Bakanlık: E-reçete güvenli değil, "kağıt" reçeteye devam
Sağlık Bakanlığı, hastaların ilaçlarını Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) sistemine şifreyle girerek sadece e-reçeteyle yazan hekimleri uyardı. Bu şifreler hukuki açıdan yeterli olmadığı için hekimin reçetenin çıktısını alarak imzalaması gerekiyor.
Bakanlık: E-reçete güvenli değil,
28 Eylül 2012 -

ANKARA-Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, yayınladığı genelgeyle SGK'nın 1 Temmuzda başlattığı ''E-reçete'' uygulamasıyla ilgili hususlarda hekimleri uyardı.

Tosun, bakanlığın ülke genelinde yazılan tüm reçeteleri kapsayan ''Ulusal E-reçete Projesi'' yürüttüğünü, bununla birlikte SGK'nın ''E-reçete'' projesine de destek verdiğini bildirdi.

Ancak uygulama süreciyle ilgili gerek saha gözlemleri gerekse bakanlığa intikal eden geri bildirimlerden, hastalara ıslak imzalı reçete verilmediğinin tespit edildiğini belirten Tosun'un yayınladığı genelgeye göre şu düzenlemelere gidilecek:

-Hekimler hastaların ilaçlarını SGK'nın sisteminden e-reçeteyle girmeye devam edecek. Ancak bunun için alınan şifreler ıslak imza gibi hukuki bir nitelik taşımadığı için, hekimler e-reçetelerin çıktısını alarak imzalayacak.

-Hastane başhekimlikleri, hasta muayenesi yapılan ve reçete düzenlenen tüm polikliniklerde çıktı alınabilmesi için bir yazıcı bulunduracak.

-Bu cihazın olmadığı polikliniklerde yazıcı alınıncaya kadar hekimler reçetelerini el yazısıyla yazacak ve imzalayacak.

''Yeterince güvenli değil''


Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, düzenlemeyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''E-reçete''nin, bakanlığın ''E-sağlık'' uygulamasının bir parçası olduğunu söyledi.

E-sağlık hizmetiyle vatandaşa ait sağlık uygulamalarının tek sistem altında toplanacağı bir yapı oluşturulacağını anlatan Öztürk, ''Vatandaşlarımız kendilerine ait tüm sağlık bilgilerine, oluşturacağımız bir portal üzerinden alacakları şifreyle ulaşabilecek. E-reçete de bunun bir parçası olacak. Hastalar kullandıkları ilaçları bu sistem üzerinden görebilecek'' bilgisini aktardı.

SGK'nın e-reçete sisteminin ise bundan tamamen farklı olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları belirtti:

''Şu anda hekimlerimiz hastaların ilaçlarını SGK'nın sistemine girerek e-reçeteyle yazabiliyor, ama hastalar bunları göremiyor. Vatandaşlarımız edindikleri alışkanlıklar gereği reçetelerini görmek, eline almak istiyor. Hekimi kendisine reçete vermediği zaman bize dönüş yapıyor. Hekimlerimizin bir bölümünün aldığı şifreyle ilaçları e-reçeteye girdiğini, ancak hastasına yazılı reçete vermediğini tespit ettik. Ancak şifre yeterince güvenli bir uygulama değil. Örneğin hekimin masasında açık kalan sisteme başkaları tarafından girilme riski de var. SGK'nın şifre protokolü, ıslak imzaya eşdeğer hukuksal bir nitelik taşımıyor. Bu nedenle mutlaka reçetelerin kağıda dökülüp hekim tarafından imzalanması gerekiyor.''

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile düzenlenen ''E-imza''nın ise hukuksal bir nitelik taşıdığını ifade eden Öztürk, ''Yakında TÜBİTAK ile bir protokol imzalayarak tüm hekimlerimize ücretsiz e-imza temin edeceğiz. E-imza ile girilen reçeteler ıslak imzaya eşdeğer hukuksal nitelik taşıyacak. Elektronik imzaya geçildiğinde ıslak imza gerekmeyecek ancak yine de hastalara reçetenin çıktısının verilmesini isteyeceğiz'' diye konuştu.

Elektronik imza yakında başlıyor

Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm hekimlere hastane başhekimlikleri, aile hekimlerine ise il halk sağlığı müdürlükleri tarafından ücretsiz e-imza temin edilecek.

Yine başhekimlikler ve il halk sağlığı müdürlükleri, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS) ve Aile Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemleri (AHBS) aracılığıyla ''e-reçete''ye ''e-imza'' atılmasını sağlayacak yazılım desteği sağlayacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mustafa Demirçak (acil hekimi)
06.10.2012 22:24:03
Her nöbetimde medulla ya çöküyor ya da geç cevap veriyor, e-reçeteye uğraşıp tekrar elle yazmaktan bıktım. Sistem çalışmıyor, tıkanıyor alt yapı yetersiz. Dilekçe verdim, sistem sorunlu sadece elle yazmak istiyorum diye ne olacak bilmiyorum. Acilde tek başıma 300 civarı hasta bakıyorum ve bu uygulama her nöbet beni çileden çıkartıyor
People
0
2) Cihan Karakaya (Eczaci)
30.09.2012 22:00:23
Bakanlik dr ve eczaciya guvenmiyor.birakin e receyi en guzeli Eski tip karnelerdi en azindan hasta karnesine be yazilmis gorebiliyordu simdi bir tc numarasi olsun yeter
People
0
3) Gazi Ulaş (Aile Hekimi)
30.09.2012 09:41:17
Hem e-reçete hemde kağıt reçete olarak verdiğimiz reçeteler eczaneye gittiğinde kağıt reçete direkt olarak çöpe gidiyor. Kağıt reçetenin üzerindeki e-reçete numarasına bakıp sisteme giren eczane kalfası kağıdı yırtıp çöpe atıyor. ASM nin karşısındaki eczane ye kadar ömrü olan kağıt reçeteyi neden istiyorlar bir anlam veremedim.
People
0
4) deniz ural (doktor)
30.09.2012 02:04:05
aslında en başa bile dönmedik, aynı yerde dönüyoruz bence. e reçete güvenli değil... ıslak imzalı reçete de yaz. yani sgk yı da mutlu et, e reçete yazmyan dr ları sgk uyarmış, çok da umurumdaydı. sgk önce medullayı açsın, eczacı kalfasının gördüğü hasta ilaçlarını ben göremediğim sürece e reçete güvenli de olsa yazmayacağım. ben doktorum, sgk çalışanı değil, bakanlık geç de olsa uyandı diye düşünmek isterdim ama malesef, bence sadece hasta memnuniyeti için uğraşıyor, hasta ne ilaç aldığını görsün kaygısı var. yani ne bakanlık, ne de sgk dr u düşünmüyor, her zamanki boş işlerle uğraşıyor. bırakın da artık doktorluk yapalım, raporlarla uğraşıp sekreterlik değil, istatistiklerle veri toplamaya yarayan bir meslek grubu olmayı red ediyorum. BEN DOKTORUM, RAHAT BIRAKIN ARTIK !!
People
0
5) dr jack (uzman )
28.09.2012 21:15:34
Eeee noldu şimdi döndük mü en başa sgk e-recete yazacaksın diyor bakanlık kagıda ıslak ımzalı recete istiyor. geldiğimiz nokta en baştan bir farkla :kagıda yazmaya devam + eczanelerin işinide bize yüklediler daha önce eczanenın sisteme girdiği receteyi şimdi biz giriyoruz poliklinik yoğunmuş kimin umurunda
People
0
6) fatma tülin eriyetkin (eczacı)
28.09.2012 20:06:24
ben eczacıyım
hastalar ellerinde 5 rakamlı bir belge ile gelip reçetelerini hazırlattıktan sonra tekrar doktora göstermeye gidip bunlarımı yazdınız dediklerinde bizim düştüğümüz durumu düşünsenize
ya yazılan sıfırmı omu yok zemi ikimi hayır olmadı doktoru ara sanki okuma bilmez gibi
bu nedenle doktorun çıktı almadığı reçetenin çıktısını alıp bakın istediğiniz yazılmamış demek
bide geri ödemesi yoktur olmadı pasif ilaç ödenmez yazısında hastaya anlatmaya çalışmak
People
0
7) İnci (dr)
28.09.2012 18:47:33
Hastalar telefondan reçete yazdırıp direk eczaneden ilaç alıyorlarmış.Doktora gelme zahmetinde bulunmuyorlar ne ala...Antibiyotik ağrı kesici canı ne isterse.Komşunun önerisi tv den duyduğu..Yanlış gereksiz ilaç diz boyu..Hastalar dr oldukça dr lar da 'hasta' oluyor..
People
0
8) bülent kandemir (dr)
28.09.2012 18:40:46
Bilgisayar bize hizmet edeceğine biz bilgisayara hizmet ediyoruz. Hastanın yüzüne bile bakmadığımız oluyor şikayetini sorarken. Reçete yaz, oraya gönder buraya göndr, uğraş dur. Şimdi de e-imza çıktı. E-imzanın parasını kim verecek? Yıllık 155 tlden başlıyor...
People
0
9) şahin öztürk (diş tabibi)
28.09.2012 15:47:05
Bu sefer deve yolda düzülmedi galiba..Merkez teşkilatı çok komik durumlara düştünüz..Bir daha istihareye yatmadan icraatte bulunmayın....!!!
People
0
10) HAKKI KADİR (DR)
28.09.2012 15:37:06
tam bir komedi eskiden saman kağıda reçete yazıyorduk şimdi birde A4 kağıda imza isteniyor aman ne tasarruf:))))))))
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori