Doktor adayı mecburiye gitmeden önce cinsiyet değiştirmek için para topluyor
Tıp öğrencisi Toprak Cingöz, zorunlu göreve gitmeden önce cinsiyet değiştirme ameliyatını olabilmek için bağış hesabı açtı.
Doktor adayı mecburiye gitmeden önce cinsiyet değiştirmek için para topluyor
23 Temmuz 2018 -

Toprak Cingöz 22 yaşında trans bir kadın. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi. Bir yıl sonra doktor olarak göreve başlayacak olan Cingöz’ün tek isteği cinsiyet değiştirme operasyonu yaptırmak. Bunun için bir fon hesabı açan Cingöz, şimdilik 8 bin TL. toplamayı başardı. Ancak en az 20 bin TL’ye ihtiyacı var. Cingöz, “Ailem cinsel yönelimimden dolayı beni reddetti. Türkiye derecesi yaptığım için iyi bir burs alıyorum. Bu burslar sayesinde bugüne kadar ev kiramı, kitap vs. masraflarımı karşıladım. Yakında doktor olacağım ancak zorunlu görev yerime gitmeden önce cinsiyet değiştirme operasyonunu yaptırmak istiyorum. Gittiğim şehirde kimliğimi uzatmam gereken yerler olacak. Kimlikte erkek, görünürde kadın diyecekler. Büyük sıkıntılar yaşayacağım” dedi.

‘Görünürlük’ sorunu

Cingöz, Gaziantep’te doğup, büyüdü. Cinsel yönelimini ilkokul sıralarında fark etmesine rağmen, yaşadığı yer ve ailesinden alabileceği tepkiler yüzünden bu durumu saklamaya karar verdi. Fen lisesini kazanan Cingöz, lise sıralarında da bu durumu kimse ile paylaşamadı. “İçime kapanıp, sadece ders çalıştım. Belki de bu nedenle tıp fakültesini kazandım” diyen Cingöz, “Gaziantepte bir şeyler yapamadım. Hormon da alamadım. Üniversiteyi kazanıp İstanbul’a gelince bu konu üzerine çalışmalar yapan derneklere ulaştım. Fakültemden kimi hocalar buldum. Onlarla konuştum. Benim için süreç böyle başladı” diye konuştu. Ailesinin, durumu öğrenince evlatlıktan reddettiği Cingöz çeşitli yerlerden aldığı burslarla geçinmeye başladı.

Dereceli bir öğrencilik

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Cingöz, ailesiyle kopuşuna neden olan süreci şu sözlerle anlattı: “Muhafazakar bir ailenin iki çocuğundan biriydim. Açık bir trans kadın olmam ailem için çok büyük bir sorun oldu. Herkesin bilmesi, akrabaların duyması sonucu ailemin üzerimde yarattığı baskı da arttı. Gay veya eşcinsel olsaydım bu durumu saklayabilme ihtimalim vardı. Ama trans bir kadın olduğum için fiziksel değişimlerimi saklayamadım. Ailem evden çıkmamı istemiyordu. Okula gitmem gerekiyordu. Bunu saklayamazdım. En büyük sorun zaten görünürlüktü. Ailemin en büyük kozu bana para vermemekti. Ancak ben biraz şanslıydım. Üniversitede derece yapmıştım. Bir çok yerden burs alıyordum. Burslarım bana yeter, kiramı, ihtiyaçlarımı falan karşılar diye düşünüyordum. Burslarıma güvenerek her şeyi göze aldım.”

‘Yakıldığımız yer...’

Yıllar sonra ilk kez rahat olduğunu, ancak kendisi için en büyük sorunun devam ettiğini anlatan Cingöz, “İsmimi değiştirdim. Kimliğim de geldi. Neyseki sorunların bir çoğu halloldu ama kimliğim hala erkek kimliği” diye konuştu. Bunun kendisi için büyük bir sıkıntı olduğunu anlatan Cingöz, operasyon için gerekli olan 20 bin TL’yi  bağış yolu ile toplamaya çalışıyor. Bir fon hesabı üzerinden bağış toplayan genç doktor adayı, bağışçılara şöyle sesleniyor: “Transların yakılarak öldürüldüğü bir coğrafyada yaşıyoruz.Trans kimliği ile hukuk ve mimarlık okuyan arkadaşlarım var. Bizler önümüz açıldığında neler yapılabileceğinin en güzel örneğiyiz. Şu an yurtdışından trans bir kadın bana her ay 350 TL. burs veriyor. Ben de mesleğime başlayıp trans kadınlara destek olmak istiyorum. Ancak şu an desteğe ihtiyacım var.”

Profesör bile bunu yaparsa

Cingöz için hayat, göze aldığından daha zor geçmiş. Fakültede problemler yaşamaya başlamış. Bir endokrinoloji profesörüyle yaşadığı olay ise tüm trans kadınların yaşadıkları zorluğun özeti gibi. Cingöz, hocasıyla yaşadığı krizi şöyle anltıyor: “Fakültedeki endokrinoloji profesörlerinden biri amfide ders yaptığı sırada, konuyu birden translara getirdi. ‘Bize bazı adamlar geliyor. Rahmi yok, ben kadın olmak istiyorum diyorlar. Bunlar psikopat, biz bunları psikiyatriye yönlendiriyoruz’ dedi. Amfide ayağa kalkarak ‘siz kime psikopat diyorsunuz’ diye bağırdım. Olay büyüdü. Konu okulda yayıldı. Okul yönetimi gerekli adımları attı ve bu hoca hakkında soruşturma açıldı. Kendisine kınama cezası verildi.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Selvi (Halkla ilişkiler Hastane)
10.08.2018 00:40:49
Bende muhafazar bir aile yapısına sahibim kendimde bu düşünceye sahibim. Fakat kişinin cinsiyeti hangisine ağır basarsa onu tercih etmesi gayet doğaldır etiktir. Bunda bir yanlış yokki. En güzel örnekler bülent ersoy devran çağlar. Ne var bunda elbetteki olsun. Neden aile dışlarki. Artık bunları normal görelim. Bu cinsiyet tercihi istem dışı bir davranıştır. Ülkeyi neden terketsin ki. Asıl şimdi başarılı olup ülkesini temsil etsin. İnşallah Allah yardımcısı olsun.
People
6
2) SAL BOZ (DOKTOR)
03.08.2018 16:14:56
HASTALARIN REKLAMINI NEDEN YAPIYORSUNUZ
People
15
3) Yokyok (Yik)
28.07.2018 13:43:20
Bence fazla cingoz ,cinsiyet degistirmek istiyorsa degistirsin kime ne,kimse karismiyor, mecburiye gitmekten kacana doktor denmez, calissin kendi parasıyla ne yapacaksa yapsin.
People
26
4) Sibel (Dr)
28.07.2018 07:58:09
Kapalı kapılar ardında her türlü sapıklığın tavan yaptığı bir ülkede bu çocuk hissettiği gibi yaşamak istediğinde damgalanacak, dışlanacak çelişkiye bakarmısınız ! SGK’nın bu tip operasyonları karşılaması gerekir. Bakın İran en muhafazakar ülkelerden biri eşcinsellik yasak ve cezası ağır ama trans birisi cinsiyet değiştirmek istediğinde devlet bunu destekliyor ve kişi para ödemiyor. İran dünyada bu tip ameliyatların en sık yapıldığı ülke.
People
23
5) dr (dr)
26.07.2018 15:41:50
anlayamadığım madem öyle dr olsun kendi maaşıyla opere olsun, internetten aleni bu çağrı niye?bir dolandırıcılık hikayesi olmasın bu. gerçekten böyle biri var mı, gerçekten tıpta öğrenci mi, gerçekten parası yok mu, gerçekten trans mı gibi sorular cevapsız şu anda
People
36
6) UZMAN (HEKİM)
24.07.2018 13:21:59
BURADA CİDDİ BİR SORUN VAR VE BU SORUNUN ÇÖZÜLMEYİP KİŞİLERİNİN ÇARESİZ BIRAKILMASI İNSAN HAKKI İHLALİDİR. BU SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE KAMU KURUMLARININ ÖNÜNÜN AÇILMASI GEREKİR. AYIPTIR GÜNAHTIR İLE BİLİM İLERLEYEMEZ.
People
26
7) ZEKİ CAN (CERRAH PİZZACI)
24.07.2018 12:54:02
sn admin neden yayınlamıyorsunuz ben bu insana dr adayı toprak cingöze maddi yardım yapacağın bilenler varsa burdan yazsın ki ulaşabileym.......
People
33
8) Halit (Hekim)
24.07.2018 08:17:47
Bu hastalıkla doğan bir bebek "Tam Yaratılmış" mıdır?
"harlequin disease"
Eğer "Hastalık" olarak nitelendirecekseniz bu durumu, öyle yaratılmış olduğu için yapacak bir şey yok, sapkınlık değildir bu durum..
Belki de "sınavı" budur, başka bedende yaşamak..
People
53
9) Hurriyet (Dr)
23.07.2018 22:30:37
Kolay gelsin . Çok zor bir coğrafyadasın. Akıllısın, çalışkansın, zekisin. Sakın Türkiye’de kalma. Mezuniyet sonrası ilk işin Abd, İngiltere, Avustralya gibi bir yere gitmek olsun. Usmle veya plab sınavlarını geçmeye bak. Mecburiye falan da gitme. Burda söylemek istemiyorum nedenini biliyorsun. Saygın bir şekilde, mesleğini icra ederek ve insanca yaşayabilmek için bir trans kadının gidebileceği en iyi yer anglo saxon kültürün geçerli olduğu yerlerdir. Bazıları bunu ters algılıyor. Sizlerin içinden nasıl kadın veya erkek olarak davranmak geliyorsa trans kadınların içinden de bu şekilde davranmak geliyor. Biraz anlamaya çalışın. İstemli birşey değil bu. Dünyayı insanlara zindan etmeyin. Allah da ailene akıl fikir versin. Ben meslektaşlar biliyorum, gay çocuklarını Türkiye'de yaşatmazlar diye Amerika’ya yerleştirdiler. Bir an önce öldürülmeden , iftira atılmadan çıkmaya bak ülkeden. Yolun açık olsun.
People
27
10) Dr. (Müstafi)
23.07.2018 19:54:07
Ne nasıl olduğu belli olmayan bir konuda reklam ve destek amaçlı bu haberiniz hiç doğru ve hoş degil... neyin savunuculugunu yapıyorsunuz siz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori