Doktorun doktora şiddeti: Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan doktoru yerde sürükledi
İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası'nda görev yapan Dr. O. K. , kendisine Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan Jinekolojik Onkoloji Klinik Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. M. S.'yi yerde sürükledi
Doktorun doktora şiddeti: Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan doktoru yerde sürükledi
15 Nisan 2019 - Yeni Asır Fatih Şendil

Hasta ve hasta yakınlarından gördükleri şiddetle kamuoyu gündemine gelen doktorlar, bu kez aralarında kavga etti. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası'nda görev yapan Dr. O.K. , kendisine Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan Jinekolojik Onkoloji Klinik Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. M.S.'yi, biyopsi yapılacak hastanın ve hemşire G. Ö.'nin gözü önünde omuzlarından tutup darp etti.

GÖRÜLMEMİŞ KAVGA
Yeni Asır'da yer alan Fatih Şendil'in haberine göre; şiddet gören doktor M.S.  savcılığa suç duyurusunda bulundu. Meslek hayatının en kötü gününü yaşadığını ve meslektaşı tarafından darp edildiğini söyleyen Sancı'nın şikayetiyle olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Akıl almaz olay geçtiğimiz günlerde Tepecik Eğitim Hastanesi Bornova Ek Hizmet Binası Kolposkopi Polikliniği'nde yaşandı. Uzun yıllardır hastanede sorumlu olarak görev yapan Dr. M.S. , Başhekimlik talimatına ve hasta ile evrakta bulunan ismin tutmamasına rağmen işlem yapılamayacağını, ayrıca biyopsi için malzemelerin eksik olduğunu ve mevcut malzemelerin de steril olmadığını Doktor O.K. 'ye söyledi. Yapacağı biyopsi işlemi için izin alındığını iddia ederek M.S. 'yı tersleyen O.K. ise kendisinden yaşça büyük ve bölüm sorumlusu olan doktora dışarı çıkması için hastasının yanında bağırdı.

YERDE SÜRÜKLEDİ
İddiaya göre Sancı'ya bağırmakla yetinmeyen O.K., omuzlarından tutuğu servis sorumlusu M.S. 'yi darp ederek ve yerde sürükleyerek koridora çıkardı. Hasta ve hasta yakınlarının yanında yaşanan olayda Doktor M.S.'nın yaşadığı şiddet nedeniyle şekeri ve tansiyonu yükseldi.

HEMŞİRE İFADE VERDİ
Kolposkopi Polikliniği'nde görevli Hemşire G.Ö., olayın şahidi olarak verdiği ifadede, "M.S. Bey, burasının güvenli olmadığını söyleyerek uyardı. O.K. ise M.S. 'den hastanın kendisine ait olduğunu ve dışarı çıkmasını söyledi. Daha sonra omuzlarından tutup kaldırmaya çalıştığında, M.S. benden idari sorumluyu çağırmamı istedi. Giderken bağrışma seslerini duydum. Geri geldiğimde M.S. 'nin bir terliği kolposkopi odasında, doktor bey ise odanın dışındaydı" dedi.

​BURNU KIRILMIŞTI
İZMİR Bornova'da iki hafta önce Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi'nde Dr. Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu, hasta olduğunu söylediği eşi için ilaç yazdırmak isteyen hasta yakınına ilaç yazmamış ve darp edilerek burnu kırılmıştı. Doktor Yoğurtçuoğlu sonra hasta yakınları ve 9-10 kişilik grubun saldırısına uğramıştı. Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi önünde bir araya gelen, aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, İzmir Tabip Odası, İzmir Aile Hekimleri Derneği üyesi de olan 200 hekim, saldırıyı protesto etmişti.

TEKZİP METNİ 

Medimagazin isimli internet sitenizin 15.04.2019 tarihli “Doktorun doktora şiddeti: Başhekimliğin yazılı talimatını hatırlatan doktoru yerde sürükledi” başlığı altında, müvekkil hakkında mesai arkadaşı olan bir meslektaşına karşı şiddet uyguladığına dair yapılan haber gerçek dışıdır.

Müvekkil, anılan devlet kurumunda Jinekolojik onkoloji uzmanı doktor olarak görev yapmaktadır. Söz konusu, haberde müvekkil, gerçekten uzak bir şekilde meslektaşına karşı şiddet uygulamış, kayıt dışı hasta bakmış, meslek etik ve ahlakına aykırı davranmış gibi gösterilmektedir.

Haber yapma özgürlüğü, bilgi ve belgeye dayalı haber yapmayı gerektirir. Asılsız, hiç yaşanmamış, farazi olayları tek bir tarafın beyanına dayanarak haber yapmak basın özgürlüğü ile  açıklanabilecek bir durum değildir.

Gerçeğin haberde yayınlanan ile hiçbir alakası yoktur. Tekzibi yapılan haber, hukuki dayanaktan uzak, taraflı ve kişilerin şeref ve haysiyetini zedeler nitelikte olup bahsi geçen kurumu da karalamakta ve zarar vermektedir. Gerçekte yaşanan, haberde yer verilen şekilde olsa idi müvekkilin görevden uzaklaştırılması ya da ceza alması gerekirdi. Müvekkil, aynı hastanede aynı bölümde ve aynı unvanla görevine devam etmektedir.

Bununla birlikte, haber siteniz “GÖRÜLMEMİŞ KAVGA”, “YERDE SÜRÜKLEDİ” şeklinde ifadeler kullanılarak, aynı haberin altına müvekkil ile ilgisi olmayan, geçmişte başka bir hastanede başka şahıslar arasında yaşanmış bir olayı da dikkat çekmek amacıyla “BURNU KIRILMIŞTI” başlığı ile sanki müvekkil tarafından gerçekleşmiş izlenimi yaratarak müvekkilin itibarını zedelemiştir. Süreç hakkında her türlü yasal yola başvurulacaktır.

Müvekkilin şeref , haysiyet ve mesleki itibarını zedeleyici gerçek dışı haber yapılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Uzm. Dr. Oğuzhan Kuru vekili Av. Tuğçe Paközlü

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) berkay ceren (öğrenci)
21.04.2019 22:16:59
Bu haber ile ''burun kırma'' olayının alakası ne anlayamadım. Birileri algı ayarımızla oynuyor sanırım:)))
People
6
2) Utku Akgör (uzman dr.)
21.04.2019 21:46:52
Yapılan asılsız ve tek tarafın beyanına dayanan bu haberlerin yargısız infazdan farkı yoktur. İsmi geçen doktor Oğuzhan Kuru ile mesai arkadaşlığım oldu. O nedenle yapılan bu habere kayıtsız kalamadım. Kendisi özveriyle çalışan ve kendisini mesleğine adıyan bir hekimdir, bu tür haberlerle şevkinin kırılmasını istemem. Aynı şekilde çalışmalarını devam ettirmesi hem hastalar hem de ülke adına oldukça büyük bir kazanımdır. Saygılarımla..
People
9
3) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
18.04.2019 11:05:49
Sevgili ve saygı değer Medimagazin editörü
Bir çok konuda yaptığım yorumları uygun bulup yayınladınız.
Bu yorumları bilinçlenme ve farkındalık sağlayarak bütün topluma ideal, ve güzellikler sağlaması için yapmaktayım. Yayınladıklarınız için teşşekkür ederim.
Bu haber için biraz espirili, güldürü yetisini kullanan, biraz hiciv eden, belki biraz da yayın politakası hakkında size dokunan nitelikte olabilir.Fakat kendinize olan seviyeli eleştirileri kabul ediyor olmanız sizin oluşturduğunuz hizmete ve güzelliklere bir kalite ve düşüncelerin olgunlaşmasına katkıda bulunmaz mı?
Eğer yaptığınız önemli hizmetlere, düşünsel katkılara bir zarar verdimse sizlerin emeği ve işine karşı bir kusur oldu ise özür dilerim.
Yorumu tekrar değerlendirmenizi ve uygun görmeniz halinde yayınlamasını istirham ediyorum.
Varlığınız ve emeğiniz için emeği geçen bütün mensuplarınaza,
Teşşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle
People
7
4) Dr (Dr)
17.04.2019 00:13:54
Imam-cemaat ilişkisi geldi aklıma
People
10
5) Hasan (Eczacı )
16.04.2019 10:07:09
Doktor bari sen yapma. Bence bütün ülke öfke kontrolü eğitimi alıp bir psikolog/psikiyatri taramasından geçmeli. İnsanların tahammülü kalmamış birbirine.
People
29
6) Doktor emre (doktor)
15.04.2019 21:50:41
Aynı hastanede çalışıyorum, haber aynı serviste çalışan iki doktor arasındaki husumetten kaynaklanıyor ve doğru değil
People
9
7) Ali Rıza Aktaş (Uzm. Dr.)
15.04.2019 17:25:59
Sevgili ve saygı değer arkadaşlar

Bu haberden çıkarılacak sonuçlar ve mesajlar nelerdir acaba?

Doktorlar da bu toplumdaki insanlar gibi şiddete meyillidir
Doktorlar da davranış sorunları var onlarda şiddeti hak ediyor onlara yapılan şiddette meşru görülebilir.
Bak kendi araların da bile yapıyorlar çok da saygıyı hak etmiyorlar.Yaşa bile hürmet etmiyorlar
Doktorları yöneten sorumlu doktorlarında mobink ile zorlayarak çözüm üretmeler yaygındır.Başka husümeti vardır. Çok üstüne gitmiş Af buyurun ''Canı yanan eşşek attan ileri gidermiş''
Doktorlar çok paragözdür para kazanmak için uygun olmayan yerde tıbbı girişim yapıyor.
Sorunu hasta yanında girişim esnasında tartışmak çok olağan ve doğrudur.
Doktorlar ve yardımcı hemşireler yapacakları tıbbi girişimle ve mekan için uygunluğu dikkate almadan işlem yaparlar ve sadece sorumlular ve yöneticiler bunlara dikkat eder. Onlar olmasa halimiz harap.
Sorumlu doktorlar aslında saygı oluşturdukları için akdemik titreleri için empati yapma yetenekleri gelişmiş oldukları için seçilmişlerdir Töbe haşa yoksa onlar mevcut güce yakın olduğu için değil
Doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının kendilerine yapılan saldırılar hakkında çok sesleri çıkıyor birleşip farkındalık oluşturabilirler ve ortak tassarrufta bulunabilirler bir ayar verelim.
Bu haberin kesin şiddeti her yerde önleyecektir. Habercilik adına verilmeliydi başka sorumluluklara gerek yok.
Dikkatlerinize arz ediyorum.
Sizler uygun seçenekleri seçip yorum yapabilirsiniz hepsi senaryo


Saygı ve sevgilerimle

People
32
8) yakup sivri (doltor)
15.04.2019 14:11:49
Şiddet öylesine sarmış ki benliğimizi hekim olsak bile kurtulamıyoruz bu sarmaldan.Kitlesel şiddeti yaşıyoruz.Reaksiyon ve tahammül eşiğimiz düşmüş.Durum fena...
People
32
9) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
15.04.2019 12:41:11
Şiddet uygun şekilde kontrol altına alınmazsa toplumda Ebola'dan daha hızlı yayılır. Yalnız burada şiddeti uygulayan vatandaş doktor olduğunu unutmuş, diğer sivil vatandaşlardaki gibi olayın savuşturulacağını zannetmiş olsa gerek. Şimdi adliyelerde ömründe görmediği aşağılanma ve belki de görevden uzaklaştırmaya kadar giden cezalarla yüzleşecek.
People
22
10) ZEKİ CAN (CERRAH PİZZACI)
15.04.2019 12:40:57
ulan siz birbirinizi döverseniz hasta size ne yapmaz ki.....çok ayıp böyle şeylerin yaşanması çok üzücü
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA