Döner yok, performans yok, nöbet ücreti yok: Hastane çalışanları isyan etti!
Mersin Üniversitesi Hastanesinde çalışan sağlıkçılar hastane şartlarına, performans ve ödenmeyen fazla mesai ücretlerine karşı açıklama yaptı
Döner yok, performans yok, nöbet ücreti yok: Hastane çalışanları isyan etti!
04 Şubat 2020 10:52 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Türk Sağlık Sen, Ses, Mersin Tabip Odası  ve Mersin Üniversitesi Asistan Hekimler Temsilciliği ile Mersin Üniversitesi Hastanesi çalışanları mesleğe yakışır şartlar altında, emeklerinin karşılığını zamanında ve tam alarak hizmet sunmak istediklerini belirterek bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “uzun bir süredir bırakın iyi sağlık hizmeti vermeyi, ruhsal ve bedensel sağlığımızı bozacak şartlar altında çalışmaktayız” denilerek şu ifadelere yer verildi;

8 ay geriden gelen performans ücretlerinin ve ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin, hastanenin mevcut mali durumu gerekçe gösterilerek ödenmeyeceği, yineleyen görüşmelerimiz sonucunda tekrarlandı. Bu durum artık bardağı taşıran son damla olmuştur.

Yıllardır idarecilerin her sıkıştıklarında hastanenin mali durumunu gerekçe göstererek emeğimize, alın terimize göz dikmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Mali durum bozuksa bunun suçlusu biz çalışanlar değiliz. Bunun suçlusu, sağlıkta dönüşüm politikaları ve sağlık sistemini yönetenlerdir.

Hastane giderlerinin her yıl katlanarak artmasına karşın, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında, üniversite hastanelerine yaptığı ödemelerin yıllardır artmaması, hatta dönem dönem azaltılması, hastaneleri borç batağına sürüklemektedir.

Tüm bu gerçeklere rağmen, borç yükünün sağlık çalışanlarının omuzlarına bindirilmek istendiği tuhaf bir durum ortadadır.

Hastane bütçesinin, kimi zaman ilaç ve sarf malzeme almaya yetmeyecek durumda olması, hastaların tedavilerinin ve ameliyatlarının gecikmesine; asistan, stajyer ve öğrencilerin eğitimlerinin aksamasına sebep olmaktadır.

Bu durumun sorumlusunun sağlık çalışanlarıymış gibi algılanması, sağlık çalışanları ve hastaları karşı karşıya getirmektedir. Ne yazık ki zaman zaman sağlıkta şiddete sebep olmaktadır. Bu şiddet kimi zaman canımıza kastetmektedir.

Hastane çalışanlarının talepleri neler?

Açıklamada “Sorunların çözümü için her seferinde görüşmeler devam ediyor diye bizleri oyalamaya çalışan yöneticilere sesleniyoruz” denilerek talepler sıralandı;

--Hastaneden alacaklı olduğumuz geçmiş dönemlere ait bütün ücretlerin bir an önce ödenmesini

--Haklarımız olan nöbet ücretlerinin, yoğun bakım nöbeti farklarının düzenli olarak yatırılmasını

--Döner sermaye ve performans ek ödemelerinin öğretim üyesi,  araştırma görevlisi , yardımcı sağlık personelinin yanı sıra diğer hastane personeline düzenli olarak ödenmesini

--Hastanenin mali durumunun gerekçe gösterilerek ücretlerimizde herhangi bir kesinti yapılmamasını

--Eğitim hakkımızın aksatılmayacak şekilde sürdürülebilmesi için uygun koşulların sağlanmasını talep ediyoruz

Sağlık çalışanı köle değildir. Bizim derdimiz devletimizin verdiği görevle milletimize hizmet etmek, şifa dağıtmaktır. Geçim derdi olmadan sadece işimize odaklanmak istiyoruz. Bu uğurda üzerimize gelecek tüm baskılara göğüs germeye kararlıyız. Bu uğurda isteklerimiz kabul edilene kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu süreçte karşılaşacağımız hiçbir tehdit bizi yıldıramayacak, aksine kararlığımızı perçinleyecektir.

Tek bir arkadaşımıza yapılan baskı hepimize yapılmış kabul edilecektir.

Biz hastalarımız için, sağlık için, sağlıkçılar için buradayız. Taleplerimiz değerlendirilmedikçe mücadelemizden ödün vermeyeceğiz.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
21
1) Alper Tetik (Dr)
13.02.2020 16:06:29
657 ye bağlı bir hekim 4.700 TL, Sözleşmeli 9.700 TL alırken TSK ya bağlı bir hekim 13.000 TL maaş almaktayken, SB dışında çalışan yan ödemesi ve döner sermayesi olmayan kurumlarda çalışan hekimler bir Astsubay maaşının yarısı kadar maaş almaktadır. Bu, Allah'tan reva mıdır? Defolu adaletsiz yasalar yapıp uygulayanlara hakkımı asla helal etmeyeceğim..
People
12
2) masul turkel (yönetici)
10.02.2020 10:18:49
Daha geç olmadan Hekimlerin çalışma koşullarını düzeltin. Bu sorunlara daha çok SB uygulamaları neden oluyor. Mecburi hizmeti kaldırın artık. Ailesinin ücretle veya yurtdışında okuttuğu dr üzerinde SB nın ne hakkı olabilir de diplomasına el koyuyorsunuz. Ülkemizdeki kentleşme oranı %90 ı buldu. Herkes istediği yerde çalışsın, birkaç mahrumiyet bölgesi kalırsa onuda ücretle teşvik edersiniz. Genç hekimlerin tamamı aşırı yoğun ve uzun çalışma koşullarından rahatsız, herkes yurtdışına gitmeye çalışıyor, can emniyeti olmayan, saygı duyulmayan, insanca yaşama ve çalışma şartları olmayan yerde hekimlik yapmak, dayanılabilir bir şey değil.
People
42
3) Performans (Sağlığa Zararlıdır)
07.02.2020 10:44:38
ARTIK YETER... Temel sorun bizim mesleki örgüt çatısı altında mesleki dayanışma ile hareket edemememiz.

Ne zaman ki aramızdaki suni ayrımları kaldırır meslektaşımızı rakip görmekten vazgeçer birlikte hareket ederiz sorunlar anacak o zaman çözülür.

Aksi takdirde aynı hastanede örneğin 657 uzman hekim 4.700 TL maaş alırken 4924 sözleşmeli 9.700 TL askeri hekim ise 12-13 bin TL maaş almaya devam eder. Sorunun temeli ise performans sistemi bunun yerine tüm hekimlere en az sözleşmeli hekim maaşı maaşı verilmeli ve emekliliğine yansıtılmalıdır. Toplam gelirin %70-80 ni maaş %20-30 u performans döner vs. olmalıdır.

Mersin Üniversitesi hastanesinde nöbet ücretleri ödenmediği için mesai saatleri dışında mikrobiyoloji laboratuvarının kapalı olduğunu duyduğumda şaşırmıştım durum gerçekten çok kötü.

Sayın editör haberin fotoğrafında Türk Sağlık Sen yazmışsınız oysaki Mersin Tabip Odası, Asistan Hekimler ve sendikaların (Sağlık-Sen dışında) ortak eylemi...
People
18
4) Emekli (Hemşire )
05.02.2020 19:28:55
Birlik olmadıkça ve hak etmediginizi düşünmedikce bir arpa boyu yol alamazsiniz.
People
41
5) caner (Dişhekimi)
05.02.2020 14:35:40
Haftada 4 gün okula giden öğretmenin maaşı 8-9 bin lirayı buluyor.. Ben dişhekimiyim alamıyorum...... Hekimler gibi beli sırtı ağrıyarak eve gelen bir memur gördünüz mü?? Carpal tünel, tendinit olan bir memur??? Bırakın kamuda çalışmayı, özel sektörde dahi eğitimli birisi bu şekilde çalışmıyor.. İlkokuldan beridir en çok çalış, emek ver... Dünyadaki en seçkin mesleklerden birini yap, bir de aldığın ücret her sene azalsın.. Her sene baktığın hasta artsın, aldığın ücret azalsın... Bu saçmalığın sonuna çok yaklaştık.. Patladı patlayacak... Patlayınca bu sistem, bizi bu hale getirenler pişman olacak....
People
18
6) cahit (dr)
05.02.2020 13:55:20
Bu meslekten daha ne bekliyor,ne umuyorsunuz.Doktor sayısı daha da artıyor.Asgari ücretlemi çalışacaksınız,bunu mu istiyorsunuz...:(((
People
17
7) Real fiction (Medical Doctor)
05.02.2020 10:32:03
Usak egitim arastirma hastanesi de bu duruma gelmek uzere.Malesef bir onceki seneye gore dahacok hasta basvurusu olmasina , yatis oranlarinin artma egilimine, a sinifi ameliyat sayisinin artmasina, gitisimsel islemlerin sayisinin artmasina ragmen her gecen yil dusuyor performans odemeleri....bu durumda kim iyi is yapmak isterki....
People
35
8) Drhouse (İç hastalıkları)
04.02.2020 22:32:05
Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde aynı durumda ne yazıkki
People
73
9) Ahmet (Diş hekimi)
04.02.2020 22:31:10
10 yıllık DİŞ HEKİMİYİM görev yaptığım ilçeye yeni atanan resim öğretmeni benden fazla maaş alıyor :)
People
53
10) Yılmaz yılmaz (Doktor)
04.02.2020 19:08:16
Geç kalınmış eylemler, sağlık Bakanlığı önünde izin alınarak, önlükler ve üniformalar giyilerek yapılmalı.. Bakanlığa konum olarak en yakın Ankara şehir hastanesi personeli veya tüm Türkiye’den gelen sağlık personelleri ile birlik içinde planlı üniversite hastanesi veya devlet hastanesi ayrımı yapmadan yapılmalı hem de.. en fedakar çalışan meslek dallarının en düşük maaşı almaları ve en kötü özlük haklarıNın olması kabul edilemez..depremde salgında sokağa çıkma yasağında sınır ötesi harekatlarda sağlık politikalarının iyileştirilmesinde üzerine düşeni yapmış olanlara hakları verilmeli...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer