Doktorlara karne geliyor! Bonservisini öde doktoru kap!
Özel hastaneler, devletten başarılı doktorları artık bonservislerini ödeyerek transfer edebilecek. Alanında çok önde doktorlardan biriyse ödenen transfer ücretinin bedeli de yüksek olacak. Böylece doktorlar bir gecede kurum değiştiremeyecek.
Doktorlara karne geliyor! Bonservisini öde doktoru kap!
21 Ocak 2017 11:02 - HÜRRİYET Meltem ÖZGENÇ

SAĞLIK Bakanlığı, başarılı doktorları devlette tutabilmek için yeni çalışma başlattı. Özel hastaneler, kadrolarına katmak istedikleri kamu doktorlarını artık bonservislerini ödeyerek transfer edebilecekler. Bakanlık, doktorların başarı durumlarını göstermek için karne dönemini de başlatıyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, uzman doktorlar için Avrupa’daki gibi 5 yılda bir ilgi alanlarına yönelik sınav yapacaklarını belirterek, hastanecilik hizmetinde kaliteye çok önem verdiklerini söyledi. Bakanlığın yapacağı çalışmaları Hürriyet’e anlatan Gümüş, bundan böyle yapılacak çalışmalar ile başarılı doktorların ayırt edilebileceğini kaydetti.

KARNE DÖNEMİ

Gümüş, hastanecilik hizmetinde daha kaliteli iş yapmak için çalışma başlattıklarına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bundan böyle uzmanlığını alan doktor, ‘artık uzmanım’ deyip köşesine çekilemeyecek. Kendisini geliştirmek zorunda kalacak. Bizde 40 bin pratisyen doktor, 80 bin uzman doktor var. Yıllık kaç hastaya baktıkları, kaliteli bakıp bakmadıkları, sonuçların ne olduğu, kaç hastanın vefat ettiği, kaçında komplikasyon oluştuğunu mutlaka kontrol edeceğiz. Karnesi iyi olmayan hekimler eğitime alınarak teşvik edilecek. Doktorların yaptıkları ameliyatları da inceleyeceğiz. Örneğin ameliyatların yüzde 80’i sorunluysa, gerekirse ‘sen şu ameliyatları yapmayacaksın’ dememiz gerekir.”

GELİŞENE TEŞVİK
Bazı doktorların ise kendini ciddi şekilde geliştirdiğini vurgulayan Gümüş, “Uzman doktorlar 5 yılda bir sınava girecek. 5 yıldızlı şehir hastaneleri açıyoruz. Oralarda mutlaka yıldız doktorlar olmalı. Bu doktorlarımızı her ile dağıtacağız. Kendini geliştiren hekimin aldığı ücreti döner sermaye ile mutlaka artıracağız” dedi.

Başarılı olan hekimlerin ise özel sektöre gitmesini istemediklerini söyleyen Gümüş, şöyle devam etti: “Çünkü başarılı bir hekimi kamuda kaybetmek demek, vatandaşın da mecburen o hekim için özel hastaneye gidip para vermesi anlamına gelir. Bir hekim transfer edilmek isteniyorsa bundan sonra Sağlık Bakanlığı’nın mutlaka onayı olacak. Bu hekimlerimiz için hastaneler transfer ücreti ödeyecekler. Alanında çok önde doktorlardan biriyse bu doktor için ödenen transfer ücretinin de bedeli yüksek olacak. Doktorlar bir gecede kurum değiştiremeyecek.” Gümüş, tüm bu konuları Tıpta Uzmanlık Kurulu’nda tartıştıklarını kaydederek ilgili branş dernekleriyle de çalışacaklarını ve tüm sağlık tesislerini akredite edeceklerini belirtti. Gümüş, bütün hastanelerin ruhsatlarının da 2017 yılında yenileyeceğini duyurdu. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Mehmet Çelenk (Dr.)
31.01.2017 15:28:13
"Doktor transfer piyasası" tam olarak ne zaman açılacakmış, bilen var mı?
People
6
2) Burhan (dr)
30.01.2017 16:19:29
Yorum yok................................. http://www.memurlar.net/haber/641346/
People
36
3) Ibrahim (Dr )
29.01.2017 15:23:28
Hakim ve Savcı maaşları 13500 TL ye çıkarılıyor sayın Bakan, siz Hekiminize ne kadar maaşı layık görüyorsunuz? Makas iyice acildi, Emekli hekimler ve Ek Ödemesi olmayan kurumlardaki Hekimler için bir maaş artışı düşünmüyor musunuz hala?
People
0
4) emeklidoktor (doktor)
28.01.2017 10:05:00
Arkadaşlar belki yanılıyor ve abartıyorumdur.Ama ameliyatlarının yüzde sekseni başarısız olan cerrahın o ameliyatı yapamaması kuralından bahsetmeleri bir kadın doğumcu olarak direk aklıma sezeryanı getirdi.Başka hiç bir ameliyatta yüzde seksen başarısızlık olamaz.Yüzde seksen başarısızlığı olan cerrah o ameliyatı yapacak hastayı bulamaz.Ama sağlık bakanlığı doğumların yüzde 25 i sezeryan olabilir ,üstündeki oranlar cerrah başarısızlığıdır der ve böylece sezeryanın adını anmadan normal doğumu forse etmiş oluverir.Paranoyak mı oldum ne dersiniz:)))))))))
People
7
5) Betty Blue (Dr)
24.01.2017 02:40:34
Buna he deyip gözlerini yumacak doktora yazıklar olsun. Toplayın tüm paranızı Birleşin bakkal market dönerci açın. Bu adamlara köle değil çalışan olmak bile zillet.
People
9
6) Dr.Adana (Uz.Dr)
24.01.2017 00:42:11
Sayın müsteşar son 2 senedir performans sisteminin değiştirilip Sut fiyatlarının artacağını söylüyor ama hala tık nefes yok.
People
4
7) hadi (dr)
23.01.2017 21:44:00
benim bonservisim bayern münih te. ama tekliflere açığım, barcelonayı düşünüyorum
People
9
8) ibrahim (hekim)
23.01.2017 20:15:47
Dünyada benzeri bir uygulama var mı? Allah için nasıl yapacakalr aklım almıyor
1) Mecburi hizmette iken zaten kimse alamaz özel isterse milyon dolar versin
2) Mecburi hizmet bittikten sonra zorla çalıştıramaz devlet isterse milyon dolar versin
3) Geriye kalan muhabbette boştur kim ne derse desin!
People
3
9) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
23.01.2017 17:31:25
Her söylenilen şeyin kesin olarak yapılacağı gibi bir algı oluşmuş durumda. Örneğin hani özel hastanelerde kanser ameliyatları ücretsiz olacaktı? Ne oldu o konu? Fazla kasmayın arkadaşlar. Recep Akdağ döneminde bu konular bitmez...
People
27
10) Hüsnü çokmübarek (Uzman)
23.01.2017 14:01:11
Bakanlık yöneticileriyle sözleşme masasına oturalım o zaman şehir hastanelerine geçerken:
Üniversitem ve ailem için yetiştirme ücreti
Vaka başı prim
Hastanemin ek ödeme şampiyonluğu halinde ekstra % 20 prim
Hastanemin verimlilikte ilk 10 a girmesi halinde ekstra %20 daha ve 1. Lığe doğru her kademede ekstra % 5 prim
Sòzleşme imzalarken 500.000 euro imza parası (oyunu hem defansif hem ofansif yönde oynayabilme kabiliyetim var ve tackling de çok iyiyim)
Şaka bir yana böyle bir planlama haber olarak çıktıysa sağlıkta değişim yakındır ama idari değişim ;)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)