Avukatlar almıştı, doktorlar için yeşil pasaport teklifi
CHP, Meclis gündemindeki yargı paketiyle avukatlara tanınan yeşil pasaport hakkının hekimlere de tanınması için yasa teklifi verdi.
Avukatlar almıştı, doktorlar için yeşil pasaport teklifi
06 Ekim 2019 -

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in Meclis Başkanlığı’na verdiği yasa teklifi, özel sağlık kuruluşlarında, muayenehanelerde ve işyeri hekimi olarak en az 15 yıllık kıdemi bulunun hekimlere de yeşil pasaport verilmesini öngörüyor.

Teklifinin gerekçesinde, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 30’unun özel sektör tarafından sağlandığına, özel hastanelerde çalışan hekimlerin de devlet hastanelerinde çalışan hekimlerle benzer sorunları olmakla birlikte, özellikle özlük hakları konusunda mağduriyet yaşadıklarına dikkat çeken Emir, bunlardan birinin de özel hastanede çalışan hekimlerin “yeşil pasaport” olarak bilinen hususi damgalı pasaport hakkı olmaması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

MESLEKİ GELİŞİMİ SAĞLAYACAK

“Hekimin kendini geliştirmesi bakımından uluslararası ve ulusal kongre, kurs, sempozyum ve diğer tüm bilimsel toplantılara yılda en az iki kez katılımı gerekli ve önemlidir. Bu tür bilimsel toplantılar; hekimlerin yeni araştırmalarını duyurmak, başkalarının çalışmalarından haberdar olmak, yetkin kişilerin derlediği en yeni bilgileri öğrenmek, meslektaşları ile buluşmak, aynı konularda çalışanlarla tartışarak araştırmalarında karşılaştıkları problemlere çözümler aramak, ortak araştırma projeleri oluşturmak gibi işlevleri yerine getirdikleri çok yararlı aktivitelerdir. Tüm hekimlerin yurtdışına hususi damgalı pasaport ile seyahat edebilmesi, yurtdışındaki mesleki gelişmeleri pek çok ülkenin vize kısıtlamasına maruz kalmadan takip etmesini sağlayacaktır.” 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) fomai2 (dr)
08.10.2019 12:46:53
1-Almanya Dusseldıof başkonsolusluğu açıklaması: “Hususi Pasaport” olarak adlandırılan ve vizeden muaf olan yeşil pasaport sahibi vatandaşların, Almanya’ya şahsi amaçlı yapacakları seyahatlerde bazı koşulları karşılaması gerektiğine dikkat çeken Başkonsolosluk, “Alman sınır polisi pasaport kontrolü sırasında, sağlık sigortası, dönüş bileti ve kalınacak süre için günlük 45 euro nakit para veya geçerli bir kredi kartı ibraz edilmesini talep etmektedir” dedi. Duyuruda, “Aksi halde vatandaşlarımız ülkeye kabul edilmeyerek ilk uçakla Türkiye’ye geri gönderilmektedir. Hususi pasaportu olan vatandaşlarımıza, bu hususlarda tedbirli olmalarını tavsiye ediyoruz" dedi
2- Avrupa Birliği 2020 yılında Avrupa Birliğine girişte vize istemeyen tüm pasaportlara ETIAS denilen (Avrupa Seyahat Bilgileri Yetkilendirme) formu isteyecek. Yeşil Pasaport dahil. Internetten girip 7 avro verip tüm bilgileri giriyorusun. bir kaç gün sonra onay geliyor. 3 yıl geçerli. Avrupa şengen dışı vatandaşları kayıt altına alacak
People
12
2) fomai (dr)
08.10.2019 01:04:28
-iyi olan bir şeyi sulandırmada üstümüze yok.
-doçentlik sınavı zor, sınavı kaldır.
-yard doç sözcüğü de yardımcı sözcüğü itici kaldır dr öğ üye yap.
-prof'luk sadece üniversiteden alınan kadro. tüm EAH'ları üniversite yap.
-yeşil pasaport taa evren zmanında Türkiyeye koyulan vize sırasında kazanılmış bir hak. sadece 1.2.3 derece devlet memuru. niye adam devlet memuru avrupada kaçak kalmaz.
- aa olmadı, belediye başkanlarına, müşavirlere,danışman olmayanlara da ver.
olmadı ihracatçılara da ver
şimdi avukatlara
yahu hani yunana giden göçmeni geri alınca vizesiz şengen geiyordu. göçmen ger alma anlaşması imzaldık, şengen oldu yengen
-avrupa saftı sanki yeşile vize koyarsa ne olacak..
yorumcu yazmış önceden bildirim örtülü vize.
abd ingiltere vb için uyguluyor online bazı bilgiler giriyorsun adam senin geleceğini ve bilgileri öğrenim onay veriyor. al pasaportu bileti ver 50 TL yi git kalkacak.
-hoş bazı kapılarda devlet memuruna benzetenmedikleri yeşilleri de sorguladıklarına tanık oldum
avanta sınavsız doçentlğe vs söker de yeşile sökmez. karşında avrupa var. göçmeni alınca sana şengen verecekti ne oldu???
arkadan dolaş 2 puan al, o güreşte...
People
2
3) aydin sinal (hekim)
07.10.2019 18:06:17
okudugum gazete haberlerine göre AB yakinda TC yesil pasaportlarada vize isteyecekmis,ne zaman ? bilmiyorum.
People
7
4) Caner (Diş hekimi)
07.10.2019 13:13:57
5-6 bin tl maaşla nereye gidebilir bir insan..
People
9
5) Soysal meydan (Dr)
07.10.2019 10:51:04
Suyunu çıkarmadığımız bi yeşil pasaport kalmıştı
People
7
6) Yaşar (Bülent)
07.10.2019 10:23:58
Önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa birligi zaten yeşil pasaportla bir ulkeye giderken önceden bildirim zorunlulugu getiriyor Bir çeşit gizli vize uygulamasi bu.Bunun nedenide yeşil pasaport uygulamasinin artirilmasi.Avrupa birligi bunu yemedi ne yazik ki..Geriye tek avantaj bu pasaportun cüzdan ücretinin daha ucuz olması,yakinda onada zam yaparlarsa zaten bir avantaji kalmayacak.Herkese yeşil pasaport verilecegine normal pasaportun ücretini bu kişilere azaltsalar daha iyi olurdu.
People
4
7) Caner (Diş hekimi)
06.10.2019 10:02:37
5.500 tl maaşla nereye gidilir yurtdışında :))
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)