Acil Servislerde Mesai Kaydırma ve Branş Polikliniği uygulaması başlıyor
Acil servislerde yaşanan yoğunluğun önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla genelge yayımlanarak il sağlık müdürlüklerine gönderildi.
Acil Servislerde Mesai Kaydırma ve Branş Polikliniği uygulaması başlıyor
31 Ocak 2018 -

Sağlık Bakanlığı, acil servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla acil servis hizmetlerine yönelik yeni düzenlemeler yaptı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın imzasıyla, tüm il sağlık müdürlüklerine gönderilen ve acil servis hizmetlerine yönelik düzenlemeleri içeren genelgeye göre, hastanelerde standart poliklinik hizmetlerinde "Mesai Kaydırma veya Vardiya Branş Polikliniği" uygulaması yapılacak.

Acil servislere başvuran hastalardan genel durumu en hafif olan ve "yeşil alan"da muayene olması gerekenlere "Yeşil Alan 1" kodu verilecek ve bu hastalara acil servisteki genel tabip muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak.

Öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji branşları ile hastanelerin acil servislerinde yeşil alan hasta oranı ek poliklinik açmayı gerektiren diğer branşlar için de acil servis alanı dışında ve yakın yerleşiminde olmak şartıyla "Yeşil Alan 2" kodu ile Mesai Kaydırma veya Branş Polikliniği uygulaması yapılacak ve uygun hastalar sağlık personeli tarafından gerçekleştirilecek etkin triaj ile branş polikliniklerine yönlendirilecek.

Mesai Kaydırma veya Branş Polikliniği uygulaması kapsamında uzman hekimler tarafından yapılan branş poliklinikleri haricinde ihtiyaç oranında, "Yeşil Alan 2" kapsamında olmak üzere genel tabip poliklinikleri açılacak. Böylece hastaların acil servislerde birikmesinin ve beklemesinin de önüne geçilecek.

Acil servislerdeki hasta gözetimi sürelerinde de düzenlemeye gidilecek. Kısa müşahede süresi 2 saati geçmeyecek şekilde planlanacak. 2 saatten fazla acil gözlem veya tabip gereken hastaların, acil servis bünyesindeki acil yataklı servislerde gözlemi ve tedavisi sağlanacak.

 

 

"Acil servislerde uzun yatışların önüne geçilecek"
Acil servis hizmetlerinde yapılan düzenlemeye göre, acil serviste hastası olup 8 saatten fazla gözlemde tutan ve kliniğine almayan branşlarda "Merkezi Yatış Otomasyonları" üzerinden, bu hasta yatırılana kadar normal hasta yatışı yetkisi kısıtlanacak.

Acil servis hastalarında radyoloji ve laboratuvar süreçlerinin hızlandırılması mümkünse "Mesai Kaydırma ve Vardiya Branş Polikliniği" uygulaması için rutin laboratuvar ve görüntüleme hizmetleri için de ek mesai uygulaması yapılacak.

Gerektiğinde hastane idaresinin, acil kabulü yüksek olan klinikler için diğer kliniklerce yoğun kullanılmayan hasta yataklarını ilgili kliniğin yatağı haline dönüştürmesi sağlanacak.

Özellikle acil cerrahi endikasyonu konulan hastaların yoğun bakım yatağı ihtiyaçlarının bir yoğun bakım sorumlusu tarafından belirlenmesi sağlanacak. Yoğun bakımlarda yer olmaması halinde acil hasta mağduriyetini önlemek için ara bakım ünitelerinin düzenlenmesi sağlanacak.

"Acil servislerde konsültasyonlar hızlanacak"
Genelgeye göre, acil servislerde konsültasyonların hızlandırılması temin edilecek. Hekim kaynağı yeterli olan kliniklerin günlük iş akışları içerisinde bir hekimini mutlaka konsültasyon amaçlı olarak görevlendirmesi, acil servis konsültasyonlarında mavi kod kapsamında olmayanların en fazla 30 dakika içinde yaptırılması, konsültan hekim listelerinin ve konsültasyon ortalama cevap sürelerinin idareye teslim edilmesi sağlanacak.

Öte yandan, acil servislerde basit fiziksel iyileştirmeler de yapılacak. İlgili acil servislerde ivedilikle küçük onarım, basit yapım işlerinin yapılması ve hasta ve hasta yakını imkanları ve konforunun artırılması sağlanacak.

İlgili acil servislerde araç giriş çıkış ve otopark imkanlarının genişletilerek acil hastalara araç park imkanları ve kolaylığı getirilecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) drvildan (uzm dr)
08.02.2018 09:27:30
ben vatandaşların da bu sistemde mutlu olduğuna inanmıyorum. Her hastaya 10 dk muayene süresi var, yeterince zmn ayrılamadığı için hastalar iyileşmiyor ordan oraya ordan oraya hasta dolanıp duruyor. Gereksiz iş yükü oluyor.
People
12
2) Tolga dasli (Dr)
05.02.2018 12:36:44
Saglik bakanligindan insanlik disi hic birseye faydasi olmayan bir uygulama daha köle dr lar nasinolsa 15 yul bir diplama icin calisti isyan edemez essek gibi calisacak.acile gelisi 20 lira yap bakalim kim geliyor .kimse randevu almaz artik nasi olsa ameleler hazir bekliyor.bakalim 1 kisi itiraz edebilecekmi
People
12
3) aklıselimdr (dr)
03.02.2018 22:43:01
Değerli hekim adayları, KADIN DOĞUM, DAHİLİYE, ÇOCUK HSTLRI, ORTOPEDİ VS. YAZMAYIN, diğer branşlar sizden çok kazanırken az risk alırken siz vardiyaya kalırsınız, bence bu branşlar 7-24 hastanede kalsınlar, onların ailesi ve çocukları yok, onlar robot zaten, BİZ YANDIK SİZ YANMAYIN intern arkadaşlar..
People
10
4) kimbıl (dr)
03.02.2018 17:01:48
bizde yıllardır o koltuk bu koltuk yöneticilik vs için mesleğinden uzak kalanların mesleğini hatırlamaları açısından acillere yada klinik- polikliniklere görevlendirmelerini istiyoruz,zira empati tıpta önemlidir.mümkün olurmu acaba.pek zannetmiyorum ama olsun..
People
5
5) ismail yetenek (dr)
03.02.2018 11:40:21
İmamlara müezzinlere laf söylemeyin:Onlar Allahın evini bekliyor,bırakın Allahın evinin o kadarcık ayrıcalığı olsun.Zaten onlar,24 saatini mesaiye endekslemiş durumda,bi yere ayrılamıyorlar...Komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş..
People
7
6) Ahmet Küçüklü (Doktor )
03.02.2018 10:43:52
Erzurumlu birisi birgün bir işi için İstanbul'a gitmiş. Orada onu karşılayan arkadaşı da Erzurumlu imiş.Sabahtan akşama kadar yürümüşler. Akşam evin hanımı önce beyinin ayaklarını sıcak suda masaj yapmış,sonra misafirin ayaklarını da sıcak suda masaj yapmış.Ertesi gün yine iki Erzurumlu İstanbul'da akşama kadar yürümüşler ve adam Erzurum'a geri dönmüş.Bu şekilde muamelesi İstambulda ki hemşerisinin çok hoşuna gitmiş ve Hanımına demiş ki İstanbul'da bir kadınlar var ki sorma vs vs başından geçenleri anlatmış.Ertesi gün adam işe çalışmaya gitmiş (adam duvar ustasıymış bu arada) yağmur yağmaya başlamîş ve adam evine dönmek zorunda kalmış. Evin hanımı kapıyı açınca eşinin güzel muameleden hoşlandığını bildiği için ona önce iltifat etmiş ve demiş ki " vah benim kocacığım ıslanmış it gibi titriyorsun,yağmurda kaldın herhalde vs vs" paylaşmak güzeldir
People
8
7) kimbıl (dr)
03.02.2018 02:14:27
yeterki bekleme olmasın memnuniyet artsın hasta ve yakınının konforu artsın,bütün endişemiz bu olsun.çalışan mı ?boşverin onu.sonra hergeçen gün acile başvuran hasta sayımız katlanarak artsın.bir taraftanda gereksiz ilaç antibiyotik kullanmayalım olsun..olsun biz Türkiyeyiz yaparız.......
People
17
8) Cetin (Dr)
02.02.2018 21:36:19
Yipranmanin ne onemi var. Zaten yaştan erken olamiyorsunuz..önemli olan maasimizin ve emekli maasimizin artmasi. Ben genc hekimlerin masa basi oturtulmasina karsiyim.yeni mezun hekimlerin toplum sagligi ve saglik mudurluklerinde ne isi var. Yonetici hekimler olmasin mi olsun . ama en az 20 yil hizmeti olmayan bashekim veys yardimcisi veya saglik md de mudür veya yardimci veya baskan veya yardimci veya sube müdürü vs olmasin. 30 senelik cerrah ameliyathaneye veya nobete 2 yillik uzman masa basi gorevlere. Buna ne Allah razi olur ne de kul.
People
66
9) hemşire saglık memuru (saglıkçı)
02.02.2018 14:58:47
bir imam ,müezzin günde 5 vakit namaz mesaisi 5 dk ezan 10 dk namaz günde 5 beş vakit olduğuna göre 15X5 =75 dk oda günde 1 saat 15 dk eder aldığı maaş 3200.ben bir hemşireyim bayram hafta sonu yaz kış demeden bende çalışıyorum.bunun yanında 24 saat nöbetler hafta 40 saat çalış yoğun bakımda serviste hastanın temizliğine kadar ilgilen tedavilerini yap bir serviste en az 15 kişi var anan ağlasın ama aldığım maaş 3300 tl bu nedir şimdi .birde serviste sanki işler bitmişte acile takviyeye in öylemi o zaman acil farkı verin .serviste anamız aglamış gün boyu .
People
76
10) galip (doktor)
02.02.2018 12:34:40
10 yıldır bir hasta bakmayan başhekim yardımcıları günde 80 hasta bakan doktora az baktın diye çıkışıyor. bu hiç hasta bakmayan , hiç sevk yapmayan , hiç nöbet tutmayan doktorlar hastaneleri yönetiyor............................... bu gerçekten kopmuş kişileri değil hakkaride başhekim olan bir yılda 50000 hasta bakanı başhekim yaptıkları gibi yapsınlar. ayrıca sağlık müdürlüklerinde çalışan uzman doktor sayısı o ildeki bir çok hastaneden fazla..... bu kadar doktor sağlık müdürlüğünde ne iş yapıyor. anlamak mümkün değil.. sağlık müdürlüğündeki doktorlar acilde nöbet tutsa acil sorunu çözülü
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA