Canan Karatay: Hastalar, artık doktorları sorguluyor, bundan da huzursuz olan hekimler var
İç Hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, meslekten men edildiği yolundaki iddiaları yalanladı. Hukuk sürecinin devam ettiğini belirten Karatay, "Millet benim devrim yaptığımı görüyor. Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor" dedi.
Canan Karatay: Hastalar, artık doktorları sorguluyor, bundan da huzursuz olan hekimler var
09 Ağustos 2018 -

Hürriyet'te Ayşe Arman'a konuşan Karatay, "Biraz daha az konuşsam iyi olacak, diye düşünüyor musunuz?" sorusuna "Yok canım. Ben size bir şey söyleyeyim mi, ben zaten az konuşuyorum! Konuşsam, yer yerinden oynayacak! Binde birini ancak söylüyorum, bakın neler oluyor. Ama alıştık, bu ülkede meyve veren ağaç taşlanıyor" yanıtını verdi.

 

Karatay, 'meslekten men edildiği' yolundaki yayınların kafa karışıklığına yol açtığını belirterek  "Hastalar, artık doktorları sorguluyor. Soru soruyor en azından. Bundan da huzursuz ve tedirgin olan hekimler var. Halk uyandı, halk gerçeği gördü. Mesela ben ne dedim? "'umurta yenebilir' dedim. E senelerdir 'Yumurta yemeyin' demiş bunlar. Şimdi birisi çıkıyor, 'Yumurta yiyin' diyor. Noluyor? Onlar 'Şimdi ben hastama ne diyeceğim?' diyor. Hasta gidiyor sorguluyor. Mesele bu. İktidarlarını sarstım. O yüzden benden hoşlanmıyorlar" dedi.

Polemikçi biri olmadığını ifade eden Karatay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir kere polemikçi değilim, bu konuda anlaşalım. Polemikle alakası yok, ben gerçek bilim anlatıyorum. Mesela diyorum ki 'Ekmek yemeyin. Ekmek şekerdir! Şeker hastalarına da verilmemesi lazım'. Fakat senelerce verildi, hala veriliyor. Diyabet hastalarının listesinde 8-10 dilim ekmek var. Ben 'Ekmek yemeyin' deyince ve bunlar hala listeye yazmaya devam ettikçe hasta soruyor, çünkü kafası karışıyor. Ben onların işini bozuyorum. O yüzden bana hücum ediyorlar, susturmaya çalışıyorlar. Ama Mustafa Kemal ne diyor? 'İdare-i maslahatçılar esaslı devrim yapamazlar'. Oysa, millet benim devrim yaptığımı görüyor. Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor."

Anahtar Kelimeler:

canan karatay polemik

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) se (uzm dr)
11.08.2018 16:10:36
Genelde tedaviye hasta ve doktor ortak karar verir. Hasta doktoruna inanıyor ve güveniyorsa önerilen tedaviye tabi olur ve o doktorda tedaviyi uygular. Yok tatmin olmadıysa başka bir doktora danışır. Burada önemli olan hastadır. Doktorlar sadece işlerini yaparlar, kutsal değişmez kanunlar oluşturmazlar.
People
0
2) Sardar deniz (Doktor)
11.08.2018 12:42:35
Bu eczacı tıp fakültesini kazanamamanın kuyruk acısını hala sürdürüyor anlaşılan
People
20
3) halil meşe (dr)
10.08.2018 15:40:23
Sn. Hakan ( Eczacı) aşağıdaki yorumlardan hekimlerin halkın bilinçlenip sorgulamasından ( ki internetten ve medyadan gelen bilginin doğruluğu ?? bu tartışılır) rahatsız olduğunu nasıl çıkardınız ben pek anlayamadım. Halkın bilinçlenmesi ve sorgulaması elbette her kamu görevlisi gibi doktorların da arzuladığı bir durumdur. Burda ayrıştırıcı ve önyargılı bir iddia sizinki . Ben kısaca özetleyeyim tekrar durumu. Bilim insanı araştırma yapar ve sonuçlarını bilimsel olarak açıklar. Bilimsel olarak kanıtlanmamış iddialarla medya yoluyla polemik yaratmaz. Bu halkı bilinçlendirmenin aksine kafa karışıklığına ve bilgi kirliliğine neden olur. Bilimsel açıklamaları bu ülkede sağlık bakanlığı, TTB ve bilimsel kurullar yapmalıdır. Bu ciddi ve sorumluluk gerektiren yaklaşımdır. Saygılarımla
People
10
4) Hakan (Eczacı)
10.08.2018 12:19:08
Ülkemizde nedense bir hekim hayranlığı var; bu yüzden de hekimlerin sanki ayakları yere basmıyor gibi. Canan hocaya katılıyorum. Halk bilinçleniyor ve sorguluyor. Bundan neden rahatsız oluyorsunuz?
People
13
5) mehmet akdoğan (doktor)
09.08.2018 14:52:40
Değerli meslektaşım ne yazıkki ülkemizde ortaya çıkan prof epidemisinin kurbanlarından olmuş. Peki nedir bu hastalık? Unvanı profesör olan bazı kişilerin branşı (hatta tıp doktoru) olmasa da en çok tıp ve güncel konular hakkında ahkam kesip kanunlar koyması, sıradışı açıklamalar yapması ve halkı yanlış bilgilendirmesidir. Bir bakarsınız jeoloji profesörü tarih ve sosyoloji hakkında, iç hastalıkları ve ''kardiyoloji'' profesörü obstetrik ve jinekoloji hakkında, göğüs hastalıkları profesörü her konuda ahkam keser, kimya profesörü otlarla prostatı tedavi eder. Ben sayın meslektaşım Prof .Dr. Rana Anadolu Dizioğlu'ndan bu hastalığa bir isim koymasını özellikle rica ediyorum ve diğer hocaların aksine hekime şiddet olgusunu gündeme getirmesinden dolayı da teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
People
11
6) Dr (Dr)
09.08.2018 13:00:44
Hocaya saygımız sonsuz ama bilim, bilim insanları ile yapılır, halka bilim anlatılmaz. Dedikleri doğrudur-yanlıştır konunun uzmanı değilim ancak karşı olduğumuz nokta tvlerde bu şekilde çıkması. Hoş değil. Niyet farklı diye düşünmeden edemiyor insan. Hadi hoca haklı diyelim, insanlar dediğini yaptı, ya değilse?
People
43
7) halil gedik (ortopedist)
09.08.2018 11:21:57
Karatay hocam, sorun şurda . Sizin gibi düşünen hekimler de var. Ancak onlar sizin gibi kameraların karşısına geçip iddialarını uçuk yerlere vardırarak zaten vur duyunca öldüren halkımıza materyal sağlamıyorlar :) İddialarınızı pekala bilimsel kurullarda, kongrelerde ve yayınlarda paylaşabilirsiniz. Böyle magazinsel ve medyatik tartışma yapmak sandığınızın tam tersine bilinç arttırmak yerine karmaşayı arttırıyor, tabii eğer amacınız gerçekten bilinç arttırmaksa :) Öbür türlüyse amacınıza ulaşıyorsunuz o ayrı ..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA