Doktorlar Survivor'a katılırsa
Dr. Figen Demir Kardeş'in kaleminden...
Doktorlar Survivor'a katılırsa
23 Şubat 2017 -

Hergün servetine servet katan Acun, bigün ''Reyting için Survivor'ıma medyatik herkesi gönderdim. Şu hayatı boyunca sadece okumuş, ana kuzusu doktorları gönderiyim de herkese eğlence olsun'' demiiiiş ve her branş ve kariyerden doktoru survivor adasına yollamış. 

İki hafta sonra adada durum nasıl diye bi gitmiş ki gözlerine inanamamış, Adada her şey yolunda, herkes son derece mutlu mesut, düzen kurulmuş, asayiş berkemâl. 

Bir doktoru çevirmiş...

Siz bu denli kötü şartlara rağmen niye bu kadar mutlusunuz? 

Bizim hayatımız boyunca on gün tatil yapmışlığımız yok, 3 ay ada, 3 ay tatil, hasta yok, hasta yakını yok, nöbet yok, daha ne olsun?? Gece yatıyoruz, çalan telefon yok, acil ameliyat yok, yıllardır kanepe sedye, bulduğumuz her yere kıvrılmaktan zati her ortamda uyumaya alışığız biz; bak şurda taşın üstünde yengece sarılıp uyuyan cerrahı görüyo musun? Ne kadar da huzurlu...

Acun son derece mükemmel yapılmış barınağı gösterir. Bunu kim yaptı? 

Haaa onu ortopedistler ve beyin cerrahları yaptı; adamın omurgası, kemikleri her şeyini vidalayıp 'insanı inşa edenler' bi barınağı mı yapamayacaklar?? 

Acun şaşkınlıkla bi kaplanı avlayıp sürükleyerek getiren, birkaç doktoru gösterir. Peki bunlar?

Onlar mecburi hizmetçi doktorlardan, doğuya asker bile gönderilmeyen, sokağa çıkma yasağı konan yerlere doktor gönderildi siz bilmezsiniz tabi, onlar savaşın ortasında günlerce hastanede mahsur kalan doktorlarımızdan, her türlü hayat şartında yaşarlar ve yaşatırlar.. 

O sırada birkaç kişi dilenmeye gelince Acun şaşırır

Bunlar 'Survivor Suriyeli kontenjanı' ndan, devlet buraya da göndermiş. Aranız iyi aslında biliyosunuzdur sandım.. 

Köşede durup devamlı etrafı gözleyip notlar alan iki kişiyi sorar Acun, ya bunlar?

Onlar avukat. Yıllardır hastanede kapıda 'doktora dava açmak ister misiniz?' diye dolaşıp, hayatını böyle kazananlardan; onlar da bizsiz yapamamış, atlamış gelmişler.. 

Bu arada 10-15 kişilik bi grup devamlı adada dolanıyomuş. Acun onlara bakmış;

Onlar hergün vizit için bütün servisi defalarca dolaşan dahili branş doktorları, alışkanlık işte... Şurada avlanan şeyleri inceleyen doktorlar Patolog, yenilmek üzere onay verdiklerini kesenler ise Cerrah.. Şurda oturup gece gündüz yazıp çizenler tezlerini yazmaya bundan iyi vakit mi olur diye düşünüp uğraşan asistanlar. Şu ortada sorgusuz, sualsiz her işe koşturanlar da intern doktorlar, 'oğlum bi hindistancevizi kap gel misafire'; bak nası koştu!.. 

Acun denize bakarak, peki şu balık tutup, bırakıp geri denize dönenler? 

Onlar anestezist, 'gizli kahramanlar', önemli işler yaparlar ama kimse onların farkında olmaz.. Aslında bi yönden sizin mesleğinizi yapıyolar, siz programlarınızla insanları ilaçsız uyutuyosunuz,onlar ilaçlı.. 

E aç kalmıyo musunuz, herşey çok kötü burda?? Ot, bok, böcek nasıl yiyorsunuz?

Yoo, yıllardır tatsız tuzsuz soğumuş hastane yemeklerinden sonra buradakiler son derece lezzetli.. 

Yani Acun kardeşim biz burda düzenimizi kurduk; hasta, hasta yakını, poliklinik, nöbet, ders çalışma, stres yok; burayı da mecburi hizmetimiz gibi iki yıl yapsanız, iki yıl insanlardan uzak burda rahat etsek?


Arkadaşlaar ziyaretçi bayıldı, anesteziiiii, mavi kooood!!! 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) aydin sinal (hekim)
01.03.2017 15:19:06
Survivor un ne oldugunu bilmesemde yazi ince bir mizah iceriyor,eskilerin deyimiyle"latife latif gerek" seklinde,simdiki nesil zaten anlamakta zorlanir cünki mizah olarak Cem Yilmazin ortaokul tenefüslerindeki espiriler !!?? leri,Recep Ivedik beyin 5 adet filmi( 6.yolda) nin ince mizah saheserlerini anlarlar.
benin belirtmek istedigim Anestesistlerin "gizli kahramanlar" olmadigi,eger bu meslekte gizli kahramanlar varsa onlar kendilerini gizledikleri sebeptir(daha dogrusu tembeldir)
Almanyada hastahanelerde en taninan doktorlar anestesistlerdir,misal son emekli oldugum hastahanemdeki anestesi bölümü:anestesi ambulansi,laboratuari, oto transfüzyon kan bankasi,preoparatif visiteleri,agri ambulansi ve klinigi,postoparatif bakim ünitesi,yogun bakim ünitesi,, hastahane ici ve disarda ilk yardim hekimligi,hastahane ici ve evlerde paliatif medizin....bütün bu ugraslardan sonra "gizli kahraman " olarak kalmak anca soguk savas devrindeki casuslara mahsus bir yetenektir.selamlar.
People
5
2) Pepe (Dr)
01.03.2017 14:21:27
Dün akşam haberlede yine Suriyeli dehşeti vardı. Yine bir genci bıçaklamışlar. Ülkeyi rezil ettiler. Bu Cumhuriyet Türk Kürt herkesi adam etti, ülke Amerika'da Avrupa ülkesi olarak tanınıyordu, insanımız adap usul öğrenmişti. Mesela Londra'da ,Berlin'de otobüste dakikalarca etrafına bigane şekilde bağırarak , traktör gibi ses tonuyla telefonda konuşan göçmen adam ile Türkiye'de yaşayan vatandaşımız arasında büyük farklar görülmeye başlanmıştı. Tam uygarlaşmaya birkaç adım kaldı oh deyip rahatlayacakken bu Kendi ülkesini savunmaktan aciz, cinsel ilişki kurabilmek için kamplarda bebek maması yiyip bitiren Suriyeliler geldi. Adam hem oğlunu Türkiye'nin en mutena üniversitelerinde en yüksek puanlı bölümleribde tıp, mühendislik okumaya gönderiyor hem de " Atatürk yanlış yapmış kız erkek birarada okumaz" diyor. Açın Eksisozluk'te Suriyeliler için yazılanları bir okuyun Allah aşkına. Bunlar bizden değil. Bizimle aynı dinden falan d değil. Ayrı birşey bunlar. "Burda adam bıçaklamak kolay git Rakka'da Işid'i bıçakla" diyen de yok...
People
2
3) hicran eresken (hemsire)
01.03.2017 14:20:10
bayildim benim kuzum yazmiş figenim aplasının gülü. yeni yazilarini bekliyorum
People
7
4) Fatih (Uzman Doktor)
27.02.2017 18:16:37
Koca yazıda Suriyelileri geçirecek kadar ırkçılık, düşmanlık ruhunuza işlemişse geçmiş olsun size. Suriye iç savaşından önce Hiçbir insanımız dilenmezdi, suç oranı sıfırdı zaten. Diğer yazılanların haklılığı ne yazık ki bu küçük olduğunu düşündüğünüz ayrıntı yüzünden anlamsızlaşmış. İnsanlık yoksa herşey boş. "Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.

Tolstoy"
People
6
5) Kelaynak (Dr)
27.02.2017 11:00:58
Suriyeli dilenci ile yanyana gelse ne olur? Ortada bir gerçek var. O da sadece dilenci olsalar öp başına koy gerçeği! Adamlar mafya, kadın satıcısı, katil. Yok böyle birley mi diyelim yani? Hergün gazetede altın ve para karşılığı çobana imam nikahı ile gelin edilen ve sabaha kaçan kadın, Suriyeli çeye tarafından öldürülen 20'lik genç vs haberi okumaktan ben bıktım , siz nerede yaşıyorsunuz? İnşallah 20 yıl sonra kızlarınız bu çok sevdalı okduğunuz Suriyelilerle evlenir. Bakalım o zaman ne diyeceksiniz? Sadece bekleyelim...
People
1
6) Avni babacan (Doktor)
26.02.2017 19:31:22
Figencim yüreğine kalemine sağlık.Algologlara yer yokmu bizde katılmak istiyoruz survivora, orada da canları acıyanlar vardır,sevgiler
People
3
7) Ersin (De)
25.02.2017 12:55:22
Koca yazıda suriyeli dilenciye takılmak
Yapmış olduğu gaitayla kavga eden adamın durumuyla aynı
Elbetteki Suriyeli kardeşlerimizin böle anılmasını uygun bulmadık ama yazıda sadecede buraya takılmadık
Güzel yazı
People
7
8) semih (op.dr.)
24.02.2017 11:34:24
tebrikler. gayet güzeldi.özellikle avukatlar bölümü..
People
11
9) Fatih (Uzman Doktor)
23.02.2017 23:21:39
"Suriyeli" ve "dilenci" kelimelerini biraraya getiren zihniyeti kınıyorum. Kendinize dalga geçebilecek yeni mecralar arayın. İnsanların yoksunlukları ile dalga geçmeyin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar