Antibiyotik yazmayan doktor darp edildi
ŞANLIURFA’da Yardımcı Aile Sağlık Merkezi Hekimi Doktor Yusuf Eryazgan, bir hastaya antibiyotik ilaç yazmadığı gerekçesiyle darp edildi. Şiddete uğrayan doktor Eryazgan şikayetçi olmak için gittiği jandarmada ise görevli bir uzman çavuşun ‘pislik hekimler’ sözünü sarf ederek kendisine hakarette bulunduğunu ileri sürüdü.
Antibiyotik yazmayan doktor darp edildi
20 Haziran 2017 -

Olay, Şanlıurfa-Akçakale yolu üzerindeki Yardımcı Aile Sağlık Merkezi’nde meydana geldi. İddiaya göre adı açıklanmayan bir hasta görevli doktor Hacı Yusuf Eryazgan’a antibiyotik yazmasını istedi. Ancak doktor Eryazgan, hastaya gelişi güzel antibiyotik yazılmadığını, belirli kontrollerde yazılacağını söylemesi üzerine hastası bu duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine önce sözlü sonrada fiziki olarak doktora şiddet uygulayan hasta merkezden ayrıldı.

Doktor ise şikayetçi olmak üzere jandarmayı aradı. Hasta tarafından saldırıya uğradığını ancak 300 metre uzaklıktaki jandarma karakolundan ekiplerin sağlık merkezine 1 saat sonra geldiğini ifade eden doktor Eryazgan, şunları söyledi: “Hasta benden antibiyotik talebinde bulundu, ben de artık antibiyotik ilaçların belirli kontörlerden sonra yazılabileceğini belirttim. Bunun üzerine kişi bana hakaret ederek saldırdı. Bende bu durum üzerine şahıstan şikayetçi olmak için jandarmayı aradım. Daha önce 10 dakika içerisinde gelen jandarma o gün 1 saat içinde gelmediler. Bende bunun daha önce aile sağlık merkezinde yaşanan terhis muayeneleri ile ilgili olan bir sıkıntıdan kaynaklandığını düşündüm. Bu şekilde bir ifadem oldu. Karakola gittiğimde karakol komutanı ve jandarma uzman çavuşunun hekimlere hakaret eder tavırlarını gördüm. Hem dışarıda bekletmeleri hem de sen pislik yaptığın için, senin gibi doktorlar pislik yaptığı için biz bu hareketleri size yapıyoruz. Darp olayınıza gelmek zorunda değiliz dediler. Beni tahrik etmeye çalışıp, hadi bana saldır hadi erkeksen bana vur diye uzman çavuş tahrik etmeye çalıştı. Şanlıurfa’da doktorlar zaten çok zor şartlarda çalışıyor. Kanun ile mutlaka bir an önce düzeltilmesi ve Sağlık Bakanlığı’nın bu işe el atması gerekmekte. Yarın suç duyurusunda bulunacağım. Bugün normal ifadelerimizi verdik. Dava açılıyor. Kamu görevini kötüye kullanan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.
Yaşanan olay üzerine Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Hüseyin Güntürkün, olay anında meslektaşının can güvenliğinin sağlanmadığını belirterek, jandarmanın da Doktor Hacı Yusuf Eryazgan’a hakaret ettiğini ifade etti. Şanlıurfa’da her gün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve saldırının yaşandığını kaydeden Güntürkün, “Caydırıcı önlemler alınmadığı ve şiddetin artmasının önüne geçilmediği sürece; Devletimizin hekimini koruduğu ve hekim haklarına saygı duyulduğu söylenemez. Hele ki bölge jandarma komutanı H.T’nin görevlerini hiçe sayıp fiziksel şiddet görmüş bir kamu çalışanını tehdidi ayrıca Jandarma Uzman Çavuş F.B’nin meslektaşımıza tahrik edici şekilde ‘hadi dokunsana bana’ söylemleri asla kabul edilemez. Hiçbir jandarma personelinin devletimizin hekimine ‘pislik hekimler’, ‘işinizi yapmayıp sorun çıkarıyorsunuz’, ‘hastaların isteklerini neden yapmıyorsunuz’, ‘bizi ayağına çağırdın demek’ gibi ifadeler kullanmaya hakkı yoktur. Hiçbir kimse hekimleri tehdit edemez. İlgili komutanın kanunla kendisine verilen görevi kişi ayrımı gözeterek sürdürmesi ve sorumluluklarını yerine getirmemesi ve aynı zamanda hekimlik değerini ayaklar altına alan tavrı nedeniyle görevinden el çektirilmesini talep ediyoruz. Vicdanlarda açılan yara ancak ilgili şahısların görevden alınması ile bir nebze de olsa sarılabilir.”
15 gün iş görmez raporu alan doktor Yusuf Eryazgan’ın olayıyla ilgili olarak soruşturma sürdürülüyor.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
21
1) dr (ali)
21.06.2017 11:36:46
'SPORDA ŞİDDET VE DÜZENSİZLİĞİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN' var ama sağlıkta yooook.
People
21
2) dr (tbb)
20.06.2017 19:52:05
sağlıkta şiddet teşvik görüyor.sporda şiddeti önleme yasası var ama hekim şamar oğlanı olmuş.
People
16
3) dogan (dogan)
20.06.2017 15:47:10
Bütün varlığını üniformasına borçlu olanlar diyorum ben bir kesime..Herşeyini üniformasına adayanların bütün emeklerini onlar yok ediyor.Zaten ülkeyi nerdeyse bir bilinmezliğe sürüklüyorlardı o üniformanın kibiriyle.şimdi aynı kibir kendi eğitimini ve birikimini katlayacak bir hekime yönlenmiş.hiç şaşırtıcı değil.o kibire önce görevlerini öğretmek lazım.o üniformanın ona değil onun o üniformaya hizmet ettiğini öğretmek ve eğitmek lazım.
People
20
4) Adnan Özpek (Genel Cerrah)
20.06.2017 15:00:00
Anladığım kadarıyla bu işin içinde başka bir iş var, iyi soruşturulması gerekiyor. Hekim arkadaşa ve tüm camiaya geçmiş olsun...
People
18
5) Sedat (Hekim)
20.06.2017 14:37:56
Meslektaşımıza geçmiş olsun diyorum. Görevini doğru yapmaya çalışan bir devlet memuru hem kendini bilmez vatandaş hem de görevini doğru yapmayan başka bir devlet görevlisi tarafından mağdur edilmiş. Özellikle jandarma görevlileri ile ilgili sonucu merakla bekliyoruz, siteden takipçisi olup yayınlamasını rica ediyoruz.
People
11
6) big (big gaitacı)
20.06.2017 14:19:03
yaz gitsin be kardeşim! değer mi dayak yemeye
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA