50'sinde TUS'u kazanan baba, kızıyla aynı hastanede hizmet veriyor
İzmir'de pratisyen hekimken tıp fakültesinde okuyan kızına örnek olmak için 50 yaşında Tıpta Uzmanlık Sınavı'na girip başarılı olan Güven Kılınç, aynı hastanede doktor olan kızıyla hastalara şifa dağıtıyor.
50'sinde TUS'u kazanan baba, kızıyla aynı hastanede hizmet veriyor
02 Ekim 2017 -

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı fakültede okuyan kızına destek olmak amacıyla 50 yaşında Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) giren ve başarılı olan Güven Kılınç, kızıyla aynı hastanede hastalara hizmet veriyor.

İzmir'de farklı sağlık kuruluşlarında pratisyen hekim olarak görev yapan 2 çocuk babası 52 yaşındaki Kılınç, yıllar önce TUS'a girmesine rağmen bir türlü başarılı olamadı.

Emekli olma kararı alan Kılınç, DEÜ Tıp Fakültesi beşinci sınıfta okuyan kızı Merve Kılınç'ı motive etmek için iki yıl önce TUS'a girme kararı aldı.

Kızının iyi bir hekim olması için tıp fakültesinde okuduğu süre boyunca onunla beraber ders çalışan doktor baba, TUS'u kazanıp başarılı olunca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne asistan doktor olarak görevlendirildi.

Babasının asistanlık sınavını kazanmasına en çok 26 yaşındaki doktor kızı sevinirken, o da babasından bir dönem sonra girdiği TUS sınavında aynı hastanenin dahiliye kliniğini kazanıp, asistan doktor olarak babasıyla beraber aynı hastanede şifa dağıtmaya başladı.

Baba-kız, tüm günlerini hastane koridorlarında beraber geçirirken, acil serviste yaşam ile ölüm arasında gidip gelen hastalara çoğu zaman beraber müdahale edip onları yeniden hayata bağlıyor.

"Kızımla gurur duyuyorum"

Güven Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslek hayatı boyunca hep ailesine örnek işler yaptığını, asistanlığı kazandığı gün kızına birkez daha örnek olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kızının aynı hastanede uzmanlık sınavını kazandığını duyunca çok sevindiğini belirten Kılınç, "Kızımı motive etmek için sınava girdim. Kızımla ayna hastanede çalışmak çok güzel. 2 yıla yakın bir süredir ihtisas yapıyoruz. Büyük bir onur. İlk zamanlarda kızımla hasta bakarken çok heyecanlanıyordum sonra baktım ki kızım baya baya kendisini geliştirmiş. İnsan gurur duyuyor." diye konuştu.

Ebe olan eşinin asistanlığa başladığı ilk günlerde "bu iş çekilmez" dediğini ifade eden Kılınç, kızının asistanlığa başladığı ilk gün kitaplarını hastaneye getirmesinin kendisini çok etkilediğini, o gün ne kadar doğru bir iş yaptığını bir kez daha anladığını kaydetti.

"Babam sınavı kazanamaz diyordum"

Merve Kılınç, annesi ve babasının üniversite sınavına hazırlandığı yıllarda zorluklarından dolayı doktor olmamasını istediklerini ama kendisinin küçük yaşlarda hep babasını örnek aldığı için isteyerek tıp fakültesine girme kararı aldığını belirtti.

Babasının kendisine örnek olmak için sınavlara girdiğini ilk günden bu yana hissettiğini kaydeden Kılınç, "TUS'a çalışmaya başlayınca babam da kendisi de girmek istediğini söyledi. Bu yaştan sonra yapamaz diye düşünüyordum. Ben zorlanıyorum nasıl çalışacak diyordum. Ben dershaneye gittim, babam gitmedi. Bana sorular soruyordu ben bilemiyordum babam biliyordu. Bu durum beni hırslandırdı. Babam sınavı kazanınca herkes ona hayran kaldı." diye konuştu.

Babasının yanında kendini çok huzurlu hissettiğini anlatan Kılınç, bazı zor durumlarda babasına telefonla ulaştığını, yapacağı tedavi konusunda fikir aldığını, nöbetlerinde acil servisin yoğun olduğu durumlarda babasının yanına yardıma gittiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler:

guncel tip baba kiz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) ismail yetenek (dr)
26.10.2017 15:13:33
Helal olsun..Darısı torunuyla birlikte okumaya..
People
4
2) Murat ÇİKOT (DOKTOR)
06.10.2017 18:57:14
Çok güzel iki başarı. Değerli meslektaşlarıma başarılar dilerim.
People
15
3) FR (DR(HEKİM))
03.10.2017 13:31:32
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru) SİZİ TEBRİK EDİYORUM COK DOĞRU BİR YÖNLENDİRME YAPMIŞSINIZ. ANCAK ''Ayrıca Asistan Maaşıyla Geçinebilmek Mümkün Olacak mıydı ?'' CÜMLENİZİ YADIRGADIM ACIKCASI ,SUAN 5000-7000 TL(her türlü ödeme dahil) ARASINDA CALIŞIYOR UZMANLARIN COĞU ,ASİSTAN MAASI (her türlü ödeme dahil) ile aynı paraya calışıyor.HATTA BAZI YERLERDE UZMANLAR ASİSTANLARDAN DAHA AZ ALIYOR.
People
30
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
02.10.2017 22:41:07
Bunca Sıkıntıya rağmen İzmir Türkiye'nin en Medeni Şehri Diye düşünüyorum...

Başka Bir İl'de Bu Düşündüklerini , Sergiledikleri dayanışmayı sergileyebilirler mİydi , Diye Düşünmeden de edemiyorum..

Böyle Bir Şeyi Bir Ara Ben de düşünmüştüm ama Kendi Kendime Boşver dedim..
Ayrıca Asistan Maaşıyla Geçinebilmek Mümkün Olacak mıydı ?
Hadi Ben Çocukları maddi olarak destekliyordum , Peki Beni kim Destekleyecekti ??
Ne Kendim Geçinebilirdim ne de ailemi Geçindirebilirdim..

Açık söylemek Gerekirse ,Kendi Çektiğim Sıkıntıları Düşünerek Çocuklar Tıp Fakültesine Gitmesinler diye Çok Çaba Sarfettim..

Sürekli LGS / LYS yılarından başlayarak çocuklara bizleri uğraştıran vakaları , İnsan davranışlarını anlattım...
Hastaneye Götürdüm Hastalarla tanıştırdım..
Diğer Sağlık çalışanı kardeşlerimle neler Yaptıklarımızı , Nasıl çalıştığımızı anlattım...
Onları Acil Servise Götürdüm , Gösterdim...
Diğer bölümleri gezdirdim..
Elbette İnsanlara , Hastalara yardım etme Duygusunun Çok güzel bir duygu olduğundan da ama Siz in o güzel duyguları yaşamanıza dahi hastanedeki Kerameti Kendilerinden yada oynadıkları politik ayak oyunlarından Menkul Yönetici / idareci tayfasının fırsat vermediğini yaptıklarınızı da hep kendi hanelerine yazdıklarını her zaman emeğenizin sömürüleceğini , boşa gittiğini gideceğini , eğer dürüst çalışırlarsa maddi anlamda da çok sıkıntı çekeceklerinden de bahsettim..

Çocuklara Fetocu yapılanmadan da Bahsettim.
Bırakır mıyım !!!!!
Ne Malın Gözü Olduklarını Bilmez Miyim !!!
Suyu Üfleyerek içer , Deveyi de havuduyla Götürürler...
Daha 2002 öncesinden onları anlatmaya başladım..
Belki o yılarda Çocuklar benim Paranoyak olduğumu düşünmüşlerdir..
Ama Yıllarca , memurluk yaptığım sürece Feto-AKP Koalisyonundan zarar göreceğimi de bile bile..
Allah Bizi yanıltmadı..
Çok zararlarını Gördüm..
Çok Defa kendilerinden olmadığını düşündüklerine Haksızlık yaptıklarına Şahid oldum..
Her tarafta her kademede Kibirlerinden geçilmiyordu..

Her Zaman Çocuklara Özgürlüklerini asla Hiçbir Maddi makam , menfaat uğruna satmamaları gerektiğinden de bahsettim...
Fetoculardan da , Bilumum diğer Taifelerden de uzakta tuttum..
Binbir Emek ve Çabayla..
Herkes Bilir..
Bu Kişilerde Yüz yoktur , Kapıdan Kovsanız bacanızdan Evinize Girmeye çalışırlar..
Nice İnsanın da Menfaat , Makam , Ganimet elde etmek için Bunların kapıları önünde el Pençe Divan durduklarını da Gördüm..
Araya adam koymaya çalıştıklarını da..
Şimdi Hepsi sessiz sedasız uslu uslu duruyor , masum masum koltuklarında oturuyor , kafalarını tekrar kaldırmak için uygun zaman ve fırsat kolluyorlar..
Yaptıklarını unutmuş olmamız için de içlerinden Dua edip , Kendilerini Kandırmaya çalışıyorlar...

Bazen Bu durum Ters De tepebilir ?
Çocuklar Gençlik Döneminde Sizin söylediklerinizin tam tersini yapmaya daha eğilimli de olabilirler..
Elbette Düşüncelerine Saygı duymak lazım..

benim çocuklar Başka Kimselerden , Arkadaş çevrelerinden , iyi bir şekilde araştırma yaptılar , sordular , soruşturdular Tıp Fakültesine gitmediler..
Başka Bölümleri Tercih ettiler..
Tıp fakültesine Giden Arkadaşlarıyla da sürekli temas halinde oldular , onların Daha Meslek hayatlarına başlamadan çektiği sıkıntıları da gördüler..
Neticede Gittikleri Fakülteleri Bitirdiler..
Şimdiki Mesleklerini seviyorlar..
Seçimlerinden Memnunlar..

Tıp Fakültesi Sevgisiyle , Hekimlik Hayaliyle Çaba Sarf eden Bunu gerçekleştiren veya Gerçekleştirmeye Çalışan Tüm kardeşlerime Kolaylık ve Başarılar dilerim..
Allah Yardımcıları olsun..
Her zaman..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori