Doktorlara şiddetin ne kadar cezası var: Anayasa Mahkemesi Üyesinden 7 örnek vaka!
Anayasa Mahkemesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan, doktorlara karşı en fazla işlenen suçları ve yaptırımları örnek olaylarla anlatıyor.
Doktorlara şiddetin ne kadar cezası var: Anayasa Mahkemesi Üyesinden 7 örnek vaka!
07 Aralık 2017 -

Avukatların, hekimlerin ve gazetecilerin buluştuğu VII. Sağlık Hukuku Kurultayında konuşmacı olan Anayasa Mahkemesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan, doktor ve hasta çatışmasında en sık karşılaşılan suç tiplerini vakalarla örneklendirerek anlattı.

 

 

 

 

“Sorunların büyük kısmı hastaların menfaatçi davranışlarından kaynaklanıyor”

Doktorlarla hastalar arasındaki sorunların büyük kısmının hastaların sırada öne geçme, başkası adına ilaç yazdırma gibi çeşitli usülsüz taleplerden ve menfaatçi davranışlardan kaynaklandığını ifade eden Gökcan, ikinci kaynağın ise doktor ve hastaneye yönelik şikayetlerden oluştuğunu kaydetti. Sık görülen son çatışma kaynağının ise üslup sorunu olduğunun altını çizen Gökcan, taleplerin karşı tarafa saygısız bir üslupla iletildiğini aktardı ve şöyle devam etti:

“Rastgele incelediğim 10 vakadan 5 tanesi de acil servisle ilgili oluyor. Özellikle acil servise giden hasta yakını kayıt prosedürü dahi olmadan hastasında derhal müdahale edilmesi beklentisi içerisinde. Bir hastaya birden fazla hasta yakınının eşlik ettiği durumlarda, bir doktorun öncelikle acil vakaları muayene etmek zorunda olduğunun bilinmesi gerekiyor. Hastanın durumu gerçekten ciddiyse kayıt ile muayene eş zamanlı olarak yürütebilir. Hukuk her şeyin çaresi değildir, cezaların artması da bu sorunları çözmeyecektir. Çatışmanın çözümüyle ilgili öncelikle hastane yönetimlerinin sorun çıkaran alanlarla ilgili tespitlerini yapıp önlemler alması gerekir. Sağlık personeline, hastane yöneticilerine ve doktorlara çatışma çözümüne yönelik hizmet içi eğitimlerin verilmesi de faydalı olabilir.”

 

“Doktorlara karşı en fazla işlenen suçlar hakaret, tehdit ve kasten yaralama”

Doktorlara karşı en fazla işlenen suçların hakaret, tehdit ve kasten yaralama olduğunu söyleyen Gökcan, bu üç suç tipinden en fazla öne çıkanın da yüzde 60’ları aşan bir oranla hakaret olduğunu ifade etti. Sağlık çalışanlarına karşı şiddette, kasten yaralama suçlarına da rastlandığını dile getiren Gökcan, iki taraf arasındaki iletişim probleminin bu çatışmaların ortaya çıkmasında en büyük neden olduğunu belirtti. Gökcan, doktorlara karşı sözlü ve fiziksel şiddete örnek teşkil edecek 7 olay gösterdi, Gökcan’ın ağzından veriyoruz:

 

1.Olay: Acil servis ekibine hakaret, tehdit ve yaralama suçu

Doktor verdiği ifadede olayı şöyle anlatıyor: “Acil serviste iki trafik kazası olayına bakıyordum. Bir kadın geldi ve elindeki kağıdıyla göğsüme vurarak hastama bak dedi. Ben de diğer arkadaşlara yönlendirdim, elimde trafik kazası var, ona bakıyorum beni taciz etme dedim. Bunun üzerine sanık gelip eşimle nasıl konuşuyorsun dedi. Bu sırada polis olaya dahil oldu. Sanık sandalyeyle bana vurmaya kalktı. Şerefsizler..gibi sözlerle hakaret etti. Ayrıca ‘Doktor öldürenler boşuna öldürmüyorlar, adamlar haklı’ diyerek tehdit etti.”

Burada bir iletişim problemi olduğunu açıkça görüyoruz. Doktor iki trafik kazasını dikkate alarak bir aciliyet önceliklendirmesi yapmakla yükümlü. Karşı taraf da buna anlayış göstermeyince bir iletişim krizi yaşanıyor. Olay ceza makkemesinden Yargıtaya da sirayet ediyor ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararında kasten yaralama, hakaret ve tehdit suçları oluştuğunu doğruluyor. Ama bir de eleştiride bulunuyor. Sanığın aynı zamanda olaya müdahil olan polise karşı nitelikli yaralama suçunu işlediğini, bu suçun da görevi yaptırmamak için direnme suçunu oluşturduğunu söylüyor. Bu konuda da dava açılabileceğini söylüyor.

 

2. Olay: Nöroloji polikliniğinde hakaret, tehdit ve kasten yaralama suçu

Doktor ifadesinde olayı şöyle anlatır: “Muayene yaptığım sırada içeri birisi girdi ve hastasının acil olduğunu, sıra numarası almak istediğini ifade etti. Sırada bekleyen 105 tane hastamın olduğunu, hastasını acil servise götürebileceğini söyledim. Ne olur baksan diyerek ısrar etmeye ve sinirlenmeye başladı. Bakamayacağı söyledim, bunun üzerine küfretti. Şikayetçi olacağını söyledim, tehdite başladı ve saldırmaya kalkıştı. Hastane personeli araya girdi…

Sonuçta 7 buçuk aylık hamile olan doktor hanımın karnına bir tekme vurmak suretiyle, kasten yaralama suçunu işleyen sanığa 1 yıl 3 ay hapis ve 1240 TL adli para cezası verilmiştir.

 

3.Olay: Ortopedi uzmanı odasında başlayan tartışma ve hastane koridorunda son bulan hakaret eylemi

 Bu olayda sanık babasını muayene ettirmek için randevu alır, fakat randevusuna yarım saat önce gidip muayene olmak istediğini dile getirir. Doktor da o sırada servise çıkmak üzere olduğunu bu nedenle şu an yapamayacağını söyler. Bunun üzerine sanık doktora hakaret eder. Kararda sanığa hakaret suçundan 6 bin 80 Tllik adli para cezası kesilmiştir.

 

4.Olay: Acil serviste muayene sonrası, hakaret ve tehdit suçu

Bir baba, çocuğunu 40 dereceli ateşli halde acil servise getirir. Doktor çocuğa ateş düşürücü ilaç verip evine göndermek ister. Baba da itiraz eder ve hastanede ateşin düşürülmesi için yapılacak bir şey olup olmadığını sorar. Doktorun yapacak başka bir şey yok demesi üzerine eve giderler. Çocuğun ateşinin düşmemesi üzerine baba çocuğu hastane hastane gezerek kabul edenlerden birine yatırır. Yargıtay kararının içeriğinden de anladığımıza göre, ateşinin yüksek olması sebebiyle çocuk hayati risk de geçirmiştir. Buna sinirlenen baba ertesi sabah doktoru arayarak hakaret ve tehdit eylemlerinde bulunur. Doktorun ateşin düşmesine müdahalede bulunmayarak sadece ilaç yazması nedeniyle hastane hastane gezmek zorunda kalan baba Yargıtay kararıyla haksız tahrik indiriminden yararlanmış ve hakaret ve tehdit suçundan 11 ay hapis cezası almıştır.

 

5.Olay: Psikiyatri servisinde hakaret eylemi

Psikiyatri kliniğinde yatan bir hasta dolabındaki sigaraları yan odada yatan başka bir hastanın çaldığını söyler. Bunun üzerine sağlık memuru yanına güvenlik görevlisini de alarak diğer hastanın odasına arama yapmak için gider. Hasta onları odasına almak istemez ve onlara karşı hakarette bulunur.

Bu olayda da Yargıtay 18. Ceza Dairesinin değerlendirmesi şu şekilde olmuştur: Sağlık memuru ve güvenlik görevlisinin arama yetkisinin bulunmadığını, bu yüzden haksız olarak arama yapıldığını ve hakaret suçunu işleyen sanığın haksız tahrik indiriminden faydalanarak sadece 7 bin 300 tl idari para cezasıyla yükümlü tutulmasının uygun olduğu söylenmiştir.

 

6. Olay: Acil serviste hakaret suçu

Sanık acil serviste muayene olur, tetkikleri yapılır, ancak doktor tarafından şikayetlerin ilaç gerektirmediği söylenir. Sanığın şikayetlerini tekrarlaması üzerine, doktor bu defa sanığa üroloji bölümüne başvurabileceğini söyler. Ancak sanık ilaç yazılması konusunda ısrarcı olur. Doktor ilaç yazamayacağını ifade etiğinde ise sanık doktora karşı hakaret suçunu işler.

Burada da sanırım hastanın neden ilaç almasına gerek olmadığı ile ilgili biraz daha aydınlatılmaya ihtiyacı vardı ancak doktor zaman yetersizliğinden gerekli açıklamayı yapamadı. Burada da sanığa 6 bin 80 TL idari para cezası kesilmiştir.

 

7. Olay: Şikayette bulunan hastaya doktor tarafından şantaj suçu

Bu olayda ise devlet hastanesinde doktor olan sanık, muayene için gelen hastaya yazdığı reçeteyi belli bir eczaneden alması için telkinde bulunur. Bunun üzerine hasta, Hasta Hakları Birimi’ne başvurarak şikayetçi olur. Şikayet edildiğini öğrenen doktor, hastaya şikayetinden vazgeçirmek için önce gerekçelerini sunduğu bir mektup gönderir. İkinci olarak da, iftira gerekçesiyle cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunacağını, hastanın hapiste yatacağını ima ederek ve son olarak da fiilen çağırtıp görüşerek hastayı çeşitli şekillerde taciz eder. Mahkeme burada imzasız mektupla şantaj suçundan 2 yıl hapis cezası verir.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Mehmet (Ayr)
10.12.2017 09:54:34
Meslektaşlarımın bazılarının yorumlarını utanarak okudum. Acil uzmanıyım, bazı poliklinik yönlendirmeli hastalar öyle komik sebeplerle acile geliyor ki inanması mümkün değil. Acil ben acilim diyen insanın değil acil hastanın hakkıdır. Kendinize güldürmeyin insanları.
People
20
2) Özgür (Pratisyen)
08.12.2017 14:28:58
Sayın Orhan(dr) acil servis insanların acele işlerini gördürme yeri değildir.O hasta yakını hastasını nöroloji polikliniğine getirmiş sırf hasta ben acilim dedi diye hasta yakını gibi laf cambazlığı yapıp o zaman acile git demek meslektaşını dövdürmeye çalışmaktır.Hiç boşuna kurnazlık yapmayalım acil hastanın poliklinik önünde sıra beklemeyeceğini bunun yerine acil servise giriş yapacağını herkes bilir.Kılasik uzman davranışı.
People
6
3) Cevdet özden (Dr)
08.12.2017 13:12:17
Balık baştan aşağı silsileyle kokuyor, tek liyakat bu. O kadar koktu ki uzaylılar bile inlerinden çıktı. Nereden ve kimden cesaret alıyorlar tabiki idareden, onların işi ne onu da ABD den şu sıralar açık ve net öğreniyoruz, abd ligler ıq 60 in anlı a şekilde anlatıyor, bakıyorsun hala davul zurna az misalidir.
People
65
4) dr (tabin)
08.12.2017 10:59:33
hasta tarafından darp edildim.fakat anlaşılamayacak şekilde ben de ceza aldım.haksız yere rapor vermedim diye darp edildim.doktor ve sağlık çalışanı perişan haldedir.sağlık bakanlığı hekimlerin sorunları yerine hasta memnuniyeti ve oy peşindedir.adalet bakanlığı hakim ve savcıyı korumaktadır.sağlık bakanlığı ise doktorun kuyusunu kazmaktadır.
People
39
5) RKTR (Uzm)
08.12.2017 10:42:35
Ve tabii bir de “Milli Tıp Hukuku Formülü” var bu memlektte. Tıp doktorlarına, hiçbir suçları olmasa bile iftira edilmesine, ve İKİ AYRI DAVA İLE katilden, sapıktan beter cezalarla yargılanmasına imkan veren, hatta bunu teşvik eden bir hukuk sistemi var :
HAPİS + TAZMİNAT + MESLEKTEN MEN + HAYATIN KATLEDİLMESİ

Sayın hukukçumuz bununla ilgili de bir çift laf etseydi keşke. Ama yok hayır, bu boş bir ümit.
People
13
6) orhan (dr.)
08.12.2017 10:27:19
2. olayda hastanın acil servise yönlendirilmesi tabi ki doğru. Acil hastalara poliklinikte bakılacaksa acil servis ne için var?
People
14
7) Insanim insaniz (Dr)
07.12.2017 23:08:44
Adam hakaret etmiş dayak atandan çok ceza almış. En ağır cezayı da Dr almış hamile bir kadını tekmelemedigi halde. Ikı yıl hapis, hem hapis hem en az 150 bin tl kayıp demek. Kendince iletişim sorunu vs diye bahane içerikli tespitlerde bulanacağına cezalardaki adaletsizligi açıklasın! Kendi hamile eşi veya kızı tekmelense ne kadar ceza verirdi acaba! Gözlük calmanin göz çıkarmaktan daha çok ceza aldığı adaletsiz adalet!
People
48
8) acil (pratisyen)
07.12.2017 23:06:22
SAĞLIKTA ŞİDDETİN SEBEBİ SAĞLIK BAKANLIĞIDIR.ŞİDDETİ ARTIRAN SEBEB SAĞLIK BAKANLIĞIDIR.ADLİYELERE BAKIN HAKİME GIK BİLE DİYEMEZSİNİZ.YERLER SİZİ.
People
11
9) Ahmet Taha (Uzm.)
07.12.2017 22:39:24
Defalarca çocuğunu öldüreceğini söylemesine, bunun video ile kaydedilip savcılığa iletilmesine rağmen savcılığın verdiği karar ile babası tarafından katledilen yavrucağın durumunu hukuk açısından açıklayabilir misiniz sayın hukuk uzmanı! Hangi kanuna göre alınmış bu karar ne olur açıklayın o kimsenin anlayamadığı ulvi hukuku bize lütfen!
People
24
10) A (İ)
07.12.2017 18:44:46

Dalga mi geçiyorsunuz abi Ya? Bu uyduruk cezalar bile uygulanmıyor ki. Paraya çevrilip erteleniyor. 5 yıl içinde suç işlemezse sabıkası da siliniyor. Yani attığı dayak tamamen yanina kalıyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)