Bakterilerde direnci önleyen antibiyotik bulundu
Bilim adamları bakterilerde direnci önleyen bir anbiyotik buldu.
Bakterilerde direnci önleyen antibiyotik bulundu
08 Ocak 2015 10:47 -

Northeastern Üniversitesi'nden Kim Lewis ve ekibinin, Alman ve İngiliz meslektaşlarıyla fareler üzerinde yaptığı araştırma, "teixobactin" adlı antibiyotiğin ağır enfeksiyonları dirence yol açmadan yok edebildiğini gösterdi.

Bir toprak örneğinde bulunan antibiyotiğin, hücre duvarlarının yıkılmasını sağlayarak bakterileri öldürdüğü belirtildi.

Henüz insanlarda denenmeyen bu antibiyotiğin ilerde birçok enfeksiyonun ve veremin tedavisini sağlayabileceği vurgulandı.

Araştırmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

Antibiyotik direnci bakterilerin antibiyotiğe rağmen üremesine ve hastalık yapmasına neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl, antibiyotiklere karşı vücut direncinin artmasının "büyük küresel tehdit" oluşturduğu uyarısında bulunmuştu.

Örgüt, antibiyotik direnci nedeniyle insanların tedavi edilebilir basit hastalıklar yüzünden öldüğünü, acilen önlem alınmamasının yıkıcı sonuçları olacağını, yeni antibiyotikler geliştirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Dünyada her yıl 700 bin kişi antibiyotiklere direnç nedeniyle ölüyor. Bu sayının artabileceği belirtiliyor.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Derya (Kaçmaz)
16.09.2020 00:09:33
Bence bu teixobactin denilen antibiyotik çok iyise neden corona tedavisinde hiç kulanilmadiki yada kulanildimi
People
1
2) özgür taşkın (doktor)
12.01.2015 10:10:30
özellik intraselüler yani hücre içine yerleşip enfeksiyon yapan mikrooragnizmalarda antibiotik drenci giderek artmakta ve öcelikle yaşam kalitesini ve kronik hastalığı olanlarda ölüme neden olmakta..bu nedenle çok önemli bi haber bence
People
0
3) Ersn (Oduncu)
10.01.2015 08:52:43
Hakan bey bilimselliğin az olmasından şikayetçisiniz ama bilime katkı sağlayacak bir pozisyon seçmemişsiniz.türk insanının bir diğer baskın özelliği de hiçbişey yapmayıp sadece şikayet etmektir.bilmem anlatabildimmi
People
1
4) KAAN ÖZÇAKA (AİLE HEKİMİ UZMANI)
10.01.2015 02:09:28
Mükemmel bir gelişme. Hemen hemen bütün anti biyotiklere dirençli hastane enfeksiyonla rında kullanacağımız neredeyse hiç bir ajanı mızın kalmadığı ortamda bizleri klinikte çok rahatlatacak..
People
0
5) eczacı (eczacı)
08.01.2015 20:19:49
Hakan Bey bu çalışmaları bu ülkede de yapmak isteyen çok ama arge mi var şu ülkede
People
0
6) dr hakan kılıç (aile hekimi)
08.01.2015 16:25:06
Şuna bakın ki, bu kadar önemli bir habere, bir tane dahi yorum yapılmamış. Tabi bizim millet, parayı bastırıp ithal etmeye alışkın. Yabancılar bilim yapsın, keşif yapsın, bizimkiler de parayı bastırıp alsın. Toplum olarak, tıpçılar olarak bilimle bilimsellikle aramız niye bu kadar kötü anlamıyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)