Doktorun dikkati çocuğun hayatını kurtardı: Literatürde az rastlanan vaka hemen ameliyat edildi
Adana'da cam parçasının üzerine düşen ve karnından yaralanarak hastaneye kaldırılan çocuk, doktorun, kalp zarında da kesi olduğunu belirlemesi üzerine ameliyata alınarak kurtuldu.
Doktorun dikkati çocuğun hayatını kurtardı: Literatürde az rastlanan vaka hemen ameliyat edildi
09 Haziran 2018 -

Adana'da, cam parçasının üzerine düşen ve karnından yaralanarak hastaneye kaldırılan 6 yaşındaki çocukkalp zarında kesi fark eden doktor sayesinde hayati tehlikeyi atlattı.

Arkadaşlarıyla oynarken bir cam parçasının üzerine düşen Aziz Alaşkan, yakınları tarafından Adana Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk etapta cam parçasının karnın üst bölgesine saplanıp çıktığı tespit edilmesine karşın, doktorun dikkati sayesinde yapılan detaylı tetkik sonucu, çocuğun kalp zarında da kesi olduğu belirlendi.

Alaşkan, gerçekleştirilen ameliyatla olası bir hayati tehlikeden kurtuldu.

Adana Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ömer Faruk Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karın bölgesindeki kesiğin çok büyük olmamasına rağmen, tetkiklerle hastadaki kan değeri düzeylerinde düşme gözlemlediklerini söyledi.

Çocuğa acil göğüs tomografisi çekildiğini anlatan Doğan, kalbe nafiz bir kesi nedeniyle kanama olduğunun tespit edildiğini ve Alaşkan'ı vakit kaybetmeden hemen ameliyata aldıklarını ifade etti.

Hastanın göğüs kemiğini açarak, kalp çalışır durumdayken ameliyatını gerçekleştirdiklerine değinen Doğan, "Hastanın gelişiyle ameliyata alınışı arasındaki geçen süre yaklaşık 45-50 dakikaydı. Bu oldukça hayati bir süredir. Bazı desteklerle tansiyonunu düzelttikten sonra göğüs kemiğini açtık. Kalbin sağ karıncık boşluğunda bir kesici yaralanma mevcuttu. Onu tespit ettik ve orada kanama vardı. Kanama bölgesine kalp çalışır haldeyken dikiş yaptık ve kanamayı kontrol altına aldık." diye konuştu.

"Literatürde benzeri çok az"

Doğan, çocuk yaş grubunda bu tür travmalara bağlı kalp yaralanmalarının çok nadir olduğunu ve literatürde benzerinin çok az bulunduğunu dile getirerek, "Bu hasta dikiş atılıp evine gönderilmiş olsaydı, sonuç çok kötü olurdu. Çünkü kalp zarının arasından çıkarttığımız pıhtı parçasının çapı, yaklaşık 10 santimetreydi, aktif kanama bölgesinden çektiğimiz sıvı miktarı da çocuğun neredeyse vücut kanının dörtte biriydi. Müdahale edilmeyip eve gönderilmesi durumunda hastayı kurtarmakta oldukça müşkül duruma düşülürdü." ifadelerini kullandı.

Doğan, "Bu tür vakaların bir kısmının maalesef atlanabiliyor ve böyle durumlarda da ölüm yüzde 100 olabiliyor." dedi.

Ameliyat sonrası hastayı yoğun bakıma aldıklarını aktaran Doğan, 6 yaşındaki Alaşkan'ın genel sağlık durumunun iyi olduğunu ve birkaç güne taburcu edilebileceğini bildirdi.

Küçük Aziz: "Şimdi iyiyim"

Küçük Aziz, ayağının kayması sonucu camın üzerine düştüğünü, o an canının çok acıdığını ancak şimdi iyi olduğunu söyledi.

Dede Tahsin Alaşkan ise torununun kalbinde hasar olduğunun belirtilmesiyle şok olduklarını anlatarak, "Deneyimli bir ekip, acil olarak ön tanıyı koydu. Başarılı kalp ameliyatıyla torunum kurtarıldı. Tanının hemen konmasından ameliyatın gerçekleştirilmesine kadar her aşamadaki ekibe teşekkür ederim." diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) osman (uzm dr)
11.06.2018 00:49:17
kıymetli meslektaşımı kutluyorum....
bu yapılan işin cihanı alemde maddi karşılığı olamaz. yavruyu ana-babasna tekrar kavuşturduya işte bunun pahası biçilemez.
People
6
2) uzman (uzmandoktor)
10.06.2018 15:33:24
Aslında ne ilginç bir vaka vede ne güzel tedavi edilerek sonuçlanmış çok şükür. Hasta da kurtulmuş DOKTOR da. Niye doktor da diyorum ? Çünkü bu hasta da bu çok nadir görülen durum farkedilmeseydi hasta ölecekti ki bu çokta sürpriz bir gelişme olmazdı bu vaka için. O zaman hasta ölür ve beraberinde ölüme sebep vermekten yargılanan bir doktor kalırdı geriye. Yani bu durumlarda bizi koruyacak hiçbir yasa Yok. Baktığımız her hastada acaba çok nadir görülen birşey mi var paranoyası ile çalışıyoruz. Buda defansif Tıpı körüklüyor. Malpraktisin altından kalkabilecek maddi gücü Yok artık doktorların. Hakim yanlış karar verdiğinde tazminatı vergilerimizden veriliyor kendi vermiyor. Psikolojik olarak çökertilmiş ve hizmet veremez hale doğru gelmiş doktor kesmi gittikçe büyüyor. Buna sebep olanlar veya bunu düzeltmeyen veya düzeltemeyen herkes ama herkes bunun acı faturasını önünde görecek biz doktorlar dahil olmak üzere. Kendimizi doğru dürüst tedavi ettirecek doktor bulamayacaz hep birlikte. Bu yazıyı okuyan herkesin ama herkesin üstüne düşeni bir an önce yapmasını bekliyorum.
Hasta Yakını
Tüm yöneticiler
Hastalar
Doktorlar
Avukatlar
Hakimler
Ve hasta olma ihtimali olan herkes
People
3
3) Ersin (Turan)
10.06.2018 02:31:33
Doktorun dikkati çocuğun hayatını kurtardı kısmı doğru ve takdiri hakediyor
Ancak literatürde az rastlanan kısmı biraz abartı mı olmuş
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA