Ameliyatta fenalaşan doktor, ayağına serum taktırarak operasyonu tamamladı
BURSA Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Basut, 20 yaşındaki bir kızın tükürük bezi tümörü ameliyatı sırasında fenalaşınca ayağına serum taktırarak operasyonu gerçekleştirdi. Zorlu bir ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Basut, "Benim sorumluluğumda olan ameliyatın sorunsuz şekilde bitmesi gerekiyordu. Serumdan sonra iyi olunca operasyonu başarılı bir şekilde tamamladım" dedi.
Ameliyatta fenalaşan doktor, ayağına serum taktırarak operasyonu tamamladı
27 Nisan 2021 13:19 -

Bursa Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Basut, perşembe günü 20 yaşında bir genç kızın tükürük bezi tümörü ameliyatına girmeyi planladı. Ameliyattan bir gün önce gıda zehirlenmesi geçiren Prof. Dr. Basut, kendisini iyi hissettiği için ameliyata girme kararı aldı. Ancak Basut, ameliyat sırasında fenalaşınca kendisine serum takılmasını istedi.

Ameliyatı yarım bırakamayan Basut, ayağına takılan serumla operasyona devam etti. Operasyon başarıyla sonuçlandı.

 

 

Ameliyathanedeki bir hemşire Prof. Dr. Basut’un operasyon sırasında ayağındaki serumla fotoğrafını çekti. Basut, fotoğrafı “Pandemi dönemine, tüm sağlık çalışanları gibi her türlü özveri ile çalışmaya devam ediyoruz, ama yorulduk ! Lütfen tüm kurallara uyalım, uyulmasına yardımcı olalım” notuyla sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Paylaşım kısa sürede çok sayıda beğeni alıp, başta Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz olmak üzere çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı.

'AMELİYATIN SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE BİTMESİ GEREKİYORDU'

Operasyonu ve fotoğrafı anlatan Prof. Dr. Oğuz Basut, şunları söyledi:

“Bizim için rutin bir gündü. Ancak ameliyattan bir gün önce ben bir besin zehirlenmesi geçirdim. Yediğim bir şey dokundu ve o gün aşırı derecede su kaybettim. Hatta o gün de kendime bir serum taktırmıştım. Ertesi gün sabah bir tükürük bezi tümörü olan bir hastamız vardı. Genç bir kız. Planlı bir ameliyatımızdı. Kendimi iyi hissediyordum ama ameliyat başladıktan sonra tansiyonumun düşmeye başladığını hissettim. Ameliyat zorlu bir ameliyattı. Farklı bir tümör ve genç bir kızımızdı. Yüz siniri de vardı işin içinde. Benim sorumluluğumda olan bir ameliyattı. Sorunsuz şekilde o ameliyatın bitmesi gerekiyordu. Aklıma o anda sıvı kaybımın tamamlanabileceği geldi. Ellerim meşgul olduğu için bir ekibe ayağımdan serum takmasını rica ettim. Ayağımdan serumu taktılar. Daha sonra kendime geldim ve ameliyata devam edebildim. Ameliyat sorunsuz tamamlandı. Zaten kendimi devam edemeyecek kadar kötü hissetseydim mutlaka ameliyatı bırakırdım. Devam etmezdim ancak kendimi iyi hissettiğim için ameliyata devam ettim.”

'KİM OLSA AMELİYATA DEVAM EDERDİ'

Sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde çok yorulduğunu belirten Prof. Dr. Basut, “1 yıldan geçkin bir sürede özellikle ön safhada olan yoğun bakımcılarımız, hemşirelerim. Kovit kliniğinde çalışan bütün hekimler, hasta bakıcılar, kısacası tüm sağlık çalışanları gerçekten çok yoruldu. Burada toplumun çok ciddi  şekilde önlemlere uyması lazım. Bize destek olmaları lazım. Çünkü biz bir yere kadar devam edebiliyoruz. Bundan sonra toplumun mutlak desteğini arkamızda hissetmek istiyoruz. Fotoğrafın paylaşımında sonra başta rektör hoca olmak üzere çok sayıda kişi tebrik mesajı gönderdi. Bu bizi oldukça sevindirdi. Burada sadece işimi yapmanın verdiği huzur var. Benim yerimde hangi hekim olsa aynı şekilde ameliyata devam ederdi. Kimse hastasını orada bırakıp gitmezdi” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

prof dr oguz basut

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) adnancinali (dr)
28.04.2021 21:35:16
Sonrasında doktora madalya verilmeyeceği kesin. İnşaallah sonrasında nüks gelişmez. Yoksa doktor ameliyatımı serumla yaptı,
eksik oldu diye dava açmazlar.
Bu tür haberler minnet duygusundan daha çok, vatandaşta beklentiyi yükseltiyor. Sonrasında doktor rahatsızlandı hizmet veremiyor denince de niye serum takıp çalışsaydı, reçetelerimizi yazardı talebi oluşuyor.
People
14
2) Mehmet AKSOY (Dr)
28.04.2021 19:57:06
Öğretim üyelerinin primer görevi bildiklerini asistanları ve diğer öğretim üyeleri ile paylaşmak olmalıdır. Yoklugunuzda bu ameliyatı yapabilecek kişileri yetistirmemisseniz bu durum utanılacak bir durumdur, övünülecek bir durum değildir.
People
11
3) ayt12 (Uzm.)
28.04.2021 14:01:07
Bence büyük sorumsuzluk ve yanlış kahramanlık örneği. Acil olmayan planı ameliyat bir kaç gün sonra yapılsaydı, çok daha iyi olurdu. Şahsen hastanın yerinde olmak istemem.
People
13
4) RAGNAR (HEKİM)
28.04.2021 09:15:46
KOSKOCA ÜNİVERSİTE DE AMELİYATA DEVAM EDECEK DOKTOR BULUNAMADI YANİ, ÖYLEMİ. ÇOK UCUZ HAREKETLER BUNLAR.
People
0
5) Uzm. Dr. Muhammet Mesut Nezir ENGİN (Çocuk Doktoru)
28.04.2021 04:24:30
Ülkemizde böyle fedakar doktorlar olduğu için bir hekim olarak gurur duyuyorum. İnşallah Oğuz Bey gibi olabiliriz.
People
5
6) Ersin (Dr)
27.04.2021 19:07:40
İyi ayaktan damar yolu bulmuşlar
Mazallah başka nerden vereceklerdi sıvıyı
People
16
7) ömer hayyam (op.dr.)
27.04.2021 15:23:42
Meslek Etiği İçin Uygunsuz Bir Durum.
KBB uzmanlarının köküne kıran mı girmiş...

kendini kötü hissediyorsan, anestezi uzmanını bigilendirirsin, yerine hemen birisi girer ve devam eder ameliyata...

ayağa serum takmak nedir...
taktırdın , poz vermek nedir...

MESLEK ÇOK AYAĞA DÜŞMÜŞ....
People
14
8) Fesleğen (Dr)
27.04.2021 14:27:04
Bu çok yanlış bir hareket Batı standartlarında. Hastada komplikasyon gelişirse avukattan direkt buraya gelir darbe. Türkiye tuhaf ülke. Bunu yapmışsınız bari dilendirneyin,yayınlamayın. Kimse size kırmızı kurdele takmaz..Bu bir meslektir, hayatınızı kazanmanın yoludur. Lütfen artık fedakarlık yapmayın,sadece işinizi yapın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)