'Adaylar göğüs cerrahisini seçme konusunda düşünmek zorunda kalıyor'
Prof. Dr. Elbeyli: “Acil, rutin, poliklinik ve klinik hizmetlerinin yanı sıra ameliyat programı da ağır ve yorucu. Bir ya da iki asistanın yürüttüğü bu işlemlere bir de nöbet eklenince, adaylar göğüs cerrahisini seçme konusunda düşünmek zorunda kalıyor.”
'Adaylar göğüs cerrahisini seçme konusunda düşünmek zorunda kalıyor'
24 Ocak 2017 - MEDİMAGAZİN

Tıpta Uzmanlık Sınavı 2016 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandı.  En fazla boş kalan kadrolar cerrahi alanında olurken, “göğüs cerrahisi” bu alanda en az tercih edilen branş oldu.


TUS'ta cerrahi kadroları boş kaldı


Cerrahi alanında yaşanan bu değişikliği, Türk Göğüs Cerrahisi Derneği Başkanı, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Elbeyli Medimagazin’e anlattı.

Kadroların boş kalmasını neye bağlıyorsunuz?

Cerrahi eğitimi uzun, zor ve yorucu bir eğitim programına sahip.  Üç büyük il dışında, eğitim kliniklerinde yer alan asistan sayısı az, iş yükü çok fazla. Acil, rutin, poliklinik ve klinik hizmetlerinin yanı sıra ameliyat programı da ağır ve yorucu. Bir ya da iki asistanın yürüttüğü bu işlemlere bir de nöbet eklenince, adaylar göğüs cerrahisini seçme konusunda düşünmek zorunda kalıyor. 

Yoğun emek gerektiren bu branştaki hasta populasyonu yaşlı ve çok sayıda problem meydana geliyor. Bunun yanı sıra verilen emek, devletin sağlık sistemi içinde (Sağlık Uygulama Tebliği ve işlem bedelleri açısından)  yeterli ve hakkaniyetli olarak değer bulamıyor ve mesleğe atılan arkadaşlarımızın uzun süren mesleki eğitim ve yaşantısı içinde kendilerini maddi ve manevi olarak değersiz hissetmesine yol açıyor.
Gelir düzeyinin düşük olduğu bu meslekte bir diğer sorun ise göğüs cerrahisi işlemlerinin tek kişinin devam ettirebileceği bir alan olmaması; bir ekip ve altyapı gereksinimi var. Ancak periferde bütün bu işlemleri tek kişi icra ediyor ve çok sayıda iş yükü olan hekimler zorluklar yaşıyor.

Türkiye’de kaç göğüs cerrahı var? Sayı yeterli mi?  Göğüs cerrahisi yeterli ilgiyi görüyor mu?

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde Bakanlık, üniversiteler ve özel sağlık kuruluşlarında yaklaşık 590 göğüs cerrahisi uzmanı görev yapıyor. Aslında bu sayı yeterli,  hatta biraz da fazla. Ancak dağılımda sıkıntı yaşanıyor. Özellikle büyük illerde yoğunluk fazla.

Eğitim hastanelerindeki göğüs cerrahı sayısı yeterli, ancak üniversite hastanelerinde ne yazık ki asistan eksikliği var.  Bu durumun çözümü için mecburi hizmet yükümlüsü olarak uzman istihdam edilmesi yararlı olabilir. Fakat Sağlık Bakanlığı bu konuda olumlu bir tutum içerisinde değil. Üniversitelerin taleplerine cevap verilmiyor.

Eğer asistan veremiyorsak, bunun yerine uzman görevlendirilme yolu ile hem bu ihtiyaç karşılanabilir hem de mezuniyet sonrası eğitim verilmesi yoluyla uzmanlarımızın mesleki olarak daha iyi bir gelişim elde etmeleri sağlanabilir. 

Türk Göğüs Cerrahisi Derneği, Bakanlık ile ülkemizdeki göğüs cerrahı dağılımı ve asistan ihtiyacını karşılayıcı yöntemler ile ilgili olarak bir çalışma yürütmeye çalışıyor.

Göğüs cerrahı maalesef maddi ve manevi olarak hak ettiği kıymeti bugüne kadar görememiştir. Günümüz sağlık sistemi içinde olmazsa olmazı olmakla birlikte kıymeti anlaşılmış değildir. Majör bir cerrahi branş olarak verilen emek devletin henüz kıymetine ve takdirine mazhar olabilmiş değildir.

Ne yazık ki üç değerli göğüs cerrahımızı kaybettik. Hekime şiddet bu branşın seçilmesini etkiledi mi?

Göğüs cerrahisi son yıllarda üç değerli mensubunu maalesef elim bir şekilde kaybetti. Mesleklerinden ötürü katledildiler, mesleki şehidimiz oldular. Bu, sağlık camiasında büyük bir travma yarattı elbette. Özellikle genç neslin kararlarında etkili olmuş görünüyor. Zor ve uzun bir meslek hayatına ek olarak bir de hayati risk göğüs cerrahisi alanını seçmede olumsuz bir algı oluşturdu. Toplumun kıymet bilmezliği ve vefasızlığı, hâlihazırda genç meslektaşlarımızın kararında etkili oluyor.

Teşekkürler.


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) GÖĞÜS CERRAHI (doktor)
26.01.2017 16:16:15
osman d. arkadaşım hocanın sözünü yanlış anlamışsınız. Hoca üniversite hastanelerine asistan yerine uzman mecburi hizmetle gönderilsin hem kendilerini yetiştirirler hemde uzman sayısı artmaz diyor..
People
6
2) hasan (op.dr)
26.01.2017 10:31:15
Göğüs cerrahları intaniye vb. bölümler gibi hastane puan ortalamadan alsın yeter..bu bile %30-40 çözüm
People
9
3) Necip K (Dr)
26.01.2017 00:44:34
Fakultemizin otoparkinda haince ve kallesce katledilen cok kiymetli hocamiz Göksel Kalayci basta olmak uzere tum diger kaybettigimiz meslektaslarimizi ozluyoruz ve saygi ile hatirliyoruz.
People
16
4) ırgat (nrş uzmanı)
25.01.2017 15:24:47
eklentisi 'C' ile devam eden branşlardan piskopat değilseniz uzak kalın...

yok eğer macera arıyorsanız yamaç paraşütü falan yapın, trafikte öndeki araca korna çalın..:)
People
8
5) Dr.Cevdett (cerrah)
25.01.2017 12:08:19
Eskiden olduğu gibi GKDC olmalı. KVC ve Göğüs cerrahisi yan dal olup büyük illerde bu kadrolar olmalı. Küçük illerde GKDC olmalı. Bu görüşlerimizi umarım bakanlıktan dikkate alanlar olur.
People
10
6) tuana (op.dr)
25.01.2017 12:04:58
göğüs cerr. ameliyatlarını bıraktık acilde gripli hastalara bakıp puan topluyoruz. ...
People
13
7) Mahmut (D)
25.01.2017 10:36:53
Kendi içerisinde bile meslektaşlarına eşit ya da adil davranılmayan, dön dolaş hep aynı yüzlerin ve aynı isimlerin kongrelerde boy gösterdiği, en köklü üniversitelerinin bile mezunlarının elinden tutmadığı bir ortamda göğüs cerrahı branşı olarak en fazla bir arpa boyu yol alabilirsiniz. Travma konusunda yıllarca tek başına çalışan periferde bir sürü hekiminiz var. Bir tanesini konuşmacı olarak vermezsiniz, tecrübelerinden yararlanılmaz. Gerçek akademisyenler küstürülür. Birlik ruhu kadınıyla erkeğiyle çok azdır. Ne maddi ne de manevi olarak mutlu olabileceğiniz ve elinizden tutulacak bir branş değil. Mutsuz olmak istemiyorsanız uzak durun.
People
8
8) Bin pişman (Aile hekimi)
24.01.2017 23:30:31
Göğüs Cerrahisinden geçtim bence bu ülkede liseliler tıp fakültesi tercih ederken durup durup en az 3 defa düşünmeliler!
People
6
9) cerrahi (dr)
24.01.2017 20:02:20
Tum cerrahi branslar da asistan ve uzman ken alinan doner sermaye puani 2 kati ile carpilip doner verilmedikce .tum cerrahi branslar terk edilecek yada istenmeden son tercih yapilacak .10 yildir kotulesiyor tercih edilmiyor misal kadin dogum . Bu nu baslatin bakin sonraki tusta denge cerrahi yonune donecek
People
16
10) göğüs cerrahi (doktor)
24.01.2017 16:13:11
göğüs cerrahi branşı diğer branşlar tarafından neredeyse gereksiz bir branş gibi görülmekte.. sürekli icapcısınız... ama sürekli kaç kere arıyorlarki yorumuyla karsı karsıyasınız.. çok hasta olunca da kimse size yazık demez... kalp damar cerrahisiyle göğüs cerrahinin ayrılması çok saçma oldu bence.. tekrar birleştirilmesi lazım...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori