Doktor babası: 'Evladım benim parmağımı kesilmekten kurtardı...İyi ki doktor olmuş'
Yaşadığı iş kazası sonucu parmağı kopma noktasına gelen Hüseyin Savran, çöplerden kağıt toplayarak okuttuğu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan evladı sayesinde sağlığına kavuştu
Doktor babası: 'Evladım benim parmağımı kesilmekten kurtardı...İyi ki doktor olmuş'
20 Haziran 2019 11:20 - AA

Eskişehir'de yaşayan 60 yaşındaki 3 çocuk babası Hüseyin Savran, ocak ayında araba tamir ederken sol elini kaportaya sıkıştırdı.

Arkadaşları tarafından Eskişehir Devlet Hastanesine götürülen Savran'ı muayene eden doktorlar, sadece deri kısmı tutan yüzük parmağını kesme kararı aldı.

Parmağının kesilme kararına çok üzülen baba Savran, İzmir'de bulunan Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak görev yapan oğlu Opr. Dr. Ahmet Savran'ı aradı.

Eskişehir'deki meslektaşlarının kesme kararı verdiği parmağı kurtarmak için babasını İzmir'e getiren Ahmet Savran, 3 saat süren başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. 

Ameliyatın ardından fizik tedavi gören baba Savran, yeniden parmağını kullanmaya başladı. 

 "Başarılı olamasaydım vicdan azabı çekecektim"

Opr. Dr. Ahmet Savran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının parmağının koptuğunu öğrenince çok üzüldüğünü, mesleği boyunca hayatının en zor ameliyatına girdiğini söyledi. 

Tıp fakültesinde okurken babasının çok fedakarlıklar yaptığını belirten Savran, "Babam okumam için yıllarca çöpten kağıt topladı. O parmaklar beni okuttu. Benim de babama yardımcı olacağım an buydu. Yaptığım başarılı ameliyat sayesinde babamın parmağını kurtarmış oldum. Eğer başarılı olamasaydım babam hayatına 9 parmağını kullanarak devam edecekti, ben de hayatım boyunca vicdan azabı çekecektim." dedi.

Ameliyat öncesi ekibiyle toplantı yaptığını, ameliyat esnasında hastanın babası olduğunun hatırlatılmamasını istediğini aktaran Savran, ameliyatı da babasının yüzünü örterek gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 "Hayatımın en büyük riskini aldım"

Ameliyat boyunca ağlamamak için kendini zor tuttuğunu dile getiren Savran, şunları kaydetti:

"Babamla ameliyat öncesi hayli duygusal bir konuşma yaptık. Babam bana 'Parmağımın kesileceğini söylediler, ben de bu duruma kendimi alıştırdım. Eğer parmağımı kurtarırsan mutlu olurum.' dedi. Babamın o sözleri beni biraz da olsa rahatlattı. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmak için ameliyata girdim. Hayatımın en büyük riskini aldım. Ameliyatın ardından yaptığım kontrollerde babamın parmağında yeniden dolaşımın olduğunu fark ettiğim gün hayatımın en mutlu günüydü. Tedavileri devam ediyor. Babam artık parmağını kullanmaya başladı. Bu da beni hem bir evlat hem de doktor olarak çok mutlu ediyor."

"Emeklerimi boşa çıkarmadı"

Baba Hasan Hüseyin Savran da orman işçiliğinden emekli olduktan sonra geçimini sağlayabilmek ve oğlunu okutabilmek için kağıt topladığını anlattı.

Oğluyla her zaman gurur duyduğunu dile getiren Savran, bir gün cerrah olarak oğlunun kendisini ameliyat edeceğini hiç düşünmediğini söyledi.

Oğlunun, verdiği emekleri hiçbir zaman boşa çıkarmadığını anlatan baba Savran, "Elimden geldiği kadar onu okutmaya çalıştım. Oğlum tıp fakültesini kazanıp, doktor olduğu gün çok mutlu olmuştum. Evladım benim parmağımı kesilmekten kurtardı. Artık parmağımı her kullandığımda aklıma oğlum geliyor. İyi ki evladım doktor olmuş." şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Elif yilmaz (Hemsire)
24.06.2019 23:03:35
Kendisini tanırım cok mutevazi ve cok iyi bir insandir dr.Ahmet Savran.Boyle bir babanın çocuğu olması ayrica gurur duyacağı bir olay .Tebrik ediyorum basarilarinin devamini dilerim.
People
2
2) Koray orak (Dış hekimi)
23.06.2019 10:24:45
Doktor bey beni de opere etti.sayesinde mesleğimi yeniden icra edebilmekteyim.Ayrica kendisi devlet hastanesinde calismaktadir.
People
2
3) Ali (Kabzımal )
21.06.2019 18:37:05
Tebrikler. Bakın kıskanç olmayınız. Doktoru asla kıskanmayın ! Kıskanç olan erkeklerin saçı dökülsün, hanımların da yüzünde sivilceler cirit atsın “inşallah. “
People
18
4) em dr (Doktor)
21.06.2019 14:31:37
""ne reklam yaptı be arkadaş
muayenehaneniz hayırlı olsun""
Arkadaş doğru söylüyor, parmağı falan kopmadı babasının, ayrıca kan değil ketçaptı akan.
İnsanın içindeki yaşam enerjisini almak yetmiyor dibini sıyırmak istiyorsunuz.
Helal olsun Doktor beye de onu yetiştiren Babasına da.
People
9
5) Belgin Tezver (Emekli )
20.06.2019 21:25:48
Böyle bir babayı sırtımda taşır bir dediğini iki yapmam kendisine bu konuda yardımcı olduğunuz gibi son nefesine kadar her konuda yardımcı olmanızı dilerim bence babanızın sizinle değil siz babanizla gurur duyun doktor bey çunkü kendisi gerçekten çok zoru başarmış o şartlarda sizin gibi bir evlat yetiştirmiş topluma faydalı ahlaklı kişilik sahibi babanız hasan beyi tebrik ederim inşallah günümüzdeki bir çok babaya ve anneye örnek olur selamlar.
People
3
6) mp (dr)
20.06.2019 15:36:43
ne reklam yaptı be arkadaş
muayenehaneniz hayırlı olsun
People
17
7) DR.OCAR (OP.DR)
20.06.2019 13:24:09
eline sağlık
People
15
8) Nilgün Yalçın (Pediatri)
20.06.2019 12:48:20
Herkesin böyle güzel babası ve böyle hayırlı evladı olsun inşallah. Ikinizin de eline sağlık :)
People
34
9) Hasan Akdemir (Nörololoji Uzmanı)
20.06.2019 12:19:27
Haberin
güzel yanı :
Olay başarı, sağlık ve mutlulukla sonlanmış.
üzücü yanı :
Eskişehir'deki ortopedist kardeşlerimizin böyle bir operasyonu yapmamaları .
People
19
10) hacı ahmet (aile hekimi)
20.06.2019 11:35:53
DR bey ilk önce çok geçmiş olsun diyorum babanıza vede ailenize ,sizi vede tıp fakültesi mezunlarını zor şartlar altında okutan tüm anne-babaların ellerinden öpüyorum ,sizinde ellerinize sağlık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer