Sağlıkta Dönüşümün ikinci fazında aile hekimliği nasıl değişecek?
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirterek, "Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu an da 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.
Sağlıkta Dönüşümün ikinci fazında aile hekimliği nasıl değişecek?
08 Ocak 2017 -

Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'nın, "yeni dönemin stratejilerini geliştirmek için yoğunlaştıkları bir yıl" olduğunu belirterek, "2016 yılında şunları tespit ettik. Türkiye'de hastalık yükümüz değişti. Sağlıkta dönüşümü başlattığımız 2002 yılına kıyasla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç var, farklı bir Türkiye var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni bir faza geçiyoruz." ifadesini kullandı.

Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri, verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Akdağ, Türkiye'de şu anda bu konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını bildirdi.

- Sağlıklı yaşam merkezleri kurulacak

Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda Türkiye'nin birçok alanda Avrupa ülkesinden daha iyi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık, hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz. Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri kuracağız."

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı oluşturulacağını anlatan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, diyet uzmanları ve beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Bu yıl içerisinde yapılacak en önemli düzenlemelerden birisinin de aile hekimlerinin sayısıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Akdağ, "Aile hekimlerinin sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracağız. Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.

Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, özellikle sigarayla mücadele programına büyük önem verdiklerini kaydetti.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
11.01.2017 09:00:23
Bugüne kadar Sağlık Çalışanlarına Faz 1 Sürecinde (15 Yıl : Dile Kolay) verdiğiniz hangi Sözleri yerine getirdiniz ki Faz 2 Nanesine inanılmasını bekliyorsunuz ???

Vatandaşa karşı " Zorla " gülümsetmeye çalıştığınız sağlık Çalışanları Bitik , Bitmiş durumda..
Yani Eskilerin verecek Hiçbirşeyleri kalmadı..
Yenileri de çok yakında ; Türkiye'de , Somali'de , Afganistan'da , Irak'ta , Suriye'de , Sudan'da bitirir tüketirsiniz..

Masal yine aynı Masal : Alice Harikalar Diyarında..
Rahmetli Erbakan Hoca'nın dediği gibi ; biz bu filmi daha önce de ; hem de Hiç ara vermeden Sürekli gördük , izledik..
Siz izlettirdiniz..

Aslında Alice Harikalar Diyarında yaşarken ; Sağlık Çalışanlarına , Elm Sokağında " Hem de Çok Sayıda " Freddy Krueger'la , yaşatmadığınız Kabus kalmadı..

Umarım artık ; Oyalama , Boyalama taktikleri işlemez...

People
8
2) neco (sağ.mem.)
09.01.2017 16:22:20
kızamık, sıtma , verem , çocuk felci hastalıklarını unutmayalım diye bu kadar mülteci aldınız. her şey vatan için
People
4
3) Yavuz Özkaya (Dis Hekimi)
08.01.2017 22:24:11
Sevgili Editör
Daha önce yaptiginiz haberlerde Saglikli Yasam Merkezlerinde Aile Dis Hekimligininde yapilacagi yaziyordunuz.Son 2-3 aydir aile dis Hekimliginden ne Sayin Bakan ne de siz bahsediyorsunuz.Bu konuda bilgilendirseniz sevinirim.. Tesekkurler...
People
5
4) ahmet (amcayım ben)
08.01.2017 19:50:42
Beden eğitimi öğretmeni benim bedenimi mi eğitecek?
People
7
5) bulut (dr)
08.01.2017 17:24:30
sağlıklı yaşam merkezi ha?! fasaryadan bir sürü bürokratı beslediğimiz yetmezmiş gibi, milletçe bir de onları besleyeceğiz desene!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA