Danıştay: Bu antibiyotikleri sadece intaniyeciler yazacak
Danıştay, bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı dışındaki hekimlerce yazılamayacağına hükmetti.
Danıştay: Bu antibiyotikleri sadece intaniyeciler yazacak
14 Kasım 2011 11:19 -

ANKARA-Danıştay 10. Dairesi, bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimlerin yanı sıra hematoloji, onkoloji veya göğüs hastalıkları uzman hekimi tarafından reçete edilebilmesine olanak tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Haluk Vahapoğlu, 1 Mart 2011'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'in, bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimlerle birlikte hematoloji, onkoloji veya göğüs hastalıkları uzman hekimi tarafından da reçete edilebilmesine olanak tanıyan hükmünün iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açtı.

Prof. Dr. Vahapoğlu'nun dava dilekçesinde, tüm uzmanlık dallarında akılcı antibiyotik kullanımının amacının direnç gelişimi ve tedavi masraflarını azaltmak olduğu vurgulandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından değişiklik yapılabilmesi için Türkiye'de sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığının olumlu görüşünün bulunması gerektiğine işaret edilen dava dilekçesinde, Sağlık Bakanlığınca verilmiş bir olumlu görüş bulunmadan Sağlık Uygulama Tebliğinde değişikliğe gidilmesi nedeniyle söz konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istendi.

Davayı görüşen Danıştay 10. Dairesi, düzenlemeyi hukuka aykırı bularak, yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Dairenin kararında, SGK'nın savunmasında, onkoloji, hematoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından takip edilen ve hayati öneme sahip ağır durumdaki hastalara, ayrıca enfeksiyon hastalıkları uzmanı onayı alınmadan herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmeden tedaviye başlanılması amacıyla tebliğde bu yönde değişiklik yapıldığının belirtildiği kaydedildi. Savunmada ayrıca, enfeksiyon hastalıkları, onkoloji, hematoloji ve göğüs hastalıkları uzmanlarının katıldığı toplantılarda da bu yönde istekte bulunulduğunun ifade edildiği bildirildi.

Sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığınca, hematoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan altı profesörden oluşan bilimsel komisyonun, tıbbi ve bilimsel gerçeklere dayanan görüşüne göre tebliğde yapılacak değişikliğin uygun görülmediği vurgulanan kararda, şöyle denildi:

''Davalı kurumun bilimsel komisyonun ve Bakanlığın görüşünün aksini ortaya koyacak nitelikte, tıbbi ve bilimsel bir veriye dayanmadan, antibiyotik kullanım ilkeleri yönünden bir değerlendirme yapılmadan, bilimsel komisyonca dile getirilen sakıncaları ortadan kaldıracak bir tedbir alınmadan, belirtilen antibiyotiklerin, enfeksiyon hastalıkları uzmanı dışındaki diğer uzman hekimlerce de reçete edilmesine olanak sağlayan dava konusu tebliğin iptali istenen kısımlarında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.''

Buna göre, ''Piperasilin-Tazobaktam, Tikarsilin Klavulanat, Sefoperazon-Sulbaktam, Sefepim, İmipenem, Meropenem, Ertapenem, Doripenem, Tigecycline, Isepamisin, Vankomisin, Teikoplanin ve sodyum fucidat enjektabl formu'' etken maddeli antibiyotikler yalnızca enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca reçete edilebilecek.

Davalı SGK'nın karara itiraz hakkı bulunuyor. İtiraz olması halinde konu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) tülin koç (uzdr)
22.11.2011 20:55:58
yorumlara bakıyorumda saygısız uslüplar var aramızda böyleleri oldukça daha çok dipleri görürüz biz hekim olarak.Yazık.
People
0
2) Dr. osman (Doktor)
16.11.2011 21:42:46
Sanirim ciddi bir bilgi eksikligi var, maalesef gazetelerin attig basliga bakara yorum yazmak kolayciligi var. Danistay hangi antibiyotigi kimin yazacagina akrar vermemis, daha onceden intaniyecilerin yazdigi bu ilaclari diger branslar tarafindan yazilabilecegi daha dogrsus geri odenebilecegi ile ilgili SGK tebligini SGK'nin usulune uygun bir calisma yapmadan cikarmadigi gerekces ile yurutmeyi durdurma karari vermistir, referans aldigi da Saglik Bakanligi'dir, cunku SB boyle bir oneride bulunmamistir.
Konu antibiyotik kullanimi, antibiyotik dirnci iken burada intaniyeci mikrobiyolog tartismasinin tekrar alevlenmesi oldukca gereksiz. Isin ilginci bu tur kisitlamalar getirmesini bir cok mikrobiyolog hocamizdan dinlemistim.
Ayrica buraya yorum yapan mikrobiyologlar nedne laboratuvarlarda kisitli antibiyogram bildiriyorlar, ANTIBIYOTIKLERIN UYGUN Kullanimi icin, bu kurallar bir butundur. Gereksiz tartirma yapmanin alemi yok, bu uygulamayi elestirecek en son kisiler mikrobiyologlar olmalidir.

Danistay,
People
0
3) gg (uz.dr.)
16.11.2011 15:09:09
Dr.Ahmet Yıldırım'a cevap.
Söylediklerinizi doğru varsayarsak acilde apandisit tanısı koyan pratisyen hekim ameliyatı da yapacak,intaniye pol.de lösemi tanısı koyan intaniyeci de lösemi tedavisini yaptığı gibi gerekirse kemik iliği naklini de yapacak.
People
0
4) doktor doktor (doktor)
16.11.2011 14:33:39
İntaniyeciler mikrobiyologların hakkını işgal ediyor. İntaniyeciler diğer hekimlerin recete hakkını işgal ediyor. Ameliyat yapma yetkisi versen onada hayır demezler. Sınırlarını haklarını hukuklarını şaşırmıs durumlar. Bu haklarla eğitimleri en az 10 yıl olmalı.
People
0
5) Ayhan Tuncer (doktor)
16.11.2011 11:18:12
Medimagazin yöneticilerine yazıklar olsun !!!

akademik düslupla tartışılması gereken bir konuda 'uyduruk intaniyeci' 'AML hastası yatırmak sıkar biraz' gibi mesleki ve toplumsal ahlaktan yoksun yorumları ısrarla yayınlamaya devam eden site yönticilerine böyle bir platforma izin verdikleri için teessüf ediyorum.

Benim terbiyem bu kadarına müsade ediyor. Yazıklar olsun. Yakında bir dövüş ringide kurarsınız hrhalde; böylece topluma seviyesizliğimizi daha güzel yansıtırız.
People
0
6) h.o (prt.hekim)
16.11.2011 10:31:54
çok üzücü doktorlar birbirlerini kötülemekten başka birşey yapmamışlr.bu danıştay yüksek sağlık şurasından mı oluşuyor acaba her saglıkla ilgili kararlar veriyor.tabi şuç dava açanda doktooorda bulunuyor.
People
0
7) yeni nesil enfeksiyoncu (uzm. dr.)
16.11.2011 09:29:55
sayın editör, hakarete varan seviyesiz yorumlara verdiğim fakat onların seviyesine inmeyen yorumumu neden yayınlamadınız!.
Lütfen sansürde standardı sağlayın.
ya benimkini de yayınlayın ya da halen yayınlamakta olduğunuz bu düzeysiz yorumları kaldırın!..
People
0
8) Drhsn (Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
16.11.2011 09:07:26
Burada yorum yapan sevgili arkadaşlar... Biz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları mikroorganizmalarla savaşı siz ne kadar uğraşırsanız uğraşınız KAZANACAĞIZ... Ve bu savaşı elimizdeki antibiyotiklerle BAŞARACAĞIZ... Direnç sorununu ÇÖZECEĞİZ... Çalıştığımız hastanelerde bu konuda bize destek veren sayamayacağım kadar çok BİLİNÇLİ dahili ve cerrahi alanda BİLİNÇLİ doktorlarımız VAR... Ama BİR AVUÇ konudan bihaber kişiler!!! daha konunun CİDDİYETİNİ kavrayamamış... ARKADAŞLAR yaklaşık 10 yıldır bu savaşı KAZANMAK için uğraşıyoruz... Bu yeni bir olay değil... Sanki yeni duymuş gibi yorum yapmak konuya ne kadar hakim olduklarını gösteriyor... Bu olumsuzluklara ÜZÜLÜYORUZ... AMA BAŞARACAGIZ... Geleceğimiz için... ÇOCUKLARIMIZ İÇİN...
People
0
9) Ayhan Tuncer (Doktor)
15.11.2011 22:57:47
Seviyesizliğe müsade edilmemeli

İsmail yıldız isimli kullanıcının kendi terbiye düzeyini gösteren yorumunun yayınlanmasını hayretle karşılıyorum.

Bu şekilde seviyesiz tartışmlara girmek yerine ortak akıl oluşturarak tüm dünyada gittikçe artan antibiyotik direnci konusunda çözüm önerileri geliştirmek gerekiyor. Elinden oyuncağı alınmış şımarık çocuklar gibi ağlamak kimseye birşey sağlamıyor

People
0
10) e.ş. (dr)
15.11.2011 22:56:44
1925'lerde penisilin bulunduğunda "bakterilerin kökünü kuruttuk" naraları atan doktorlarla aynı kafadan devam edenler var ne yazık ki. uyduruk intaniyeci diyen arkadaşımın bırakın uzmanlığının, tıp diplomasının sorgulanması gerekli. görünüşe göre eline koter alan gerisini sallıyor maşallah. bir sen akıllısın zaten, bu tıbbı bilim dallarına ayıranlarda gram beyin yok değil mi?

öte yandan birkaç cümle de enfeksiyon hastalıkları derneğine gitmesi gerek. aynı duyarlılığı laboratuarda bası yarası çıkaran mikrobiyolog meslektaşlarınız için neden göstermediniz pardon? uzman olurken henüz görülemeyen patojenler bile varken siz rüyanızda mı seçtiniz bunları?

böyle devam edin. zaten artık meclis bile bypass ediliyor. 5-10 seneye bu tartışmaların bile anlamı kalmayacak belli ki.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)