Beyaz kod veren doktor ilk kez konuştu
Giresun'da yatalak eşinin evde bakım hizmeti alması ve ilaçlarının temini için sağlık ocağına giden Yusuf Topal’ın (82), tartıştığı doktorun ’beyaz kod’ vermesi üzerine gelen polislerce biber gazı sıkılıp, ters kelepçe takıldığı sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturma sürüyor. 'Beyaz kod' veren, 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli kadın doktor Ö.Y., olaydan sonra ilk kez konuştu. Ö.Y. ayrıca görevini yapmasını engellediği, odasını işgal ettiği ve kendisini tehdit ettiği iddiasıyla ölen Topal’dan davacı ve şikayetçi oldu.
Beyaz kod veren doktor ilk kez konuştu
01 Ağustos 2018 12:31 -

Giresun 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli kadın doktor Ö.Y., olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi.

Olay günü saat 08:40’ta, Yusuf Topal'ın muayene odasına girdiğini ve eşi adına ilaç yazdırmak istediğini belirten Ö.Y., eşinin kimlik numarasını sisteme girdiğinde kaydının İstanbul’da olduğunu gördüğünü ve bu kişiyi daha önce görmediğini kaydetti.

Yusuf Topal’a, "İlaç yazabilmem için eşini görmem gerekir" dediğini söylediğini anlatan Ö.Y., şunları kaydetti:

'Ben daha önce de yazdırdım' deyip bağırdı

"Yusuf Topal bana cevaben 'Yazacaksın' dedi. Ben de cevaben 'Eşini görmeden yazamam amca' dedim. Bunun üzerine Yusuf Topal bana bağırarak, 'Bana daha önce Çınarlar Sağlık Ocağı’nda yazmayan doktor oldu, orada da böyle yaptım ve başka bir doktor bana 'Amca gel, sakin ol, ben yazarım senin ilacını’ dedi ve yazdı' diyerek cevap verdi.

Ben de 'Ben yazmayacağım amca, lütfen dışarı çık. Bir sürü hasta var, eşini görmeden ilacını yazmayacağım' dedim.

Sonra kapıda bekleyen Telat isimli genç bir hastanın Yusuf Topal'a hitaben 'Amca dışarı çık, biz de sıra bekliyoruz. Bize de engel oluyorsun' demesi üzerine Yusuf Topal bu şahsa elinde bastonu havaya kaldırarak, şahsı iterek ve bağırarak odadan birlikte çıktılar. Ben de şahıs dışarı çıkınca 155’i arayarak, yardım istedim."

 

"Davacı ve şikayetçiyim"

Hasta muayene etmeye devam ettiği sırada Yusuf Topal’ın bağırarak odasına tekrar girdiğini öne süren Ö.Y., şunları söyledi:

"Ben de Yusuf Topal'a 'İçeride hastalar var, lütfen dışarı çıkın' dedim. Bunun üzerine Yusuf Topal benim üzerime doğru yürüdü. Masanın üzerinden üstüme doğru eğilerek ve bir eliyle sert şekilde masaya vurup diğer eliyle bastonunu sallayarak bana 'Bu ilaçları yazacaksın, ben 82 yaşındayım' dedi.

Ben de korkarak 'Bana bu kadar yaklaşma' dedim ve ardından 'Daha fazla diretirsen polisi arayacağım' demem üzerine bana 'Ara devletin polisi de gelsin, devletin savcısı da gelsin. Sen bu ilaçları yazacaksın, beni kendine küfrettirme, kötü konuşturacaksın. Senin yaşın kadar ben eşime sigorta ödedim, ben belediye başkanının eşini tanıyorum' diye bağırdı ve bu şekilde odanın içerisinde bağırmaya uzun süre devam etti.

Bu sırada sürekli masamı yumrukladı. Ben de bu sırada tekrar 155’i arayarak, acele etmelerini, sıkıntı yaşadığımız söyledim. Bana telefondaki polis, ekibin yolda olduğunu söyledi.

