Doktorlar nasıl öğretmen olacak? İşte ayrıntılar!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın 'Tıp fakültesi mezunları da gerekli pedagojik formasyonu almak koşuluyla pekala öğretmen olabilmeliler dedik, onun da gerekli düzenlemelerini yaptık' demişti.
Doktorlar nasıl öğretmen olacak? İşte ayrıntılar!
09 Eylül 2014 -

ANKARA-Konuyla ilgili Medimagazin'e açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri düzenlemenin Bakanlığa ait özellikle sağlık meslek liselerinde geçerli olacağını kaydetti.

Hemşire yardımcısı, anestezi teknisyeni gibi bir çok yardımcı sağlık personeli yetiştiren bu liselere öğretmen bulmakta zorluk çekildiğini ifade eden yetkililer, bu düzenlemeyle buradaki öğretmen açığını gidereceklerini belirtti.


Ders ücreti istisna olarak düzenlenip arttırılacak
İstisnai öğretmenlik gibi bir kavramın henüz kanunlarımızda yer almadığı ve 657'de yapılacak düzenlemelerle de burada daha fazla ücret verilmesinin mümkün olmadığını belirten yetkililer Medimagazin'e bu konuyu 'ders başına verilen ücretlere istisna' getirerek çözeceklerini kaydetti.

 

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
15.09.2014 14:22:54
değerli murat 124 meslektaşıma öğretmenlik mesleğine (aslında tüm mesleklere) nasıl yaklaşılması gerektiği konusundaki güzel yorumu için teşekkürler.

zaten bizim mevcut durumda ülkemizde yaşadığımız ve ülkeyi vasıfsız,donanımsız,niteliksiz ama belgeli,sertifikalı,diplomalı sözde meslek sahipleri konumuna getiren temel yaklaşım ve yönetim becerisi ! de tamı tamına,noksansız bu değil mi ?

ve şu soruyu hepimizin kendimize "içtenlikle" sormasında yarar var.

öğretmenliği ve pedagojik formasyon eğitimini şimdilik bir kenara bırakırsak:bizler mesleğinin veya uzmanlık dalının hakkını gerçek anlamda veren hekimler miyiz ?

ardından akla gelen soru:mesleğinin hakkını veren hekimler(bunların hepsi-rahmetli necmettin erbakan hocanın tabiriyle hepisi- eli öpülesi kişilerdir) neden başka bir meslek yapmayı aklından geçirecek,düşünecek kadar sıkıntılı bir durumda ?

neden eğitimini almadıkları(aldıklarını iddia edenlerin büyük çoğunluğunun hali de apayrı bir tartışma konusu) başka meslekler için ciddi ciddi arayışlar içinde ?

sanırım milli eğitim bakanı sayın nabi avcı da eğitim camiasının içinde bulunduğu vahim durumun(tam bir facia) farkında ki "pedagojik formasyon almak koşuluyla (veya suretiyle !) doktorların da pekala öğretmenlik yapabilecekleri" konusunda bir düzenleme yapmışlar.

sağolsunlar..
bakmışlar,düşünmüşler ve lutfetmişler.
ihtiyaç duyanlarımız bu cömert eli,ikramı,kriz ortamındaki fırsatı kesinlikle geri çevirmeyeceklerdir.

bu soru(n)ların cevapları konusunda bakanlığımız ve sayın yetkilileri de lütfen sayın nabi avcı gibi biraz kafa yorsunlar..

ebola bakterisi ! yüzünden konuya vakit ayıramıyorlarsa da bunu anlayabilecek kadar hekimim.

benim için en kritik,kilit ve temel soru şu:"yıpranma payı" meselesi ne oldu ?

çuvaldan,torbadan,çorbadan ne zaman çıkacak ?
People
3
2) murat 124 (kd bas cvs)
15.09.2014 10:45:59
sibel tayga (dr) efendim asagidaki listeye bir goz atarsaniz soyledikleriniz ile alakasi olmadigini gorursunuz.kaldi ki o catir catir cocuk muayene eden cogu meslektasimin cocuklara nasil yaklasilmasi gerektigi hakkinda fazla fikri olmadigini sadece sezgisel davrandigini gormekteyim.hatta ve hatta cogu ogretim uyesi arkadasin da konu ile ilgisinin belge var mi var asamasinda kaldiginin da farkindayim.

bu arada pedogojik formasyon un kelime anlami kabaca egitim bilimi duzenlemesi ne denk dusuyor.

Pedagojik formasyon eğitimindeki dersler hangileridir?
1- Gelişim Psikolojisi
2- Ölçme ve Değerlendirme
3- öğrenme öğretme Kuram ve Yaklaşımları
4- Sınıf Yönetimi
5- Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
6- Öğretmenlik Uygulaması
7- Özel Öğretim Yöntemleri
8- Rehberlik
People
0
3) sibel tayga (dr)
15.09.2014 08:59:21
doktorlara ne pedagojik formasyonu,çocuk hastalıklarında 6 ay staj yapıyoruz,6 yıl boyunca.çocuk hastaları muayene ve tedavi edebilen bir kişi pedagojik formasyona ne gerek var.
People
0
4) tuncay (ecz)
11.09.2014 18:04:13
Erkan bey 6197 nin tamamına baktim boyle bir şey gecmiyor. Sanırım sizin dediginiz durum ; kamuda çalışan eczacıların ( daha çok sağlık müdürlük lerinde calisan) sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmesi gibi bir şey olsa gerek onun haricinde başka bir şekilde olacağını sanmıyorum.
People
3
5) Tuncay Yazıcı (Dr.)
11.09.2014 00:36:59
Maddi kayıp olmazsa birçok hekimin bu işe sıcak bakacağını düşünüyorum.Çünkü o kadar mutsuz bi hekim tayfası oluştu ki;cerrahlar bile ameliyat yapmak istemiyorlar ,acilciler milletle uğraşmaktan bıkmış durumda.
Kısacası tadımız tuzumuz yok,zira öğretmeyi seven herkese cazip bir durum.
İlgileeneceğin insanlar hiç değilse sana saygı duyar...Hakaret etmez,kavga gürültüyle,darpla,tehtidle uğraşmazsın...
People
1
6) psikopati (aile hekimi)
10.09.2014 16:47:10
Maaş iyi ise ek derste ful ise ben hemen formasyon alıp göreve başlayabilirim:)
Ne gerek var hastan hamile mi kaldı,ölü doğum mu yaptı,gebeliğini bana bildirmeyip bu süre boyunca bana ilaç yazdırmaya gelip bildirmesi gerektiği halde kasıtlı bildirmemesine,aşıya gelmem,aşının koruyucu olduğunu düşünmüyorum,bu aşı şunu bunu yapıyormuş diyene ,köyde evine kadar aşı götürüp çocuk da yeni uyuduydu deyip aşıyı haftaya yapalım diyenimi .... v.s çekeceğime eğitmenlik yapmayı çok ama çokkkkk fazlasıyla isterim
People
1
7) ırgat (nrş uzmanı)
10.09.2014 15:47:14
Beyin cerrahıyım...ilgimi çekmedi değil...!

şartlar düzelene kadar?! neden olmasın....!

nasıl olsa biri benim işimi yapar....:)
People
0
8) Erkan (ecz)
10.09.2014 10:58:47
formasyon değil 6197 sayılı kanunun sanırım 25.maddesinde yer alıyordu.Eczacı kimya ve farmakoloji derslerine giriyor bir çok arkadaşım var böyle yapan.Yanlış bişey göremedim ben ana iki dersimiz zaten farma ile kimya.Değil mi?
People
0
9) tuncay (ecz.)
10.09.2014 09:35:02
Hic bir yerde, eczaciya formasyon verildiğini ve eczacının sağlık meslek liselerinde derse girdiğini duymadım . Bi yanlışıniz var heralde erkan bey. Eğer böyle bir durum varsa bilgilendirmenizi veya kaynak göstemenizi rica edeceğim.
People
0
10) erkan (ecz)
10.09.2014 09:23:19
hali hazırda farmakoloji derslerine;eczacı,doktor kimya derslerine;eczacı,anatomiye;doktor vs girebiliyordu sağlık meslek liselerinde.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA