Acil servisler tamamen değişiyor! 11 branşa zorunlu nöbet geliyor!
Acil servislerdeki saat düzenlemelerinin ardından yeni düzenlemeler getirildi. Bundan sonra acil servislerde hizmet 24 saat devam edecek, güvenlik kameraları artırılacak, 11 branş zorunlu nöbet tutacak, bekleme olmayacak.
Acil servisler tamamen değişiyor! 11 branşa zorunlu nöbet geliyor!
20 Şubat 2018 - Yeni Şafak Ayşe Begüm Çelikkol

Hastanelerdeki acil servislerdeki saat düzenlemelerinden sonra yeni değişiklikler geldi. Buna göre acil servisler ana yollara yakın olacak; hastanelerdeki görüntüleme, laboratuvar, ameliyathane, yoğun bakım ünitesi ve morga ulaşıma uygun bağlantısı olan bir konumda kurulacak.

NÖBETÇİ ECZANELER GÖSTERİLECEK

Düzenlemede hasta yakınları da düşünüldü. Acil servislerde temiz hava ve havalandırma imkânları sağlanacak. Acil servis tefrişat, renk, döşeme ve düzeninin çalışan, hasta ve yakınlarının konforuna uygun olması gerekecek. Ayrıca hastane girişinde acil servisin yerini gösteren, yeteri kadar büyüklükte ve geceleri de okunabilecek şekilde beyaz zemin üzerine kırmızı yazı ile ışıklandırılmış, yönlendirme levhaları bulunacak. Lüzumu hâlinde bu levhalara ek olarak uluslararası kabul gören yabancı bir dilde de yönlendirme tabelaları eklenecek. Acil servislerde ışıklandırmalı bir levha ile nöbetçi eczaneleri gösterir liste acil servislerin kolaylıkla görülebilecek bir yerine asılacak.

BEKLEMEYE SON: HASTA ARTARSA SERVİS İMKANI ARTACAK

Acil serviste ilk muayene için bekleme süresi 45 dakikayı geçen acil servisler, özel öneme sahip acil servisler, günlük ortalama ambulansla hasta alma sayısı 5 (beş)’ten fazla olan acil servisler “Öncelikli Takip ve Özellikli Planlama Gerektiren Acil Servis” olarak tanımlanacak.

Acil servise başvuran hastaların eş zamanlı sayı artışı olduğu ve bekleme süresinin uzadığı durumlarda, sorumlu idareci tarafından ek mekân ve ek insan kaynağı acil servis dışı hizmet birimlerinden sağlanarak, acil servis imkânları hemen artırılacak.

İŞLEMLER HIZLI BİTECEK

Acil servise başvuran tüm hastaların önceliğin belirlenmesi işlemleri en kısa sürede tamamlanacak. Bunu takiben tıbbi durumları dikkate alınarak tanı ve tedavi işlemleri için sıraya konulacak ve muayeneye başlanacak.

Bekleme süresince hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, acil servis yeşil alanı ve sarı alanı yakınlarında hasta yakınları için bekleme salonu/salonları, bilgilendirme bankosu ve personeli ile gerekli olanaklar sağlanacak.

HASTA YAKINLARINA ODA

Acil servislerde hastaların ruh sağlığını olumsuz etkileyecek travmatik görüntülerden uzak tutulması için gerekli düzenlemeler yapılır. Acil serviste hastalar ilgili tabip tarafından, hemşire ve tabibin lüzum görmesi hâlinde hasta refakatçisi eşliğinde muayene edilecek. Acil servislerde hasta ve yakınlarına herhangi bir numune veya istek taşıması yaptırılmayacak. Ayrıca lüzumu hâlinde hasta hakkında yapılacak özel görüşmeler için refakatçılara ayrı bir oda tahsis edilecek.

ŞİDDETE DE ÖNLEM

Acil servislerde hasta, hasta yakınları ve çalışanların güvenliği için sağlık tesisi yönetimlerince yeterli sayıda güvenlik kamerası desteği sağlanacak. Ancak burada hasta mahremiyeti de gözetilecek. Güvenlik kamera görüntüleri 2 ay saklanacak.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA DÜZENLEME

Öncelikli Takip ve Özellikli Planlama Gerektiren Acil Servis bulunan hastanelerde, öncelikle acil tıp uzmanı veya cerrahi branşlardan olan bir baştabip yardımcısı, acil servisten sorumlu baştabip yardımcısı olarak görevlendirilecek. Sağlık tesislerinde çalışan personelin, görevleri esnasında görev tanımına ve Bakanlık tarafından belirlenen çalışma elbiseleri mevzuatına uygun olarak giyinmeleri ve tanıtım kartı kullanmaları zorunlu olacak. Uygun görülen durumlarda, acil servise araçla gelen hastaların araçları için araç park imkânları ve kolaylıkları sunulacak.

11 BRANŞA ZORUNLU NÖBET

Kadrosunda beş ve daha fazla acil tıp uzmanı bulunan sağlık tesislerinde 24 saat kesintisiz hizmet esasına dayalı acil servis sorumlu tabip nöbeti tutulacak.

Ayrıca iç hastalıkları, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, beyin cerrahi, kulak burun boğaz hastalıkları ile ortopedi ve travmatoloji, kardiyoloji, nöroloji, anestezi ve reanimasyon, aile hekimliği branşlarından hekimler mutlaka acil serviste nöbet tutacak.

24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET

Özel sağlık tesislerinde acil servis hizmetleri 24 saat kesintisiz sürecek Kamu ve özel tüm sağlık tesisleri ve kuruluşları kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle getirilen tüm acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın kabul edilecek.

Acil servisler için il sağlık müdürlükleri altı ayda bir denetim yapacak, eksik gördükleri takdirde tedbir alıp Sağlık Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlıkça yapılan değerlendirmeye göre bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde ilgililer hakkında ilgili mevzuatına göre gerekli idari işlemler yapılacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
20
1) dr.hasan (Tabib)
21.03.2018 21:54:13
ilçe devlet hastanesinden il devlet hastanesine bir hastayı sevk etmek 1 saat süre alıyor.ya ben uzayda yaşıyorum ve ya bu sağlık bakanlığı uzayda yaşıyor.
People
15
2) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
09.03.2018 11:08:45
Sağlık sisteminde artan iş yükünü yeni insanla, hekimle, sağlık personeliyle aşmak yerine sağlık sistemindeki iş akışını organize etmek daha çözümleyici olabilir.

Gereksiz işleri tanımlamak daha iyi olabilir.Ergonomi, iş ergonomisi, düşünme pratikleri ve akıl ergonomisine ihtiyacımız var.
People
27
3) vatandaş lütfi (tornacı)
09.03.2018 03:00:52
Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili 2 sorumuz olacak:1-Bu hastanede kaç iç hastalıkları,nöroloji,ortopedi,beyin cerrahi,genel cerrahi kliniği vardır?2-Bu branşların tuttukları nöbetler hangi yönetmelik veya hangi tebliğin hangi maddesine istinaden tutulmaktadır?( Seyirciye sorma veya telefonla joker hakkınızı kullanabilirsiniz.Biz de milyarlık hastaneye atanan idarecilerimizin bilgi ve liyakat seviyesi hakkında bir fikir edinmiş oluruz.)
People
21
4) seyfi (uzman tabip)
08.03.2018 16:57:15
Mersinn Şehir Hastanesinde acil tebliğinde yazılı branşlarda müstakil acil branş nöbeti tutulmadığı bu yüzden de acil farkının kaldırıldığı Ocak 2018 itibariyle cümle aleme ilan edilmiştir.Hayırlı olsun
People
38
5) batuhan (doktor)
27.02.2018 10:00:33
"acil olmayan hastalar acilde bakılmayacak" aa dedim ne kadar iyi bir sağlık bakanı. Hemen arkasından polliklinikler geceye kaydırılacak. Bari isteğe bağlı yapsaydınız, üstelik gece mesaisi de olmayacak, normal maaşını almaya devam edeceksin. 1 aydır olan diz ağrısının, baş ağrısının acilde işi yok, polikliniğe gideceksin demiyor, uzmanı acile gönderiyor. Peki, mesaisini kaydırdığın uzman sabah çalışmayacak, o zaman gündüz hastalar mağdur olacak. bir de madem şu yapılsın bu yapılsın diye genelge yayınladınız bari muayene odasına sadece bir hasta yakını alınacak, doktorların ve diğer hastaların huzurunu kaçıracak şekilde yüksek sesle bağıranların kaydı derhal iptal edilecek gibi önlemleri de söyleseydiniz. En azından bakın bu hekimleri geceye kaydırdım ama siz de adam gibi davranacaksınız deseydiniz.
People
24
6) kimbıl (dr)
25.02.2018 22:07:55
biz böyle ayrı telden çaldığımız, birleşemediğimiz sürece üzerimizden sözde sağlık çözümleri çok olur.güya acil başvuruları 1 yılda ülke nüfüsünu 1.5 kat geçen dünyayı bırak uzayda bir yer yokken azaltmayı amaçlayıp ta sonra beklemeyi azaltacağım diye gelin gelin daha çok gelin türü yaklaşımlarla bu mesleği yürütenlerin olmayan sosyal yaşam ve insanca yaşamını tümden yok ettiler.Hakkım haramdır..
People
21
7) erhan koca (dr)
24.02.2018 21:44:08
O hastanede ki ilgili branş doktor sayısı en az 2 kat artırılırsa olabilir , büyük hastaneler için geçerli..yoksa hiç bi işe yaramaz..tabi ki gunduz poliklinik yapan akşam da yapması kadar saçma bişey olmaz..herkesin keyfi gelince hastaneye gelmesi kadar saçma bişey yok ..neymiş gunduz çalışıyormuş..o zaman bizim başka yerde gunduz işimiz olunca ne yapalım..halk zıvanadan çıkmış durumda..
People
10
8) genel cerrah (dr)
24.02.2018 13:24:19
şuraya yazıyorum ismi geçen branşları takip edin zaten bir kısmının düştü ama tuşta giriş puanı düşen branşlar olacak
People
13
9) türkay özcan (dr)
24.02.2018 11:34:02
Daha önce sağlık çalışanları için güvenlik önlemi şu idi resmi yazıyla "başhekimlik gerekli önlemleri alır". Şu andada önlem güvenlik kameralaraı artırılsın. Bravooooooooooooo
People
48
10) Mustafa (Dr)
23.02.2018 00:11:13
Eğitim sistemi ile oynamaktan sıkıldılar biraz da sağlık sistemi ile oynayalım dediler anlaşılan...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