"Polisler Yusuf Topal'ı odamdan çıkardı"

O sırada Yusuf Topal yere çökerek 'Ben bu odadan çıkmıyorum, çıkartamazsınız' diyerek elindeki bastonu da yere vuruyordu. Bu şekilde bir süre daha devam ettikten sonra iki resmi polis memuru muayene odama giriş yaptılar ve bana 'Hocam şikayetiniz nedir?' dediler. Ben de polislere Yusuf Topal'ı işaret ederek 'Eşine ilaç yazdırmak istiyor, burada olmadığı için yazamıyorum, bu sebeple olay çıkarıyor' demem üzerine polisler, Yusuf Topal'ı odamdan çıkardı.

  • Sonrasında bu şahsı ve polisleri bir daha görmedim ancak koridorda konuştukları sırada polisin 'Beyefendi, devletin resmi polisinin üniformasını çekiştiremezsiniz' dediğini, Yusuf Topal'ın ise bağırıp çağırdığını duydum.
  • Sonrasında yaşanan olaylardan haberim olmadı. Ben bu yaşanan olay ile ilgili görevimi yapmamı engelleyen ve üzerime yürüyen, odamı uzun süre işgal ederek hastalarımın ve benim mağdur olmamıza neden olan, bağırıp çağırarak beni korkutan, ayrıca şahsımı tehdit eden Yusuf Topal isimli şahıstan davacı ve şikayetçiyim."

Soruşturmayı başsavcı üstlendi

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Yusuf Topal'ın gözaltına alınmak istendiği sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor. Soruşturmayı ise Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Alan üstlendi. Soruşturma kapsamında sorumluların ifadelerine başvuracak Alan’ın olayla ilgili tüm delillerin titizlikle toplanmasını takip ettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Giresun’da 23 Temmuz Pazartesi günü, Gemilerçekeği Mahallesi’nde yatalak Fatma Emine Topal’ın kronik hastalığı için kullandığı ilaçları bitince eşi Yusuf Topal, ilaçları yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’ne gitti. Doktor Ö.Y.’ye başvuran Yusuf Topal, eşi adına düzenlenen Sağlık Kurulu raporunu göstererek, ilaçları reçeteye yazdırmak istedi. Doktor Ö.Y. ise hastayı görmeden ilaçları yazamayacağını belirtti.

Bunun üzerine Topal, 'evde bakım hizmeti’ kararı olduğuna dair raporu göstererek sağlık görevlilerinin eve gelmesini talep etti. Doktor Ö.Y. ile Yusuf Topal arasında, iddiaya göre tartışma çıktı. Tartışma sırasında doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine polis ekipleri, sağlık merkezine geldi.

Polisler, Topal’ı gözaltına almak istedi. Yusuf Topal, direndiği polisler tarafından yaka paça polis aracına bindirilmek istendi. Ters kelepçe takılan ve biber gazı sıkılan Topal, bu sırada fenalaşarak yere yığıldı. Polisler, yerde sürükleyerek, araca bindirdikleri Topal’ı Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü.

Kalp krizi geçirdiği belirlenen Yusuf Topal, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Olay sonrası polis memurları T.K. ve H.Ş. ile doktor Ö.Y., açığa alınarak, haklarında soruşturma başlatıldı.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) G.G (Uz.Dr)
15.08.2018 16:41:02
1: Dr.Aydın Sinal'a cevap: İlacın coumadin olduğu yazılıyor defalardır, sanırım kendiniz yazıyorsunuz ama kimseyi okumuyorsunuz.
2. Bir vatandaş rumuzuna cevap: Adamcağızın yatalak olduğu söylenen eşi İstanbul'dan Giresun'a gelmiş ama doktora gidemiyor. Sizler hastaneleri market sanmaya devam ettikçe bu işler nasıl düzelecek ben de bilemiyorum.
People
11
2) Bir Vatandaş (emekli)
14.08.2018 21:39:17
Adamcağız eşinin yatalak olduğunu söylediği halde Dr.un hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi olayı tam bir garabettir.Ülkemde yaşlılara davranış böyle olmamalıydı.Her iki tarafın da mağdur edilmediği bir sistemi ortaya koymayan sağlık bakanlığı suçludur ve esas dava edilmesi gereken kurum budur.Nokta
People
17
3) aydin sinal (hekim)
03.08.2018 11:16:03
merak bu ya:su yazilmayan ilaclar neymis? bilen bir arkadas yazarsa ögreniriz.
People
18
4) matuselam (Doktor)
03.08.2018 09:25:07
Bakanlık uhuletle ve suhuletle davranıp işin aslını astariını öğrendikten sonra gerekirse doktoru açığa alsa daha iyi olmaz mıydı? Bakanlık haksız yere açığa alma işlemi tesis ederek doktorun
maddi olarak da mağduriyetinee yol vermesi üzücü.
People
77
5) haldun (dr)
03.08.2018 09:15:38
Adliyede tutuklanıpta hapiste intahar eden,hapisten kaçan,hapiste ölen insanlar yokmu! Hangi hakim yada savcı açığa alındı.!!Öyle birşey yok.
Kurallar neyse o uygulanacak,bu işin lamı cimi yok....
People
82
6) Nilgün Yalçın (Pediatri)
03.08.2018 00:55:29
Doktor hanımcım gönlünüzü ferah tutun. Kimsenin ölümünden sorumlu değilsiniz. Allah'ın verdiği canı Allah almış. Asabi insanların kalp krizi geçirmesi çok bilindik bir durum. 3 doktor babası olan 79 yaşındaki babacığım ADEM sekeli annemi de alıp gider aile hekimine ilaç yazdırmaya. Ne bizi öne sürdüğünü gördüm ne de etrafa baston salladığını. Sağlıkla kalın.
People
47
7) Vildan (Şahin )
02.08.2018 23:50:13
Bu olay ölümle sonuçlandığı için herkesin haberi oldu. Bunun gibi olaylari günde on defa yaşıyoruz kimsenin ruhu duymuyor. Hergün kavga dövüş şikayet.... bakanlik buna acil çözüm bulmali. Evde bakimlar cok geçe randevu veriyor yada topu aile hekimi insiyatif kullansin diyerek bizlere atiyor. Artik canimiza yetti. Hergün siddet vahşet. Toplumsal cinnet mi geçiriyoruz... kimsenin kimseye tahammülü yok. Kimsenin beklemeye tahammülü yok. Herkesin her istediğini hemen yaparak hayatta kalmaya mi çalışalım ne yapalım??? Kurallari uygulamaya çalisirsak Haklı ve ölü olabiliriz.öyle değil mi???
People
62
8) kimbıl (dr)
02.08.2018 22:13:40
sırf işi görülsün yada başı ağrımasın diye hasta görülmeden yazılan ilaçlar için iyilik yaptım görevim sandılar mantığı ile hareket eden hasta ve yakınları gittikleri kurumu market zihniyeti ile kullanmak istiyor onu yaz bunu yaz olmayınca birde haklıymış gibi tepki göstermeler filan.ayrıca devlet bunu yapanları mahkemeye verirken kanuna uymaya çalıştığındada sosyal medyada tv lerde linç ediliyor ne isaya ne musaya yaranamayan meslektaşlar her daim günah keçisi olmaya devam ediyorlar.bu mesleğin yapılacak tarafı kalmadı.yaşım yetse başka işleri yapacağım ancak kalan birkaç yılda gözümü kafamı kırmadan yılımı doldurup defolacağım.hakkım da haramdır bu hale getiren herkes için.
People
52
9) Ft (Dr)
02.08.2018 22:00:16
Saglikta şiddet haberleri logaritmik olarak artıyor . Taciz .tecavüz . Cinayet Haberleri gibi. yani genel bir yyozlasma olduğu yönünde haberler çıkıyor başında .bu gidiş şunlari getirir .1 artan tetkik ve film istenmesi .maliyet
2. Artan sevk oranı .sistem kilitlenmesi
3.artan hekim istifası .geriye gidiş dr olmayan hastaneler.artan ölümler .
Bakanlık bunları göremiyor mu.çözüm tez olmali
8 yıldır kadin dogum dibe vurdu diyoruz daha görmedi .hala dibe gidiyor .
People
49
10) UZMAN (İŞCİ)
02.08.2018 17:17:26
DOKTOR DA HAKLI, POLİSLER DE HAKLI.
ÇARPIK SAĞLIK SİSTEMİNE GÜNAH KEÇİSİ LAZIM
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer