'Bu tüm hekimlerin davası'...Doktora hakarete 6 bin 580 TL ceza !
Antalya'da, göz muayenesini yapmadığını öne sürdüğü doktora, "Eşek gibi bakacaksın" diyen U.S.'ye, toplam 6 bin 580 TL para cezası verildi
'Bu tüm hekimlerin davası'...Doktora hakarete  6 bin 580 TL ceza !
09 Temmuz 2018 - DHA


Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Polikliniği'ne 2 yıl önce muayene için gelen U.S., kendisiyle ilgilenilmediği gerekçesiyle poliklinikte görevli Dr. İbrahim Etem Ay ile tartışmaya başladı. Doktor Ay'ın sırası gelince bakacağını söylediği U.S., iddiaya göre 5-6 kez, "Eşek gibi bakacaksın" dedi. Dr. Ay'ın şikayeti sonrası U.S. hakkında, 'hakaret' ve 'basit tehdit' suçlamasıyla kamu davası açıldı.

Antalya 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına sanık U.S., şikayetçi İbrahim Etem Ay ve tarafların avukatları katıldı. U.S., üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme heyeti U.S.'yi, toplam 6 bin 80 lira adli para cezasına mahkum etti.

'BEYAZ KOD' DEVREYE GİRDİ

Duruşma sonrası açıklama yapan Dr. İbrahim Etem Ay, stresli ve canı yanan insanlarla karşı karşıya olduklarını, bazen de talihsiz olaylarla karşılaştıklarını söyledi. Dr. Ay, "Bir hasta randevusu olmadığı halde polikliniğimize başvurdu ve muayene olmak istediğini söyledi. Biz de kendisine sıraya girmesini, sırası geldiğinde bakacağımızı söyledik. Fakat hastamız sırasını da beklemek istemedi. Sıranın bir türlü kendisine gelmediğini söyleyerek devamlı içeri girip, 'Bana ne zaman bakacaksınız' dediğinde, ben de 'Sıranız geldiğinde bakacağım' dedim.

Hasta bağırmaya başlayınca 'Bana bağıramazsınız' dedim ve hastaya bakması için başka bir doktor arkadaşımı çağırdım. Doktor arkadaşım da hastaya bakabileceğini söyledi.

Hasta bu kez benim kendisine bakmayacağımı öğrenince öfkelendi ve 'Eşek gibi bakacaksınız' diye bağırmaya başladı. 'Ben şimdi telefon açarsam görürsün, ben sana baktırmasını bilirim' gibi şeyler söyledi. Ben de sağlık çalışanlarını şiddetten korumak için kurulan 'Beyaz kod' uygulamasını devreye soktum. Hemen güvenlik görevlilerimiz geldi. Tutanaklar düzenlendi ve kişi hakkında dava açtık" diye konuştu.

'BU TÜM HEKİMLERİN DAVASI'

Verilen kararın, paranın miktarından ziyade sembolikliği açısından değeri olduğunu aktaran Dr. Ay, "Örnek oluşturması çok önemli.

Çünkü bütün sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önüne geçmemiz için bu olayların kamuoyuna duyurulması lazım. Tabi ki hiçbir arkadaşımızın başına böyle bir şeyin gelmesini istemeyiz. Eğer başlarına böyle bir şey gelirse de haklarını sonuna kadar aramalarını tavsiye ediyorum. Bu ülkede adalet olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Bu devletle ilgili davaydı. Biz şimdi şahsi tazminat davası da açtık. Bu benim şahsi davam değildir. Bu tüm hekimlerin, tüm sağlık çalışanlarının davasıdır. Sağlıkta şiddetin önüne geçmek için bu tür davaların takipçisi olmak durumundayız" dedi.

'HAKARET SÖZLÜ ŞİDDETTİR'

Dr. İbrahim Etem Ay'ın avukatı Yunus Emre Ay, "Hekim kamu görevlisi olduğu için davranışın kamu görevlisine hakaret suçu işlendiği yönünde değerlendirilerek sanığın yargılanmasını talep ettim.

Söz konusu olay hakaret suçunun, dolayısıyla nitelikli unsurunu oluşturmuştur. Burada asıl dikkat çekilmesi gereken, hakaret bir sözlü şiddettir.

Hekime karşı şiddet dediğimiz zaman aklımıza sadece fiziksel saldırı gelmemeli, sözlü saldırı da hekime karşı şiddet olarak değerlendirilir. Bunun adı hekime karşı sözlü şiddettir. Buradan tüm hekim ve sağlık çalışanlarına tavsiyemiz, davalarının takipçisi olsunlar. Hekime karşı şiddet suçu işlendiğinde sonuna kadar haklarını savunsunlar" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) drkimbıl (dr)
16.07.2018 23:39:38
bende 2 dava açtım birini kazandım ceza aldı diğeri devam ediyor.burda önemli olan şu?''bazı'' kendini okumuş zannedenler de dahil kesin öyle olmuştur tarzında önyargıyla yaklaşanlar bilsin ki 100 civarı hastaya bakıp her fırsatta öne geçmeye çalışan ben acilim benim sıram geldi mi -geçti mi sıra gelmiyor vs vs diye taciz eden zorla sıra almaya çalışanlarla uğraşarak aynı zamanda evliya sabrı bekleyenlerin anlayışsızlığına cevabım inşallah çocuğu bu meslekten olurda hergün sıradanlaşan bu olayları bizzat yaşar şeklinde olur.
People
7
2) Tezli cansu (Makine mühendisi)
13.07.2018 01:00:31
Dr hastaya. Bagirinca bişey yok,..bak bak bak kesin bakarım demissindir. İnandık.siddete karşıyım ama Dr larda suçsuz değil onlarada yaptırım olmalı,herşey karsilikli
People
39
3) dr.metin (şamaroğlanı)
10.07.2018 14:19:52
PARA CEZASI ÖDEMEZ ,5 YIL ERTELEME GELİR,SONRA SİLİNİR.
People
34
4) dr.hasan (uzman)
09.07.2018 23:37:10
para cezası ödemez. 5 yıl erteleme gelir.5 yıl içinde tekrar etmezse af olur ve para ödemez.yaptıkları yanına kar kalır.
People
33
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
09.07.2018 12:39:04
Hekim arkadaşlar kendilerine yapılan hakaretleri boşvermeyip takipçisi olurlarsa muhtemelen halkımızın arasında kaynayan saldırgan ruhlu vatandaşlar da çekinceli davranacaklardır. Önemli olan uğraşacak güç ve zamanı ayırmak.
People
72
6) Ahmet Taha (Uzman Hekim)
09.07.2018 11:31:50
"Senin maaşını benim ödediğim vergilerle veriyorlar, köpek gibi bakacaksın" diyip su şişesi fırtalan şahıs ile ilgili beyaz kod verildi. Hastane polisi tarafından şahıs sırtı sıvazlanıp, canını sıkma denilerek evine gönderildi. 8 ay oldu hala olay mahkeye dönüşmüş değil. Bu kararı mahkemeye emsal olarak gösterebilir miyiz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA