Doktorlar gerçekte ne kadar zeki?
Tıp fakülteleri öğrencilerini oldukça yüksek bir puanla kabul ediyor, üniversiteye girildiğinde de mezun olmak için çok çalışmak gerekiyor, sonrasında TUS hazırlığı var, asistanlık var… Peki doktorluk gerçekten zeki mi olmayı gerektiriyor?
Doktorlar gerçekte ne kadar zeki?
17 Ekim 2017 -

MEDİMAGAZİN-Bir anket sitesi olan Quora’da doktor ve doktor çevresinde olanlara bir soru yöneltiliyor: Doktorlar zeki mi?

 

Emekli bir genel dahiliyeci ve eski bir yoğun bakım hekimi olan Liang-Hai Sie, bu soruyu şöyle cevaplıyor:

“Bu soruyu sahada 40 yıllık deneyimi olan emekli bir doktor olarak cevaplamama izin verin. Doktorluk hayatım boyunca gözleri pırıl pırıl parlayan birçok genç doktorla da biraraya geldim.

Bir doktor olarak tıp fakültelerinden mezun olan herkes elbette en az 120-130 IQ’ya sahiptir. Bu yüzden elbette biraz zekaya sahip olmak gerekiyor ama bir dahi olmaya gerek yok.

Asistan doktorlar için konuşacak olursak, iyi bir dereceyle mezun olanlar genellikle her şeyin mükemmel olmasına odaklanmış halde oluyorlar ve pratik düşünmeyi ve o şekilde yaşamayı unutuyorlar. Her şeyin mükemmel olmasını istemeleri güzel ama işlerini bitirmelerinin saatlerini alması, her gün akşam 10 civarında hastaneden ayrılmaları kendileri için iyi olmaz. Daha az zeki olan meslektaşları genellikle işlerini 5-7 arasında bitiriyor ve mükemmel olmak için saatlerini harcamıyorlar.

Ben açıkcası yeterince zeki ama pratik bir doktorla çalışmayı tercih ederim.”.

 

Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan 20 yıllık bir radyoloji uzmanı olan Robert Pakter, aynı konuda şu ifadelere yer veriyor:

 

“Zeka bir doktor olmak için gereklidir, çünkü öğrenecek ve hatırlanacak çok şey var. Fakat iyi bir doktor olmak için sadece bu yeterlidir diyemeyiz. Öncelikle iyi bir doktor olmak isteyen kişi merhametli olmalı ve hiçbir teknolojinin yapamayacağı şekilde bilgileri sentezleyerek insanı değerlendirebilmelidir.

Milyonlarca yıldır, türümüz yüz ifadelerindeki nüansları, konuşma kalıplarını ve vücut dilini okumayı öğreniyor. Bildiğim en iyi tanı koyucu hekimler, bunu labaratuvarda ve diğer değerlendirme sonuçlarında eriterek insancıl bir algıyla adeta bir sanat meydana getiriyor.

Ne yazık ki, bilgisayarın günün birinde fiziki muayene yerine geçerek teşhis ürettiğine inanan teknoloji yanlıları, bunu takdirle karşılamıyor.

Buna ek olarak, Teletıp, bazı durumlar dışında yüz yüze görüşmelerin yerini asla tutamaz.

Bu tür gelişmeler, on dakikalık ofis ziyaretinin ve modern sağlık hizmetleri olarak adlandırdığımız ‘tıbbi-endüstriyel kompleks’in diğer yan ürünleridir. Zekaya sahip olan doktorlar, mantık dışı bir şekilde değer kaybediyor.”.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) ABK (Dr (Preklinik))
11.12.2018 00:19:22
Doktor olmak için yani tip fakultesini kazanmak icin ortalama bir zeka+cok calisma yeterlidir.
Iyi bir doktor olabilmek için ise; ortalamanın üzerinde bir zeka+cok çalışma olmalıdır.
Hekim olmak aynı zamanda pratik olmayı da gerektirir. Kısaca Iyi bir doktor multitasker (cok gorevli) olmayı, cerrahı bir branşsa biraz da el yatkinliginin olmasıni gerektiririr.
People
12
2) Mustafa D. (Zoraki Acil Tıp Uzmanı)
22.10.2017 09:27:28
BENİM TAHMİNİM 2025-2035 ARASI EPİDEMİYOLOJİK OLARAK ÖZELLİKLE ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE (beyin malign neoplazmi lösemi, lenfoma, tiroid kanserleri...) normal düzeyin 3-4 katına çıkacak bir KANSER SALGININA TANIK OLACAKSINIZ.

GELİŞİMİ (FAKTÖRLERİ)
1-SDP adı altında tüketim psikolojisi ile sağlık hizmetini arz ettiklerinden (SINIRSIZ VE ENGELSİZ ERİŞİM İLE OY DEVŞİRME),
2-Hekimleri kesintisiz çalıştırdıklarından (24-32 SAAT KRONİK YORGUN STRES FAKTÖRÜ),
3-Hekimleri uykusuz tanılama yapmaya zorladıklarından (RİSK ALGISI VE YOZLAŞMA),
4-Hekimleri SİSTEMİK EKONOMİK MOBBİNG yaptıklarından (GELİR SEVİYESİNİ KORUMAK İÇİN TETKİK İSTEME, FATURA KABARTMA ÇABASI),
5-Birim hizmet ücretlerini aşırı düşürdüklerinden (12 yıldır yerinde sayıyor, gelir kaygısı ile hizmet sayısı arttırılıyor),
6-Çalışanların iş sağlığı ve güvenliklerini sağlamadıklarından (RİSK ALGISI VE YOZLAŞMA),
7-KRİTİK HASTA (SARI ALAN) dahil muayeneleri 3 dakikada bir yaptırdıklarından (RİSK ALGISI VE YOZLAŞMA),
8-Hasta memnuniyet (tetkik talep eden cahil hasta portföyü) odaklı çalışıldığından. (MÜŞTERİ NE İSTERSE VERİLİR),
9-Hasta öyküsü tam alınamadığından (kalabalık poliklinik ve aciller, kısa muayene süresi),
10-Hekimlerin risk algısı bozulduğundan (çekinik=defansif tıp), adli kaygılardan,
11-ÖLÜM VE DAYAK korkusundan (sağlıktan şiddet, hastaya bir şey olursa bunu da yapmadı demesinler, GÖSTERMELİK TETKİK);

DOLAYI TÜRKİYE'DE GEREKSİZ ÇEKİLEN BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİLERİN ORANI %88 ULAŞMIŞTIR. YARATILAN SALGININ ETKİSİ PARABOLİK BİR PİK İLE KENDİNE GÖSTERECEKTİR.

SON 5 SENEDE ARTAN BT ÇEKİM SAYISINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE YILLIK 12500 KİŞİ ÖLÜMCÜL DOZDA RADYASYONA MARUZ BIRAKILDI BİLE. GERİYE DÖNÜŞÜ YOK.

BEN GEREKLİ ÖNLEMLERİN ALINMASI İÇİN KAMU DENETLEME KURUMU, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU, YÖK, TUK, ANKARA İŞ TEFTİŞ KURULU VE BAŞDENETÇİSİ HULUSİ AY'A, TÜRKİYE ATOM ENERJİ KURUMU OLMAK ÜZERE TÜM DEVLET KURUMLARINA BAŞVURUDA BULUNDUM VE UYARDIM.

KANIT MI? KANITA DAYALI TIP İLE KONUŞALIM MI? SUÇLU BİZ MİYİZ? BİZİ BU ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA MAHKUM EDENLER Mİ?
People
16
3) mehmet efeoğlu (hekim)
19.10.2017 09:46:13
ülkemizde bozuk bir eğitim sistemi tutturulmuş gidiyor biz doktorların sınavlarda %1-2 lik dilimlere girdiğimize göre toplumun zeka ortalamasının üstünde olduğumuz ispatlı oluyor ama hasbel kadar okuyamamış veya kitap okumayı sevmeyen zeki insan sayısı azımsanmayacak kadar çok. ben 15 yıllık hekim olarak liseyi 3.5 yılda bitirdim sınava ilk girdiğim sene 2 yıllık yüksek okul ikinci yıl ziraat müh.liğini kazanabiliyordum 3.yıl iyi bir tıp fak. kazandım. demek ki zeki olupta dışarda araba yıkayan bir çok insan vardır:).Bir defa hekimlik hocalarımızın dediği gibi çok zekilik isteyen bir meslek değil fedakarlık isteyen özveri isteyen bir meslek. bu mesleğe yönelenlerin de %80-90 maddi sebepler olduğunu düşünürsek biz doktorların ne kadar sıkıntılı olduğumuz ortaya çıkıyor. Doktorlarımızın neden ekseriyeti asosyal.vatandaş ile neden barışık değil ? Topluma hizmet ediyor toplumla barışık değil. Sistem bizleri zekisiniz toplumun seçkinisiniz diye yetiştiriyor insanlara tepeden bakmaya yönlendiriyor bence en büyük sıkıntı burada başlıyor. ondan sonra doktorlarımızın gerçeği görene kadar yaş 50 yi buluyor bazılarında 60ı buluyor iş işden geçiyor..eğer bu toplumda yaşıyorsak çevremizdeki insanlara olaylara farkındalık gösterelim bulunduğumuz toplumun öncüleri toplumun yönlendirenleri olalım.Hocanın bile kendini ibadete vereni toplumdan soyutlayanı Allah katında makbul değil.. zeka ile son söz; bir defa zeki insan aklını kullanırmış daha zekileri başkalarının aklını da kullanırmış o yüzden bizleri yönetenler bizden daha az zeki değil... ve doktorda değil..
People
12
4) A (İ)
18.10.2017 12:51:17
eski zamanlarda doktor aynı zamanda felsefeciymiş, biyolog ve kimyagermiş, eczacı imiş. Çok yüksek bir zeka ve akla sahip oluyorlardı. Toplumun tüm kesimlerinden kıyaslanamayacak kadar yüksek zekaya sahip oluyorlardı. Cumhuriyetin ilk 50 yılında ise sınavla tıp fakültesinin 1. sınıfına (hazırlık sınıfı da diyebiliriz) 400 öğrenci kabul ediliyordu. 1 yıl boyunca çok yoğun ve zor bir eğitim verilip olağanüstü zor sözlü ve yazılı imtihana sokuluyordu öğrenciler. Ve yıl sonunda tıp fakültesine en fazla 50 kişi devam etmeye hak kazanıyordu. Zaten belli bir sınavı geçen 400 zeki kişiden en zeki, çalışkan ve azimli 50 kişi. Böylece belli bir doktor kalitesi sağlanmış oluyordu.
ben 43 yaşındayım, benim nesildeki öğrencilerin sadece üniversite sınavını kazanması yetti. 6 yıl boyunca çok zorlanmadan mezun oldu öğrenciler , eleme falan yapılmadı. hele hele mantar gibi tıp fakültesi açılıp her yer hocasız tıp fakültesi kaynayınca ortalama puan ve dolayısıyla ortalama zeka iyice düştü. Es son olarak ücretli, yani sınavsız tıp fakülteleri de çıkınca IQ'su 60 olan doktorlarla muhatap olmak zorunda kalacak bu halk. Hayırlısı. Dahi seviyesinde zekaya sahip doktorlardan , 60'lara geldik yani. Halbuki evrim teorisine göre tam tersi olması lazım değilmiydi!!
People
13
5) ali gül (gassal)
18.10.2017 10:23:04
elbette standart veya üstübir zekaya sahip olmalıdır ama bence çok zeki olanlar doktor olmamalı.hekimliğin bir sanat olduğu tezinden de yola çıkarsak;hekimlik yetenek,sezgi(tecrübeyle kazanılır)empati de gerektirir.elbette zeka olmazsa olmazıdır ama üstün bir zekanın bu sıralamada nereye sıkıştırılacağı tartışma konusu olabilir.belkide üstün zeka olmaması gereken bir şeydir iyi bir hekim için.tabi bu durumda iyi hekimin tanımını da kime göre diye tanımlamak gerekebilir bu durumda.
People
14
6) A (İ)
17.10.2017 17:34:25
Eski doktorları bilmem de ortalık mantar gibi tıp fakültesi dolu olduğu için artık ortalama zekanın düştüğü söylenebilir
People
19
7) aydin sinal (hekim)
17.10.2017 17:04:25
önce bilinmesi gereken;zeki bir insan tip tahsili yapmaz,tip tahsili okuma,ezberleme ,vucutca ve ruhca yorgunluga azim gösterme isidir.daha acigi inekleme ve kondisyon dur.hekimlerin tip dünyasina katkilari,fizikcinin,kimyacinim,biyologun katkilari,buluslari,kesifleri yaninda devede kulaktir.IQ sü 80-100 civarindaki bir talebe cok rahat tip tahsili yapar .hasbel kader zeki bir insan tip tahsili yapmisa:benim 45 seneye yaklasan meslek hayatimda hastahanede calisan zeki bir doktora rastlamadim,zeki olanlar serbest piyasada calisiyorlar,tv de,gazete dergi sayfalarinda ahkam kesiyorlar,sac ekiyor,gögüs büyültüyor,zayiflatiyor,sunu ye,bunu yeme diyor.........buna benzer cok ilmi ve zor konularla mesguller.vede ne hikmetse cok zengin oluyorlar.devir ar yili degil kar yili oldugunu zeki insanlar cok önceden bilmisler yollari tutmuslar.
hekim adayi genc meslektaslar ;hayatta zekaniza güvenerek yola cikmayin,bu meslek zekanizi körlestirir,her zaman pratik ,pragtizma kurallarina uyun,selamlar.
People
22
8) anıl erkan (uzm doktor)
17.10.2017 15:14:38
İnsanın aptalı doktor;
doktorun aptalı cerrah;
cerrahın aptalı beyin cerrahı olurmuş sözü aklıma geldi:)
People
46
9) ufuk engin (uzman doktor)
17.10.2017 15:12:32
Bence pek zeki değiliz..olsaydık bu kadar sömürülüp hakkı yenen bir grup olduğumuz halde ve şiddete maruz kalmanın giderek arttığı ortamda asgari ücrete düşmekte olan ücretlerle ve emeklilikte açlıkla yaşamaya rıza göstererek sınavdan sınava nöbetten nöbete ve zorunlu hizmet peşinde koşmazdık..Esas akıllılar ihale peşinde koşanlar, komisyoncular, müteahhitlerdir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/12-15/128. Türkiye Tiroid Hastalıkları KongresiENDOKRİNO...ANKA
14/12-16/128. Ulusal Sitopatoloji KongresiTIBBİ...İZMİ