Babamı siz öldürdünüz deyip dehşet yaşattılar: Hemşirenin kafasını betona vurup bayılttılar
Antalya'da hastanede yaşamını yitiren İsmail Ç.'nin yakınları, kapıyı zorlayarak girdikleri yoğun bakım ünitesinde, görevli doktor ve 3 hemşireyi darbetti. Hasta yakınları, bir hemşirenin saçını çekip başını beton zemine vurarak bayılttı. Darp raporu alan sağlık çalışanları, saldırganlardan şikayetçi oldu
Babamı siz öldürdünüz deyip dehşet yaşattılar: Hemşirenin kafasını betona vurup bayılttılar

Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu (solda)

22 Aralık 2018 - DHA

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören İsmail Ç., 21 Aralık gecesi fenalaştı. Yoğun bakımda görevli Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu'nun müdahalesine karşın İsmail Ç. saat 05.30 sıralarında yaşamını yitirdi. Dr. Celepoğlu, yoğun bakım uzmanı Dr. Özlem Çakın'ı arayarak durum hakkında bilgi verdi.

ŞİFRELİ KAPIYI ZORLAYARAK AÇTILAR

Olayı haber alan hasta yakını 3 kadın, içeri girmek istediklerini belirterek yoğun bakım ünitesinin kapısını yumrukladı. Şifre ile açılan sürgülü kapıyı zorlayarak açıp içeri giren kadınlardan biri, iddiaya göre, 'Ne yaptınız babama' diye bağırarak hasta odasına yöneldi. İsmail Ç.'nin yaşamını yitirdiğini gören hasta yakını 'Babamı siz öldürdünüz' diyerek yoğun bakımdaki Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve diğer sağlık çalışanlarına saldırdı. Dr. Celepoğlu'na tokat attığı iddia edilen hasta yakınları yine iddiaya göre yoğun bakım odasındaki hemşire E.Ö.'ye 'Babamı bu ellerle mi öldürdün' diye bağırarak defalarca tokat attı, parmaklarını büktü.
KAFASINI YERE VURARAK BAYILTTILAR

Bu sırada beyaz kod vermek isteyen hemşire B.B.V.'ye 'Kimi arıyorsun sen' diye bağıran saldırganlar, saçını çekti, başını beton zemine vurdu. B.B.V. aldığı darbeler nedeniyle bayıldı. Yoğun bakım ünitesindeki malzemeleri de sağlık personeline fırlatan saldırganlar, kendilerini sakinleştirmeye çalışan hemşire E.Ö.'ye de saldırıp kolunu ısırdı. Bir süre sonra olay yerine gelen hastane güvenliği, 3 kadını güçlükle dışarı çıkardı. Olaydan sonra darp raporu alan Dr. Celepoğlu ve hemşireler, hasta yakınları hakkında şikayetçi oldu.

TABİP ODASI KINADI

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, saldırıya uğrayan Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve avukatı Onur Bilge Özdemir ile ortak bir basın açıklaması yaparak, saldırıyı kınadı. Hasta yakınlarının yoğun bakımda doktor ve diğer sağlık çalışanlarına saldırdığını, şiddet uyguladığını belirten Prof. Dr. Şahin, "Fiziksel ve sözsel şiddete rağmen sağlık görevlileri karşılık vermemiştir. Bir çalışan, uğradığı şiddetin etkisiyle bayılmıştır. Bu şiddet güvenlik görevlileri gelinceye kadar devam etmiştir" dedi.

Sağlık çalışanlarının ölümle dahi sonuçlanan saldırılara uğradığını anlatan Prof. Dr. Şahin, "Orada saldırıya uğrayan sadece o hekim ve sağlık çalışanları değildi. Ülkedeki tüm hekimler ve sağlık çalışanları saldırıya uğramıştır. Saldırıyı kınıyoruz. Sağlık çalışanlarının can güvenliği sağlanmalı ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır" diye konuştu.

YOĞUN BAKIMDA 9 HASTA DAHA VARDI

Dr. Celepoğlu'nun avukatı Onur Bilge Özdemir, olayın yoğun bakım ünitesinde yaşandığını, aktif saldırının 5 dakika sürdüğünü söyledi. Yoğun bakım ünitesi kapısında başlayan ve içeride devam eden olayın ise yaklaşık yarım saat sürdüğünü kaydeden avukat Özdemir, "Müvekkilim daha meslek hayatının başında. 8 aylık bir doktor ve böyle bir travma yaşıyor. Saldırıya uğrayan sağlık çalışanları şu an bu tramvayı atlatmaya çalışıyor. Yoğun bakımda yatan diğer 9 hasta ve saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarının hayatlarını kaybetmemelerini mucize olarak nitelendiriyorum. Bu saldırı, müvekkilim şahsında tüm doktorların önlüğüne yöneliktir, gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz" dedi. Avukat Onur Bilge Özdemir, saldırı anının güvenlik kameralarına yansıdığını, bu görüntüleri izlediklerini ve hastane yönetiminden talep edeceklerini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
77
1) papağan (dr)
24.12.2018 15:25:08
Rahmetli papağan kadar haber niteliği ve önemi kalmadı sağlıkta şiddetin. Hayvancağıza şiddet uygulayanı tımarhaneye attılar en azından, bizimkiler eli kolu serbest dolaşıyor. Bu mu yani ??
People
86
2) Aile Hekimi (Doktor)
24.12.2018 14:59:42
Yanlış sağlık politikaları sonucu Allah (CC) ve kader inancı azaldı.Bakanlık insanları sürekli sağlık kurumlarına yönlendirince insanların bilinç altında sürekli doktora gitmezsek tahlil yaptırmazsak hasta oluruz,ölürüz düşüncesi yerleşti.İnsanlar her türlü tetkiki yaptırıyor,bu moral onları bir iki ay idare ediyor.Bu arada bir de aile sağlığı merkezine birkaç defa uğramazsa yine içi rahat etmiyor.Toplumun %70 inde anksiyete bozukluğu ve panik atak oluştu.20 yılı aşkın meslek hayatımda her türlü kurumda çalışmış ve yüzbinlerce hasta görmüş bir doktor olarak söylüyorum bunu.İnsanlar artık kolesterolüm sınırdaymış b vitaminim eksikmiş diye durmaksızın tahlil yaptırıyor,yoksa öleceğini zannediyor.Hal böyle olunca en küçük olumsuzlukta faturayı sağlık personeline kesiyor.Bu hastanın tüm tahlilleri iyiydi noldu da öldü diyor.Doktor hesabını versin diyor.Düzelir mi,bu saatten sonra çok zor..
People
37
3) DAM (SAĞ. MEM.)
24.12.2018 13:32:17
Bu gibi olaylar çoğaldıkça ve basına yansıdıkça olayların artırdığı kanaatindeyim. Yarın kimse doktor bulamayacak.
People
83
4) dr (dr)
24.12.2018 10:01:05
sağlıkçıya kalkan eller kırılmadıkça bu işin düzeleceği yok...
People
72
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
24.12.2018 09:07:18
EYVAAAH ANLADILAR !!! Sabah 03:30 da, -9 derece havada, 112 ile gelen hasta için evden hastaneye gelip yoğun bakımda yarım saat geçirirken hep aklıma şu geliyordu : " BU HASTAYI NASIL ÖLDÜREBİLİRİM " .
People
66
6) Nurse (Hemsire)
24.12.2018 02:19:31
İnsanlar bütün nefretini kolayca hemşirelerden çıkartabiliyor. Biz ne zaman bu hale geldik bilemiyorum,millet olarak. Hizmet veren hemşirede bir Allah'ın kulu. Anası babası kardeşi eşi ailesi çoluğu çocuğu var kendi dünyası var. Geliyor hadsiz bir saldırganın teki o dünyayı hiç düşünmeden çok kolayca yikabiliyor Çalışma ortamlarımizda can güvenliğimiz yokki bizim . Her önüne gelenin egosunu tatmin edebildiği, kolaylıkla bağırıp çağırabildiği ,haklarının çok basitçe çiğnene bildiği ,kimseye sesini çıkartmayacğı kadar ezilmiş sindirilmiş bir meslek grubuyuz ne yazikki...her geçen gün seviye aşağı indikçe iniyor. Denecek çok şey var. Ama bizi anlayacak kimse olmadığı icin susmakla yetiniyoruz ne yazıktır....
People
51
7) Dr (Uz dr)
23.12.2018 22:44:49
Saglik bakanlığından tik yok.
People
73
8) Nilgün Yalçın (Pediatri)
23.12.2018 00:12:57
Anlayamadığım birşey var. Çoğunluğu mümin olmakla övündüğümüz ülkemizde neden bu tip hastane ölümleri yaşandığında kimse yaradana ve kadere inanmak istemiyor? Şimdi rahmetli hasta değilse orada ne işi vardı? Hasta ise bunun suçunu neden sağlıkçılara yüklüyorsunuz? Yahu bıktırdınız kendinizden. Bütün bu olup biteni "üzüntüden oldu" diye açıklayamazsınız. Bunun adı tek kelimeyle VAHŞET! Yazıklar olsun...
People
48
9) Hanim (Dr)
22.12.2018 23:27:57
Karşılık verselermis keşke kendini müdafaa etmek meşru sonuçta şimdi ceza da almazlar yanlarına kalacak
People
51
10) Ali derdiyok (Saglık teknisyeni )
22.12.2018 20:58:13
Bunu Allah aşkına önleyin ölümün Allah'ın emri oldugunu toplum olarak unuttuk .Şu ana kadar hükümet otoritelerinden bir kınama veya diger bir açıklama yok papağan kadar dahi önemimiz yokmuş ne yapalım........
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA