Anestezi uzmanının serzenişi: 'Hayatımı adadığım mesleğimi bırakmayı düşünüyorum'
Anestezi uzmanı Dr. Savaş Taner Tunca Medimagazin'e ilettiği anestezi uzmanlarının çalışma koşullarına dikkat çektiği yazısında "13 yılımı verdiğim uzman olarak 6 yılımı uykusuz gecelerimi kısacası hayatimi adadığım mesleğimi bırakmayı düşünüyorum" dedi
Anestezi uzmanının serzenişi: 'Hayatımı adadığım mesleğimi bırakmayı düşünüyorum'
22 Kasım 2018 - MEDİMAGAZİN

Okuyucumuz Dr. Savaş Taner Tunca'nın ilettiği yazısı şu şekilde: 

Sayın meslektaşlarım,

Sgk anlaşması olmayan sadece ücretli ve özel sağlık sigortalı hastalarla çalışan özel bir hastanede gündüz staff hekimi olarak çalışmaktayım. Meslektaşlarımın tardda yapmış oldukları sunumu gördüm, bu konudaki naçizane görüşümü paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum. Hepimizin farklı boyutlarda yasadığı çeşitli sorunlarla boğuştuğumuzu görüyorum. Bizlerin yasadığı mesleki değersizlik hissi, akademik toplantılara ulaşamama, devlet hastanelerinde sutta puan , döner sermayede gelir adaletsizliği gibi problemleri bir çok hekim arkadaşımın yasadığını üzülerek görüyorum . Sanırım bunlara bağlı olarak ta mesleki sorumluluklarımızı başkalarına devretme ve sorumluluğu başkalarına atma ihtiyacı hisseden arkadaşlarımız da oluyor. Bense özel hastanelerde gördüğüm bir durumu ve buna bulabildiğim tek çözüm önerimi anlatmak istiyorum... Cerrahi branşlara, aldıkları hakedişlere ve hastanelerin sigorta kurumları ve hastalardan aldığı ücretlere baktığımda bunu kendi branşımla karsılaştırdığımda yaptığımız isin titrinin oldukça değersizleştirildiğini ve aslında yok pahasına uzun mesai saatleri ve cerrahi stres yasadığımızı bununda kendimizi ve mesleğimizi daha değersiz hissetmemize yol açtığını düşünüyorum... Birçok arkadaşımızı önerdiği çözüm yolu olan tardda uzman arkadaşların görev almasının dertlerimize çözüm olacağını düşünmüyorum. Bulabildiğim tek çözüm yolu acil ameliyatlar dışında Türkiye genelinde genel bir grev yapılması ve ameliyatların durdurulması. Radikal ama bence tek çözüm bu... uygulanabilir mi? Hiç sanmıyorum .... Var mı önerisi olan? Açıkçası çözüm yolu bulamazsam pazarda meyve sebze satmakla arada fark göremiyorum ve 13 yılımı verdiğim uzman olarak 6 yılımı uykusuz gecelerimi kısacası hayatimi adadığım mesleğimi bırakmayı düşünüyorum... Saygılarımla

Dr. Savaş Taner Tunca 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı


SUT'un altında en çok ezilen branş: Anestezi uzmanları! 


Yorumlarınızı haber@medimagazin.com.tr adresimize gönderebilirsiniz. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Mesleki (Dayanışma)
29.11.2018 11:26:00
hasan gül (hekim) TTB nin özlük hakları ile ilgili bir şey yapmadığını nereden çıkardınız.Bir sendika düşünün işçiler sendikanın yanında durmaz ve dayanışma içinde olmaz ise sendika ne yapabilir.

Sorun hekimlerin birbirini rakip olarak görmekten vazgeçip mesleki dayanışma ile birlikte hareket etmemesinde.En basiti gelir meselesi arkadaş vazgeçin ortalamadan şu kadar alıyor aile hekimi bu kadar.Hiçbir hekim hak ettiği ücreti alamıyor.Ülkede yoksulluk sınırı 6 bin TL.Ne zamanki biz yan yana durup meslek örgütü ile birlikte hareket ederiz o zaman sorunlar çözülmeye başlar.
People
2
2) Onur (Enerji)
29.11.2018 08:23:14
Dr. Mehmet bey,Allah CC noksan sıfatlardan münezzeh, kemal sıfatlarıyla muttasıfdır. Siz haşa noksan sıfatlarıyla muttasıf(vasıflı) demişsiniz. Düzeltme gereği hissettim.
People
6
3) hasan gül (hekim)
28.11.2018 00:25:27
Bu TTB ne işe yarar merak ediyorum. niye bizim özlük haklarımız ile ilgili bir şey yapmaz.
People
7
4) Mehmet (Doktor)
27.11.2018 07:06:09
Dr hasan bey yorumunuz çoğuna ve diğer yorumlara katılıyorum ancak:^yüce Allah'ın dünyayı adaletsizlik üzerine yaratmış cümlesi yanlış olmuş haşa Allah noksan sıfatlarla muttasıftır. Dünyayı adaletsizlik yapan içindeki biz insanların adalet temin etmeye çalışırken ilhamını Allahın adaletinden almamaktIR.
People
9
5) Tard (Tard)
24.11.2018 15:57:25
1-talepler çok somut ve nokta atışı olmalı.
2-Talepler listesi çok kısa olsun. Mümkünse bir veya iki adetten fazla olmasın. (Örneğin hasta başına ve birim fazla mesai saati başına tam olarak ne kadar ödeme isteniyorsa açıkça ifade edilmeli.
.
"yükseltilmesi..artırılması... gibi muğlâk ifadeler işe yaramaz.
Tard sız olmaz. Birlik..
Greve gitmeden önce bakanlıktan randevu alıp yüzyüze konuşmak gerek.
People
51
6) aydin sinal (hekim)
23.11.2018 17:10:29
bir anestesi kongresinde alman anestesi dernegi baskani prof.götz acilis konusmasinda " bir meslekte devamli kalmak icin ; 1-meslek sevgisi, 2-yükselme imkani ile yeterince kazanc 3- size ve ailenize yeteri kadar bos zaman saglasin.eger mesleginiz bu sartlardan birini yerine getirmiyorsa düsünün,ikisini yerine getirmiyorsa meslek degistirin derim" demisti,benimde hayattaki prensibim bu olmustu
People
22
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
23.11.2018 16:43:13
Değerli ve Şahsiyetli Meslektaş :::Siz Değil ; Beceremedikleri İşlerini Eline Yüzüne Bulaştıranlar Görevlerini Bırakmalıdır...

Yeter Artık...!
Söz Yine Milletin...
People
31
8) tolga (doktor)
23.11.2018 10:10:07
Hakkını alamadığın,sistemin seni çürüttüğü,mesleğin değersizleştirildiği,hasta şiddetlerine maruz kalınma, yapılanların suçlulara kar kalması ,hayat boyu okumanın karşılığının bu olmadığını çok iyi bildiğimiz bu sistemde tüm hekimlerin hak ettiği saygı ve emeğini alması dileğiyle...
People
38
9) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
23.11.2018 09:10:49
Genel olarak sağlık sisteminin sorunlarının Türkiye siyasetinin gidişatı açısından çözülemeyeceği belli olduğu gibi, kendi içimizdeki adaletsizlikler de çözüm bulamaz. Arkadaşımızın grev önerisi daha önceden Fransa'da yapıldı ve yarım saat içinde hükümet sağlıkçılarla masaya oturup önerilerini kabul etti ama Türkiye'de çoğu resmi kuruma bağlı olan sağlıkçıların zaten grev hakkı olmadığı gibi işi yavaşlattığının iddia edilmesi bile ayrı bir suç olarak kabul ediliyor.
Yüce Allah dünyayı adaletsizlik üzerine yaratmış diye düşünüyorum, bu sayede Hindistan'da 8 metrekarede 12 kişilik aile açlık içinde yaşarken İsveç'de bir kişi 300 metrekare evinde refah içinde obesite tedaviisi görüyor. Kanaatimce "Zulüm abad olmaz" , ama şekil değiştirerek devam eder.
People
15
10) ömer hayyam (op.dr)
23.11.2018 07:13:55
ttb karar alsın, ben ameliyat yapmayı bırakırım.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN