2018'in fotoğrafı hemen geldi! Mülkiye hemşirenin çözümü fedakarlığın göstergesi oldu!
2018 yılına girdiğimiz saatlerde sosyal medyada yayılan fotoğraf, sağlık çalışanlarının sadece Türkiye’de değil yurt dışında yaptıkları fedakarlıkların en büyük göstergesi oldu.
2018'in fotoğrafı hemen geldi! Mülkiye hemşirenin çözümü fedakarlığın göstergesi oldu!
02 Ocak 2018 -

Sağlık Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı destekleriyle 9-24 Aralık tarihleri arasında Nijer’e 22. kez yardım götüren Gönüllüler grubu ekibi Türkiye’ye dönerken, binlerce kişiye yardım eli uzattı.
Nijer’e yaptıkları yardımlarla adından söz ettiren Gönüllüler ekibiyle 16 kez Afrika’ya giden ekipte yer alan İstanbul Eyüp Sultan Devlet Hastanesinde ameliyathane görevli hemşiresi Mülkiye Okyay’ın sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf Türk insanının yardımseverliğini bir kez daha gösterdi.

 

 

 


Nijer’de doktor bulamadığı için uzun yıllar yağ bezesi ile yaşamakta olan bir annenin ameliyatı sırasında 10 aylık bebeğini bırakacak kimseyi bulamayınca yardımına Hemşire Mülkiye Okyay yetişti. Okyay’da bakacak kimseyi bulamayınca çareyi Nijer’deki anneler gibi bebeği sırtına bağlamakta buldu. O anlar çalışma arkadaşları tarafından kaydedildi.

 

 

 


Ömründe mutlaka bir kere herkesin Afrika'ya gitmesi gerektiğini ifade eden Okyay, burada insanlar tedavi olmak için aylarca sıra bekliyorlar. 20 ile 80 kilometre yürüyerek bize tedavi olmaya geliyorlar. O yüzden böyle yapmak zorunda kaldım. Allah'a şükür annemizin durumu da gayet iyi. Başarılı geçen ameliyattan sonra bebeğini teslim ettiklerini söyledi.
Fotoğrafların sonradan kendine ulaştığı belirten Okyay "Oldukça zor bir bölgeydi. Günde 14-15 saat çalıştık.Çünkü 780 bin kişiye 2 pratisyen hekim düşüyor. Zor şartlarda çalışmak çok fazla yormadı. TİKA'ya, Sağlık Bakanlığına, Gönüllülere Başkanımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
25
1) Ali Ünalmış (Aile Hekimi)
02.01.2018 17:42:22
Emeğinize-yüreğinize sağlık, tebrik ediyorum. 2005 yılında Konya merkezli Dosteli Derneği gönüllüsü olarak bulunduğum Nijer'in Maradi vilayetinin Tessaoua kasaba ve köylerinde sağlık ve sosyal yardım çalışmasına katılmıştım. Gıda desteği, sütü için maltız keçisi dağıtımı, su kuyuları açılması, katarakt, sünnet ve küçük cerrahi işlemler gibi sağlık hizmetleri için onlarca kez Nijer'e arkadaşlarımız gitmeye devam ettiler. Ülkemizin büyüklüğünün ve milletimizin âlicenaplığının göstergesi olan bu hizmetlere, zamanı ve imkanı olan tüm sağlık gönüllülerinin katılmasını diliyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori