Darbedilen doktor dehşet anlarını anlattı: Ben arkadaşımı korumaya çalışırken saldırıya uğradım
Şanlıurfa'da darbedilen Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın, hastanın doktoru olan arkadaşını korumak isterken saldırıya uğradığı ortaya çıktı
Darbedilen doktor dehşet anlarını anlattı: Ben arkadaşımı korumaya çalışırken saldırıya uğradım
20 Temmuz 2018 -

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği'nde hasta yakını tarafından darbedilen Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın, hastanın doktoru olan arkadaşını korumak isterken saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

Önceki gün akşam yaşanan olayda başına taşla vurulması sonucu yaralanan ve ameliyat edilen Yalçın, yoğun bakımdan normal servise alındı.

Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki günkü olayda ölümden döndüğünü hatırlattı.

Olayın yaşandığı gece çocuk acil servisinde görevli doktor arkadaşıyla dışarıda konuşurken hasta yakının gelip arkadaşına hakaret ettiğini, kendisinin, hasta yakınını uyarması üzerine saldırıya uğradığını söyledi.

Söz konusu hastayı tanımadığını ve çocuğunu muayene etmediği belirten Yalçın, "Bazı basın yayın organlarında hasta yakınlarının ifadelerine yer verilmiş. 'Çocuğumuza bakılmadı, siz olsaydınız ne yapardınız, bu adamı dövmez miydiniz, öldürmez miydiniz' diye. 'Çocuğun ateşi düşmeyince doktorun başında parke taşı parçaladı' gibi başlıklı haberler de gerçeği yansıtmıyor. Ben arkadaşımı korumaya çalışırken saldırıya uğradım." dedi.

Yalçın, hiçbir sağlık çalışanının saldırıyı hak etmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Çünkü karşınızdaki sağlık çalışanı, doktor, tedavi etmek için orada bulunan bir insan. Çocuğunuzu kaçırmıyor, öldürmüyor ya da zarar vermiyor. Çocuğu ben de muayene etmedim. Hastanın annesi beni tanımaz. Hastanın babası doktor arkadaşımızı defalarca tehdit etmeseydi, benim onlarla herhangi bir konuşmam hiç olmayacaktı. Ben sadece arkadaşımı korumaya çalıştım, kesinlikle olayla başka bir irtibatım yok. Çocuk acilde nöbetçi de değildim, yenidoğan servisinde nöbetçiydim. Sadece arkadaşımı savunma amaçlı oradaydım."

"Arabada silah varmış"

Hasta yakınının çevredekiler tarafından engellendiğini anlatan Yalçın, "Hasta yakını yumruk attı ama kendimi korudum. Daha sonra ben içeriye giderken arkamdan gelerek parke taşıyla vurmaya çalıştı. Kendimi korumaya çalışırken ikinci defa vurdu. Üçüncü defa vurmaya fırsat vermeden çevredekiler araya girdi. Hasta yakını daha sonra arabaya gitti, bir şeyler arıyordu. Öğrendiğime göre arabada silah varmış, eğer kullansaydı çok kişi zarar görebilirdi. Reflekslerim olmasaydı belki ölebilirdim." ifadelerini kullandı.

Yalçın, olayın yaşandığını andan itibaren desteklerini ve yardımlarını esirgemeyen hastane çalışanlarına ve meslektaşlarına da teşekkür etti.

"Kafatasında 10 ve 13 santimetrelik kesik var"

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hamza Karabağ da meslektaşı Bahattin Ahmet Yalçın'ın başına aldığı ağır darbe dolayısıyla hayati riski bulunduğunu belirtti.

Yalçın'ın kafatasının ön kısmında 10, arka kısmında ise 13 santimetre uzunluğunda kesik olduğunu ifade eden Karabağ, "Hastanın çekilen tomografisini incelediğimizde yara çok derindi ve yara yeri kirliydi. Hastanın beyin kanaması geçirme riski yüksekti. Bu nedenle hemen ameliyata aldık. Ameliyat başarılı geçti, şükürler olsun. Şu anda durumu iyi, takip ediyoruz. Takiplerimiz iyi giderse yakın bir zamanda taburcu ederiz." dedi.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Akif Altay da Yalçın'ı ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, önceki gün gece hasta yakını A.K. tarafından başına vurulan taşla yaralanmıştı. Olayın ardından gözaltına alınan zanlı mahkemece tutuklanmıştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Murat (Doktor )
23.07.2018 09:49:24
Doktorlara silah taşıma ruhsatı verilmelidir.Müteahhitler(!), Muhtarlar(!), Avukatlar, Noterler,Kuyumcular, Arıcılar, İcra memurları, ziraat odası yönetim kur. üyeleri,sürü sahipleri (!) ve bunlar gibi birçok meslek grubuna, bir doktor kadar can güvenliği riski taşımadığı halde verilen silah tasıma ruhsatı doktorlara isteği halinde neden verilmiyor? Siz hangi avukatın, muhtarın, arıcının saldırıya uğradığı haberini duydunuz? Ama doktorlar sürekli saldırıya uğruyor ve hatta öldürülüyor!! Bakanlığımızdan doktorlara da silah taşıma hakkı verilmesi için yasa çıkarılmasını talep ediyoruz. Dr.Murat
People
7
2) abdullah soy (eğitimci)
21.07.2018 12:58:36
Dr olabilmek için, zeki, çalışkan, disiplinli ve azimli olmak gerekir. üstelik bu meziyetler yetişkin kişilerde bile yokken, ergenlik ve çocuk yaşlarda bu özelliklere sahip olan kişiler ancak doktor olabilir. Bu ne demek? Bu ülkenin en kapasiteli insanları bunlar demektir.En efendi, saygılı, hakkı hukuku bilende bunlardır. Çünkü emeğin, çalışmanın alın terinin ne olduğunu da bunlar bilir. Çünkü Bir eğitimci olarak idda ediyorum!... Diğer meslek dallarında eğitim alanların en az 50 katı daha fazla çalışma ve literatür bilgisi ile ancak doktor olunabilir. Bu kadar emek karşılığında elde edilen bir meslek ve karşılığında ekonomik imkanları da at'ınan deve olmayan bir meslektir. Çözüm üreten, Yetişmiş insan bulabilmek bu kadar zor iken, Biz çakala, çukala bu yetişmiş beyinleri değerleri niye yem ediyoruz.. Devlet devletliğini acilen göstermeli..bu işe çözüm bulmalı.!Doktora kalkan el mutlaka kırılmalı... herkes haddini bilmeli..Gerekirse bu kişileri ömür boyu sağlık hizmetinden mahrum edilmeli..Yoksa önüne gelen doktora saldırmaya devam eder.. Ayrıca bu devlet otoritesi de büyük oranda kötü yönde etkilenir...
People
20
3) Baki kurt (Emekli)
20.07.2018 18:45:06
Öncelikle geçmiş olsun, bugün Ümraniye eğitim araştırmada çocuk cerrahi eğitim görevlisi eski başhekim bir hocanın darp neticesinde kaşı açıldı, olay acil serviste değil poliklinikte olduğu için mi bilemedim gizleniyor. Sabah saatlerinde çocuk cerrahisi hocası
People
18
4) Murat (Doktor )
20.07.2018 14:48:00
Müteahhitlere (!) , Muhtarlara , Arıcılara, Kuyumculara, Avukatlara, İcra memurlarına , 50 kişiden fazla işçi çalıştıran işverenlere ve bunun gibi birçok meslek grubuna verilen SİLAH TAŞIMA RUHSATI , bu mesleklerden binlerce kat daha fazla can güvenliği riski taşıyan Doktorlara da verilmeli. Bir avukatın , muhtarın, kuyumcunun şiddete uğradığı ya da darp edildiği haberi duydunuz mu? Ama doktorlar sürekli şiddet görüyor ve hatta öldürülüyor. Bu konuda Bakanlığımızdan somut adım atılmasını bekliyoruz.
People
11
5) A (İ)
20.07.2018 12:32:41
Genelde öyle olur zaten. Benim arkadaşım da beni korumaya çalışırken dayak yemişti.
People
16
6) acil (pratisyen)
20.07.2018 10:35:59
YETER ARTIK....ACİLLER BİTMİŞ...acillerde devamlı hakaret ve saldırı var.en basit olay bile büyüyor.hakaret ve saygısızlık devamlı artıyor.ambulans ile hasta sevk edemiyoruz ve hastalar acillerde saatlerce bekliyor.112 kkm hastalara yer bulamadığı için mağdur olan hasta yakını ve hastalar acillerde doktora saldırıyor.uzman doktorlar konsültasyona gelmiyor.pratisyen hekim acile uzmanı çağırdığında ,uzman gelmemek için binbir bahane üretiyor.aciller berbat halde.sağlık bakanlığı ACİLLER ile ilgilenmiyor.aciller kimsenin umurunda değil.
People
20
7) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
20.07.2018 09:57:28
Arada kalanın canı çıksın durumları yaşanıyor. Dün de bir hastam kavga eden iki kişiyi ayırmak için aralarına girdiğinde darbedildiğini söyledi. Olay ilk yayınlandığında, her türlü şiddete karşı durmak yerine, sebep-sonuç ilişkileri kurmaya çalışarak hadiseyi kabullendirmeye çalışanların günah çıkarma ayinleri inşallah başlamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA